Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Corcodus "bolnav" ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
De curand m-am mutat la casa, langa casa un corcodus mare pe care nu vreau sa-l tai insa face o problema. Din pom "ploua" marunt o substanta lipicioasa, si treaba asta e continu, zi si noapte, de vreo 3 saptamani . Aveti idee daca e normal sau e vreo boala ? Si cum scap de problema ? Orice as lasa sub acel pom in cateva ore se formeaza o pelicula lipicioasa pe obiecte.

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
E doar un corcodus. Cred ca asa fac ei primavara.

#3
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006

 pacopaco1967, on 18 mai 2018 - 16:26, said:

De curand m-am mutat la casa, langa casa un corcodus mare pe care nu vreau sa-l tai insa face o problema. Din pom "ploua" marunt o substanta lipicioasa, si treaba asta e continu, zi si noapte, de vreo 3 saptamani . Aveti idee daca e normal sau e vreo boala ? Si cum scap de problema ? Orice as lasa sub acel pom in cateva ore se formeaza o pelicula lipicioasa pe obiecte.
Corcodușul nu e bolnav. Este vorba despre o relație de simbioză între furnici și ciuperci. Furnicile cultivă ciupercile iar acestea le oferă zahăr. Atât furnica cât și ciuperca profită una de alta. Deci substanța lipicioasă este zahăr. Se spală cu apă. Am și eu un prun în situație similară.

Edited by sbanica, 18 May 2018 - 16:55.


#4
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
daca e asta, aplica pe tulpina un manson de cauciuc. pe acel manson pui o substanta speciala, un fel de clei, ce impiedica furnicile sa mai urce in copac. se gaseste la magazinele de profil. pt pomi fructiferi, exista o anumita perioada, cateva zile -1 saptamana parca, unde trebuie sa scoti intai mansonul si abia apoi consumi fructele. nu cred ca trece substanta in fructe si doar contaminarea de suprafata de la furnici.

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 sbanica, on 18 mai 2018 - 16:40, said:

Corcodușul nu e bolnav. Este vorba despre o relație de simbioză între furnici și ciuperci. Furnicile cultivă ciupercile iar acestea le oferă zahăr. Atât furnica cât și ciuperca profită una de alta. Deci substanța lipicioasă este zahăr. Se spală cu apă. Am și eu un prun în situație similară.
Nu sunt furnici, adica prea putine furnici sa dea "ploaie" de pipi.  E prea intensa pentru cate furnici se arata pe pom. Cred ca sunt purici pe frunze  .

Edited by pacopaco1967, 18 May 2018 - 17:39.


#6
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Foarte probabil ca aolo sunt afide care fac caca/pipi in capul celor care trec.
A se verifica frunzele pe partea inferioara de afide.

 pacopaco1967, on 18 mai 2018 - 17:38, said:

Nu sunt furnici, adica prea putine furnici sa dea "ploaie" de pipi.  E prea intensa pentru cate furnici se arata pe pom. Cred ca sunt afide .
Pai ti-ai dat raspunsul singur :D

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
E simplu: afide sau paduchi( li se mai zice in popor)

Acestia colonizeaza pomul, stau pe dosul frunzelor si varfurile lastarilor ( adica ce e verde, fraged si suculent)   si sug seva.
Excretiile lor sunt acea asanumita "mana" , dulce-lipicioasa pe care o aduna atat albina cat mai ales furnicile care in acest scop si ajuta afidele sa colonizeze pomii parazitati..cu alte cuvinte furnica e un vacar de afide, un fermier.

Afidele insa apar si fara furnici si chiar daca omori furnica tot nu scapi, afida in stadiu adult e o musculita, mica, seamana oarecum cu musculitele betive dpdv al dimensiunii..

Afidele mod destul de usor, chiar simpla pulverizare de apa cu presiune le rareste, solutii bio sunt destule, incepand cu o solutie usoara de apa cu sapun de vase sau sapun lichid, evident uleiurile rep3lente sau insecticide sunt mai eficiente si otravurile sunt si mai eficiente, pracric orice insticid le omoara.
Daca apelezi la chimice alege unul mai prietenos cu albinele ...dsca e posibil..daca nu oricare, iti spune la fitofarmacie.

Mana ai e numita si secretia dulce a frunzelor unor plante insa nu 3 cazul corcodusului , cel mai frecvent e vorba de afide( de 3x. In oras frasinii sau teii care manjesc masinile nu prea secreta ei mana ci sunt full de paduchi...)


Bine de stiut: preferabil e un atomizor care sa zburataceasca frunzele, paduchii stau pe dedesubtul frunzelor.
Un indiciu e ca frunzele se si chircesc/deformeaza.







#8
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
E posibil să fie și afide dar tot furnicile le protejează. Le apără de buburuze sau alte consumatoare de afide. Furnicile sunt mari consumatoare de energie deci au nevoie de carbohidrați - substanța lipicioasă produsă, eliminată de afide sau de ciuperci (mielat).

Edited by sbanica, 18 May 2018 - 17:55.


#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Am examinat acum frunzele, sunt foarte lipicioase , banuiesc ca s-au cam carat de pe acolo afidele. Nu am mai observat asa ceva pana acum. Era ca o ploaie fina , mereu timp de cateva saptamani. Odata am lasat sub ea o bicicleta, dupa cateva ore era lipicioasa peste tot. "Ploaia" se observa cand soarele bate lateral, fina de tot insa foarte intensa.
Am o solutie anti-insecticid Calipso , pe un site spune ca e buna solutia. Sper sa scap de problema.

#10
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Nu da cu insecticid. O să dispară de la sine după ceva ploi ... dacă plouă. Spală cu apă și atât.

#11
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu stiam de faza cu solutie de sapun. am sa incerc vara asta daca apar. in alti ani am tot stat cu furtunul de apa pe frunze, dar in 24hr erau la loc.

#12
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Zeama de tutun, cel mai eficient insecticid natural

#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Da, si una din cele mai toxice si nediscriminatoare otravuri.
Faptul ca e natural nu inseamna ca e mai putin toxic decat alte substante, poate insemna cel mult ca e mai "biodegradabil".
Per total se poate spune ca e foarte toxic si cum in genere doza face diferenta intre a fi ok si a fi periculos iar in cazul tutunului gasesti retete de.la o tigara la 5l pana la 100g la 5l...adica o diferenta de cateva zeci de ori mai mare de substanta activa....e cam ghiceala...




#14
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
Poti sa incepi progresiv. Oricum e mai ok decit ce produce industria chimica. Si pt simplu fapt ca tutunul deja exista in natura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate