Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

@administratori: Aria Linux - doar cenzura si bataie de joc la adresa userilor

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Cred ca e aria cu cea mai aberanta moderare in momentul de fata de pe tot forumul.

Moderatorul shogun1 nu suporta niciun fel de critici la adresa linux si dupa caz sterge posturi, muta discutiile relevante topicului pe altele, suspenda sau chiar baneaza useri. Pentru el, orice critica la adresa linux, oricat de argumentata tehnic, e "trolleala", "offtopic" sau "flame" dupa cum ii vine lui. Culmea, si nici la chestiuni tehnice nu prea se pricepe(ca de altfel, multi "fani" linux), cum apare o chestie mai dificila, userii se auto-ajuta

Un exemplu concret de topic epurat de pareri nedorite ar fi: Primaria din Munchen renunta la Linux pt Windows  - postat pe o arie relativ ne-tehnica, una de "stiri" ... evident ca au inceput sa apara discutii comparative intre windows, linux, chiar si osx ... totul era ok, pana a intervenit shogun:

View Postshogun1, on 15 martie 2017 - 15:45, said:

Mai trolati mult pe aici?
Bineinteles ca au inceput sa fie sterse posturi, userii sa fie suspendati, doar fiindca criticau linuxul - oricat de tehnice si corecte erau argumentele, nu conta, pentru el era "trolleala". Evident ca lumea a parasit topicul.

Astfel se intampla cu foarte multe topicuri.

Pe aproape orice arie tehnica apar tot felul de versus-uri, tot felul de comparatii intre diverse produse sau softuri, tot felul de discutii in contradictoriu - un lucru cat se poate de firesc zic eu. Doamne feri sa faci asta pe aria linux ca te papa suspendul, mai devreme sau mai tarziu.

La un moment dat, acum cativa ani, cineva care a observat "sensibilitatile" iesite din comun ale moderatorului shogun1, a deschis un topic dedicat Linux-desktop-sucks-pareri-negative-despre-linux-in-general unde erau mutate(uneori complet aiurea) cam toate discutiile in care apareau critici la adresa linux - asta daca nu erau sterse.
Acum l-a inchis si pe asta.

Ba si in "cafeneaua linux" nu e permis sa discuti orice, ca te papa suspendul. Doamne feri sa-i aduci vreo critica lui shogun, ca el e "sfant" acolo(nici celalalt moderator nu e foarte departe de atitudinea si ideile lui shogun). Eu in cafenele credeam ca discutiile sunt cat de cat libere, dar cand l-am intrebat de ce incearca sa dicteze ce se discuta, m-a ars cu suspend ca cica "comentare moderare",

Foarte multi useri se tem sa mai posteze pe aria aia. Si nu ma refer la mine.

Aria linux nu subscrie deloc acestei idei:

View PostMonitoxus, on 09 august 2017 - 13:00, said:

Scopul acestui forum este sa ajute oamenii si sa le permita sa se exprime liber despre ce vor. In scris. La subiect.That's it!

Edited by Geth, 17 May 2018 - 19:18.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De regulament ai auzit? dar de faptul ca userii sunt "musafiri" aici si ca daca nu le prieste aerul, sunt liberi sa migreze? Care e problema, de fapt? ca nu te poti desfasura in plenitudínea fortelor tale?

Edited by myshyk, 17 May 2018 - 19:25.


#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu ți-am șters nici un mesaj, nu ți-am editat nici un mesaj, nu ți-am șters sau închis nici un topic! Nu te-am avertizat pentru părerile tale la adresa Linux, respectivele opinii sunt și acum pe topic. Că-s puerile, că demonstrează că nu știi ce spui e altceva, nu te școlesc, eu doar moderez aria (nu e locul aici, dacă dorești îți explic prin PM sau public, știi să deschizi un topic, sau mai multe). Te-am avertizat pentru felul agresiv în care mă acuzai de cenzură, de fanatism și pentru comentarea moderării pe forumul public. Puteai să-mi ceri lămuriri printr-un PM, îți explicam de ce am închis topicul și-ți explicam că poți deschide topicuri dedicate ”problemelor” tale.
Topicul la care te referi a fost închis din alte motive, te consideri prea important, cum se pare că-ți consideri și opiniile prea importante. Dacă citeai primul mesaj din topic aflai că a fost deschis tocmai la sugestia mea!

Poți spune explicit care e abuzul la care ai fost supus? Lasă generalitățile și bârfele gen ”Foarte multi useri se tem sa mai posteze pe aria aia.”...

#4
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
e şi normal, câtă vreme vin toţi neavizaţii să promoveze windowsul acolo.
E ca şi cum toţi deţinătorii de bmw de la căpşuni ar intra pe aria de rols roice să scrie că ce bun e bmw-ul lui vechi de 12 ani sau şi ăla nou nelansat.
Poate că în topicul respectiv veniseră o grămadă să spună că linux nu-i bun şi de aceea munchen pune windows.
Prea puţin contează ce face o amărâtă de primărie bugetărească. primăriile fac multe prostii de obicei, ştim şi din românia. Nu aleg de obicei variantele cele mai optime sau ieftine sau fiabile, ci aleg în funcţie de cum să îmbogăţească băieţii deaştepţi afiliaţi.
Linux îl găseşti acum la tot pasul sub forma androidului din miliardele de telefoane existente.

#5
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Eu nu am deschis acest topic ca sa va cer parerea voastra.

Topicul este strict legat de ideea administratorilor de a permite discutii libere pe acest forum, nu de cum cred moderatorii daca e bine sau nu sa se desfasoare lucrurile.

Au mai fost arii pe care au avut loc schimbari, impotriva vointei moderatorilor sau a unor useri.

#6
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Știu că nu contează ce scriem pe aici, dar nea' Shogun ar trebui să se relaxeze, aria de linux oricum e cam inactivă, foarte inactivă, dacă mai și taie și spânzură, nu mai intră nimeni pe acolo.

#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Geth: Ce discuții libere îți sunt interzise? Ai încercat să deschizi un topic pe aria Linux? Unul dedicat unei probleme, după noua orientare a forumului? Unul care să nu se-ntindă pe zeci/ sute de pagini de lucruri amestecate, despre totul și despre nimic? Te-ai atașat emoțional de un topic de nu poți discuta pe altul? Te plângeai de 2 probleme în ultimele mesaje, deschide 2 topicuri (unul cu CentOS, bootloader și touchpad) și unul linux- android, ce vrei să-ți deshid eu topicuri?.

View PostMr_nobody_, on 17 mai 2018 - 19:37, said:

Știu că nu contează ce scriem pe aici, dar nea' Shogun ar trebui să se relaxeze, aria de linux oricum e cam inactivă, foarte inactivă, dacă mai și taie și spânzură, nu mai intră nimeni pe acolo.
Mai exact cum anume tai și spânzur? Ai idee cât de rar dau avertismente?

#8
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postshogun1, on 17 mai 2018 - 19:41, said:

Mai exact cum anume tai și spânzur? Ai idee cât de rar dau avertismente?
Nu e primul subiect despre comportamentul tău care apare aici, deci hai să nu desfacem cutia asta de viermi. :)
Era un sfat prietenesc.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostGeth, on 17 mai 2018 - 19:06, said:

Ești arheolog? Topicul e din 2016.

View Postshogun1, on 17 mai 2018 - 19:25, said:

Poți spune explicit care e abuzul la care ai fost supus?  
Nu poate, că nu deschidea subiect aici.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostMr_nobody_, on 17 mai 2018 - 19:53, said:

Nu e primul subiect despre comportamentul tău care apare aici, deci hai să nu desfacem cutia asta de viermi. :)
Era un sfat prietenesc.
Domnul meu, dacă ai ceva concret de spus, spune-o!  Felul în care te exprimi sugerează că ai avea date compromițătoare, expune-le, lasă prietenia, nu suntem prieteni!
Fiecare moderator are ”admiratori”, din întâmplare toți sunt la al nu știu câtelea cont, din întâmplare toți au un comportament neregulamentar pe toate ariile pe care postează, din întâmplare toți au primit avertismente de la n moderatori.

Cu asta am încheiat discuția, prea aduce a bârfă pe marginea șanțului, voi interveni doar dacă sunt expuse date concrete, sau dacă un superior cere lămuriri!

Edited by shogun1, 17 May 2018 - 20:08.


#11
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postshogun1, on 17 mai 2018 - 19:41, said:

@Geth: Ce discuții libere îți sunt interzise?
Cam orice critici aduse linux.
Cam orice versusuri, comparatii intre linux si windows sau alte sisteme de operare.

View Postshogun1, on 17 mai 2018 - 19:41, said:

Te plângeai de 2 probleme în ultimele mesaje, deschide 2 topicuri (unul cu CentOS, bootloader și touchpad) și unul linux- android, ce vrei să-ți deshid eu topicuri?.
Acele probleme(rezolvate de mult timp) erau exemplificari de lucruri care iti fac viata grea in linux, ca raspuns la postul cuiva care recomanda CentOS ca pe ceva foarte bun, foarte stabil. Adica era o critica relevanta discutiei, adusa unei distributii linux(si intr-un sens mai larg chiar linux in general). Indiferent daca exista sau nu deja un topic despre daca android ar fi linux sau nu, nu vad greseala in a atentiona userii ca gresesc atunci cand spund ca android e linux(doar din cauza ca are kernel linux)

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
ca sa deviem de la subiect, dar sa fim totusi in tema:
elitista si un pic ermetica. asa a fost lumea linux-ului dintotdeauna. dinainte de a fi linux, de cand era unix.
inainte de anul 2000, un tip, Florin Andrei (tipul de aici de la scurt istoric ) mi-a deschis apetitul pt alte sisteme de operare. si am intrat pl RLUG, pe vremea cand erau cateva sute de membri. din pacate am inteles repede ca linux-ul este o lume elitista, iar ajutor, in afara de rtfm (Read The Faking Manual), nu prea. in contradictie totala cu tipul - Florin Andrei, de la care chiar am invatat ceva.  si acum am pe pc dual boot,  windows si ubuntu, dar tot n-am incredere sa cer ajutor pe forumuri. pentru ca vad aceealasi spirit elitist.
apropo, initial comunitatea linux din Romania era una =RLUG,  apoi, s-a divizat. oare de ce ?

PS. Acum imi dau seama ca asta e filosofia linux. exista un administrator cu puteri nelimitate si ceilalti useri, p u l i f r i c i i.
asa e gandit sistemul, cu un superuser in centru si muritori pe margine, asa ne comportam si in viata

Edited by strongsss, 17 May 2018 - 20:22.


#13
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postshogun1, on 17 mai 2018 - 19:25, said:

Că-s puerile, că demonstrează că nu știi ce spui e altceva, nu te școlesc,
Cand faci astfel de afirmatii la adresa unui user, cred ca ai obligatia sa si demonstrezi punctual acest lucru, ca altfel nu e altceva decat atac la persoana. Pana una alta tu ti-ai demonstrat fata de mine habarnismul intr-o chestiune punctuala tehnic: https://forum.softpe...a-la-instalare/

Din pacate cu tine nu se poate purta vreun dialog, de aia nu ma intereseaza "explicatiile" tale pentru ce inchizi topcuri sau dai suspenduri. Caci din punctul meu de vedere, nu pot avea din capul locului justificare.

#14
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostGeth, on 17 mai 2018 - 20:09, said:

Cam orice critici aduse linux.
E plină aria de lucruri pentru care-i cică nașpa Linux... De la chestii corecte până la ”argumente” de grădiniță. Dar care au rămas acolo, și acolo vor rămâne, trebuie să ne amuzăm și noi ăștia mai nepricepuți de perlele tale!

View PostGeth, on 17 mai 2018 - 20:21, said:

Cand faci astfel de afirmatii la adresa unui user, cred ca ai obligatia sa si demonstrezi punctual acest lucru, ca altfel nu e altceva decat atac la persoana. Pana una alta tu ti-ai demonstrat fata de mine habarnismul intr-o chestiune punctuala tehnic: https://forum.softpe...a-la-instalare/

Din pacate cu tine nu se poate purta vreun dialog, de aia nu ma intereseaza "explicatiile" tale pentru ce inchizi topcuri sau dai suspenduri. Caci din punctul meu de vedere, nu pot avea din capul locului justificare.
Mda, io-s de vină că n-ai înțeles tu...

Cum vrei, te pot demasca și aici, am vrut să te scutesc de umilința asta... Sunt exemplificări ale ”cunoștințelor” tale! Nu știi ce să alegi, nu știi ce să instalezi.
Grub2 scrie MBR-ul, Linux sucks. Orice bootloader o face.
Vai, Grub2 a înlocuit Grub (legacy), ce barbarie. Nu ți-au cerut opinia, aprobarea sau ce? E progres, și BOOTMGR a înlocuit NTLDR. Și Grub 2 a fost portat până și pe windows, grub4dos, grub2win, evident de prost ce e...
Vai, CentOS nu-mi vede touchpadul... Oare de ce, toți ”profesioniștii” știu că (exact ca și windows server evident) CentOS e gândit special pentru laptopuri, nici n-are nevoie de drivere, de libinput sau synaptics, pentru servere sunt Ubuntu și Mint. Te plângi de Plasma 5 dar CentOS are Kde4, până și screenshotul cu touchpadul e evident, în Plasma e diferit...


Aici nu e locul unde discutăm despre Linux, aici trebuie să-ți motivezi decizia de-a deschide acest topic, de-a mă acuza de nu știu ce!

Attached Files


Edited by shogun1, 17 May 2018 - 20:32.


#15
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018
Cei ce frecventeaza de mult timp aria Linux cunosc atitudinea fățiș anti-windows a lui @shogun1 și asta a fost dintotdeauna, nu de când a devenit moderator. (nu-l știți voi când începea cu "da ce plm..." și alte d-astea)
Dacă nu-i convine un comentariu (adică nu este laudativ la adresa linux) imediat ia atitudine. Și asta tot dintotdeauna.
Oricum, acum s-a mai ponderat.
Deși atitudinea mea, privitor la subiectul linux, este neschimbată când era moderator @Kagaroth am avut un cont timp de patru ani.  @shogun1 mi-a banat două conturi numai anul trecut.
Unul pentru că am comentat atitudinea moderatorului (stupidă prevedere a regulamentului - d-aia li se urcă unora la cap "importanța funcției") și celălalt fără niciun fel de explicație.

Unii moderatori de pe aici ar trebui supuși unui test de personalitate. Atitudinea lor frizează cumva un gen de talibanism destul de evident. Este o mare diferență între exprimarea libera și cea cenzurată cu autoritarism, de multe ori în mod evident nejustificat.

Edited by sanhan, 17 May 2018 - 20:43.


#16
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postshogun1, on 17 mai 2018 - 20:07, said:

Fiecare moderator are ”admiratori”, din întâmplare toți sunt la al nu știu câtelea cont, din întâmplare toți au un comportament neregulamentar pe toate ariile pe care postează, din întâmplare toți au primit avertismente de la n moderatori.
Ți-aș arăta cazuri concrete de pe aria abuzuri, dacă ar mai exista subiectele acolo, dar au fost șterse. Știi foarte bine că nu e prima dată când comportamentul tău e pus în discuție, deși aria de Linux e foarte inactivă (deții și tu o parte din vină pentru inactivitatea ariei).

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Eu nu vad o insanatosire a ariei fara o schimbare destul de puternica de atitudine a celor ce scriu pe acolo:
  • Intelegerea ca un sistem de operare e o unealta, nu o religie
  • Eliminarea granitelor create artificial de catre "distributii" sau chiar medii grafice. Replici precum nu instalez aplica X parte din KDE fiindca eu folosesc GNOME imi lasa un gust amar. Autorul n-a inteles faptul ca Linux este si va fi mereu un amalgam de aplicatii din diverse surse si cu diverse abordari.
  • Eliminarea generalizarilor si concentrarea pe discutii cat mai punctuale. Punerea problemei la modul Touchpadul functioneaza, dar utilitarele nu il detecteaza e mult mai utila decat Ce  player video bun stiti ca nu-mi place niciunul? sau Ce distributie sa aleg?
  • Eliminarea rautatiilor gratuite. Mai toate sisteme de operare au puncte tari si puncte slabe. Repetarea obsesiva a criticilor generale la adresa unuia sau a altuia nu ajuta pe nimeni
  • Largirea orizonturilor, lucrul la calculator nu se rezuma doar la programare sau la editarea subtitrarilor.


#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
NU @sanhan, ai fost sancționat pentru atitudinea agresivă, pentru jigniri adresate celorlați useri, inclusiv mie, pe forum sau prin PM! Câteva exemple, numai din cele sancționate, numai penultimul cont:
"Vorbești mult și prost ifosarule! Țopăr e fiul lu' tac-tu, idioți ca tine, ..."
”aprigii susținători care aberează pe aici”
”muhăie a prost prin alte comentarii”
”Forumul ăsta chiar a ajuns locul unde se pot desfășura în voie toți căcăcioșii ăștia retardați?”
”Decât să tot aberați cu spor pe forumul ăsta de ce nu vă căutați voi niște preocupări mai pe măsura capacității voastre intelectuale?”
”Debordează de "inteligență" aria asta de la o vreme. Mă întreb cât trebuie să fii de idiot ca nici măcar setările OS-ului pe care îl folosești să nu le știi și să ai curiozitatea să le explorezi pt. a te lămuri ce poți face sau nu pe acolo.”

Tot ce pot să spun, e că voi sancționa în continuare acest tip de comportament cât timp voi mai fi moderator! O zi, o lună, un an sau cât o fi, nu-s legat de poziția asta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate