Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Alegere in viata.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Salut!
As avea nevoie de o parere/sfat.
M-am decis sa aplic la facultatea de geologie deoarece ma pasioneaza domeniul.Stiu la ce ar trebui sa ma astept dar nu stiu sigur daca o sa ajung somer cu diploma.Din ce  am inteles de la apropiati/forumuri nu se mai cauta in RO.Totusi am vorbit cu un profesor universitar de acolo si un student anul IV si m-au asigurat ca se cauta ponderea fiind de 16/20 elevi angajati in domeniu.
Problema o reprezinta faptul ca nu inteleg de ce nu aplica lumea daca ofera loc de munca.Raspunsul lor a fost ca elevii nu stiu cu ce se ocupa geologia.As tinde sa le dau dreptate dar pana la urma si ei urmaresc sa-si vanda marfa.
A doua optiune ar fi politehnica (instalatii/mecanica).Stau decent cu matematica dar mai prost cu fizica.Zic ca as putea recupera daca fac un efort mai mare fata de ceilalti.
Tu ce m-ai sfatui sa fac?Sa aleg ceea ce-mi place chiar daca exista posibilitatea sa nu profesez in domeniu sau o facultate mai putin placuta dar care imi asigura 90% un job daca ma tin de treaba.
Multumesc anticipat!

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postcarturarulobosit, on 21 mai 2018 - 09:23, said:

16/20 elevi angajati in domeniu.
Care domeniu?
"Cauta " capsuni?, fac betoane?, fac km la volanul camioanelor?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Eu m-as uita pe site-urile cu joburi, locale si internationale, iar daca am front de lucru as intra. Altfel, m-as reorienta spre altceva.

#4
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Mai bine te faci pesedist, o duci mai bine si nu-ti trebuie (prea) multa carte. Exemple se vad destul la tv.

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nici aici nu va mai astamparati cu politica, pesedeu', dragnea &shit? asa tare v-au imbolnavit astia pe unii?

Edited by dygey, 21 May 2018 - 09:43.


#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postneagu_laurentiu, on 21 mai 2018 - 09:35, said:

Eu m-as uita pe site-urile cu joburi, locale si internationale,
Mergi pe sectia de petrol si gaze, sau pe geofizica

View Postdygey, on 21 mai 2018 - 09:42, said:

nici aici nu va mai astamparati cu politica
cunosc un geolog care a ajuns presedinte Posted Image

#7
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017

View Postcarturarulobosit, on 21 mai 2018 - 09:23, said:

Salut!
As avea nevoie de o parere/sfat.
M-am decis sa aplic la facultatea de geologie deoarece ma pasioneaza domeniul.Stiu la ce ar trebui sa ma astept dar nu stiu sigur daca o sa ajung somer cu diploma.Din ce  am inteles de la apropiati/forumuri nu se mai cauta in RO.Totusi am vorbit cu un profesor universitar de acolo si un student anul IV si m-au asigurat ca se cauta ponderea fiind de 16/20 elevi angajati in domeniu.
Problema o reprezinta faptul ca nu inteleg de ce nu aplica lumea daca ofera loc de munca.Raspunsul lor a fost ca elevii nu stiu cu ce se ocupa geologia.As tinde sa le dau dreptate dar pana la urma si ei urmaresc sa-si vanda marfa.
A doua optiune ar fi politehnica (instalatii/mecanica).Stau decent cu matematica dar mai prost cu fizica.Zic ca as putea recupera daca fac un efort mai mare fata de ceilalti.
Tu ce m-ai sfatui sa fac?Sa aleg ceea ce-mi place chiar daca exista posibilitatea sa nu profesez in domeniu sau o facultate mai putin placuta dar care imi asigura 90% un job daca ma tin de treaba.
Multumesc anticipat!
"Lumea" nu aplica acolo pentru ca pare un domeniu exotic. Dar daca-ti place, atunci ar trebui sa mergi la geologie.
Daca inca ai dubii, te poti interesa pe internet in ce domenii este utila geologia.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postdygey, on 21 mai 2018 - 09:42, said:

nici aici nu va mai astamparati cu politica, pesedeu', dragnea &shit? asa tare v-au imbolnavit astia pe unii?
Activiștii trebuie să facă un anumit nr. de postări cu temă. Cum vrei să-și justifice activitatea?

#9
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Post2015Dan, on 21 mai 2018 - 09:45, said:

"Lumea" nu aplica acolo pentru ca pare un domeniu exotic. Dar daca-ti place, atunci ar trebui sa mergi la geologie.
Daca inca ai dubii, te poti interesa pe internet in ce domenii este utila geologia.

Imi place dar nu stiu sigur daca sa aleg ceea ce-mi place sau ceea ce e necesar pentru a duce un trai decent.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Am un fost coleg de liceu si de clasa care a facut geologia si nu moare de foame, dimpotriva.
Altul care a facut geologia dar lucreaza in alt domeniu.
Dar acolo o sa mananci fizica pe paine.

Edited by Friskey, 21 May 2018 - 10:07.


#11
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View PostFriskey, on 21 mai 2018 - 10:06, said:

Am un fost coleg de liceu si de clasa care a facut geologia si nu moare de foame, dimpotriva.
Altul care a facut geologia dar lucreaza in alt domeniu.
Dar acolo o sa mananci fizica pe paine.
Stii cumva ce lucreaza concret prietenul tau?

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Geologie. Nu ma pricep dar umbla prin toata tara si toata lumea si face teste din astea geologice. A fost si prin Africa, America.
Are si firma proprie. E tare omul oricum.

Edited by Friskey, 21 May 2018 - 10:17.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcarturarulobosit, on 21 mai 2018 - 09:23, said:

... daca ofera loc de munca.
Facultatile nu ofera locuri de munca ci diplome si, daca ai avut urechile deschise si ai frecventat cursurile, cunostinte de specialitate.
Joburi sunt, insa mai mult pe alte continente. Stiu un tehnician (deci nu inginer, nici geolog) care lucreaza in prospectiune geologica in subteran, la mina Grasberg si face spre 200.000 USD/ an.
Dar trebuie sa fii bun in meserie, sa ai o conditie fizica excelenta, sa fii dispus sa tragi ca un caine, in conditii de munca grele si departe de casa...

#14
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View PostKarhu, on 21 mai 2018 - 10:18, said:

Facultatile nu ofera locuri de munca ci diplome si, daca ai avut urechile deschise si ai frecventat cursurile, cunostinte de specialitate.
Joburi sunt, insa mai mult pe alte continente. Stiu un tehnician (deci nu inginer, nici geolog) care lucreaza in prospectiune geologica in subteran, la mina Grasberg si face spre 200.000 USD/ an.
Dar trebuie sa fii bun in meserie, sa ai o conditie fizica excelenta, sa fii dispus sa tragi ca un caine, in conditii de munca grele si departe de casa...
Din cauza asta aleg geologia si nu politehnica.Sunt sigur ca o sa fiu interesat si o sa aprofundez domeniul.Sper doar sa nu ma implic intest 4 ani si dupa sa nu-mi gasesc in domeniu.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Pai si cu instalatiile ce job ai avea ?!

#16
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
La informatica te-ai gandit, sau nu e o optiune de luat in calcul pentru tine?

#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostFriskey, on 21 mai 2018 - 10:06, said:

Am un fost coleg de liceu si de clasa care a facut geologia si nu moare de foame, dimpotriva.
Altul care a facut geologia dar lucreaza in alt domeniu.
Dar acolo o sa mananci fizica pe paine.
eu am terminat geologia ! ... acum multi ani ! ... Posted Image
primul meu "job" (1985) a fost, profesor de geografie ! ... Posted Image
in prezent lucrez ca geolog in Spania ! ... lucrez, este un fel de a spune ! ...
majoritatea constructiilor noi, "decente" au nevoie de o "analiza" geologica a terenului ! ...
asta fac ! ... semnez alaturi de alti colegi arhitecti, biologi, un plan al unei urbanizatii, al unei statii de carburanti, aeroport, etc ! ...am un laborator decent si acces la hartile geologice militare ! ... Posted Image
am un salariu de kkt comparativ cu colegii mei arhitecti ! ... (1800 EUR) !
majoritatea colegilor mei de facultate, nu lucreaza in domeniu ! ... deci, atentie mare cu geologia !

Edited by realduc, 21 May 2018 - 10:45.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,015
  • Înscris: 23.09.2005

View Postclaz, on 21 mai 2018 - 10:33, said:

La informatica te-ai gandit, sau nu e o optiune de luat in calcul pentru tine?

View Postcarturarulobosit, on 21 mai 2018 - 09:23, said:

M-am decis sa aplic la facultatea de geologie deoarece ma pasioneaza domeniul.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate