Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Un ThinkPad bun (sh) pana in 2000 de lei?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Am un Lenovo Yoga 500 cu i5-6200U care din pacate e pe punctul de a ceda fizic. Partea dreapta a lui, cea dintre ecran (de fapt, balama) si tastatura s-a indoit destul de tare, lucru care se vede clar atunci cand incerc sa inchid laptopul sau sa rotesc ecranul. Nici partea stanga a lui nu sta foarte bine.

Asa ceva nu mai cred ca se repara, asa ca m-am gandit sa ma apuc de strans bani si sa-mi iau altul... Posted Image it sucks. Va trebui sa il inlocuiesc mai repede decat ma asteptam.
Deci m-am gandit sa ma apuc de strans bani si sa iau un ThinkPad.

Deocamdata intreb doar orientativ, caci va dura ceva vreme pana strang banii, dar ma gandeam cam ce modele de ThinkPad (mai bune) se gasesc pana in 2000 de lei, de preferat cu i7 si cel putin 8GB de RAM. Ma gandeam la W530 si la T440P. A folosit cineva aceste modele? Ce parere aveti?


A, si un sfat prietenesc. Fugiti de ultrabook-urile facute din plastic/aluminiu ieftin.

Edited by TrafalgarLaw, 19 May 2018 - 21:39.


#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
De curiozitate prietene - cum il folosesti? Sa faci zob DPDV fizic un astfel de laptop... crede-ma, este o performanta!
Orice laptop de pe planeta este un produs de inginerie! Ciobania... este un alt domeniu si folosirea unui laptop in aceste conditii este contraindicata!
Ce sa-ti zic..."succesuri" la cumparaturi si inca nu s-a inventat laptopul sa-ti reziste tie. Mare pacat de Skylake-ul ala din el...pe mana cui a incaput de ajungi sa cauti laptop la mana a 2-a sa inlocuiesti ce-ai reusit tu sa ciobanesti! NU... mai bine iti schimbi domeniul de activitate? Zootehnie,ceva acolo...

 TrafalgarLaw, on 19 mai 2018 - 21:37, said:

A, si un sfat prietenesc. Fugiti de ultrabook-urile facute din plastic/aluminiu ieftin.
Nuuu,gresit prietene, sa fuga IT-ul in general de d'astia ca tine!
"Imi cer scuze in numele celor care lucreaza in IT si fabrica laptopuri, ca n-am reusit si nu s-a reusit inca pe planeta, fabricarea unor laptopuri care sa fie rezistente la modul folosirii ca la tarla!"

Edited by Tehnicianul1970, 19 May 2018 - 22:20.


#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Nu-i nici o perfomanta e foarte usor ca sint plastice de proasta calitate.
Eu am avut unul pe care mi l-a dat fost de pe birou fii-miu si a cazut pe mufa de incarcare. Ma rog, a putut fi reparat ca am gasit niste piese pe ebay, dar unele parti de platic au ramas rupte.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 TrafalgarLaw, on 19 mai 2018 - 21:37, said:

Ma gandeam [...] la T440P. A folosit cineva aceste modele? Ce parere aveti?
Un laptop pe care nu as da banii mei si pe care daca l-as primi cadou l-as vinde in secunda 2.
Folosesc un T440p de aproape 3 ani de zile si nu pot numi asta rafinament ... este functional, da ... daca ai grija de baterie te tine si cativa ani fara probleme. Arata ca o caramida, cantareste cat o caramida, are ecranul cu aceeasi calitatea ca a unei caramizi si rezistenta unei foi de hartie. Flexeaza la greu capacul, a prins si o curbura in timp care ii tine colturile un pic ridicate cand sta inchis ... deci, pe scurt, NU.
Diferenta intre lenovo si ce eta seria T de la IBM pe vremuri este enorma ... doar forma generala a ramas la fel.

Nu stiu despre W-ul ala nimic ... dar eu, utilizator "longterm" (adica vreo 20 de ani) de IBM si Lenovo (de cand IBM a fost achizitionat) nu recomand asa ceva ca laptop ... poate ca "mobile workstation", cel mult, daca i se pune un ecran ca lumea, nu mizeria asta FHD de pe T440P.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mai am si eu un prieten cu un lenovo, a venit pe la el prietenul lui de prin Alba care era cioban si a reusit sa-i rupa balamaua la laptop Posted Image Posted Image Posted Image

#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 vrajitoruldinoz, on 19 mai 2018 - 22:45, said:

Nu-i nici o perfomanta e foarte usor ca sint plastice de proasta calitate.
Eu am avut unul pe care mi l-a dat fost de pe birou fii-miu si a cazut pe mufa de incarcare. Ma rog, a putut fi reparat ca am gasit niste piese pe ebay, dar unele parti de platic au ramas rupte.
Alea sunt accidente! Dar folosirea ciobaneasca nu are nicio scuza!
Am lucrat in service IT pana in data de 28 martie a.c. (din 29 martie lucrez intr-un data-center,mult mai bine) si stiu cu ce-mi venea pe usa "Maria-sa clientul"! Numai d'astia care "omorau" tehnica IT de-ti venea sa te zgarii pe ochi pe mana cui incapeau laptopuri de la 3000 de lei in sus!
Apa si suc varsate pe tastatura,balamale rupte,carcase sparte,ecrane sparte... nu mai zic... totul din vina clientului! Cand ii auzeam ca dadeau vina pe producator...imi venea sa le dau palme!
Eu cum naiba am 3 laptopuri ale mele - unul vechi de 6 ani si doua de generatie noua,sub 15 luni si toate arata noi noute? Cu cel de 6 ani vechime... umblu mareu si fac teste de retea,configurari avansate routere si servere si n-are nici o ruptura - este un laptop de "15 milioane" d'ala very-low-cost, a avut Pentium B950, l-am upgradat pe i5 - 2520m, 8GB RAM DDR3/1333Mhz de la numai 2 GB avuti initial... deci... foutout la maxim si nicio defectiune,nicio ruptura!
Asa ca... placa cu plastice ieftine si alte d'astea... cam pica! Stiu,traim intr-o societate de consum dar daca nu vrem sa investim bani mai des decat este necesar,trebuie sa avem grija de lucruri!
Repet - sunt produse de inginerie... chiar si cele mai "jafuri" dintre ele!

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 Tehnicianul1970, on 19 mai 2018 - 23:00, said:

Numai d'astia care "omorau" tehnica IT de-ti venea sa te zgarii pe ochi pe mana cui incapeau laptopuri de la 3000 de lei in sus!
[...]
Repet - sunt produse de inginerie... chiar si cele mai "jafuri" dintre ele!
Care e problema cu omoratul producselor tehnologice si cu diversi oameni care folosesc laptopuri de 3000 lei (sau mai scumpe) ?
Sunt obiecte, nu au nici o valoare alta decat a fi utilizate pana la moartea lor ... unori moarte premartura. Asta e ...
Ce daca sunt produse de inginerie? Cine a proiectat si a muncit la ele si-a luat banii pe treaba prestata.

#8
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 Tehnicianul1970, on 19 mai 2018 - 22:17, said:

De curiozitate prietene - cum il folosesti? Sa faci zob DPDV fizic un astfel de laptop... crede-ma, este o performanta!
Orice laptop de pe planeta este un produs de inginerie! Ciobania... este un alt domeniu si folosirea unui laptop in aceste conditii este contraindicata!
Ce sa-ti zic..."succesuri" la cumparaturi si inca nu s-a inventat laptopul sa-ti reziste tie. Mare pacat de Skylake-ul ala din el...pe mana cui a incaput de ajungi sa cauti laptop la mana a 2-a sa inlocuiesti ce-ai reusit tu sa ciobanesti! NU... mai bine iti schimbi domeniul de activitate? Zootehnie,ceva acolo...

Un astfel de laptop facut pe vapor? S-a intamplat pur si simplu in timp ce il foloseam, si ajustam putin unghiul de vedere. Da, l-am scapat pe jos de 2 ori, dar o data s-a intamplat acum un an si jumatate si o data acum 3-4 luni, si ambele au fost de la inaltime mica (vreo juma' de metru).

E din plastic ieftin. Destul de performant, sunt multumit de el, dar e ultrabook din plastic. Si balamalele alea nu se compara cu ce gasesti pe la Yoga 910 de exemplu.

Quote

Nuuu,gresit prietene, sa fuga IT-ul in general de d'astia ca tine!
"Imi cer scuze in numele celor care lucreaza in IT si fabrica laptopuri, ca n-am reusit si nu s-a reusit inca pe planeta, fabricarea unor laptopuri care sa fie rezistente la modul folosirii ca la tarla!"

Pai si aia care varsa apa pe laptop? Aia care se joaca jocuri din alea 1080p in pat si astfel incingand laptopul de nu se mai poate?


Mai bine imi iau o caramida din aia urata si grea cum e ThinkPad-ul. Dar macar sa reziste si sa fie reliabil. M-am saturat de ultrabook-uri si nu am bani de unul scump ca Yoga 920.

Edited by TrafalgarLaw, 20 May 2018 - 07:35.


#9
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu am luat în iarnă un T460 la 2.200, refurbished. I5, 8 RAM, SSD 240, FHD, W10.

Mi l-a găsit tipul de la firma care îmi vine echipamente la job. Tot de la el iau și desktop-urile, HP Elite SFF, tot refurbished.

Știu ca prețul asta la T460 e "pentru prieteni", dar ideea e ca găsești. Știu sigur ca au început să apară și T470, dar nu am întrebat prețuri, nu m-a interesat.

#10
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Ps: T460 nu mai e deloc cărămidă urâtă și grea. Are 1.7 kile și e al naibii de subțire, dar în același timp îți lasă senzația că nu prea o sa reușești sa il spargi. Soția a primit de la job un 470, care e și mai bine lucrat, atat ca are baterie din aia dublă deci dispare impresia de subțire. Deodată cu 460-ul meu am luat tot in firma un Mac Retina Pro 15". Guess what? Aha, Mac are 2 kile. Și chiar se simte mult mai greu.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu poți compara calitatea construcției unui MacBook pro cu Lenovo... Nu ai cum. Nu exista termen de comparație.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Asa e,Macul e mult mai prost construit,chiar daca e din aluminiu.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
E bine sa visezi. Asa am crezut și eu, pana am avut un MacBook pro..

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016

 xeleron, on 20 mai 2018 - 19:08, said:

Asa e,Macul e mult mai prost construit,chiar daca e din aluminiu.

LOL.
Fanboi ...

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Lol, ce troll de 2 bani. Ce înțelegi voi prin calitate a construcției? Faptul ca e extraordinar de frumos(și este) sau ca n-are șuruburi la vedere(sau deloc)? În viata mea n-am văzut un macbook în domenii în care ești nevoit sa mergi la cuca macaii, le sta foarte bine în Starbucks in schimb.
Revenind la Op, ce diagonala si ce asteptari ai de la el? Te intreb fiindca diferenta intre un t4xx si un x2xx nu e atat de mare (cat ca x-ul e de 12 inch) in viata de zi cu zi, iar celelalte modele incep sa o dea a la DTR (W-urile).

Edited by xeleron, 20 May 2018 - 21:35.


#16
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
As vrea sa fie cam de 13-14 inci și o rezoluție full HD. Deși mă împac și cu 1600x900.

Vreau sa fie rezistent, fiabil si sa se miste bine prin aplicații. Deci minim 8GB de RAM. Și ceva jocuri (mai light) prin care să mă destind.

Edited by TrafalgarLaw, 20 May 2018 - 22:11.


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016

 xeleron, on 20 mai 2018 - 21:10, said:

Lol, ce troll de 2 bani. Ce înțelegi voi prin calitate a construcției? Faptul ca e extraordinar de frumos(și este) sau ca n-are șuruburi la vedere(sau deloc)? În viata mea n-am văzut un macbook în domenii în care ești nevoit sa mergi la cuca macaii, le sta foarte bine în Starbucks in schimb.

Ca "n-ai vazut" tu e altceva, sint macuri in cimpurile petroleier dind Nebraska. Pentru mai mult cumperi un Toughbook.
O sa fii uimit dar 99.9 din laptopuri se folosesc la medii asemanatoare cu starbucks.
Si da, nu e asolut nici o indoiala la diferenta de calitate intre troacele pe care le face lenovo si un Macbook. Cine spune ca nu e asa, nu a detinut amindoua produsele. Eu pot sa imi dau cu parerea ca am avut un numar din amindoua, similare la pret.

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ho ho ,un camp petrolier nu e un mediu de risc,eu nu la asta ma refer.Ma refer la faptul ca acel mac trebuie sa reziste unor conditii de teren dure,daca stau in masina cu el nu am castigat nimic, sau daca un petrolist ia macul ala cu manusa lui plina de osanza si masoara ceva printr-o sonda implantata in teava si una in mac atunci ma inchin tie. Un thinkpad ciobit in colturi este la fel de functional ca unul impecabil, e mai convenabil sa se rupa plasticul decat sa se indoaie aluminiul (succes la indreptat). Oricum, intr-un alt topic ziceai ca google foloseste mac-uri in campusul lor, am studiat putin si de ce (lucru pe care tu nu l-ai facut) si am ajuns la concluzia ca s-a ales mac fiindca Google dispretuieste Windows si la un moment dat in trecut angajatilor li s-a dat optiunea de a alege intre laptopuri cu linux sau mac-uri.Cum nimeni nu voia sa isi bata capul cu fineturile ce tin de lumea linux era evident ca aleg mac.Acesti utilizatori s-au adaugat celor deja existenti care erau fortati sa detina un mac (in sensul ca google livreaza servicii si software si pentru platforme mac iar hackintoshul iese din discutie).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate