Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Unde gasesc drivere pentru Soundsticks II

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Din nefericire, in urma unui transport facut necorespunzator am ramas fara un satelit la un sistem Harman Kardon SoundSticks II. Mai exact toti magnetii difuzoarelor au sarit, si au tras dupa ei si membranele si totul este facut praf in interior. Deci ori gasesc sateliti noi, ori inlocuiesc difuzoarele din interior...daca se gaseste asa ceva separat.
Are cineva vreo solutie, ca momentan merg pe 2 sateliti de la Cambridge Soundworks, de la un sistem DTT2200, care se aud extrem de bine, si culmea se imperecheaza cu subwooferul la plaja de frecvente, dar nu ofera caldura celor originale.

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.olx.ro/o...html#14e6035557

#3
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 exceswater, on 21 mai 2018 - 09:31, said:

Sa cumpar tot sistemul pentru un satelit nu prea este o solutie pentru mine, chiar daca pretul(putin negociat) per ansamblu nu este rau.

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Iti dai seama ca piese de schimb pentru astfel de jucarele nu se gasesc si nu se gasesc nici sateliti cu totul.
Toti ce poti face este sa cauti daca gasesti pe olx un sistem din asta defect(dar slabe sanse ca nu-i lojitec sau genius)
Ori il cumperi pe ala din link-ul pus de coleg ori iti bagi piciorele in el si iei ceva mai bun.Oricum ala e doar designul de el.

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Folosesti satelitii de la Cambridge Soundworks pe care ii ai acum si mai pui cate o rezistenta si ai rezolvat si problema caldurii.

#6
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 geo123, on 21 mai 2018 - 11:00, said:

Iti dai seama ca piese de schimb pentru astfel de jucarele nu se gasesc si nu se gasesc nici sateliti cu totul.
Toti ce poti face este sa cauti daca gasesti pe olx un sistem din asta defect(dar slabe sanse ca nu-i lojitec sau genius)
Ori il cumperi pe ala din link-ul pus de coleg ori iti bagi piciorele in el si iei ceva mai bun.Oricum ala e doar designul de el.
Te contrazic...sunetul este superb, incomparabil cu orice logitech, edifier, sau orice altceva din gama asta. Am si Bose companion 2 si tot la Harman Kardon ascult mai des.

 danyel61, on 21 mai 2018 - 11:04, said:

Folosesti satelitii de la Cambridge Soundworks pe care ii ai acum si mai pui cate o rezistenta si ai rezolvat si problema caldurii.
Eu ma refeream la caldura sunetului. Cambridge Soundworks suna putin mai metalic.

Caut ceva de genul asta. 1 inch fullrange neodimium crystal speaker.

Edited by costin001, 21 May 2018 - 11:17.


#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Vad ca unii au probleme cu asimilarea la 2- 3 propozitii clare si concise.
Ti-am spus ca nu o sa gasesti sisteme din astea defecte(de la care sa prelevezi driverele sau satelitii cu totul) pe siturile de anunturi, dat fiind faptul ca e un sistem mai putin popular si nu detine multa lume asa ceva.Daca era Lojitec sau Genius gaseai tone de anunturi cu scule din astea cu amplificarea defecta de la care puteai lua satelitii sau driverele.
Nu am arfimat niciunde ca suna mai bine sau mai rau decat acestea!
Cand ti-am spus sa-ti bagi picioarele in el ca e doar o jucarie de design am facut referire strict  la niste scule audio cu un minim de decenta.A se citi de la un amplificator stereo si o pereche de boxe de raft in sus!
Sistemul ala HK e departe rau de un sunet corect.

#8
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Comparam cai cu catari, nici macar cu magari. Nu compara boxe de raft sau podea si amplificatoare dedicate cu sisteme multimedia 2.1. Am si eu combinatie de Marantz si Dali Zensor 3 cu placa de sunet M-Audio, in living, dar nu le compar cu 40W de la un sistem 2.1. Harman Kardon sta strict pe birou la calculator.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Baga un EQ software pe configuratia cu satelitii aia ce suna mai "metalic". Da mediile putin mai sus ,sunetul metalic e dat de lipsa frecventelor medii.

Edited by edigee, 21 May 2018 - 14:34.


#10
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Incearca aici, sunt importatori, au si service.In trecut am luat drivere pentru JBL de la ei, pe Emil Racovita in Pipera.
http://www.harman-audio.ro/contact/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate