Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Recomandari sistem stereo (amplificator + boxe podea)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
@edigee de ce fel de amplificatoare vorbesti tu aici? De alea la kilogram? Toate amplificatoarele firmelor  cu prestanta in domeniu, de la banala categorie consumer electronics si pana la cele Reference, au electronica in asa fel conceputa, incat sa limiteze orice risc. AUZI DISTORSIUNI SEVERE!!! Nu am vazut un amplif. de la Sony si pana la B&O care sa distorsioneze decat din cauza PROSTIEI utilizatorului. Iar de clipping....nici pomeneala. Si da, impingi peste maxim un amplificator caruia ii dai o sursa de semnal mai mare decat accepta el, amplificand peste nivelul sau de putere si da, apare clipping, pentru ca sursa lui de curent nu poate duce mai mult decat a fost conceputa....ASTA NUMESC EU PROSTIA UTILIZATORULUI.

 vectra_gts, on 18 mai 2018 - 15:08, said:

Ok, am citit ce ati scris fiecare.... Intrebarea care ramane este: combinatia propusa de mine se poate utiliza safe?
FARA PROBLEME.

Edited by costin001, 18 May 2018 - 15:21.


#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
De ce te rastesti nu inteleg?
E des intalnit astazi: "N-am vazut ,deci nu exista."
Un exemplu e multitudinea de amplificatoare in clasa D aparute in ultimii ani si intens "marketizate" ,chiar receiverel A/V si chiar amplificatoare Hi_FI ,mult mai precar construite acum decat in urma cu 20 de ani.
Si semnalul de pe surse se redare e standardizat in nivel.

Edited by edigee, 18 May 2018 - 15:25.


#21
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Imi cer scuze daca daca ai inteles ca ma rastesc. Eu doar amplificam o afirmatie. Cu toate astea daca ai observat, chiar amplificatoarele de care spui tu aici au niste limitari ale volumului si frecventelor, grosolane, la nivem maxim si nu permit o auditie corespunzatoare, incercand sa stoarca orice zgomot maxim posibil in detrimentul calitatii sunetului.

#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008

 costin001, on 18 mai 2018 - 14:42, said:

Amplificatoarele de clasa superioara au si un mic sau mare DRC... tocmai sa evite fenomenul de clipping.
Asta abia s-ar putea numi o prostie in proiectare. Adica sa bagi compresie intr-o amplificare. Exista solutii mult mai simple de evitare a clippingului. Cum fac cei de la NAD de exemplu sau in pro audio. Pur si simplu se intrerupe semnalul cand se trece de un anumit nivel de distorsiuni.
L Edit:
Grija mare cu boxele Magnat seria MMS! Tweeterele se ard oricum foarte usor ,cu clipping sau fara, daca insisti prea tare cu corectiile treble la maxim.

Edited by edigee, 18 May 2018 - 15:59.


#23
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 vectra_gts, on 18 mai 2018 - 11:17, said:

O alta intrebare ar fi: o sa aibe suficient bass fata de un Logitech Z5500?

Daca vrei sa exceleze pe bass eu zic sa uiti de aplificatoare Yamaha, am ascultat pe Yamaha boxe relativ basoase si joasele erau cam retinute. Nici cele care le-ai gasit tu n-o sa se auda ca un Logitech Z5500, indiferent de amplificator. Abia Magnat 2000 sau 2002 cred ca se apropie.

Eu in locul tau pentru bass as merge pe subwoofer separat (https://www.avstore....preme-sub-302a/), integrat in sistem cu un Minidsp 2x4, astea doua te costa inca ~1300 ron. Iar daca ai subwoofer pentru joase, atunci pentru medii si inalte poti sa te orientezi linistit catre boxe de raft care sunt mai ieftine decat cele de podea, ceva gen https://www.avstore....r-supreme-202/. Sau chiar mai scumpe, ceva Heco Victa care au cam aceesi amprenta sonora cu Magnatul deci poti sa le imprerechezi cu subwooferul.

Edited by BG_183, 18 May 2018 - 16:02.


#24
vectra_gts

vectra_gts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2005
Ok, deci pentru ce vreau eu e mai ok varianta subwoofer + boxe raft. Nu inteleg de ce as avea nevoie de miniDSp 2x4.

#25
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 vectra_gts, on 18 mai 2018 - 16:04, said:

Ok, deci pentru ce vreau eu e mai ok varianta subwoofer + boxe raft. Nu inteleg de ce as avea nevoie de miniDSp 2x4.

Ca sa poti imparti semnalul in 2: frecventele pana in 80 Hz spre subwoofer si de la 80 in sus spre boxe. 80 Hz ca exemplu.

#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008

 vectra_gts, on 18 mai 2018 - 11:17, said:

O alta intrebare ar fi: o sa aibe suficient bass fata de un Logitech Z5500?
Basul unor astfel de sisteme de PC ,indiferent ca e vorba de Z5500 nu are nimic in comun cu un bas calitativ. Ti-a si raspuns colegul partial cum se face un management corect de bas(DSP ,crossover ,phase) ,nu ca la sistemele de pc ce vin regalate spre bubuiala din fabrica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate