Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Cartea lu Andreea...

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
La scoala am invatat ca limba e un organism viu, care evolueaza fie ca ne convine sau nu. In practica procesul este chiar destul de accelerat.

Ma enervez pentru ca ai mei copii folosesc formularea:

- cartea lu' Andreea (in loc de cartea Andreei)
- mancarea lu' Boris - motanul (in loc de mancarea lui Boris)

Am vazut ca problema este extinsa, desi noi nu vorbim asa in casa.

Azi o prietena mi-a spus "am facut vaccinurile lu' ala mic" si mi-am muscat limba ca sa nu o corectez, apoi mi-am dat seama ca DA, limba evolueaza catre forme mai usoare de exprimare si nu tine seama de corectitudinea regulilor gramaticare oficiale.

#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
In realitate nu e evolutie, ci inevolutie... spre idiocracy. Ne indreptam cu pasi repezi spre vremurile in care oamenii vor arunca iar cu fecale ca mijloc de comunicare.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Asta imi aduce aminte de o faza din copilarie:


Quote

Tanti mama lu Raducuuuuu!
Raducuuu m-a batut!

Tanti mama lu Raducu statea la etajul 8, iar victima striga de pe strada.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 18 mai 2018 - 07:52, said:

La scoala am invatat ca limba e un organism viu, care evolueaza fie ca ne convine sau nu. In practica procesul este chiar destul de accelerat.

Ma enervez pentru ca ai mei copii folosesc formularea:

- cartea lu' Andreea (in loc de cartea Andreei)
- mancarea lu' Boris - motanul (in loc de mancarea lui Boris)


Asta pentru ca "Andrea" e nume de barbat in Italia si alte cateva zone de pe glob (ca si Andreas)
Eu as zice sa-i lasi pe copii in pace. Scopul unei limbi e sa te intelegi unul cu altul, nu sa o vorbesti corect.  Vezi romanasii nostri plecati la munca pe afara - stapanesc limba locala doar cat sa-si faca treaba.

Edited by rosix, 18 May 2018 - 07:59.


#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Prima formă e incorectă oricum: cartea Andreei, nu cartea lui/lu' Andreea.
Dispariția i-ului din mâncarea lu' Boris nu e nicio greșeală și în VORBIRE e des folosită. N-are de ce să te zgârie la ureche.

#6
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Exact deaceea folosesc taranii "lu", ca stiu ei sigur ca undeva pe planeta sigur e invers ca gen.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Gasca lu Basescu a furat de-a spart....!

View Postursamajor, on 18 mai 2018 - 07:59, said:

Prima formă e incorectă oricum: cartea Andreei, nu cartea lui/lu' Andreea.

Mie nu-mi place cum suna. Incearca tu sa vorbesti asa intr-un context social (la o tigara barfitoare), sa vezi cum se uita lumea lung la tine ca vrei sa te dai mai intelectual decat esti...

Edited by rosix, 18 May 2018 - 08:04.


#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postlexis1, on 18 mai 2018 - 07:55, said:

Ne indreptam cu pasi repezi spre vremurile in care oamenii vor arunca iar cu fecale ca mijloc de comunicare.
Alții deja discută în acest mod. Posted Image

View Postrosix, on 18 mai 2018 - 08:03, said:

Mie nu-mi place cum suna. Incearca tu sa vorbesti asa intr-un context social (la o tigara barfitoare), sa vezi cum se uita lumea lung la tine ca vrei sa te dai mai intelectual decat esti...
Suna a limba română corectă. Normal, n-ar trebui să te intereseze ce cred inculții.

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
am sa va spun "ceva" ! ... Posted Image
gramatica limbii romane daca nu o inveti pana la varsta de 14 ani, pe urma este aproape imposibil !
argument:  conationalii nostri (sasi, secui, t.igani, tatari, arabi, etc) "vorbeste romaneste" ! ...

Edited by realduc, 18 May 2018 - 08:17.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlexis1, on 18 mai 2018 - 07:55, said:

In realitate nu e evolutie, ci inevolutie...
Asa e. De aceea eu vorbesc asa cum scria Grigore Ureche in Letopiset:

Așijderea și limba noastră din multe limbi este adunată și ne este amestecat graiul nostru cu al vecinilor de prinprejur, măcară că de la Râm ne tragem, și cu ale lor cuvinte ni-s amestecate. Cum spune și la prédosloviia létopisețului celui moldovenescu de toate pre rându: ce fiindu țara mai de apoi ca la o slobozie, de prinprejur venindu și discălicându, din limbile lor s-au amestecat a noastră: de la râmléni, céle ce zicem latină, pâine, ei zic panis, carne, ei zic caro, găină, ei zicu galena, muieria, mulier, fămeia, femina, părinte pater al nostru, noster, și altile multe din limba latinească că de ne-am socoti pre amăruntul, toate cuvintile le-am înțeleage. Așijderea și de la frânci, noi zicem cal, ei zic caval, de la greci straste, ei zic stafas, de la léși prag, ei zic prog, de la turci, m-am căsătorit, de la sârbi cracatiță și altile multe ca acéstea din toate limbile, carile nu le putem să le însemnăm toate. Și pentru aceasta să cunoaște că cum nu-i discălicată țara de oameni așăzați, așa nici legile, nici tocmeala țării pre obicée bune nu-s legate, ci toată direptatea au lăsat pre acel mai mare, ca să o judece și ce i-au părut lui, ori bine, ori rău, acéia au fost lége, de unde au luat și voie așa mare și vârf. Deci cumu-i voia domnului, le caută să le placă tuturor, ori cu folos, ori cu paguba țării, care obicéi pănă astădzi trăiește.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,951
  • Înscris: 18.12.2007
Parca a mai fost dezbaterea asta. Regulile se adapteaza la limba vorbita. Ce e in vigoare azi, nu va mai fi maine sau nu va mai fi in forma actuala.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
De fapt problema e, nepromovarea regulilor gramaticale batute in cuie de catre cei responsabili.
Si eu folosesc expresia cartea lu Andreea si stiu ca nu e bine, dar e muuult mai usor de pronuntat.

BTW, eu la maica-mea ii zic mami. Cum zic ca astazi e ziua ei? E ziua mamiei? E ziua mamii? E ziua lu mami?

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
pai exista o limba romana literara si un vulgara. uneori, exprimari din limba romana vulgara devin asa de folosite incat trebuie introduse in cea literara. nu este cazul lui "lu", dar cine stie pe viitor.

#14
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postrosix, on 18 mai 2018 - 08:03, said:

Incearca tu sa vorbesti asa intr-un context social (la o tigara barfitoare), sa vezi cum se uita lumea lung la tine ca vrei sa te dai mai intelectual decat esti...
Daca pentru tine "context social" inseamna soferii din cadrul autobazei, e de inteles...

#15
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
"Manele" pe limba, asa este cu "cartea lu' Andreea'.
Mai rau este ca deja majoritatea isi impune "maneaua" lingvistica, iar unii dintre noi cred ca limba "evolueaza".
Si mai rau este ca daca atragi atentia, in loc sa fii sustinut de minoritate, esti "banat" ca si cand cel putin ai fi fluierat in biserica.

Edited by addumi, 18 May 2018 - 08:38.


#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu e nici o evolutie, sunt greseli care se folosesc de multa vreme. Si pe vremea bunicului se faceau greseli din astea.
Mai grav e ca o alta greseala care vine de la manelisti prinde radacini. Sa vezi cand o sa zica "ma duc pe Constanta" in loc de "ma duc la Constanta" sau "am fost pe Italia" in loc de "am fost in Italia". O sa te arunci pe geam de la ultimul etaj.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este de natura practica, este mai usor si mai rapid de pronuntat:
- problema lu copilul asta e VS problema copilului acesta este
- prajutura lu Miruna VS prajitura Mirunei

Cu timpul aceste forme probabil vor intra in normalitate, apoi din vulgar in literar.

P.S. Mor cand aud intrebarea: "cum ti-a placut la ...."?

NU mi-a placut!

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostOnan_Barbaru, on 18 mai 2018 - 08:26, said:

Daca pentru tine "context social" inseamna soferii din cadrul autobazei, e de inteles...

Pui pariu ca, daca dam o raita prin multinationale, gasim numai taximetristi care vorbesc cu "cartea lu Andreea".  Pe bune, iti spun, autobaza e in noi...

View PostAdm, on 18 mai 2018 - 08:44, said:

Problema este de natura practica, este mai usor si mai rapid de pronuntat:
- problema lu copilul asta este VS problema copilului acesta este

E si o problema sociala pentru ca, daca te apuci si vorbesti cu "cartea Andreei" in societatea normala (lumea care merge cu sacosa la piata)... se uita oamenii stramb, ca vrei sa te dai mai destept decat iti permite statutul si ca ii sfidezi in acest fel...  

Fa o proba, daca nu crezi.. incearca sa vorbesti cu vecinii de scara sau la Asociatia de proprietari cu "cartea Andreei"", sa vezi care e reactia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate