Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Ultima carte citita?

- - - - -
  • Please log in to reply
2206 replies to this topic

Poll: Ultima carte citita? (1064 member(s) have cast votes)

Ultima Carte?

  1. SF (219 votes [20.28%])

    Percentage of vote: 20.28%

  2. politista (68 votes [6.30%])

    Percentage of vote: 6.30%

  3. de specialitate (192 votes [17.78%])

    Percentage of vote: 17.78%

  4. literatura universala (570 votes [52.78%])

    Percentage of vote: 52.78%

  5. volum de poezii??? (31 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

Vote Guests cannot vote

#847
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007
Varsta ingrata - Henry James
8/10

Edited by AbbyB, 13 June 2008 - 20:17.


#848
Sobolanul

Sobolanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.06.2008
John Fowles- The French lieutenant's woman.

Edited by Sobolanul, 22 June 2008 - 00:34.


#849
Ovidius91

Ovidius91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.06.2008
Contesa Dracula - Javier Garcia Sanchez.

#850
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
James Clavell - Shogun. Isi merita renumele cartea asta, am pierdut cateva nopti ca sa o citesc si am mers prin casa cu cartea in fata orbecaind, pur si simplu nu ma puteam desprinde.

#851
pHLo

pHLo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2008
,,apararea lui galilei''-octavian paler  :inlove:
e divin
merita citita cartea;)

#852
GeometryOfLove

GeometryOfLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.04.2008
"Nopți cu ploi și stele" - Maeve Binchy  :thumbup:

#853
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
"Incercarea labirintului", Mircea Eliade (Convorbiri cu Claude-Henri Rocquet). Superba cartea, mai ales pentru cei care ar fi interesati sa afle mai multe despre si cu Mircea Eliade. 9/10.

#854
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
"Secretele Chinei" de John Farndon.

O carte extraordinara despre cultura, economie, istorie si mai ales viitorul Chinei.


O intrebare pentru cei care cumpara Sfin: stiti cumva saptamana viitoare ce va aparea?

Multumesc

#855
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
Ghidul Nesimtitului-sa nu va pierdeti timpul
Sfarstiul Petrolului-destul de interesant

#856
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008
Agatha Christie-Crima in Mesopotamia

#857
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Trilogia lui Galsworthy - "Sfarsit de capitol", despre viața unei familii de sorginte aristocratică, cu tradiții vechi, familia Cherrell, ce se confruntă cu problemele specifice evoluției societății după Primul Război Mondial. Romanul începe prezentându-ne ultimele clipe ale episcopului de Porthminster, care ajuns la venerabila vârstă de optzeci și doi de ani își aștepta cu demnitate sfârșitul. Moartea acestuia îi reunește pe cei șapte membrii ai familiei sale, mai exact cei patru nepoți, două nepoate și soțul singurei dintre ele care era măritată. Astfel facem cunoștință încă de la începutul cărții cu familia Cherrell, ai cărei membrii se constituie în personajele principale ale cărții: Adrian, Sir Conway, Hilary și Lionel, cei patru frați, surorile lor Wilmet și Emily Mont și soțul acesteia din urmă Sir Lawrence.
Pe lângă tristețea pricinuită de moartea unchiului lor, familia se mai confruntă cu o problemă importantă. Astfel fiul cel mare al lui Sir Conway, Hubert, militar de carieră, aflat în concediu în urma unor răni suferite în război, este acuzat de profesorul american Edward Hallorsen, că, datorită incompetenței sale a contribuit decisiv la eșecul expediție conduse de profesor în Bolivia. Se pare că Hubert a fost angajat de Hallorsen ca supraveghetor al transporturilor în Bolivia și lăsat să aibă grijă de tabăra acestuia, având în grijă și cărăușii ce erau indieni metiși. Modul crud în care metișii se purtau cu animalele de povară a declanșat un conflict între aceștia și Hubert, conflict ce a degenerat și s-a soldat cu împușcarea de către englez a unui indian, fapt ce i-a determinat pe majoritatea cărăușilor să părăsească tabăra. În momentul în care Hallorsen s-a întors în tabără s-a certat cu Hubert, iar mai apoi, în cartea pe care a publicat-o a aruncat întreaga vină asupra englezului pentru eșecul expediției sale. Toată această poveste a ajuns în presa engleză, iar familia era îngrijorată că acest lucru avea să-i distrugă cariera militară.
Întreaga familie se mobilizează pentru a face dreptate în cazul lui Hubert, dar cea care se dovedește a fi cea mai hotărâtă este sora sa Dinny, o tânără de 24 ani, foarte inteligentă și cu o personalitate puternică. Astfel Dinny, după ce se consultă cu mama sa, cu unchii săi Adrian, custode la muzeu, și Hilary, un respectat reverend, hotărăște că cel mai mult i-ar putea ajuta lordul Saxenden, un influent om al acelor vremuri. În acest sens ea îi convinge pe Emily și Sir Lawrence să o invite și pe ea și pe lord, alături de alți oaspeți, la vânătoarea de potârnichi pe care intenționează să o organizeze la Lippinghall. Ajunsă aici tânăra are parte de mai multe surprize: îl cunoaște pe Hallorsen, care face o adevărată pasiune pentru ea, și care nu pare a fi deloc ticălosul pe care îl credea, recunoscând că a greșit când a aruncat întreaga vină asupra lui Hubert și oferindu-se să dea o dezmințire, este profund dezamăgită de lordul Saxenden care nu vrea să se implice în problema fratelui ei și, nu în ultimul rând, găsește, în persoana lui Jean Tasburgh, o logodnică potrivită pentru Hubert. Dacă demersurile lui Dinny vor avea sau nu un final fericit, dacă Hubert și Jean se vor căsători, sau dacă familia Cherrell va mai trece și prin alte experiențe nefericite, sunt lucruri pe care vă invit să le aflați citind cartea. (sursa descrierii). Cam atat despre primul volum si daca se gaseste vreun curios, va fac eu un rezumat si pt celelalte doua.

#858
babafm

babafm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 21.05.2006
Jose Saramago - "Eseu despre Orbire". Merita citita!

#859
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007

View Posteddymutu7, on Aug 3 2008, 13:27, said:

Ghidul Nesimtitului-sa nu va pierdeti timpul
Sfarstiul Petrolului-destul de interesant

Sfarsitul petrolului l-am luat si eu. Daca zici ca e bun ma apuc maine de el... :D

#860
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007
Atonement - Ian McEwan , superbă, de-a dreptul.
Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război - Camil Petrescu
Patul lui Procust- Camil Petrescu

#861
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,273
  • Înscris: 19.07.2008
Chiar acum citesc Amintiri din casa mortilor de Dostoievski .. interesanta si in acelasi timp dificila

#862
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Sper sa nu fiu prea tare injurat . Printre dinti  :P
Ion Mihai Pacepa : Orizonturi Rosii !

De ce ? Pentru ca am avut si inca mai am multe semne de intrebare .
??????????????????????????????????????????????????????????????????

#863
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ma plictieam, am vazut o discutie in SP, asa ca m-am luat "Pe aripile vantului"...A nspea oara.
Nu sunt atat de ingamfat incat sa imi imaginez ca eu pot sa comentez o asemenea carte.
(Mai ales ca nu e cu submarine, hi, hi)...

#864
DIE1

DIE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 30.07.2008
Ultima carte citită a fost Conjurația apocaliptică de Ileana Stan. Mă fascinează teoria dânsei cu originea celestă a terranilor, deoarece există numeroase probe validate științific.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate