Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Remuneratie administator

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Se da urmatoarea situatie:
Momentan firma familiei trece prin niste momente nu tocmai fericite. Sunt 2 asociati/administratori, cum nu prea doresc sa platesc contributiile la sanatate si la somaj (la nici 30 de ani nu am nevoie de asa ceva...) ma gandeam sa devin al treilea administrator dar nu si asociat din simplu angajat al firmei. Daca ma trec in concediu fara plata, pot lucra in continuare ca unul din cei 3 administratori (dar nu si asociat) 8-10-15-20 de ore pe zi fara sa ma intrebe itm-ul de sanatate? chiar daca nu am remuneratie sau in acest caz administratorul nefiind asociat si in concediu fara plata cum isi primeste remuneratia? -doar teoretic, fizic banii raman in firma pentru decontari la activitatea firmei, ce nu pot din firma se plateste din salariul nevestei-
Daca s-ar putea explica situatia de mai sus cu articole de lege m-as bucura foarte mult.
Art. 70
(1) Administratorii pot face toate operațiunile cerute pentru aducerea la îndeplinire a obiectului de activitate al societății, afară de restricțiile arătate în actul constitutiv.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ammaus, on 17 mai 2018 - 19:25, said:

Se da urmatoarea situatie:
Momentan firma familiei trece prin niste momente nu tocmai fericite. Sunt 2 asociati/administratori, cum nu prea doresc sa platesc contributiile la sanatate si la somaj (la nici 30 de ani nu am nevoie de asa ceva...) ma gandeam sa devin al treilea administrator dar nu si asociat din simplu angajat al firmei. Daca ma trec in concediu fara plata, pot lucra in continuare ca unul din cei 3 administratori (dar nu si asociat) 8-10-15-20 de ore pe zi fara sa ma intrebe itm-ul de sanatate? chiar daca nu am remuneratie sau in acest caz administratorul nefiind asociat si in concediu fara plata cum isi primeste remuneratia? -doar teoretic, fizic banii raman in firma pentru decontari la activitatea firmei, ce nu pot din firma se plateste din salariul nevestei-
Daca s-ar putea explica situatia de mai sus cu articole de lege m-as bucura foarte mult.
Art. 70
(1) Administratorii pot face toate operaţiunile cerute pentru aducerea la îndeplinire a obiectului de activitate al societăţii, afară de restricţiile arătate în actul constitutiv.

Vrei sa scoti niste bani din firma, fara sa platesti nimic la stat si nu stii cum?  Administratorul isi desfasoara activiatea pe baza unui contract remunerat iar pentru ala se platesc toate darile.  Nu te poti trece in concediu pur si simplu, dar in acelasi timp sa iei si bani pentru 20 de ore prestate in firma.

#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Nu sunt sigur ca inteleg exact ce vrei: doresti sa primesti remuneratie pentru activitatea prestata ca administrator, dar sa nu platesti contributii pentru somaj si sanatate? Daca asta vrei, nu cred ca se poate. Chiar daca lasi in firma suma care ti-ar reveni tie, aceste taxe tot trebuie sa le virezi catre stat.
Singura modalitate de a nu plati aceste taxe este sa fii administrator neremunerat.

#4
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Nu cred ca s-a inteles ce doresc eu.
Momentan am de lucru o saptamana pe luna, iti dai seama ca la atatia bani cu cotizatiile la sanatate si pensie indiferent de norma prestata abia daca mi le acoper pe acelea. Problema mea este alta, pot deveni administrator(fara asociat) in firma (pe langa cei doi administratori-asociati deja) si sa continui lucrul daca intrerup CIM-ul fara sa ma trezesc cu itm-ul la usa? In art. 70 administratorul poate lucra in firma dar din cate am mai rasfoit am inteles ca daca sunt mai multi administratori trebuie sa platesc indemnizatie la administrator sau contract de munca... nu pot fi administrator fara indemnizatie/CIM?

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Poti fi administrator neremunerat si neangajat.

Sunt mai multe articole de lege aplicabile (Cod Civil referitor la mandat, Legea 31 pe partea cu administrarea SRL-urilor, Legea 31 unde spune ca prevederile pentru administrarea SA-urilor nu se aplica la SRL etc.), deci mai bine te consulti cu contabilul firmei, ca banuiesc ca aveti asa ceva.

#6
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011
administratorul (sau administratorii) nu este un angajat al firmei ci numit prin act constitutiv si este raspunzatorul legal al firmei (cu toate obligatiile aferente). Optional el poate fi remunerat, moment in care va trebui sa plateasca toate contributiile aferente. Implicit administratorul nu are obligatiile unui angajat cu CIM.

Edited by octavian09, 22 May 2018 - 12:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate