Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Scrisoare de la ANAF.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Am primit o hartie in posta, care ma invita sa ridic o scrisoare recomandata de la ANAF. Era cat pe ce sa fac atac de cord, ma gandeam la cele mai urate lucruri, cine stie ce datorii scoteau astia din burta si ma puneau sa platesc, doar ca asa vor ei.
In scrisoare e un anunt ca au acum si o sectiune online si te poti inregistra cu datele personale pe site-ul lor pentru a beneficia mai usor astfel de "serviciile" lor. Acum nu stiu ce sa zic, mi-e teama ca nu cumva sa fie o capcana chestia asta, sa prinda "gusteri" in felul asta care o sa se inregistreze online si o sa fie mai usor apoi de jumulit.
Voi ce ziceti, merita sa iti faci cont pe site-ul lor, sau te poti trezi cu surprize neplacute pe urma?

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
N-are de unde sa mai fure pesedeul bani, asa ca a pus ochii pe tine. Mare atentie.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Aldulescu, on 21 mai 2018 - 09:49, said:

Am primit o hartie in posta, care ma invita sa ridic o scrisoare recomandata de la ANAF. Era cat pe ce sa fac atac de cord, ma gandeam la cele mai urate lucruri, cine stie ce datorii scoteau astia din burta si ma puneau sa platesc, doar ca asa vor ei.
In scrisoare e un anunt ca au acum si o sectiune online si te poti inregistra cu datele personale pe site-ul lor pentru a beneficia mai usor astfel de "serviciile" lor. Acum nu stiu ce sa zic, mi-e teama ca nu cumva sa fie o capcana chestia asta, sa prinda "gusteri" in felul asta care o sa se inregistreze online si o sa fie mai usor apoi de jumulit.
Voi ce ziceti, merita sa iti faci cont pe site-ul lor, sau te poti trezi cu surprize neplacute pe urma?

E scrisoarea prin care te anunta ca poti sa-ti faci cont pe Spatiul virtual privat, eventual iti dau acolo un user si o parola.
Problema cu spatiul virtual privat e urmatoarea - cat timp ai o relatie ok cu ANAFul, te ajuta, in sensul ca depui acolo declaratia 230 pentru 2% si noua declaratie de venit pana la 15 iulie (daca e cazul)

Insa, daca ai o problema cu ANAF-ul, trebuie sa stii ca, odata ce iti faci acces in spatiul virtual privat, toate comunicarile fiscale se fac, electronic, acolo in SVP... inclusiv deciziile de impunere, deci nu vei mai putea sa fentezi plicul de la posta... orice comunicare in SVP devine titlu executoriu (nu mai poti invoca ca n-ai primit-o).

Edited by rosix, 21 May 2018 - 10:01.


#4
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,239
  • Înscris: 31.08.2006

 rosix, on 21 mai 2018 - 10:00, said:

si noua declaratie de venit pana la 15 iulie (daca e cazul)


    Nu era 15 iunie data limita ?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 fansat, on 21 mai 2018 - 10:02, said:

Nu era 15 iunie data limita ?


15 iulie 2018

Persoanele care obțin venituri din activități independente vor depune o singură declarație, până la 15 martie, cu excepția acestui an (2018), când termenul este stabilit pentru 15 iulie

https://republica.ro...menele-de-plata

Edited by rosix, 21 May 2018 - 10:05.


#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai n-am venituri.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si eu am primit-o si a luat calea tomberonului ...

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Baxon, on 21 mai 2018 - 10:08, said:

Si eu am primit-o si a luat calea tomberonului ...
...si daca vreodata vei dori sa-ti faci cont acolo, va trebui sa faci un drum pana la ANAF (pentru datele de acces). asta e singurul dezavantaj in caz ca alegi sa arunci/ignori scrisoarea.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Nu stiu ca nu prea am fost pe planeta, dar rezistenta se plange ca la noi fiscul e in epoca de piatra, ca nu e online, ca se pierde vremea la coada etc
Ma deprima asemenea opinii Posted Image

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Spatiul virtual privat (SPV) e o chestie ok, numai ca lumea nu prea are incredere in ANAF - de cand au trimis declaratiile alea de impunere pe sume stabilite din burta (milioane) la CASS (sanatate) pentru venituri din dobanzi de 2 lei, lumea nu mai vrea sa primeasca niciun plic de la ANAF.

Ideea e ca, daca iti faci cont acolo.. pot sa-ti trimita ce vor ei acolo..  dupa care, prinde orbul, scoate-i ochii...

Deocamdata relatia cu ANAF s-a mai normalizat, dar in foamea de bani pe care o are Guvernul nu se stie niciodata ce impozite pe blana ursului din padure vor mai inventa.

Din cate stiu.. incepand din acest an, cei care lucreaza in strainatate trebuie sa se imprieteneasca cu ANAFu si sa-si declare rezidenta fiscala. Nu stiu daca formularul se poate depune pe SPV dar poate ar fi mai usor pentru cei plecati in afara daca ar putea sa-l depuna acolo (ar scuti un drum pana la posta, nu s-ar mai intreba daca a ajuns sau nu.. etc),

Edited by rosix, 21 May 2018 - 10:26.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cred ca si mie mi-au trimis-o, dar mi-a fost lene/scarba de cozile de la posta ca sa o ridic.
Poate pune cineva niste poze cu scrisoarea?
Nu e acelasi lucru cu ghiseul.ro ce scrie acolo?

Edited by gumball3000, 21 May 2018 - 10:29.


#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Aldulescu, on 21 mai 2018 - 09:49, said:

Voi ce ziceti, merita sa iti faci cont pe site-ul lor, sau te poti trezi cu surprize neplacute pe urma?
Acuma intrebarea ar fi daca esti genul ce plateste cu cash si ii place sa ingroase randurile pe la cozi sau adeptul platii confortabile din fata calculatorului; nu-i nici o pacaleleala e o metoda foarte cif\vilizata de a monitoriza/plati taxele

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mie nu mi-au venit pana acum scrisori de la anaf si nici nu am complectat nicioadata declaratii de avere

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Dacă ați primit din partea Ministerului Finanțelor Publice, în luna mai 2018, o scrisoare cuprinzând informații pentru înscrierea dumneavoastră ca utilizator al serviciului „Spațiul Privat Virtual” SPV fără a vă deplasa la unul din sediile Agenției Naționale de Administrare Fiscală, vă rugăm ca pe ecran, în câmpul "Tipul de aprobare", să selectați opțiunea "Verificare număr document", iar câmpul "Număr document" să îl completați cu numărul de document notat în scrisoare în partea din stânga sus.
https://www.anaf.ro/...nregistrare.jsp

SI totusi cred ca te scuteste de un drum pana la ei.

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 gumball3000, on 21 mai 2018 - 10:27, said:

Cred ca si mie mi-au trimis-o, dar mi-a fost lene/scarba de cozile de la posta ca sa o ridic.
Poate pune cineva niste poze cu scrisoarea?
Nu e acelasi lucru cu ghiseul.ro ce scrie acolo?
Lasa ca daca aveau de recuperat bani de la tine o lasau direct acasa ca sa fie siguri ca o citesti

 rosix, on 21 mai 2018 - 10:14, said:

Spatiul virtual privat (SPV) e o chestie ok, numai ca lumea nu prea are incredere in ANAF - de cand au trimis declaratiile alea de impunere pe sume stabilite din burta (milioane) la CASS (sanatate) pentru venituri din dobanzi de 2 lei, lumea nu mai vrea sa primeasca niciun plic de la ANAF.

Ideea e ca, daca iti faci cont acolo.. pot sa-ti trimita ce vor ei acolo..  dupa care, prinde orbul, scoate-i ochii...

Deocamdata relatia cu ANAF s-a mai normalizat, dar in foamea de bani pe care o are Guvernul nu se stie niciodata ce impozite pe blana ursului din padure vor mai inventa.

Din cate stiu.. incepand din acest an, cei care lucreaza in strainatate trebuie sa se imprieteneasca cu ANAFu si sa-si declare rezidenta fiscala. Nu stiu daca formularul se poate depune pe SPV dar poate ar fi mai usor pentru cei plecati in afara daca ar putea sa-l depuna acolo (ar scuti un drum pana la posta, nu s-ar mai intreba daca a ajuns sau nu.. etc),
De ce?
Nu ajunge ca platesc taxe acolo unde lucreaza mai vor sa plateasca si in Romania?

Edited by I2O, 21 May 2018 - 10:32.


#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Pai mie mi-a venit scrisoarea aia direct acasa in posta. Nu inteleg de ce sa-ti trimita in posta o hartie ca sa te cheme sa-ti ridici scrisoarea, cand puteau trimite direct scrisoarea.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Phobos, on 21 mai 2018 - 10:38, said:

Pai mie mi-a venit scrisoarea aia direct acasa in posta. Nu inteleg de ce sa-ti trimita in posta o hartie ca sa te cheme sa-ti ridici scrisoarea, cand puteau trimite direct scrisoarea.

Pai.. dupa ideile lor, sunt date personale acolo (CNP, alea-alea...) asa ca trimit recomandata care nu poate fi lasata in cutia postala.
Asa ca... oamenii trebuie sa mearga la posta sa se aseze la o coada, daca nu vor sa se duca sa se aseze la o alta coada la ANAF pentru a obtine acelasi lucru.

Omul e liber sa opteze, sa aleaga o coada sau alta...

Ce nu intelegi?

Edited by rosix, 21 May 2018 - 10:46.


#18
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Daca anaful are de recupaerat bani de la tine (persoana fizica) poti lasa acolo si mama scrisorii ca tot te trezesti cu poprire pe cont si scrisoare catre angajator.
Asa ca, facand acest SPV, ai sansa sa mai intri pe acolo si sa verifici.
Daca nu mananci usturoi, nici gura nu-ti miroase!

Ce vreti sa spuneti ca anaful baga mana in buzunar, gresti:
Cei mai multi au inchiriat diverse, fara sa plateasca impozit, au avut procese cu cheltuieli neplatite ... etc...sau au fost pe spitat si nu erau asigurati.. sau sau sau.

Cam asa sta treaba. De la 15 ron cheltuieli de judecata ajungi sa platesti 250lei peste cativa ani pentru ca ai aruncat scrisorile la cos, sau nu te-ai prezentat la posta.
Chiar daca nu iei scrisoarea, instiintarea se publica si pe site anaf, deci, inspectorul si-a facut treaba!

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate