Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Clarificari privind datele personale

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#37
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Poate oricine participa tomaso ?

#38
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Eu propun să putem scrie fără nick şi user? Am văzut un forum unde poţi scrie fără user şi logare ca anonim scrie apoi sau visitator. Dar nu e nimeni pe acolo, ultimele mesaje de acum 5-10 ani.

#39
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPlaton, on 20 mai 2018 - 14:27, said:

Ca sa scapam de bla bla asta propun ca Softpedia sa nu mai logheze nici un IP. sa nu il retina, nici macar sa nu il citeasca,se poate ?

Cand trimiti cuiva o scrisoare si vrei sa primesti un raspuns, trebuie sa mentionezi unde sa fie trimis acel raspuns...

#40
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postdon_dannielo, on 20 mai 2018 - 12:13, said:

Esti stalker wannabe?
De unde ati invatat termenul asta imbecil? Il foloseati acu' 20 de ani? Nu cred. Am explicat aici care-i problema cu el.  Incredibila capacitatea mass mediei de a prosti lumea.

Edited by Geth, 20 May 2018 - 15:16.


#41
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostPlaton, on 20 mai 2018 - 14:27, said:

Ca sa scapam de bla bla asta propun ca Softpedia sa nu mai logheze nici un IP. sa nu il retina, nici macar sa nu il citeasca,se poate ?

care parte din:

III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
  • Adresa IP
Aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice


nu ai inteles-o?

este o obligatie legala, fie ca vrei sau nu. e ca si cum ai zice ca intr-un accident cu victime e abuziva filmarea publica.abuziv doar cand esti vinovatul, dar daca esti victima iti prinde bine si te folosesti de ea. hai sa fim justi unii cu altii, avem drepturi, dar si obligatii

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttomaso, on 20 mai 2018 - 14:12, said:

109.166.132.205
Acesta este adresa mea IP in momentul actual.
Isp-ul e orange, locatia: bucuresti.
Locatia exacta o poate cere doar politia iar cei de orange o vor comunica.

Edited by arg, 20 May 2018 - 16:11.


#43
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostPlaton, on 20 mai 2018 - 14:27, said:

Ca sa scapam de bla bla asta propun ca Softpedia sa nu mai logheze nici un IP. sa nu il retina, nici macar sa nu il citeasca,se poate ?
Nu, chiar daca nu ar exista cele doua temeiuri pe care le-am mentionat deja de mai multe ori (obligatii legale + interes legitim), este imposibil dpdv tehnic ca IP-ul sa nu fie comunicat catre serverele Forumului Softpedia. IP-urile sunt un principiu de baza al comunicarii prin Internet, asa stiu biții unde sa se duca Posted Image Similar cu principiul expeditor/destinatar cum spunea cineva mai sus.

View Postcipri2bau, on 20 mai 2018 - 14:58, said:

Eu propun să putem scrie fără nick şi user? Am văzut un forum unde poţi scrie fără user şi logare ca anonim scrie apoi sau visitator. Dar nu e nimeni pe acolo, ultimele mesaje de acum 5-10 ani.
Pentru discutii fara noima dar aproape anonime se poate vizita 4chan sau ce clone mai are zilele astea (cred ca exista si unele romanesti). Forumul Softpedia nu este un astfel de loc.

#44
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

View Postarg, on 20 mai 2018 - 16:05, said:

View Posttomaso, on 20 mai 2018 - 14:12, said:

109.166.132.205
Acesta este adresa mea IP in momentul actual.
Sunt curios daca exista cineva care sa ma poata localiza.

Ofer o naveta de bere celui care poate.
Ii trimit pe PM lui DD locatia, ca sa fie de referinta
Isp-ul e orange, locatia: bucuresti.
Locatia exacta o poate cere doar politia iar cei de orange o vor comunica.

Nu stiu cat este de corect, oricum nu conteaza si nici nu ma intereseaza, e doar pentru fun.

Quote

Strada Doamnei 10, București 030167, Roumanie
Latitude : 44.4333 | Longitude : 26.1

In fine, se stie ca daca vrei sa nu se stie cine esti nu te conectezi la internet, nu-ti deschizi cont in banca, etc, iesi din retea total.

Daca tot nu te poti abtine, atunci fie bagi capul la cutie in discutii si nu te certi cu nimeni, vorbesti frumos si vorbesti de bine pe toata lumea.  Daca nu o poti face pe yesman, asumi ca poti avea de-a face cu tot felul de damblagii pe internet.  

Pe mine ma surprinde ca nu s-a spus clar si cinstit: pana cu putin timp in urma moderatorii si supermoderatorii aveau acces la IP. ACUM nu mai au.  Probabil de cand cu legea asta. S-o fi intamplat ceva, cine stie

Ma mai amuza minciuna cum ca din 2007-2008 nu se mai aveau acces la IP, cump spunea cineva pe alt topic.  Posted Image

Eu asum, daca se intereseaza vreunul despre mine puteti face colectie cu toate IP-urile mele si sa vi le lipiti pe perete! Posted Image

Si totusi, ramane intriganta necesitatea minciunii... Posted Image

Edited by zartdato1-0, 20 May 2018 - 16:25.


#45
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

Quote

Pe mine ma surprinde ca nu s-a spus clar si cinstit: pana cu putin timp in urma moderatorii si supermoderatorii aveau acces la IP. ACUM nu mai au.  Probabil de cand cu legea asta. S-o fi intamplat ceva, cine stie
Foarte simplu: nu e niciun secret ca asta e o functionalitate inclusa, default a softului IP.Board. In rest, ce sa se intample.. s-a intamplat ca dorim sa respectam regulamentului de protectie a datelor Posted Image si am aplicat mai multe modificari necesare, dincolo de ce permitea softul prin simple setari (ex: patchuri proprii asupra codului sursa).

View PostLORELYAN, on 20 mai 2018 - 11:18, said:

Avem un topic: "Informatii si clarificari privind datele personale"
...
Pai daca se cunoaste adresa IP, se cunoaste automat si "locatia"
De ce este trecuta "locatia" la "Date optionale", iar corespondentul, respectiv adresa IP, la "Date colectate automat" ?
Apreciez preocuparea ta in legatura cu datele personale si imi face placere sa iti raspund.

O sa reiau cateva informatii, chiar din topicul pe care l-ai citat:
- adresele IP sunt colectate si pastrate 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor web ale Forumului, pentru a ne permite sa ne aparam in caz de atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat, etc)
- adresele IP sunt colectate si pastrate permanent in baza de date a Forumului in asociere cu fiecare postare, pentru a ne permite sa raspundem obligatiilor legale (ex: anchete, investigatii, etc), nu pentru ca avem noi chef; daca nu postezi, IP-ul tau nu va fi stocat in baza de date
- campul de locatie poate fi completat de catre fiecare user daca doreste si cu ce doreste el, nu exista vreo obligatie, nici pentru completare si pentru acuratetea datelor introduse. valabil pentru toate cele 5 campuri din sectiunea "date optionale"

Informatii suplimentare:
- pe baza IP-ului s-ar putea obtine cel mult o localizare foarte aproximativa
- locatia bazata pe IP nu se "cunoaste" automat ci trebuie folosite tehnici suplimentare (baze de date tip IP2Location, etc)
- cele 2 campuri sunt trecute in sectiuni diferite pentru ca pur si simplu nu au nicio legatura unul cu celalalt

Concluzionand, nu colectam in niciun fel locatia (aproximativa, precisa, sau de orice alt fel) vizitatorilor, nu avem de ce si nici nu ne intereseaza aceasta informatie.

Pentru alte clarificari sau solicitari privind datele personale: [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate