Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Ultima carte citita?

- - - - -
  • Please log in to reply
2207 replies to this topic

Poll: Ultima carte citita? (1064 member(s) have cast votes)

Ultima Carte?

  1. SF (219 votes [20.28%])

    Percentage of vote: 20.28%

  2. politista (68 votes [6.30%])

    Percentage of vote: 6.30%

  3. de specialitate (192 votes [17.78%])

    Percentage of vote: 17.78%

  4. literatura universala (570 votes [52.78%])

    Percentage of vote: 52.78%

  5. volum de poezii??? (31 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

Vote Guests cannot vote

#2053
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Am terminat zilele trecute Agatha Christie - 10 negri mititei. Mi-a imprumutat-o sora-mea

Incepe sa ma tenteze cartile din Google Play. Am o tableta care cam sta. Ceva propuneri? Tentatiile principale ar fi din beletristica.

#2054
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Io's măgăruș, folosesc forumul România inedit, nu gogu play. De acolo am citit o gramada de Agatha, nu tot, ca nu a mai încăput. În schimb am reușit sa termin toate 10 volume din integrala maigret.

#2055
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Fata disparuta - Gillian Flynn
Chiar daca nu m-a prins de la inceput (cred ca tine mai mult de felul in care este scris), acest thriller m-a captivat pe parcurs si m-a facut sa imi doresc sa prind putin timp sa continui sa-l citesc. Nu pot spune ca am citit multe thrillere pana in prezent, insa in mod clar voi continua sa o fac.
O poveste despre relatii (disfunctionale) si cum pot totusi continua acestea, despre suspans, despre dezvaluirea treptata a itelor pe care este cladita actiunea. Mi-a placut. Si replica de la final mi s-a parut geniala si parca imi pare rau ca s-a terminat acum.

Edited by ralu_seby, 10 August 2021 - 14:11.


#2056
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostPololica, on 03 august 2021 - 16:00, said:

Incep sa ma tenteze cartile din Google Play....

Scuze de ignoranta insa, te referi la o aplicatie anumita, disponibila in Google Play?

#2057
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostPiscopescu, on 28 iulie 2021 - 22:21, said:

Ontopic: "Stockholm Delete" de Jens Lapidus...

Dupa cum am promis Posted Image, am citit de-atunci si prima carte a seriei Teddy si Emelie, "Salonul VIP". Merge pe doua planuri: primii pasi ai lui Teddy in lume, puscarias proaspat eliberat, condamnat pt. o infractiune grava dezvaluita treptat cititorului + viata profesionala a lui Emelie, stagiara la o mare firma de avocatura, cu care este nevoit sa faca echpa in rezolvarea unui caz atipic si off-the-record. Al doilea plan este compus din flashback-uri din perioada vietii la puscarie+ o parte a evenmentelor care au condus la asta.

Offtopic: componenta "etnica" a lumii interlope descrise m-a frapat inca de la prima carte. Semana perfect cu cea descrisa intr-un film suedez de acum aprox, 10 ani si care-mi placuse la nebunie, "Snabba Cash". M-am dus direct la IMDB si, voila de vezi Posted Image!, filmul era bazat pe o alta carte a lui Jens Lapidus! In total sunt trei filme in "serie", recomand cel putin primele doua, pe cel de-al treilea presupun ca l-am vazut si pe el Posted Image, probabil ca m-a impresionat cu mult mai putin.

Ontopic: Bill Baldwin - "Pilotul galactic", prima carte a unei serii practic inca neincheiate, din cauza mortii autorului. Imperiu galactic "bun" se lupta cu o rebeliune "rea", nave spatiale si planete unde se pune harta (stelara Posted Image) in cui, un pilot de nave spatiale proaspat absolvent al academiei de zbor, provenit de pe o planeta "proletara" si privit permanent cu suspiciune si bataie de joc pt. ca admiterea lui la cursurile de zbor a avusese loc in urma unei initiative "affirmative action" de data recenta. Intervine si o poveste de dragoste surprinzatoare si asa mai departe Posted Image . Mi s-a parut destul de ciudata o chestie de morala/moravuri la povestea de dragoste pomenita, mai ales avand in vedere ca e o carte publicata in 1985, perioada conservatoare dpdv moral, Reagan etc.- insa fara spoilere Posted Image

Edited by Piscopescu, 10 August 2021 - 22:40.


#2058
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostPiscopescu, on 10 august 2021 - 21:28, said:



Scuze de ignoranta insa, te referi la o aplicatie anumita, disponibila in Google Play?

Aplicația se cheamă “Cărți” de la google (nu știu cum ii zice in engleză) dar ar trebui sa fie deja instalată pe telefon/tableta cu Android.

#2059
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O istorie a ateismului - Ovidiu Morar

#2060
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Pacienta tacuta - Alex Michaelides
O carte care te prinde. Am luat-o in bagaj, avand in plan sa o citesc in vacanta, am devorat-o in 2 zile. Un thriller al carui sfarsit m-a surprins, chiar imi parea ca Fata disparuta (thriller citit anterior) te capteaza mai mult pe parcursul lecturarii. Si totusi, mi-a placut la nebunie cum autorul a schimbat intreaga mea perceptie asupra actiunii, a tot ceea ce anticipasem. In randul prietenilor mei beneficiaza de multe recenzii pozitive, o recomand si eu!

#2061
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,431
  • Înscris: 05.07.2018
De doua luni trag de mine sa citesc o carte de scrisa Pascal Bruckner.

#2062
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu-i bai, ai timp sa o termini după ce ieși la pensie.

Marțianul - Andy Weir. Cartea e faina, nu am văzut filmul. Tot de el, Proiectul Hail Mary, îl are cineva?

#2063
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006

View Postralu_seby, on 29 iulie 2021 - 14:39, said:

Baiatul cu pijamale in dungi - Johne Boyne
Recomandata ca fiind o lectura pentru copii (la ciclul gimnazial), aceasta carte este scrisa intr-un limbaj accesibil, pe intelesul tuturor. Inca o poveste despre evenimentele celui de-al II-lea Razboi Mondial, despre prietenie, despre depasirea copilariei si intelegerea treptata a faptelor si ororilor acelei perioade, totul prin ochii unui copil german de 9 ani.
Iti recomand si filmul, este foarte bun,

On: Hotul de carti - Markus Zusak. Foarte trista insa foarte bine scrisa. Eu am varianta in romana insa regret ca nu am luat-o in engleza, cred ca ma lovea si mai tare.

#2064
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014
Andrei Makine - "Patria locotenentului Schreiber". Bai nene, nu am mai citit o asemenea tamaiere a unui individ "sus pus" de pe vremea impuscatului Ceasca! Posted Image
Cartea este despre Claude Servan-Schreiber, om politic (lamentabil, a pierdut toate alegerile la care a candidat) jurnalist si (mai ales) patron de presa francez (provenit dintr-o familie de evrei germani bogati, emigrati in Hexagon).
Andre Makine scrie despre odiseea editarii memoriilor de razboi din WW2 ale lui Schreiber si se vaita, ca nimeni nu mai apreciaza sacrificiile facute de bravii militari francezi.
E adevarat ca unitatile de blindate (intr-una dintre ele a activat si Schreiber) alaturi de cele de vanatori de munte, au fost cam singurele care s-au comportat onorabil pe campul de lupta, asa cum recunosteau si germanii. Dar de aici pana la a-i inalta penibile osanale lui Schreiber e cale lunga si, din pacate, Makine o parcurge senin, fara sa vada "elefantul din sufragerie".
Makine se plange ca memoriile de razboi ale lui Schreiber editate de el, nu au starnit nici un ecou in lumea literara si istorica dni Franta si boceste cu lacrimi de crocodil ca "vai, nu mai sunt citite cartile bravilor eroi francezi."
Rusul e plin de ipocrizie si nu vede "elefantul din sufragerie". Cartea lui Schreiber nu a avut succes, a fost ignorata de toti, pentru ca individul era de-a dreptul odios in calitate de patron de trust de presa. Arogant, fustangiu, tupeist, Claude Servan Schreiber si-a facut destui dusmani in "lumea buna" literara si istorica, oameni care i-au ignorat memoriille de razboi, drept razbunare. Ca altfel, in Franta se publica anual o gramada de carti despre francezii in WW2, deci subiectul e in continuare interesant pentru public.
A fost o lectura ciudata, am terminat cartea in doar doua zile. Nu e o carte proasta, nu regret ca am citit-o, dar mi-a lasat un gust amar referitor la slugarnicia unora...

Edited by Costel2014, 30 September 2021 - 08:43.


#2065
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPuferiu_, on 29 septembrie 2021 - 21:02, said:

De doua luni trag de mine sa citesc o carte de scrisa Pascal Bruckner.
Ce carte?

#2066
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,431
  • Înscris: 05.07.2018
Luni de fiere. Desi se afla la 2 metri de mine, intr-un sertar, prefer s-o frec aiurea pe net.

#2067
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPuferiu_, on 30 septembrie 2021 - 10:47, said:

Luni de fiere. Desi se afla la 2 metri de mine, intr-un sertar, prefer s-o frec aiurea pe net.
E ok cartea, eu am vazut si filmul! Posted Image

#2068
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,431
  • Înscris: 05.07.2018
Da, si eu am vazut filmul, desi nu mai imi amintesc mare lucru din el. Acum fa putina liniste, te rog, ca m-am apucat de citit.

#2069
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012

View Postslai, on 29 septembrie 2021 - 22:12, said:

Marțianul - Andy Weir. Cartea e faina, nu am văzut filmul. Tot de el, Proiectul Hail Mary, îl are cineva?
In engleza daca te coafeaza.

#2070
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPuferiu_, on 30 septembrie 2021 - 11:05, said:

Da, si eu am vazut filmul, desi nu mai imi amintesc mare lucru din el. Acum fa putina liniste, te rog, ca m-am apucat de citit.
Cartea mi-a placut. Trebuie sa vad si filmul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate