Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cartea lu Andreea...

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postrosix, on 18 mai 2018 - 08:03, said:

Gasca lu Basescu a furat de-a spart....!



Mie nu-mi place cum suna. Incearca tu sa vorbesti asa intr-un context social (la o tigara barfitoare), sa vezi cum se uita lumea lung la tine ca vrei sa te dai mai intelectual decat esti...
Este corect si suna corect. De ce m-as coborî ca modalitate de limbaj la un nivel inferior? Dupa cum se poate observa, se ajunge la un limbaj atat de simplificat încât ai impresia ca nu mai e mult pana la o epoca de piatra a comunicarii. Adica vreo 3 emoticonuri, cateva litere de preferat consoane si diverse semne de punctuatie ( pentru cei mai culti, pentru ceilalti e suficient 1 emoticon si o consoana )....

View PostBursul, on 18 mai 2018 - 08:19, said:

De fapt problema e, nepromovarea regulilor gramaticale batute in cuie de catre cei responsabili.
Si eu folosesc expresia cartea lu Andreea si stiu ca nu e bine, dar e muuult mai usor de pronuntat.

BTW, eu la maica-mea ii zic mami. Cum zic ca astazi e ziua ei? E ziua mamiei? E ziua mamii? E ziua lu mami?
Ziua mamei mele. E corect si suna corect. Presupunand ca e adevarat La multi ani Posted Image .

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarsmundis, on 18 mai 2018 - 08:49, said:

Este corect si suna corect.

De fapt, expresia exacta, care se vehiculeaza in popor, era: "Oamenii lu Basescu a furat de a spart...", ori asta numai e chiar atat de corect gramatical.

Parerea mea este ca, la nivel social, formal, nu putem fi cu mult mai destepti decat sacosa pe care o purtam in mana sau decat locatarii din scara in care ne ducem zilele.
Daca, insa, mergem la o conferinta la Howard Johnson sau scriem un e-mail, e normal sa ne dam interesul.

Edited by rosix, 18 May 2018 - 08:56.


#21
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Gramatica romana e al dracului de grea.O spun in cunostinta de cauza.Dupa cred ca grama. franceza.Ma refer la graiuri europene,de cele vorbite in extreme orient nu ma pot pronunta.Parca mai tin minte-timpi,declinari etc... Si daca o dadeai de gard nu treceai clasa.

Ps. fusei si in scoalaPosted Image .

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postarsmundis, on 18 mai 2018 - 08:51, said:

Ziua mamei mele. E corect si suna corect. Presupunand ca e adevarat La multi ani Posted Image .
Nu este, dar mersi :D

Ziua mamei mele, pffff. E clar ca se va folosi "ziua lu mami".

#23
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postursamajor, on 18 mai 2018 - 08:07, said:

Alții deja discută în acest mod. Posted Image


Suna a limba română corectă. Normal, n-ar trebui să te intereseze ce cred inculții.
Am ajuns la momentul in care trebuie sa ne dam mai prosti decat suntem doar pentru a nu-i jena pe altii? Ce-ar fi sa invete ceilalti sa vorbeasca sau sa scrie pentru a nu ne simti noi prost ca stam cu ei de vorba? Da, imi place sa citesc si incerc sa vorbesc corect, asta e de ce m-as preface prost, doar ca sa dau bine intr-o companie de manelisti? Termenul de manelisti l-am folosit peiorativ nu m-am referit strict la cei carora le place acest gen de muzica.

View PostBursul, on 18 mai 2018 - 08:56, said:

Nu este, dar mersi Posted Image

Ziua mamei mele, pffff. E clar ca se va folosi "ziua lu mami".
Stiu ca asa se va spune ziceam ca asa ar fi corect si nici dificil nu e sa spui.

Edited by arsmundis, 18 May 2018 - 08:57.


#24
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
cand eram prin liceu am facut schimb de exepriente cu niste frantuzoaice din Nantes (in scop educational, evident).

Noi ne chinuiam sa vorbim cat mai corect gramatical franceza (ca sa n-o facem de ras pe profa de franceza), pe cand ele n-avea niciun stres. Faceau niste greseli sau mai degraba "prescurtari" greu de inteles pentru noi. Ne-au zis ca nu tine nimeni cont cu strictete de gramatica in conversatiile uzuale, ci numai in comunicarea oficiala.

Intr-o vara m-a mancat unde nu trebuie sa ma duc si la peace corps. A venit un profesor din State cu carente in scriere (de exemplu, facea confuzie intre weather si weather). Scuza lui a fost ca el e profersor de geografie, nu de engleza. In schimb, profesorul de engleza vorbea si scria corect in engleza, dar nu stia capitalele europene :)

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarsmundis, on 18 mai 2018 - 09:01, said:

Am ajuns la momentul in care trebuie sa ne dam mai prosti decat suntem doar pentru a nu-i jena pe altii?

Da, ai inteles corect. Suntem in aceasta situatie... de a ne ajusta limbajul la cerintele mediei.. atunci cand interactionam social... nu neaparat de a vorbi voit incorect ci de a alege o varianta de mijloc care sa nu zgarie "a intelectual" la ureche.  Lumea medie nu suporta intelectualii.

#26
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postrosix, on 18 mai 2018 - 08:52, said:

De fapt, expresia exacta, care se vehiculeaza in popor, era: "Oamenii lu Basescu a furat de a spart...", ori asta numai e chiar atat de corect gramatical.

Parerea mea este ca, la nivel social, formal, nu putem fi cu mult mai destepti decat sacosa pe care o purtam in mana sau decat locatarii din scara in care ne ducem zilele.
Daca, insa, mergem la o conferinta la Howard Johnson sau scriem un e-mail, e normal sa ne dam interesul.
Trist daca trebuie sa imi adaptez nivelul intelectual, atat cat este in functie de vecini. De acord ca trebuie sa vorbesc in asa fel incat sa fiu inteles si eu discut cu oamenii fara a folosi cuvinte sofisticate dar asta nu inseamna ca daca o sa discut cu un cioban o sa vorbesc ca el.

View Postrosix, on 18 mai 2018 - 09:05, said:

Da, ai inteles corect. Suntem in aceasta situatie... de a ne ajusta limbajul la cerintele mediei.. atunci cand interactionam social... nu neaparat de a vorbi voit incorect ci de a alege o varianta de mijloc care sa nu zgarie "a intelectual" la ureche.  Lumea medie nu suporta intelectualii.
Sper sa nu ajungem iar la arsul cartilor prin piete. Reactia ”normala” atunci cand nu intelegi ceva este de atac. Ne-om trezi ca o sa se arunce pietre dupa tine daca o sa vorbesti altfel decat media?

Edited by arsmundis, 18 May 2018 - 09:19.


#27
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

View PostAdm, on 18 mai 2018 - 07:52, said:

La scoala am invatat ca limba e un organism viu, care evolueaza fie ca ne convine sau nu. In practica procesul este chiar destul de accelerat.

Ma enervez pentru ca ai mei copii folosesc formularea:

- cartea lu' Andreea (in loc de cartea Andreei)
- mancarea lu' Boris - motanul (in loc de mancarea lui Boris)

Am vazut ca problema este extinsa, desi noi nu vorbim asa in casa.

Azi o prietena mi-a spus "am facut vaccinurile lu' ala mic" si mi-am muscat limba ca sa nu o corectez, apoi mi-am dat seama ca DA, limba evolueaza catre forme mai usoare de exprimare si nu tine seama de corectitudinea regulilor gramaticare oficiale.

View PostAdm, on 18 mai 2018 - 07:52, said:

La scoala am invatat ca limba e un organism viu, care evolueaza fie ca ne convine sau nu. In practica procesul este chiar destul de accelerat.

Ma enervez pentru ca ai mei copii folosesc formularea:

- cartea lu' Andreea (in loc de cartea Andreei)
- mancarea lu' Boris - motanul (in loc de mancarea lui Boris)

Am vazut ca problema este extinsa, desi noi nu vorbim asa in casa.

Azi o prietena mi-a spus "am facut vaccinurile lu' ala mic" si mi-am muscat limba ca sa nu o corectez, apoi mi-am dat seama ca DA, limba evolueaza catre forme mai usoare de exprimare si nu tine seama de corectitudinea regulilor gramaticare oficiale.
Dupa modelul limbii engleze (americane) plina de dezacorduri si prescurtari. Le-am importat odata cu filmele, paginile de internet si acum se folosesc fara nicio noima, cu rost si fara rost, mai ales de catre tineri. Dar, ce sa facem, limba evolueaza!

#28
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postun_dac, on 18 mai 2018 - 09:03, said:

facea confuzie intre weather si weather
What?!?

#29
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postun_dac, on 18 mai 2018 - 09:03, said:




(de exemplu, facea confuzie intre weather si weather) Nu e confuzie e identic :)

#30
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View PostOnan_Barbaru, on 18 mai 2018 - 09:20, said:

What?!?

whether vs. weather.

View Postarsmundis, on 18 mai 2018 - 09:24, said:

(de exemplu, facea confuzie intre weather si weather) Nu e confuzie e identic :)

Thank you for your prompt observation Posted Image

Edited by un_dac, 18 May 2018 - 09:29.


#31
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
La modul sincer am crezut ca ai scris o carte, gen sa vezi boss banii din kindle!

Legat de gramatica? Daca nu ai invatat gramatica la scoala, nu te mai stresa ca google este prietenul nostru.
Ma bucur ca apun vremurile alea cu intrebarile de cultura generala, adica la modul sincer cred ca 90% dintre cei care posteaza pe forum nu stiu inmultirea, nu stiu sa scrie corect.

Important este ca in situatia in care trimiti mai departe o hartie sa ai un autocorecct, copy/past si autocorecct iti zice bai fraierie vezi ca ai scris gresit un cuvant, poate ai scris un cuvant care nu exista.

Eu fiind fraierul ala generic care la facultate trageam, invatam noaptea, asta pana am vazut o diploma de licenta si mi-am dat seama ca nu apar notele, ca nu conteaza la nimic, adica dupa facultate nu mai dai la o alta facultate sa iti trebuiasca media la ceva.

Financiar sa stai bine.

Edited by Argent, 18 May 2018 - 09:27.


#32
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostArgent, on 18 mai 2018 - 09:26, said:

Ma bucur ca apun vremurile alea cu intrebarile de cultura generala, adica la modul sincer cred ca 90% dintre cei care posteaza pe forum nu stiu inmultirea, nu stiu sa scrie corect.

Important este ca in situatia in care trimiti mai departe o hartie sa ai un autocorecct, copy/past si autocorecct iti zice bai fraierie vezi ca ai scris gresit un cuvant, poate ai scris un cuvant care nu exista.

Eu fiind fraierul ala generic care la facultate trageam, invatam noaptea, asta pana am vazut o diploma de licenta si mi-am dat seama ca nu apar notele, ca nu conteaza la nimic, adica dupa facultate nu mai dai la o alta facultate sa iti trebuiasca media la ceva.

Legat de asta imi aduc aminte de o chestie asemanatoare. Am facut armata la artilerie antitanc. La un moment dat cand trebuia cica sa mergem la un exercitiu de trageri ( nu am mai mers ca erau prea scumpe proiectilele sa le tragem ) ne-a povestit locotenentul de un exercitiu real la care a participat impreuna cu niste trupe din NATO. S-au desfasurat ai nostri si si langa ei partenerii din NATO si au inceput sa calculeze traiectorii zone etc. Cum, cum nu le-a cazut sistemul electric care cica era comun pentru noi si pentru NATO habar n-am din ce cauza 0 curent si nici generatoarele de rezerva nu mergeau cum trebuie. Fara electricitate vajnicii soldati NATO au stat fara sa faca nimic in timp ce românii care oricum nu prea se bucurau la exercitii de asa ceva au pus mana pe creion hartie si rigla si au facut calculele de mana. Calculat, tras ( nu stiu daca le-au calculat si corect sau numai le-au calculat Posted Image ) terminat. Nu e bine sa te bazezi doar pe goagăl pentru ca daca nu il mai ai e jale.

Edited by arsmundis, 18 May 2018 - 09:39.


#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAdm, on 18 mai 2018 - 08:44, said:

Problema este de natura practica, este mai usor si mai rapid de pronuntat:
- problema lu copilul asta e VS problema copilului acesta este
- prajutura lu Miruna VS prajitura Mirunei

Cu timpul aceste forme probabil vor intra in normalitate, apoi din vulgar in literar.

P.S. Mor cand aud intrebarea: "cum ti-a placut la ...."?

NU mi-a placut!
decat bucurestenisme. au o placere sa se evidentieze ei prin exprimari din astea. probabil le da senzatia ca asa sunt mai urbani.

#34
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostArgent, on 18 mai 2018 - 09:26, said:

La modul sincer am crezut ca ai scris o carte, gen sa vezi boss banii din kindle!

Legat de gramatica? Daca nu ai invatat gramatica la scoala, nu te mai stresa ca google este prietenul nostru.
Ma bucur ca apun vremurile alea cu intrebarile de cultura generala, adica la modul sincer cred ca 90% dintre cei care posteaza pe forum nu stiu inmultirea, nu stiu sa scrie corect.

Important este ca in situatia in care trimiti mai departe o hartie sa ai un autocorecct, copy/past si autocorecct iti zice bai fraierie vezi ca ai scris gresit un cuvant, poate ai scris un cuvant care nu exista.

Eu fiind fraierul ala generic care la facultate trageam, invatam noaptea, asta pana am vazut o diploma de licenta si mi-am dat seama ca nu apar notele, ca nu conteaza la nimic, adica dupa facultate nu mai dai la o alta facultate sa iti trebuiasca media la ceva.

Financiar sa stai bine.
Ce ai invatat al tau ramane intotdeauna o sa ai un mare avantaj fata de cel ce are doar diploma. Ca financiar nu o sa ajungi la veniturile lui, asta e ceva normal in tara lui 20  20. Aici nulitatea se premiaza nu stiinta si perseverenta.

#35
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
DIn pacate, problema e data in interiorul procesului de invatare, nu in strada, unde, practic, folosim ceea ce invatam. In anii "90, cand am facut scoala generala, tin minte ca toti profesorii aveau toti dintii in gura (aveau dictie) si rosteau cuvintele rotund, sa auzim toate literele, toate silabele, toate intonatiile. Rar repetau un cuvant, nu ca nu se intelegea ce litere rosteste, ci pentru ca era un cuvant nou (la propriu) pe care noi, elevii, nu-l cunosteam (prepozitie, complement, etc...).

Dar, o data cu iesire lor la pensie (unul din profesiii pe care I-am avut a fost si profesorul tatei in anii "60...), au fost inlocuiti de noua generatie, in mare parte suplinitori de ani de zile, nu proaspat absolventi de Pedagogie sa zici ca au experienta 0 (zero) in ale predatului si atunci se formeaza.

Si mie imi scapa si mai imi ies cuvine pe aratura (uneori si in scris), dar, cand ma aud (vad ce scriu), mai ca-mi vine sa-mi dau peste gura/mana.

#36
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
asta nu mi se pare asa grav la cum se vorbeste in minunata capitala
fara acord gramatical sau inlocuire de cu da
tin minte ca in anii 90 si ceva se vorbea asa in afumati
pana si primarul oprescu tot asa vorbea,precum aia de nu frecventau macar clasele primare

Edited by ceanu1980, 18 May 2018 - 09:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate