Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ultima carte citita?

- - - - -
  • Please log in to reply
2207 replies to this topic

Poll: Ultima carte citita? (1064 member(s) have cast votes)

Ultima Carte?

  1. SF (219 votes [20.28%])

    Percentage of vote: 20.28%

  2. politista (68 votes [6.30%])

    Percentage of vote: 6.30%

  3. de specialitate (192 votes [17.78%])

    Percentage of vote: 17.78%

  4. literatura universala (570 votes [52.78%])

    Percentage of vote: 52.78%

  5. volum de poezii??? (31 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

Vote Guests cannot vote

#19
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by ECodrutz
Tocmai am terminat Frank Herbert - Canonicatul Dunei, si cred ca ma apuc de ceva mai cavaleresc, de prin evu` mediu, sa revin pe pamant. Cred ca o sa ma infig la un Robin Hood :)

Care anume? Intreb pt. ca am intalnit mai mul;te versiuni, unele mai bune si altele mai proaste...

#20
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Va recomand o super carte, pe care tocmai o citesc:
Complexul lui Portnoy-----Philip Roth ed. Univers, Buc. 1998, seria Romanul Secolului XX.

"Complexul lui Portnoy (1969), cea mai exibitionista, " cea mai ilara carte despre sex scrisa vreodata", il consacra definitiv si provoaca totodata un scandal fulminant, in toiul caruia Philip Roth este numit, la 37 de ani, membru al Academiei Americane"

SUPER CARTE A SECOLULUI XX.

#21
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 26.04.2003

Quote

Originally posted by Bogdan Oprisan
Care anume? Intreb pt. ca am intalnit mai mul;te versiuni, unele mai bune si altele mai proaste...
La ce ai intalnit praoste ? la dune sau la robin hood ???

#22
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
La Robin Hood... Canonicatul Dunei stiu cine l-a scris dar stiu 3 carti care se numesc "Robin Hood" fiecare scrisa de alt autor, fiecare cu versiunea lui, una mai proasta, alta mai buna, etc

#23
ECodrutz

ECodrutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 26.04.2003
pai ... stiu ca ma fac de ras, dar nush de cine e scrisa. interesant e ca intre timp am citit inca o carte, si am dat si in ea de robin hood ;)) asa ca , exista multe cu el si poate mai multe despre el :P

#24
PunkDigital

PunkDigital

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.08.2003
Citesc "Art and Physics" de Leonard Shlain.

#25
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Asha... Pai hai sa vedem ca tocmai mi-a venit un "transport" de carti..
Sa stabilim de la inceput... Eu mi-s mare fun Star Trek si gasesc cartile din universul asta foarte "entertaining" :)
Asa ca... Ultimele 3 carti citite de mine au fost - Vulcan's Heart (una dintre cele mai bune, pana si dpdv literar carti ST pe care am citit-o vreodata), Final Nexus (buna de film de actiune, am crapat de curiozitate pana la ultimele pagini) si Ice Trap (mai slabutza, actiune previzibila, etc.)
In afara de astea, ma delectez cu Guy Gavriel Kay - Lions of Al Rassan... Ei bine, asta nu stiu cum sa-i spun... E un fel de fantasy istoric... Actiunea se petrece intr-un fel de Spania a maurilor... Numai ca totul e schimbat oarecum (religiile, oamenii, numele locurilor)... Foarte interesant...

#26
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Acum citesc "India" a lui M. Eliade... un univers fascinant... ceva ce rar ii este dat unui european sa vada; intr-un fel il invidiez pe Eliade pentru ce a vazut acolo.

#27
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
in ultima vreme m-am delectat cu E.A.Poe... pasajul preferat : "era frumoasa ca un vis de opiu..." :)

#28
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
Am terminat de recitit "Descult" de Zaharia Stancu, o carte care m-a fascinat in copilarie... pur si simplu nu am putut sa ma desprind de ea... extraordinara!
Must be read!

#29
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Mie nu mi'a placut "Descultz"...

#30
artemisss

artemisss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2003
Acum citesc "Magarul de aur" de Apuleius, care mi se pare o carte destul de interesanta.
Am citit si eu "Stapanul inelelor" toate cele trei volume si "Hobbitul", insa mi-a placut mult mai mult trilogia, atat fata de cea de-a doua carte cat si fata de ecranizare.
Cel mai mult si cel mai mult imi place insa sa il citesc pe Dostoievski. Mi se pare genial in detalii.

#31
yankey

yankey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.05.2003
Ultima carte pe care am citit-o a fost Harry Potter vol. 4. Am inceput sa citesc seria HP pentru a afla ce a reusit sa creeze un adevarat curent si o adevarata moda in numai 2 ani si recunosc ca am fost surprins. E intr-adevar o carte interesant scrisa si bazata pe o idee fundamental noua.
Stapanul Inelelor l-am citit acum multi ani in engleza si mi s-a parut o carte naucitor de dificila din pricina limbajului arhaic si a cuvintelor pe care nu ti le explica nici un dictionar. Cred ca o sa incep sa il citesc si in romana (am luat cartile dar n-am avut timp de ele). In rest... am recitit a 10 oara Preludiul Fundatiei de Asimov.

#32
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by yankey
In rest... am recitit a 10 oara Preludiul Fundatiei de Asimov.

Ai citit si celelalte carti din ciclul "Fundatia"? Cum ti s-au parut?

#33
yankey

yankey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.05.2003
Dupa parerea mea (subiectiva desigur) Asimov este cel mai bun scriitor SF dupa Jules Verne. A reusit in toate cartile lui sa infiripe o istorie a viitorului extraordinar de credibila si inchegata. Totul are logica si sens. Am citit tot ce mi-a picat in mana de el (toate cartile fundatiei, robotilor si celelalte cateva care nu au legatura cu ele) si mi-a placut in mod deosebit atat felul in care pune cap la cap tot felul de detalii, modul in care reuseste sa dea calitate deosebita cartilor prin sfarsitul total neasteptat cat mai ales prin lipsa obositoarelor detalii tehnice (asta apropo de Verne si Herbert) la care in timp exista riscul sa devii ridicol. (ca o paranteza ceva similar au reusit sa faca cei din Star Trek. Iti explica diverse fenomene si aparate cu tot felul de termeni asa-zis stiintifici pe care desi nu ii pricepi per-ansamblu reusesti sa-ti faci o idee despre ce se vorbeste fara sa devina plictisitor).
-> Iris_ tu ai citit celelalte carti din continuarea seriei fundatiei (alea care nu sunt scrise de asimov ci de nu stiu ce fundatie). Ti-au placut? Eu am inceput una si m-a calcat rau pe nervi. Teama fundatiei mi se pare.

#34
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002

Quote

Originally posted by yankey

-> Iris_ tu ai citit celelalte carti din continuarea seriei fundatiei (alea care nu sunt scrise de asimov ci de nu stiu ce fundatie). Ti-au placut? Eu am inceput una si m-a calcat rau pe nervi. Teama fundatiei mi se pare.

Stiu de ce vorbesti, "Teama Fundatiei" a fost scrisa de Benford Gregory... Dar eu ma refeream la celelalte carti din seria Fundatiei, care sunt scrise chiar de Isaac Asimov, adica "Fundatia", "Fundatia si Imperiul", "A doua Fundatie", "Marginea Fundatiei", "Fundatia si Pamantul", etc.

#35
yankey

yankey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.05.2003
Le-am citit pe toate de cateva ori. Se vede o diferenta de calitate (preludiul mi se pare cea mai buna, urmata de fundatia renascuta) oricum dat fiind faptul ca o parte din celelalte au fost compilate din schite mai vechi au iesit niste romane OK

#36
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 372
  • Înscris: 04.08.2003
In ultima vreme, in afara de manuale pentru diferite programe si subansamble, nu prea mai am timp de citit. Ultima carte pe care am citit-o e Whirlwind - James Clavell.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate