Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

RDS - Deconectare frecventa internet

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Salut. Am si eu o problema cu care ma confrunt de ceva timp. Cand iti este lumea mai draga pc-ul meu se deconecteaza de la net, in coltul din dreapta jos pe iconita de la net apare un semn al exclamarii cu galben. Isi revine numai daca dau Disable si apoi Enable la Local Area Connection.

Precizez ca am Windows 7, si nu cred ca este din windows, pentru ca si dupa ce l-am formatat problema continua. Se intampla chestia asta de vreo 4-5 ori pe zi... uneori chiar si mai mult.

Conexiunea la net este prin fibra optica pana in casa. Routerul este un FiberHome, GPON ONU AN5506-02-FG.

Aveti idee de unde problema asta? o pot rezolva eu cumva sau trebuie sa sun la ei?

Edited by iThorr, 18 May 2018 - 12:11.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Fiber Shit Home. Cere sa ti-l schimbe cu un ZTE. Sau Huawei daca e zona de Huawei.

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Conecteaza si altceva la router si vezi daca face la fel. Daca se repeta, poate sa fie routerul. De fapt cred ca e un MC daca ai fibra optica.

#4
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
o parere: alimentator router, sunat la ei cel mai sigur, ei pot masura in centrala.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

 danyel61, on 18 mai 2018 - 12:20, said:

Conecteaza si altceva la router si vezi daca face la fel. Daca se repeta, poate sa fie routerul. De fapt cred ca e un MC daca ai fibra optica.
E ONT, nu MC, dar e cel mai prost folosit vreodata de RDS. Poate fi alimentatorul, poate fi el.

Edited by Neaceasca85, 18 May 2018 - 12:22.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 iThorr, on 18 mai 2018 - 12:09, said:


Conexiunea la net este prin fibra optica pana in casa. Routerul este un FiberHome, GPON ONU AN5506-02-FG.

Aveti idee de unde problema asta? o pot rezolva eu cumva sau trebuie sa sun la ei?

suna la ei

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mie mi se intampla pe WiFi sa mi se mai deconecteze TV-ul, dar telefoanele imi raman conectate. N-am inteles care e faza, dar nu prea ma deranjeaza. Suna la juveti si vezi ce iti zic.

PS: verifica sa nu fie de la tine problema (un conector oxidat, un cablu mai vechi, etc...)

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
@Pololica: TV-urile au niste antene wifi de tot rahatul, uneori pierd semnalul si daca routerul e in camera alaturata.

Edited by Hider141, 18 May 2018 - 13:30.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Tocmai ca tv-ul, fiind noname, n-am dat importanta. PS-ul e important pentru el: Sa nu fie la el buba.

#10
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

 iThorr, on 18 mai 2018 - 12:09, said:

Salut. Am si eu o problema cu care ma confrunt de ceva timp. Cand iti este lumea mai draga pc-ul meu se deconecteaza de la net, in coltul din dreapta jos pe iconita de la net apare un semn al exclamarii cu galben. Isi revine numai daca dau Disable si apoi Enable la Local Area Connection.

Precizez ca am Windows 7, si nu cred ca este din windows, pentru ca si dupa ce l-am formatat problema continua. Se intampla chestia asta de vreo 4-5 ori pe zi... uneori chiar si mai mult.

Conexiunea la net este prin fibra optica pana in casa. Routerul este un FiberHome, GPON ONU AN5506-02-FG.

Aveti idee de unde problema asta? o pot rezolva eu cumva sau trebuie sa sun la ei?
Aceeași situație am avut-o și eu cu un FiberHome acum câteva zile. Am primit în schimb un ZTE F668. Sunt niște petărzi ordinare FiberHome-urile.

#11
mac_razvan

mac_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 11.01.2007
Acum trei saptamani am avut aceeasi problema, au schimbat trei echipamente ZTE si pana la urma s-a dovedit ca era semnalul slab pe fibra, aveam -29 db/km.

#12
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Ok, atunci o sa sun la ei. Am vrut sa elimin varianta sa nu fie ceva de la pc-ul meu, de aceea am venit cu intrebarea. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Voi suna la ei si apoi o sa revin sa va spun daca s-a rezolvat ceva. :)

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De curiozitate sa intrebi ce putere de semnal ai pe optic.

#14
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ce IP este asignat pe LAN când nu ai netul funcțional? Poți accesa măcar interfața routerului, 192.168.1.1? Becurile PON și LOS ce stare au?

Edited by mhanor, 18 May 2018 - 23:02.


#15
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

 mhanor, on 18 mai 2018 - 23:00, said:

Ce IP este asignat pe LAN când nu ai netul funcțional? Poți accesa măcar interfața routerului, 192.168.1.1? Becurile PON și LOS ce stare au?

Voi incerca sa accesez interfata routerului la prima deconectare. PON este tot timpul aprins indiferent ca merge netul sau nu, iar LOS tot timpul stins si atunci cand am net si cand nu merge.

#16
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

 mhanor, on 18 mai 2018 - 23:00, said:

Poți accesa măcar interfața routerului, 192.168.1.1?

Deci, nu pot accesa interfata routerului cand apare iconita cu semnul exclamarii. asta inseamna ca este din router?

#17
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ce IP aveai? Alte dispozitive conectate la router au net când pe PC nu ai? Problema pe care am întâlnit-o la acest model este că serverul DHCP alocă IP-uri începând cu 192.168.1.2, iar această adresă este uneori alocată unei interfețe interne (din ce mi-am dat eu seama). Setează din setările serverului DHCP, Start IP 192.168.1.100, End IP 192.168.1.200.

#18
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013

 mhanor, on 20 mai 2018 - 21:35, said:

Ce IP aveai? Alte dispozitive conectate la router au net când pe PC nu ai? Problema pe care am întâlnit-o la acest model este că serverul DHCP alocă IP-uri începând cu 192.168.1.2, iar această adresă este uneori alocată unei interfețe interne (din ce mi-am dat eu seama). Setează din setările serverului DHCP, Start IP 192.168.1.100, End IP 192.168.1.200.


In seara asta cand s-a deconectat iar am incercat sa vad daca am net pe tel si mergea ok, pe wifi nu se intrerupe. Apoi am verificat IP-ul in cmd. la comanda ipconfig imi arata asa:
Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
Connection-specific DNS Suffix  . : local



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate