Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cartea lu Andreea...

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 ursamajor, on 18 mai 2018 - 07:59, said:


Dispariția i-ului din mâncarea lu' Boris nu e nicio greșeală și în VORBIRE e des folosită. N-are de ce să te zgârie la ureche.
E greseala chiar daca se foloseste in vorbire, nu poti sa te apuci sa scoti literele de unde iti vine si sa pretinzi ca nu e greseala pentru ca si altii fac la fel.

#38
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 donbalon, on 18 mai 2018 - 09:20, said:

Dupa modelul limbii engleze (americane) plina de dezacorduri si prescurtari. Le-am importat odata cu filmele, paginile de internet si acum se folosesc fara nicio noima, cu rost si fara rost, mai ales de catre tineri. Dar, ce sa facem, limba evolueaza!

Eu am ramas cu gura cascata, cand am fost la New York si ma straduiam sa vorbesc o engleza corecta, ca aia nu intelegeau ce vreau sa zic decat cand vorbeam o engleza legata si plina de "diverse", ca ei.

#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Teoretic, cică corect e "sunt", "suntem". Eu aşa zic. Însă majoritatea e cu "sânt", "sântem" pentru că a fost ceva impus.
Pe De aLtă parte, dacă lumea zice căpşuni în loc de căpuşne, de ce nu se decretează ca ambele pluraluri să fie corecte? La fel cu monedă şi monezi/monede.

#40
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Adm, on 18 mai 2018 - 08:44, said:

Problema este de natura practica, este mai usor si mai rapid de pronuntat:
- problema lu copilul asta e VS problema copilului acesta este
Greșit! Varianta corectă este "problema copilului acestuia" (acordul adjectivului în genitiv-dativ) sau "problema acestui copil", ca să eviți "bigudiurile de pe limbă". În niciun caz exprimarea "problema lu copilul asta": n-am auzit-o nici la boschetari, poate doar la naționalitățile conlocuitoare venite demult din extremul orient.
Pentru mai buna înțelegere, exemplu pentru acordul adjectivului în dativ: La vederea culorii roșii a semaforului..., nu la vederea culorii roșie a semaforului

 djl, on 18 mai 2018 - 10:23, said:

Însă majoritatea e cu "sânt", "sântem" pentru că a fost ceva impus.
dacă lumea zice căpşuni în loc de căpuşne, de ce nu se decretează ca ambele pluraluri să fie corecte?
Nu există sânt, ci sînt. Trebuie să fii consecvent până la capăt, să accepți grafia de atunci. Ori zici sunt, ori sînt.
Căpșune e o idioțenie greșită, cu intenția de a evita acel i final, care dă impresia de moldovenism regățenilor. În urechile lor sună stilat, dar în realitate, ca dreaq. Posted Image

Edited by ursamajor, 18 May 2018 - 10:46.


#41
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt si sînt e o problema in vorbire din cauza regulilor din perioada comunismului. Fonetic, tot aud sînt, dar pentru singular (Eu sînt acasa), pentru plural aud cu sunt (Ei sunt acasa).
Legat de cele doua cuvinte (moneda/monede si capsuna/capsune), sunt create dupa ureche, in sensul ca o mare parte din cuvinte la plural au litera I. Poate se incurca si cu virusuri (medical) si virusi (informatica).

#42
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nicio/niciun:))....se mai schimba...csf,ncsf

#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E trist ce se întâmplă.
În curând n-o să mai putem vorbi corect că îi deranjăm pe căpșunarii cocalari.
Nu poți să corectezi pe nimeni care scrie cu tot felul de greșeli că le sare muștaru.

N-ai cu cine...

#44
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Pololica, on 18 mai 2018 - 10:37, said:

Sunt si sînt e o problema in vorbire din cauza regulilor din perioada comunismului. Fonetic, tot aud sînt, dar pentru singular (Eu sînt acasa), pentru plural aud cu sunt (Ei sunt acasa).
Legat de cele doua cuvinte (moneda/monede si capsuna/capsune), sunt create dupa ureche, in sensul ca o mare parte din cuvinte la plural au litera I. Poate se incurca si cu virusuri (medical) si virusi (informatica).
Din cate am citit nu e chiar comunismul de vina si nici motive pentru scrierea cu u in loc de î nu au fost.
http://www.scientia....ia-cu-a-si-sunt
http://www.pruteanu....03deceidini.htm
Oricum in nici un caz nu se foloseste â in cuvintele sînt, sîntem

#45
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 rosix, on 18 mai 2018 - 08:48, said:


Pui pariu ca, daca dam o raita prin multinationale, gasim numai taximetristi care vorbesc cu "cartea lu Andreea".  Pe bune, iti spun, autobaza e in noi...



E si o problema sociala pentru ca, daca te apuci si vorbesti cu "cartea Andreei" in societatea normala (lumea care merge cu sacosa la piata)... se uita oamenii stramb, ca vrei sa te dai mai destept decat iti permite statutul si ca ii sfidezi in acest fel...  

Fa o proba, daca nu crezi.. incearca sa vorbesti cu vecinii de scara sau la Asociatia de proprietari cu "cartea Andreei"", sa vezi care e reactia.
Eu nu inteleg my friend..daca eu zic "Cartea Andreei", ma dau destept? nici nu suna ciudat:|...

 exceswater, on 18 mai 2018 - 10:41, said:

E trist ce se întâmplă.
În curând n-o să mai putem vorbi corect că îi deranjăm pe căpșunarii cocalari.
Nu poți să corectezi pe nimeni care scrie cu tot felul de greșeli că le sare muștaru.

N-ai cu cine...

dar e foarte bine sa te corecteze cineva:)...am patit si eu acest lucur...(vroiam, corect e "voiam")..habar n-am avut:\..si am trecut prin scoala decent:|...am fost surprins..la 20 de ani am aflat asta,  vorbind cu un strain pe messenger:))...si el a aflat tarziu:))

#46
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Forma contrasa utilizata in limba romana nu e noua, cu multi ani in urma se dezbateau prin clasele primare expresii de genul " mamali` cu bran` cu la` " si altele; nenorocirea e ca limba romana tinde sa adopte barbarisme de genul "face sens", "pe Franta" etc; nu mai vorbim de utilizarea total incorecta a expresiilor de genul "imi cer scuze", "iti fac cinste" etc

#47
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Adm, on 18 mai 2018 - 07:52, said:

La scoala am invatat ca limba e un organism viu, care evolueaza fie ca ne convine sau nu. In practica procesul este chiar destul de accelerat.

Ma enervez pentru ca ai mei copii folosesc formularea:

- cartea lu' Andreea (in loc de cartea Andreei)
- mancarea lu' Boris - motanul (in loc de mancarea lui Boris)

Am vazut ca problema este extinsa, desi noi nu vorbim asa in casa.

Azi o prietena mi-a spus "am facut vaccinurile lu' ala mic" si mi-am muscat limba ca sa nu o corectez, apoi mi-am dat seama ca DA, limba evolueaza catre forme mai usoare de exprimare si nu tine seama de corectitudinea regulilor gramaticare oficiale.
În cazul de față, lucrurile evoluează într-o direcție în care alte limbi (engleza, franceză) au evoluat deja: exprimarea cazurilor prin prepoziții. În acest fel, forma substantivului rămâne aceeași, iar declinarea se face într-un mod mai simplu. Tendința este însă mai veche, eu știu de ea încă înainte de 1990.
În acest context„ explicația” lui rosix este o simplă fabulație. Poate că acum sunt destui cei ce știu că în italiană ... etc., dar atunci de ce se vorbea așa chiar acum 40 de ani?

#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Pololica, on 18 mai 2018 - 10:37, said:

Sunt si sînt e o problema in vorbire din cauza regulilor din perioada comunismului. Fonetic, tot aud sînt, dar pentru singular (Eu sînt acasa), pentru plural aud cu sunt (Ei sunt acasa).
Legat de cele doua cuvinte (moneda/monede si capsuna/capsune), sunt create dupa ureche, in sensul ca o mare parte din cuvinte la plural au litera I. Poate se incurca si cu virusuri (medical) si virusi (informatica).

Intotdeauna am considerat o imbecilitate majora inlocuirea lui "sînt" cu "sunt"... Ca sa ce ???

Nu am intels niciodata de ce englezii au inlocuit "thou" (din limba neaosha a lui Shakespeare) cu "you"... Ca sa ce ???

#49
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Fane, on 18 mai 2018 - 09:42, said:

decat bucurestenisme. au o placere sa se evidentieze ei prin exprimari din astea. probabil le da senzatia ca asa sunt mai urbani.
Și exprimarea ta tot un „bucureștenism” este! Corect, este „doar bucureștenisme”, nu „decât bucureștenisme”!

#50
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Octavian_SK, on 18 mai 2018 - 11:30, said:

Forma contrasa utilizata in limba romana nu e noua, cu multi ani in urma se dezbateau prin clasele primare expresii de genul " mamali` cu bran` cu la` " si altele; nenorocirea e ca limba romana tinde sa adopte barbarisme de genul "face sens", "pe Franta" etc; nu mai vorbim de utilizarea total incorecta a expresiilor de genul "imi cer scuze", "iti fac cinste" etc

acum, nu putem sa fim toti ca MRU

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nfJnpMJth-o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002

 stancosty, on 18 mai 2018 - 12:05, said:

Și exprimarea ta tot un „bucureștenism” este! Corect, este „doar bucureștenisme”, nu „decât bucureștenisme”!
decat ca am folosit-o intentionat. ma gandeam ca se sesizeaza mica ironie.

#52
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 rosix, on 18 mai 2018 - 11:57, said:


Intotdeauna am considerat o imbecilitate majora inlocuirea lui "sînt" cu "sunt"... Ca sa ce ???

Nu am intels niciodata de ce englezii au inlocuit "thou" (din limba neaosha a lui Shakespeare) cu "you"... Ca sa ce ???

Aceeasi chestie n'am inteles'o de ce cratima a inlocut aprostroful . Cand mai citesc articole sau carti vechi (pe hartie), imi face placere sa vad gramatica din perioada interbelica. E o placere subiectiva, dar mah...

#53
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 jimi91, on 18 mai 2018 - 10:44, said:

Eu nu inteleg my friend..daca eu zic "Cartea Andreei", ma dau destept?

Suna ca si cand te-ai da...Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, incearca cu prietenii tai.. vezi ce reactii au.

#54
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Adm, on 18 mai 2018 - 08:44, said:

P.S. Mor cand aud intrebarea: "cum ti-a placut la ...."?

In ce context, "cum ti-a placut la mare/Brasov/concertul Bon Jovi"?

Edited by Piscopescu, 18 May 2018 - 12:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate