Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mesajele user-ilor banați

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#37
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTheStarkestTruthMatters, on 19 mai 2018 - 08:52, said:

....La voi e pe ''ruble convertibile'', noi ne apărăm țara, nevoile și neamul românesc Posted Image adevărat!
Regulamentul e ''Lege'' Posted Image  ici ișa, nu te orește nimeni să te ''auto-eutanasiezi'' la fântână!
.....
Care voi ? Tu faci parte din ceva " organizatii " , sau care este faza ? Poti sa te eutanasiezi tu , in mizeria pe care o postezi ,si nimeni nu se supara . da exemplu , patrihotule !
Iti spun eu ce aparati , VOI . Interesele personale ! sinteti primii care fentati statul la orice pas , daca nu mai rau .

#38
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostGeometru55, on 19 mai 2018 - 05:22, said:

După mine, mesajele pot fi utilizate exclusiv de Softpedia atâta timp cât are un contract cu autorul. Banarea unui user înseamnă o rupere de contract, deci Softpedia nu mai are bază legală să publice mesajele.

Am fost banat de foarte multe ori. În general se caută cearta cu lumânarea. moderatorii și supermoderatorii gândesc că dacă dau pedepse și refuză discutarea lor, păstrează o disciplină ("pe Softpedia nu există democrație"). Greșit. Pedepsele nejustificate sunt mai rele decât lipsa lor. Ca întotdeauna conflictele crează pagube. Aș dori ca Softpedia să nu creadă că îmi poate păstra mesajele atacându-mă.

Însă subiectul este viața de apoi a userilor, după ce li s-a dat în cap. Se închide un cont, deci nu mai există acordul pentru utilizarea niciunei informații cu caracter personal. În plus e rupt și contractul de distribuție exclusivă a "creației" respectivului autor.

Probabil că ar trebui să se considere că mesajele sunt prea scurte, ordinare ca să cadă sub incidența legii drepturilor de autor. Atunci ar trebui modificat corespunzător regulamentul. Oricum mesajele rămân "date cu caracter personal", chiar dacă nu mai sunt opere. Sunt ca eșantioanele de sânge, aparțin unui pacient.

Pe alte site-uri îți poți șterge oricând ceea ce ai scris. Așa e normal.
D.p.d.v. moral ai dreptate.
Insa d.p.d.v. (habarnam !) gresesti.

Si iata si de ce:
proprietarii Forumului au specificat in Regulament ca mesajele userilor raman in "casa" lor chiar daca autorii sunt banati.
Motivatia lor ? (*) daca se sterg toate mesajele celor banati, o sa se piarda firul "narativ" in topicurile unde au scris cei banati.


l.e.:
am citit adineauri Regulamentul Softpedia si nu scrie asta !
https://forum.softpe...ului-softpedia/
Dar stiu sigur ca am citit undeva pe Forum ca asta-i motivul Posted Image
Poate ar trebui adaugata si asta (*) in Regulament.

Edited by super8, 19 May 2018 - 10:42.


#39
Geometru55

Geometru55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.03.2018

View Postargonaut, on 19 mai 2018 - 05:54, said:

La atata "experienta" acumulata, n-ai avut timp sa citesti asta :

Chiar daca din momentul postarii, proprietatea asupra tuturor mesajelor revine SoftNews NET,
Încalcă  legea dreptului de autor.

Articolul 10
Autorul unei opere are urmatoarele drepturi morale:
a)dreptul de a decide daca, in ce mod si cand va fi adusa opera la cunostinta publica;
b)dreptul de a pretinde recunoasterea calitatii de autor al operei;
c)dreptul de a decide sub ce nume va fi adusa opera la cunostinta publica;
d)dreptul de a pretinde respectarea integritatii operei si de a se opune oricarei modificari, precum si oricarei atingeri aduse operei, daca prejudiciaza onoarea sau reputatia sa;
e)dreptul de a retracta opera, despagubind, daca este cazul, pe titularii drepturilor de utilizare, prejudiciati prin exercitarea retractarii.
Articolul 11
(1)Drepturile morale nu pot face obiectul vreunei renuntari sau instrainar
i.


Softpedia ar putea pretinde că este autor, dacă user-ii ar lucra cu contract de muncă. Dacă opera lor ar fi dirijată, îndrumată etc. de Softpedia.

Edited by Geometru55, 19 May 2018 - 11:01.


#40
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postalthea, on 19 mai 2018 - 06:22, said:

De-aia organele cer IP-urile userilor
Deci practic SP te da pe mana politiei Posted Image

#41
Geometru55

Geometru55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.03.2018

View Postfqx, on 19 mai 2018 - 06:21, said:

Sint cam de mult pe forum, si nu am fost niciodata banat, cred ca problema provine de la tine:)
Am trecut prin experienta de a fi moderator pe un alt forum destul de citit si iti pot spune ca unele  persoane sint greu de impacat.


Din moment ce postezi, inseamna ca ai acceptat regulamentul, moral sau nu:)
Crezi greșit. Când susții idei care deranjează poți avea probleme. Mai ales dacă le susții argumentat și le crezi celor deranjați o stare de neputință, de revoltă contra ta.

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostGeometru55, on 19 mai 2018 - 10:53, said:


Autorul unei opere are urmatoarele drepturi morale:
Dacă scriu ceva pe forumul Softpedia înseamnă că am facut o operă?

Sau hai să te întreb altfel.
Cine te obligă să faci ”opere” pe forumul Softpedia?

#43
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostGeometru55, on 19 mai 2018 - 10:59, said:

Crezi greșit. Când susții idei care deranjează poți avea probleme. Mai ales dacă le susții argumentat și le crezi celor deranjați o stare de neputință, de revoltă contra ta.
Insasi ideea de forum cu asta se ocupa, sustii/dezbati o idee, dar nu e neaparat sa fie toti deacord cu tine.Daca o sustii civilizat, greu de crezut ca iei ban.Tot la fel, rar am vazut sa iei ban la prima abatere.Mai au si moderatorii propriile opinii, si au dreptul sa le aiba, insa eu nu am vazut sa te baneze vreunul daca il contrazici in mod civilizat.Pa langa asta, daca vezi ca nu reusesti sa iti impui punctul de vedere, renunti si asta e:)

#44
Geometru55

Geometru55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 15.03.2018

View Postfqx, on 19 mai 2018 - 11:13, said:

Insasi ideea de forum cu asta se ocupa, sustii/dezbati o idee, dar nu e neaparat sa fie toti deacord cu tine.Daca o sustii civilizat, greu de crezut ca iei ban.Tot la fel, rar am vazut sa iei ban la prima abatere.Mai au si moderatorii propriile opinii, si au dreptul sa le aiba, insa eu nu am vazut sa te baneze vreunul daca il contrazici in mod civilizat.Pa langa asta, daca vezi ca nu reusesti sa iti impui punctul de vedere, renunti si asta e:)
Greșești. Vezi mai în spate un mesaj de "luptător", gata să mă desființeze. E foarte convingător, în sensul ideilor mele.

View PostHunor_66, on 19 mai 2018 - 10:07, said:



Ruperea contractului nu este retroactiva.
E ca si cum a-i spune ca toate documentele redactate in relatia cu un partener pe perioada unui contract, ar trebui distruse.
Un scriitor care scrie diverse volume in perioada unui contract cu o editura, ar trebui sa ceara distrugerea manuscriselor aflate la acea editura, odata ce contractul s-o reziliat ?

Un contract nu poate prevedea decât drept de publicare limitat în spațiu și timp. Dacă dreptul e nelimitat cum pretinde Softpedia, atunci este nul, cel puțin după banarea contului.

Internetul a apărut ca o junglă nereglementată. Unii ar vrea să rămână așa. Nu va rămâne pentru că și în această junglă există tâlhari, oameni care abuzează. Eu aș fi încântat dacă forumul ar putea continua legal și civilizat.

Edited by Geometru55, 19 May 2018 - 12:16.


#45
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View PostGeometru55, on 19 mai 2018 - 12:23, said:


daca cineva iti da pumni in cap, ii dai lectii de moralitate/dreptate dupaia?
m-am lamurit cand am vazut ca a discuta topicul "pamantul e plat" (pseudo-stiinta) e sanctionabil/reprimat/banabil
probabil articolul 2d din regulament.....adica ilegal pe teritoriul romaniei
nu mi s-a spus nici pana acum cu ce incalca regulamentul
nu stie nimeni. regulamentul e interpretabil
mi s-a spus repetat doar de genul "sa nu te mai prind cu pamant plat"

iar tu mai vrei si sa-i "rogi" sa isi modifice siteul pentru tine. sa fim seriosi

#46
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

View PostGeometru55, on 19 mai 2018 - 05:22, said:

După mine, mesajele pot fi utilizate exclusiv de Softpedia atâta timp cât are un contract cu autorul. Banarea unui user înseamnă o rupere de contract, deci Softpedia nu mai are bază legală să publice mesajele.

Am fost banat de foarte multe ori. În general se caută cearta cu lumânarea. moderatorii și supermoderatorii gândesc că dacă dau pedepse și refuză discutarea lor, păstrează o disciplină ("pe Softpedia nu există democrație"). Greșit. Pedepsele nejustificate sunt mai rele decât lipsa lor. Ca întotdeauna conflictele crează pagube. Aș dori ca Softpedia să nu creadă că îmi poate păstra mesajele atacându-mă.

Însă subiectul este viața de apoi a userilor, după ce li s-a dat în cap. Se închide un cont, deci nu mai există acordul pentru utilizarea niciunei informații cu caracter personal. În plus e rupt și contractul de distribuție exclusivă a "creației" respectivului autor.

Probabil că ar trebui să se considere că mesajele sunt prea scurte, ordinare ca să cadă sub incidența legii drepturilor de autor. Atunci ar trebui modificat corespunzător regulamentul. Oricum mesajele rămân "date cu caracter personal", chiar dacă nu mai sunt opere. Sunt ca eșantioanele de sânge, aparțin unui pacient.

Pe alte site-uri îți poți șterge oricând ceea ce ai scris. Așa e normal.

Salut, daca ai o solicitare concreta, legala te invitam sa o trimiti la [email protected] si vei primi un raspuns pe masura.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate