Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Vreau sa-mi cumpar un aparat de facut vata de zahar

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
florinamanea

florinamanea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2018
Buna,as vrea sa imi iau un aparat pentru facut vata de zahar,as vrea sa stiu cum pot sa-l folosesc legal,la nunti,petreceri pentru copii,majorate,ce acte am nevoie?si cat dureaza pana pot pune pe picioare "afacerea" aceasta?

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Iti faci orice forma de organizare juridica: PFA, SRL, SA... altele care or mai fi... https://blog.approd....a-ii-srl-srl-d/
Coduri CAEN de productie si comercializare.... https://www.google.c...nt=firefox-b-ab
Si asta e.
Poate sa dureze 1-2 saptamini actele (in medie, habar am).
Ai uitat sa intrebi cit te costa infiintarea firmei si apoi impozitele si taxele.
Astea sint diferite pentru ce forma de societate alegi.
Bafta :)

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Din punct de vedere legal ar trebui sa fiti fie P.F.A. fie sa va constituiti un SRL.
Cel mai simplu ar fi P.F.A. + aprobare de la primarie deoarece ocupati spatiul public in parc sau in alta parte pe domeniul public.

#4
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Ti-ai gasit menirea in viata, sa vinzi vata pe batz. Nati-o drace ca vrei sa fii si legal/a. Mai stiu un vecin de al meu care si-a lasat job in armata ca sa se duca in Franta sa vanda vata pe batz pe acolo intr-un parc de distractie pentru copii Posted Image... ca salariu de acolo era cu 200 de euro mai mare decat ce-i oferea Armata Romana :lol:

Edited by tico18, 19 May 2018 - 07:57.


#5
florinamanea

florinamanea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2018

 tico18, on 19 mai 2018 - 07:53, said:

Ti-ai gasit menirea in viata, sa vinzi vata pe batz. Nati-o drace ca vrei sa fii si legal/a. Mai stiu un vecin de al meu care si-a lasat job in armata ca sa se duca in Franta sa vanda vata pe batz pe acolo intr-un parc de distractie pentru copii Posted Image... ca salariu de acolo era cu 200 de euro mai mare decat ce-i oferea Armata Romana Posted Image
Am deja un job,acesta vreau sa fie un job de weekend,daca nu ai un raspuns la intrebarea mea,mai bine abtine-te,multumesc :)

 trollerul_de_serviciu, on 18 mai 2018 - 16:01, said:

Iti faci orice forma de organizare juridica: PFA, SRL, SA... altele care or mai fi... https://blog.approd....a-ii-srl-srl-d/
Coduri CAEN de productie si comercializare.... https://www.google.c...nt=firefox-b-ab
Si asta e.
Poate sa dureze 1-2 saptamini actele (in medie, habar am).
Ai uitat sa intrebi cit te costa infiintarea firmei si apoi impozitele si taxele.
Astea sint diferite pentru ce forma de societate alegi.
Bafta Posted Image
As fi vrut sa stiu care dintre PFA,SRL....este mai avantajoasa din punct de vedere financiar,ma gandeam la un moment dat la microintreprindere,dar trebuie sa ma mai informez in privinta asta,Multumesc oricum pentru raspuns

 Naijax, on 18 mai 2018 - 16:02, said:

Din punct de vedere legal ar trebui sa fiti fie P.F.A. fie sa va constituiti un SRL.
Cel mai simplu ar fi P.F.A. + aprobare de la primarie deoarece ocupati spatiul public in parc sau in alta parte pe domeniul public.
Nu vreau sa activez in spatiu public,eu vreau chestia asta pentru weekend,Mersi pentru raspuns

#6
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 florinamanea, on 21 mai 2018 - 07:39, said:

,

Nu vreau sa activez in spatiu public,eu vreau chestia asta pentru weekend,Mersi pentru raspuns

Adica sa vinzi la poarta sau cum?Fara un vad comercial bun astfel de afaceri sunt sortite falimentului din prima luna.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Skyspy, on 22 mai 2018 - 20:07, said:


Adica sa vinzi la poarta sau cum?Fara un vad comercial bun astfel de afaceri sunt sortite falimentului din prima luna.
Scrie clar in intrebare cum vrea sa-l foloseasca.

#8
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 trollerul_de_serviciu, on 23 mai 2018 - 07:17, said:

Scrie clar in intrebare cum vrea sa-l foloseasca.

Ai dreptate,mea culpa,insa in afara de petrecerile pt. copiii nu vad unde ar putea vinde vata de zahar in nici intr-un caz la nunta sau majorat.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nunta cu tema, de ce nu ?!
Am inceput sa vad si pe la noi photobooth sau poze din alea haioase, cu recuzita....
Candy bar mai jmecher... daca prezinta frumos aparatul ala de vata de zahar si nu unul din ala ruginit ca la bilci.

#10
florinamanea

florinamanea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2018

 trollerul_de_serviciu, on 23 mai 2018 - 15:07, said:

Nunta cu tema, de ce nu ?!
Am inceput sa vad si pe la noi photobooth sau poze din alea haioase, cu recuzita....
Candy bar mai jmecher... daca prezinta frumos aparatul ala de vata de zahar si nu unul din ala ruginit ca la bilci.
adevarat,am vazut ca sunt destul de multe cereri pentru asa ceva in zona mea si de aceea mi-a venit ideea asta,dupa cum am specificat mai sus,vreau sa fie o activitate de weekend si atat,sa incerc ceva nou,doar ca trebuie sa gasesc modalitatea cea mai avantajoasa

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Fa-ti relatii printre filmaciosi/fotografi, cei cu mincare / candy bar, alt fel de distractie (fetele cu fusta de sampanie), absolut tot ce tine de nunta.
Baga niste oferte speciale la inceput, pina iti faci clienti / relatii.
Presupun ca stii / vei invata rapid sa faci asa ceva: https://www.google.c...iw=1917&bih=923

Edited by trollerul_de_serviciu, 23 May 2018 - 16:42.


#12
florinamanea

florinamanea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2018

 trollerul_de_serviciu, on 23 mai 2018 - 16:42, said:

Fa-ti relatii printre filmaciosi/fotografi, cei cu mincare / candy bar, alt fel de distractie (fetele cu fusta de sampanie), absolut tot ce tine de nunta.
Baga niste oferte speciale la inceput, pina iti faci clienti / relatii.
Presupun ca stii / vei invata rapid sa faci asa ceva: https://www.google.c...iw=1917&bih=923
Multumesc pentru sfaturi :)

#13
aiszlai

aiszlai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.07.2009
Pe mine ma intereseaza daca pentru acest tip de activitate daca trebuie ceva autorizatie mai speciala? Fiind aliment, zahar...
Intreb pe cei din domeniul alimentar.

Edited by aiszlai, 23 June 2018 - 20:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate