Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unde pot gasi aceasta unealta?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Ziua buna! Navigand zilele astea pe net, am descoperit o unealta ce mi-ar fi de folos in gradina de legume. Se gaseste sub mai multe denumiri pe Youtube: stirrup hoe, hula hoe, oscilating hoe. Stie cineva unde as putea gasi in Romania asa ceva? Este cineva pe aici care poseda o astfel de unealta pt gradinarit? Doresc sa cumpar si eu una, dar nici nu stiu cum se numeste in romana, nici unde as putea gasi. Las cateva video cu unealta respectiva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xEyFVnRy3sA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SxRr_xdbOWg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pVqXPWdaYu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
eu am varianta cu aerator de la Gardena link

exista si doar "razuitoarea de buruieni", mai multi producatori o au: link , link
, link , link

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Este un user care face din alea chiar mai smechere cu roata...
Vrei sa te pun in legatura cu el?

#4
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
il stiu pe ciprian, am luat de la el o furca 2 in 1. vroiam din asta simpla ca cea din video.alea de la fiskars merg numai cu cozile lor de plastic, nu?

#5
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
nu stiu cum e la Fiskars, dar sistemul de la Gardena e "da fer"... si furca aeratorului, si prinderea de la coada sunt metalice. Coada in sine e din lemn. Mi se pare foarte solid.

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am eu una facuta artizanal anul trecut. Asa in viteza. Nu o mai folosesc deoarece nu mai am gradina. O donez dar numai cu predare personala. Nu merita costul curieratului.


PS:
  O pot "livra" oriunde pe traseele: Cluj-Turda-Ludus-Medias-Sighisoara-Cluj sau Cluj-Turda-Alba Iulia-Deva-Brad -Abrud-Turda.

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2018 - 08:51.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
pai ce poti face cu astea?
asta e o sapa revolutionara?

#8
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 08:46, said:

Am eu una facuta artizanal anul trecut. Asa in viteza. Nu o mai folosesc deoarece nu mai am gradina. O donez dar numai cu predare personala. Nu merita costul curieratului.


PS:
  O pot "livra" oriunde pe traseele: Cluj-Turda-Ludus-Medias-Sighisoara-Cluj sau Cluj-Turda-Alba Iulia-Deva-Brad -Abrud-Turda.
sunt din Targoviste, Dambovita.o sa iau cel mai probabil una fiskars.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postceanu1980, on 19 mai 2018 - 08:51, said:

pai ce poti face cu astea?
asta e o sapa revolutionara?

     Este o sapa pentru persoane cu disabilitati. Razuie doar asa la suprafata pamantului. Daca e vorba de balarii mai mari, cu radacina solida, le lasi acolo.
     Cu o sapa normala poti face multe alte activitati. Chestia aia este de unica intrebuintare.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
nu e bune atunci,nu se poate pune de-o rascoala cu ele

#11
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
bai, daca vreti sa faceti misto, alegeti va rog alte topice!

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
E foarte buna la întreținerea culturilor de legume.  Taie buruienile mici și sparge crusta formată după ploaie. Dacă dai o dată la două săptămâni cu ea nu se prea fac buruieni. Și nici nu presupune așa efort mare ca sapa obișnuită.

#13
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
ovidiu, se poate o poza cu cea facuta de tine?multumesc

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Attached File  1526719089417124075876.jpg   366.35K   107 downloads
Scuzați aspectul comercial neadecvat dar e făcută în 10 minute din deșeuri.  Excepție e lama care e făcută din cuțit de ghilotina.

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2018 - 09:28, said:

E foarte buna la întreținerea culturilor de legume.  Taie buruienile mici și sparge crusta formată după ploaie. Dacă dai o dată la două săptămâni cu ea nu se prea fac buruieni. Și nici nu presupune așa efort mare ca sapa obișnuită.
Da plantele le ocoleste/ocroteste? Ca daca le ia asa, de-arandul, odata cu buruienile....

#16
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
Eu am o curiozitate,  ai vazut filmulete din prima postare ?  Sau doar vorbesti ca sa faci postari ?

Scula in sine nu ocoleste nimic, e o lama atasata de o coada.... ce basca mea sa ocoleasca ?!?
Daca utilizatorul e orb sau retardat probabil ca va taia totul.... daca pe utilizator il duce capul, si vede, si nu e olog, atunci poate sa ocoleasca legumele/zarzavaturile/florile....

Dumnezeule.....

#17
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Eu cred ca depinde foarte mult de sol si de configuratia gradinii ! Daca solul nu e uscat bine si sapat perfect , e greu de crezut ca functioneaza bine .

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Intr-o gradina lucrata in mod constant e ok. E o razatoare pana la urma. Daca vrei sa o foloseti in loc de cazma ia-ti gandul.  Este o unealta pentru  intretinerea suprafetei terenului lucrat nu pentru afanare. Nu lucreaza la adancime. Intra la 2-5 cm maxim .  
Am mai zis mai sus. E pentru intretinere. Pentru taierea buruienilor si  spargerea crustei formate dupa ploaie. Si isi face bine treaba.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate