Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Ultima carte citita?

- - - - -
  • Please log in to reply
2207 replies to this topic

Poll: Ultima carte citita? (1064 member(s) have cast votes)

Ultima Carte?

  1. SF (219 votes [20.28%])

    Percentage of vote: 20.28%

  2. politista (68 votes [6.30%])

    Percentage of vote: 6.30%

  3. de specialitate (192 votes [17.78%])

    Percentage of vote: 17.78%

  4. literatura universala (570 votes [52.78%])

    Percentage of vote: 52.78%

  5. volum de poezii??? (31 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

Vote Guests cannot vote

#2089
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Ceephay Queen (The Spiral Wars #8).
Una dintre putinele serii SF noi care merita citita, pe langa The Expanse, Frontlines, The Lost Fleet.

#2090
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014
Therese Anne Fowler "Z. Un roman despre Zelda Fitzgerald" O carte despre cuplul F. Scott Fitzgerald-Zelda Fitzgerald, istoria unei perechi de artisti, a vietii lor tumultoase, vazute din perspectiva sotiei. De la glorie, bani, bogatie (risipita cu usurinta) la alcoolism, infidelitate, saracie, nebunie, moarte.
Greu de citit, vazand excesele si apoi suferintele celor doi descrise in carte, dar a meritat efortul.

Edited by Costel2014, 21 April 2022 - 12:06.


#2091
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 24.12.2005
707 zile sub cultura pumnului german - Virgiliu Drăghiceanu. O carte care descrie ocupația germană din perioada 1916-1918. Este practic un jurnal care surprinde multe nuanțe. Mi s-a părut interesantă și pentru că este despre un moment despre care nu știam foarte multe.

#2092
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Cernobîl de Serhii Plokhy. Descrie în detaliu atât evenimentele din 1986 cât și contextul de dinainte și de după accident.

#2093
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 24.12.2005
Medici și medicina în trecutul românesc - o conferință ținută de Nicolae Iorga în care face o scurtă trecere în revistă a domeniului. Plăcută și prin prisma comentariilor, uneori chiar pline de haz.

#2094
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Citesc acum Confesiunea unui preot, de Sierra Simone. Mult mai buna decat Fifty Shades Of Grey. Cel putin oamenii astia si-o trag dupa 80 de pagini. In Umbrele Domnului Cenusiu am citit 400 de pagini pana sa o sarute pe gura.

#2095
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

View Postasul, on 25 aprilie 2022 - 19:55, said:

707 zile sub cultura pumnului german - Virgiliu Drăghiceanu. O carte care descrie ocupația germană din perioada 1916-1918. Este practic un jurnal care surprinde multe nuanțe. Mi s-a părut interesantă și pentru că este despre un moment despre care nu știam foarte multe.
Au tot aparut in ultima vreme carti despre perioada respectiva, de la jurnale, la carti axate pe economie, care arata cum exploatau brutal ocupantii resursele si populatia din teritoriul ocupat.

View PostPuferiu_, on 08 iulie 2022 - 22:12, said:

Citesc acum Confesiunea unui preot, de Sierra Simone. Mult mai buna decat Fifty Shades Of Grey. Cel putin oamenii astia si-o trag dupa 80 de pagini. In Umbrele Domnului Cenusiu am citit 400 de pagini pana sa o sarute pe gura.
Nu mai citi carti proaste! Daca vrei o carte buna erotica in care protagonistii sa si-o traga dupa cateva pagini, iti recomand "Luni de fiere" de Pascal Bruckner. Vezi ca o gasesti free pe net.

Edited by Costel2014, 09 July 2022 - 07:59.


#2096
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Am citit-o. Cam tot ce scrie Pascal Bruckner pe tema asta este original si interesant.

#2097
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPuferiu_, on 09 iulie 2022 - 18:52, said:

Am citit-o. Cam tot ce scrie Pascal Bruckner pe tema asta este original si interesant.
Ok atunci. Cauta Alain Robbe-Grillet "Un roman sentimental". E foarte interesanta, e singura carte pe care a cummparat-o in Romania nu doar in folie de protectie ci si cu filele netaiate. Atat de interesanta este!

#2098
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Motto: ”Drama este că nu mai are inimă de câine, ci una de om”. (Mihail Bulgakov)
Nuvela ,,Inimă de câine’’  face parte din proza fantastică a scriitorului rus Mihail Bulgakov și a fost scrisă în 1925, dar a fost publicată abia în anul 1987, în revista ,,Znamia”(Drapelul), întrucât această operă aborda un subiect neagreat de partidul din acea vreme, nuvela circulând prin anii 20’ clandestin. Prin ,,Inimă de câine’’ se proiectează o critică aspră la adresa comunismului și a dorinței comuniștilor de a crea ”omul nou”, concept prezent și în societatea românească înainte de Revoluția din 1989.
https://pdfcoffee.co...e-pdf-free.html
https://lectura-audi...a-de-caine.html

#2099
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

View PostCostel2014, on 23 decembrie 2021 - 10:56, said:

"Piranha. Copii Camorrei" de Roberto Saviano. O carte despre o banda de adolescenti din Napoli care inceraca si reusesc sa formeze un mic clan ce se strecoara printre "famigliile" mafiote ce controleaza orasul. Trafic de droguri, crime, extorcari de fonduri, furturi, rapiri, de la nimic nu se dau in laturi micii ticalosi, cu varste intre 12 si 14 ani.
Cartea are un final deschis, dupa ce in acest roman Saviano a descris formarea si ascensiunea clanului de puberi, urmeaza un alt volum ("Sarutul salbatic") care elaboreaza gloria si decaderea grupului. Inca nu l-am citit.
Intamplator a descoperit sursa de inspiratie a lui Saviano: povestea reala a unui copil ce isi face propria banda de copii-mafioti. Pustiul a murit in 2015 intr-o ambuscada organizata de o banda rivala, Saviano a scris cartea in 2016. "Interlopul de 19 ani care a zguduit Napoli pentru totdeauna"  https://www.vice.com...-camorra-napoli

#2100
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Câinele din Baskerville de Arthur Conan Doyle.

Edited by sergiu_psc, 28 July 2022 - 21:29.


#2101
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postslai, on 29 septembrie 2021 - 22:12, said:

Nu-i bai, ai timp sa o termini după ce ieși la pensie.

Marțianul - Andy Weir. Cartea e faina, nu am văzut filmul. Tot de el, Proiectul Hail Mary, îl are cineva?
Si Proiectul e genial. Poate doar eu l-am descuperit asa tarziu pe andy asta, dar e tipul scrie senzational.

si o serie pe care am terminat-o azi, recomandata, Seria AMINTIRI DIN TRECUTUL TERREI de Liu Cixin. are o imaginatie stiintifica de-ti fractureaza neuronii...

#2102
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Ted Chiang - Exhalation
Colecție de povestiri la fel de bună ca și prima (Stories of Your Life and Others). Foarte bune, din pdv al imaginației/creativității l-aș compara cu Alastair Reynolds.

#2103
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Am citit pe FB despre Flori pentru Algernon. Mi-am luat varianta originala, in engleza. Este in top 10, si am citit ceva in viata asta. M-am uitat si pe traducerea in romana, insa e jalnica; stiu, este extrem de dificil sa traduci o limba stalcita, insa aici se vede diferenta intre un cunoscator al limbii in care se face traducerea si un, sa ma iertati, amator.

#2104
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcristirg, on 12 iulie 2022 - 13:27, said:

Motto: ”Drama este că nu mai are inimă de câine, ci una de om”. (Mihail Bulgakov)
Nuvela ,,Inimă de câine’’  face parte din proza fantastică a scriitorului rus Mihail Bulgakov și a fost scrisă în 1925, dar a fost publicată abia în anul 1987, în revista ,,Znamia”(Drapelul), întrucât această operă aborda un subiect neagreat de partidul din acea vreme, nuvela circulând prin anii 20’ clandestin. Prin ,,Inimă de câine’’ se proiectează o critică aspră la adresa comunismului și a dorinței comuniștilor de a crea ”omul nou”, concept prezent și în societatea românească înainte de Revoluția din 1989.
https://pdfcoffee.co...e-pdf-free.html
https://lectura-audi...a-de-caine.html
Piesa de teatru omonima s-a jucat la National acum vreo 15 ani sau chiar mai mult. Toti spectatorii au fost impresionati de Marius Manole in rolul cainelui.

#2105
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

View PostAprilia, on 16 august 2022 - 23:23, said:

Piesa de teatru omonima s-a jucat la National acum vreo 15 ani sau chiar mai mult. Toti spectatorii au fost impresionati de Marius Manole in rolul cainelui.
Foarte bun e si filmul, ma refer la cel din 1968, cu Cliff Robertson si Claire Bloom, filmul s-a numit "Charly". In 2000 s-a facut alt film, numit chiar 'Flori pentru Algernon", mult mai slab insa.

Edited by Costel2014, 17 August 2022 - 08:41.


#2106
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

View PostAprilia, on 16 august 2022 - 22:55, said:

[...]Flori pentru Algernon. Mi-am luat varianta originala, in engleza. [...]M-am uitat si pe traducerea in romana, insa e jalnica[...]
Depinde ce versiune ai găsit probabil. Eu am citit o versiune în românește foarte bună, acum vreo 30 35 de ani? În Almanah Anticipația sau una dintre revistele de profil de pe vremea aia (am uitat cum se numea, au apărut doar câteva numere apoi a dispărut complet).
Dar știu la ce te referi, pentru că am avut ocazia să citesc două traduceri la "The Big Sleep" a lui Chandler. Diferența dintre cea veche (din colecția Enigma) și cea recentă a fost deranjantă cel puțin, și s-a văzut clar efortul "traducătorului" ulterior să nu copieze prea de aproape versiunea originală.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate