Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Reinstalare Windows 10 original, pe tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,525
  • Înscris: 15.06.2004
Partitii de recovery nu mai exista la nimic cu Windows 10. Pune o poza cu Disk Management. Ai sa vezi o partitie de cel mult 500-800 Mb pe care scrie Recovery - dar aia e a windowsului si nu contine windows-ul - ar trebui sa aiba cel putin vreo 10 Gb - ori vorbim de o tableta :)

Recovery-ul se face din Setari - All Settings - Updates & Security - Recovery - Reset. Si aici alegi metoda dorita.

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,405
  • Înscris: 16.03.2004
Mulțumesc. O să încerc zilele următoare.

[ https://image.ibb.co/iY4cUT/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://ibb.co/gEAHUT

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,525
  • Înscris: 15.06.2004
Ce ai pe partitia D: ?

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdark, on 27 iulie 2018 - 11:40, said:

Samsung Recovery l-am instalat ulterior, dar nu mai vede partiția recover care inițial era invizibilă.
Am intrat și în BIOS, ca să văd ce e pe acolo, dar nu mai fac chestia asta niciodată. Mai bine arunc cu totul tableta. Ce vreau să spun, când am activat BIOS-ul, luminozitatea tabletei s-a setat automat la 100%, deși eu o țineam pe mult mai puțin, m-am încăpățânat să mă uit pe acolo vreo 2 -3 minute, apoi am închis. Acum mă dor ochii, sunt roșii și simt oboseala aceea specifică. Nu mai fac așa ceva, de fapt, trebuia să realizez faptul că lumina ecranelor digitale e foarte periculoasă pentru retină.
Posted Image
Aveți grijă!

Nu vad acolo nicio partitie Recovery cu Windows-ul. In nicicun caz nu ai de ce sa arunci tableta. Poti face fresh install de Windows si aceasta este si cel mai recomandabil. Daca nu te descurci sau daac vrei sa nu te mai complici, atunci poti apela la un profesionist.

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,405
  • Înscris: 16.03.2004

View Posteiffel, on 27 iulie 2018 - 12:57, said:

Ce ai pe partitia D: ?

Eh, niște poze. Partiția D: a apărut imediat după ce am dezinstalat Samsung recover.

View Post_-_, on 27 iulie 2018 - 15:16, said:

Nu vad acolo nicio partitie Recovery cu Windows-ul. In nicicun caz nu ai de ce sa arunci tableta. Poti face fresh install de Windows si aceasta este si cel mai recomandabil. Daca nu te descurci sau daac vrei sa nu te mai complici, atunci poti apela la un profesionist.
Am scos serial number din windows-ul tabletei, am windows pe stick, dar nu știu cum să fac boot pe USB la această tabletă (probabil că nu se poate). O să o duc la cineva. Posted Image

Edited by dark, 27 July 2018 - 15:41.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,525
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e nevoie sa scoti niciun serial. Installerul din Windwos il citeste automat la instalare si  se activeaza la prima conexiune la internet.

Iar de reinstal.. da-i un reset cu stergerea tuturor datelor si e ca si cum ai instala fresh de pe stick.

Legat de boot - trebuie sa se poata, dar probabil apare separat de restul. Vezi in manual.

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,405
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă tot suntem aici, știu că pare atipic, dar am o problemă mare. Când intru în BIOS apăsând combinația de taste power + F2, luminozitatea tabletei e foarte mare, pe maxim. Am încercat să fac ceva, nu se poate, tastele de luminozitate nu funcționează. Așa nu pot lucra. Nu pot sta decât dacă o scot afară. La fel fac și laptopurile, am intrat în BIOS-ul unui Lenovo, nu pot micșora luminozitatea care și în acest caz este setată pe maxim.
De ce se întâmplă lucrurile așa? La laptopuri nu este o problemă atât de stresantă, dar ecranele oled, cum am la tabletă, emit niveluri de luminozitate mult mai mari!

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,525
  • Înscris: 15.06.2004
In BIOS toate setarile sunt default - nu sunt controlate de nimic. Doar dupa ce intrii in sistemul de operare ai acces la ele.
Oricum nu ai ce lucra in BIOS - doar cateva setari si gata. Mai ales ca BIOS-urile la genul asta de produse sunt foarte simpliste - n-ai cine stie ce optiuni.

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,405
  • Înscris: 16.03.2004
La tabletă chiar nu am nicio opțiune. :)

#28
mariusblue

mariusblue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.02.2010
buna seara , am si eu o tabeta Lamina T801B.NORD , win 10 , dupa ce si-a facut ceva upgrade nu mai imi mege touch-ul si nu pot sa lucrez pe ea decat daca atasez un mouse .nici slotul de microSD nu il vede , si in Device Manager imi arat ca sunt toate instalate ok ...ce pot sa fac ? nu pot nici sa reinstalez win pe ea . i-am dat revenire la setarile de fabrica si tot asa e

#29
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmariusblue, on 06 februarie 2020 - 22:33, said:

buna seara , am si eu o tabeta Lamina T801B.NORD , win 10 , dupa ce si-a facut ceva upgrade nu mai imi mege touch-ul si nu pot sa lucrez pe ea decat daca atasez un mouse .nici slotul de microSD nu il vede , si in Device Manager imi arat ca sunt toate instalate ok ...ce pot sa fac ? nu pot nici sa reinstalez win pe ea . i-am dat revenire la setarile de fabrica si tot asa e
La tine nu functioneaa deloc touch-ul? Nici macar aiurea?

La tableta despre care am deschis acest topic, dupa ce am instalat un Windows 10 de la zero, cu ajutorul sitck-ului USB bootabil, creat cu Windows Media Creation Tool de la acea vreme, touch-ul s-a dus naibii, jumatatea din dreapta era invers pe orizontala si jumatatea din stanga era decalata intr-o parte si in jos.

Dupa cat am citit pe forumuri straine, la unele tablete se pare ca exista un fisier (sau un set de fisiere) care stabileste cum functioneaza touch-ul, un fel de fisier Firmware sau drivere pentru digitizer. La unele modele e un fisier denumit SileadTouch.fw, localizat in C:\Windows\System32\Drivers. La alte modele se numeste touchsetting.gt, localizat in C:\windows\INF. Daca pierzi acel fisier sau fisierele necesare (in caz ca reinstalezi Windowsul de la zero) sunt sanse mari sa nu mai functioneaza touch-ul cum trebuie. Bineinteles, ceea ce am scris are sens doar daca e o problema software. Daca touch-ul de la tableta ta are vreun defect hardware, atunci nu poti decat sa-l schimbi.

Edited by cris2d2, 07 February 2020 - 10:19.


#30
mariusblue

mariusblue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.02.2010

View Postcris2d2, on 07 februarie 2020 - 10:19, said:

La tine nu functioneaa deloc touch-ul? Nici macar aiurea?

La tableta despre care am deschis acest topic, dupa ce am instalat un Windows 10 de la zero, cu ajutorul sitck-ului USB bootabil, creat cu Windows Media Creation Tool de la acea vreme, touch-ul s-a dus naibii, jumatatea din dreapta era invers pe orizontala si jumatatea din stanga era decalata intr-o parte si in jos.

Dupa cat am citit pe forumuri straine, la unele tablete se pare ca exista un fisier (sau un set de fisiere) care stabileste cum functioneaza touch-ul, un fel de fisier Firmware sau drivere pentru digitizer. La unele modele e un fisier denumit SileadTouch.fw, localizat in C:\Windows\System32\Drivers. La alte modele se numeste touchsetting.gt, localizat in C:\windows\INF. Daca pierzi acel fisier sau fisierele necesare (in caz ca reinstalezi Windowsul de la zero) sunt sanse mari sa nu mai functioneaza touch-ul cum trebuie. Bineinteles, ceea ce am scris are sens doar daca e o problema software. Daca touch-ul de la tableta ta are vreun defect hardware, atunci nu poti decat sa-l schimbi.
pai si de ce nu pot sa schimb nici un bios bot settings , ca sa poata instala de pe usb  ?

"touchsetting.gt, localizat in C:\windows\INF.'asta l-am gasit si mai am acolo touchsetting_e805 , touchsetting_f1003 , touchseting_f801 , toate .gt , cum fac sa il activez ?
multu

#31
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmariusblue, on 07 februarie 2020 - 22:41, said:


pai si de ce nu pot sa schimb nici un bios bot settings , ca sa poata instala de pe usb  ?

"touchsetting.gt, localizat in C:\windows\INF.'asta l-am gasit si mai am acolo touchsetting_e805 , touchsetting_f1003 , touchseting_f801 , toate .gt , cum fac sa il activez ?
multu
Nu poți conecta o tastatură, pentru a interacționa în momentul boot-ului?

Legat de fișierele acelea, nu mă pricep mai mult, dacă le ai și totuși touch-ul nu funcționează deloc, poate e o problemă hardware.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate