Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Boala Wilson

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Mi s-a spus că tremurul parkinsonian de care sufăr (am scris deja pe aici), poate fi cauzat de Boala Wilson :D ce cum și de ce apare această boală ???????????

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Din cate stiu, este o boala genetica, organismul nu reuseste sa elimine cuprul si acesta se acumuleaza in tesuturi si organe.

#3
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 corinadaniela, on 18 mai 2018 - 06:44, said:

Din cate stiu, este o boala genetica, organismul nu reuseste sa elimine cuprul si acesta se acumuleaza in tesuturi si organe.
Cupru, de unde ?????

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. https://www.synevo.r...l-boala-wilson/

Quote

Diagnostic. Boala Wilson reprezintă o provocare pentru clinician datorită heterogenicitaţii clinice şi a criteriilor de diagnostic imperfecte. Diagnosticul pozitiv se bazează pe testele de laborator ce indică afectarea metabolismului hepatic al cuprului în prezenţa suspiciunii clinice de boală. Orice pacient tânăr ce prezintă creşterea inexplicabilă a transaminazelor, boală hepatică progresivă şi/sau simptome neuropsihiatrice trebuie evaluat pentru boala Wilson. Scăderea nivelului seric al ceruloplasminei se întâlneşte la 75% dintre pacienţii cu afectare hepatică. Cu toate acestea, niveluri scăzute pot fi întâlnite şi în alte situaţii clinice (aceruloplasminemie, malnutriţie severă, sindrom nefrotic, hepatopatii severe de alte etiologii, purtători heterozigoţi), în timp ce în formele severe de hepatită Wilsoniană ceruloplasmina poate fi normală.
Cupremia poate fi normală în hepatita fulminantă, prin eliberarea masivă din hepatocitele necrotice. Creşterea izolată a cuprului urinar nu este diagnostică, în schimb cupruria poate fi utilizată ca metodă de monitorizare a eficienţei tratamentului chelator.
Identificarea genei de susceptibilitate(ATP7b) nu a rezolvat pe deplin problema diagnosticului în boala Wilson din cauza heterogenicitaţii alelice şi diponibilităţii limitate a testelor moleculare.1 Demonstrarea incapacităţii de încorporare a cuprului radioactiv în ceruloplasmină este un test esenţial în stabilirea diagnosticului bolii Wilson3, dar de asemenea cu accesibilitate limitată.

În practică, dozarea cantitativă a cuprului pe fragmentul de ţesut hepatic prelevat reprezintă „standardul de aur” pentru diagnosticul pozitiv al bolii Wilson, chiar în stadii presimptomatice, fiind de peste 250µg/g ţesut hepatic uscat. Rezultate fals pozitive se pot întâlni în afecţiuni cronice hepatice colestatice, dar rareori sunt atinse valorile întâlnite în boala Wilson.1

= biopsie hepatica

2. Cuprul se stocheaza mai ales in ficat.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Tremuratul poate sa fie si de la prea mult alcool. Alcoolicilor le tremura mana mai ales dupa o runda de 3-4 zile de baut in continuu.
La ce topicuri deschizi eu l-as acuza mai degraba pe domnul Alcool nu pe domnii Parkinson sau Wilson.

#6
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Friskey, on 18 mai 2018 - 09:29, said:

Tremuratul poate sa fie si de la prea mult alcool. Alcoolicilor le tremura mana mai ales dupa o runda de 3-4 zile de baut in continuu.
La ce topicuri deschizi eu l-as acuza mai degraba pe domnul Alcool nu pe domnii Parkinson sau Wilson.



Dacă toată lumea ar bea cât alcool am băut eu în ultimii 30 de ani s-ar închide fabricile de bere, distilăriile şi cramele Posted Image !!! Dar de, ce să-i faci, este mai uşor să acuzi în necunoştinţă de cauză Posted Image Multă sănătate îţi doresc !!! Posted Image

Edited by Ploiesteanul2015, 18 May 2018 - 15:45.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Hmmm, pai vezi ca de la alcool ti se trage tremuratul?

Edited by Friskey, 18 May 2018 - 16:25.


#8
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Friskey, on 18 mai 2018 - 16:24, said:

Hmmm, pai vezi ca de la alcool ti se trage tremuratul?
Adică lipsă de alcool ??????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate