Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

GDPR persoane fizice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
User19

User19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.09.2017
Cum afectează GDPR persoanele fizice care dețin forumuri online? De exemplu, dacă eu sunt youtuber sau scriitor, persoană fizică, și vreau să-mi fac un forum de discuții generale unde fanii mei din diverse țări să se poată înregistra și să posteze topicuri, ca pe forumul Softpedia, care sunt lucrurile pe care trebuie să le fac pentru ca acel forum să respecte GDPR? Sau trebuie să îmi angajez avocat / reprezentant GDPR pentru forumul meu?

Ca să vă dau exemplu de forumuri deținute de youtuberi și scriitori (persoane fizice) din America:

http://www.onision.co
http://www.scottwest...forum/index.php

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Deocamdata sigure sunt doar amenzile de maxim 10 milioane euro, sau maxim 20 milioane euro pentru persoane fizice si maxim 10 miloane euro sau maxim 2% din cifra de afaceri ( se aplica aia mai mare), sau 20 milioane euro sau maxim 4 % din cifra de afaceri ( se aplica aia mai mare)  pentru firme.

Alea cu 10 milioane sau 2 % pentru:
În cazul în care compania nu poate dovedi existent unui grad de securitate adecvat
Nu a desemnat un responsabil cu protecţia datelor
Nu a stabilit un acord de prelucrare a datelor

Alea cu 20 milioane sau 4 % pentru:
Când drepturile persoanelor vizate au fost încălcate
Pentru transferuri internaționale neconforme
Pentru încălcarea principalelor principii de prelucrare

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Trebuie sa angajezi un responsabil DPO care sa se ocupe de toate aspectele legale si care sa tina legatura cu ANSPDCP.

Edited by xmanyacs77, 18 May 2018 - 19:13.


#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu, nu trebuie să angajezi/numești un DPO. Citiți GDPR-ul nu mai aberați. DPO-ul este opțional la comp. mici sau pers. fizice, trebuie să sari de un anumit prag ca să fie necesar.

Pt cazul semnalat de user 19, nu ai cine știe ce complicații. În mare:
- nu tb să iei mai multe date decît ai nevoie strict, de ex dacă le iei e-mailurile tb să precizezi f. clar ce faci cu ele - sfatul este să nu le iei, ca să nu te complici.
- precizezi în general ce se face cu datele, unde se stochează cît se țin etc
- tb să le dai voie să și le descarce în ideea că "se mută altundeva" - deci în cazul unui forum, dacă sînt anumite date care se acumulează în "contul" userului.

#5
User19

User19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.09.2017

View PostXON-XOFF, on 18 mai 2018 - 21:26, said:

- nu tb să iei mai multe date decît ai nevoie strict, de ex dacă le iei e-mailurile tb să precizezi f. clar ce faci cu ele - sfatul este să nu le iei, ca să nu te complici.
Dacă tu poţi să îmi spui şi mie un software de forum care să permită înregistrare fără adresă de email, te ascult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate