Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ultima carte citita?

- - - - -
  • Please log in to reply
2207 replies to this topic

Poll: Ultima carte citita? (1064 member(s) have cast votes)

Ultima Carte?

  1. SF (219 votes [20.28%])

    Percentage of vote: 20.28%

  2. politista (68 votes [6.30%])

    Percentage of vote: 6.30%

  3. de specialitate (192 votes [17.78%])

    Percentage of vote: 17.78%

  4. literatura universala (570 votes [52.78%])

    Percentage of vote: 52.78%

  5. volum de poezii??? (31 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

Vote Guests cannot vote

#2071
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Am tras cateva arhive imense cu carti in format electronic, de-a lungul anilor. Prin multe am dat doar scroll, de obicei caut un autor cunoscut sau o carte pe care am citit-o demult si vreau s-o recitesc.

Am dat de un autor de care auzisem doar in treacat. Francisc Munteanu. Nu am vazut serialul Pistruiatul.
Am inceput sa citesc si am fost incantat. Desigur, literatura usoara, propaganda comunista uneori subtila, deseori nu, dar chiar mi-a placut cartea, m-a ajutat sa adorm mai usor.
Ulterior am citit si celelalte carti pe care le am scrise de el. Trateaza in general sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial si perioada de dupa.
Chiar am avut rabdare sa citesc cateva carti pe care le aveam si desi nu am simpatii comuniste (nici pe departe) a fost exact ce cautam - lectura usoara pentru inainte de somn.

#2072
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Gata, am terminat-o. Nu mi s-a parut cine stie ce. Pe alocuri, Pascal al meu se pierde (si ma pierde) in detalii. De mentionat faza cu scatofilia, mai ales pentru o carte aparuta in 1981. As mai citi-o a doua oara? Nu. As recomanda-o? Poate.

Vreau sa va multumesc ca m-ati sustinut si ca ati crezut in mine. Nu va voi uita niciodata. Noapte buna!

#2073
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPuferiu_, on 30 septembrie 2021 - 18:59, said:

Gata, am terminat-o. Nu mi s-a parut cine stie ce. Pe alocuri, Pascal al meu se pierde (si ma pierde) in detalii. De mentionat faza cu scatofilia, mai ales pentru o carte aparuta in 1981. As mai citi-o a doua oara? Nu. As recomanda-o? Poate.

Vreau sa va multumesc ca m-ati sustinut si ca ati crezut in mine. Nu va voi uita niciodata. Noapte buna!
Pascal Bruckner a scris mult si clar are carti mai bune decat aceasta. Incearca si cartile sale de nonfictiune, mie mi-au placut "Fanaticii apocalipsei" (despre fanaticii incalzirii globale) si 'Tirania penitentei" despre masochismul Occidentului care permite oricaror desculti sa incalce regulile si sa isi faca de cap.

Edited by Costel2014, 01 October 2021 - 08:31.


#2074
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Am gasit reeditate nuvelele/romanele lui Damian Stanoiu. Le vanam prin online/anticariate de ceva vreme. Strasnic, am ce face toamna asta!

#2075
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Demonii - Dostoievski

#2076
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018

View PostCostel2014, on 01 octombrie 2021 - 08:31, said:

Pascal Bruckner a scris mult si clar are carti mai bune decat aceasta. Incearca si cartile sale de nonfictiune, mie mi-au placut "Fanaticii apocalipsei" (despre fanaticii incalzirii globale) si 'Tirania penitentei" despre masochismul Occidentului care permite oricaror desculti sa incalce regulile si sa isi faca de cap.
Daca mi-o dai, o voi citi. Si considera cuvintele astea promisiune, ai vazut doar ca am citit Luni de fiere, desi nu mai citisem o carte de doi ani.

View PostMembruAnonim, on 01 octombrie 2021 - 20:49, said:

Demonii - Dostoievski
Si cum ti s-a parut?

#2077
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPuferiu_, on 03 octombrie 2021 - 18:57, said:

Si cum ti s-a parut?
Hmmm... sa zic un pic greoaie, obositoare, bolnavicioasa, dark, in ansamblu... o carte pe care doar depresivii introvertiti o ''gusta'' cu adevarat. De Dostoievski am mai citit Amintiri din casa mortilor, care nu m-a impresionat in vreun mod anume. Nu ma prinde stilul lui, insa asta nu pot sa zic ca ma demotiveaza sa nu mai citesc si altceva scris de el. Ba chiar intentionez sa ma apuc de celebrul Idiotul. Mi-e super lejer sa citesc pe Kindle, merge mult mai rapid cititul.

#2078
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Eu si comunismul de Alex. Stefanescu.

#2079
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Si cum ti s-a parut?

#2080
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Mi-a placut cartea, sunt povestite diverse intamplari din tineretea autorului, care se pare ca a avut ceva de suferit de pe urma regimului de atunci. Capitole scurte, usor de citit. Personal sunt de acord cu concluziile autorului despre comunism.

#2081
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Mila 18 - Leon Uris

#2082
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
In curs de

[ https://media.s-bol.com/YEERnjmz5ELM/550x838.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2083
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Leviathan Falls - ultimul volum din seria The Expanse.
Un final ok, poate oleaca previzibil pe alocuri, dar nu vreau sa caut nod in papura uneia dintre cele mai bune serii sf din ultimii ani.

#2084
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014
"Piranha. Copii Camorrei" de Roberto Saviano. O carte despre o banda de adolescenti din Napoli care inceraca si reusesc sa formeze un mic clan ce se strecoara printre "famigliile" mafiote ce controleaza orasul. Trafic de droguri, crime, extorcari de fonduri, furturi, rapiri, de la nimic nu se dau in laturi micii ticalosi, cu varste intre 12 si 14 ani.
Cartea are un final deschis, dupa ce in acest roman Saviano a descris formarea si ascensiunea clanului de puberi, urmeaza un alt volum ("Sarutul salbatic") care elaboreaza gloria si decaderea grupului. Inca nu l-am citit.

#2085
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020
Însemnări intime si politice . Adolf Hitler martie 1942-noiembrie 1944

#2086
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Am citit in zilele de concediu de Mihail Drumes - Scrisoare de dragoste si Invitatie la vals.
Nesperat de bune, dupa parerea mea.

#2087
B_M

B_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.01.2008
Pet Sematary de Stephen King

#2088
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021
Noise : a flaw in human judgment de Daniel Kahneman & co.
https://www.theguard...f-poor-judgment

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate