Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sala de Nunti

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ionutt03

ionutt03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2018
Salutare,

Doresc sa deschid o sala de nunti in 1-2 ani. Sunt in faza de documentare.

Daca aveti idee, un pret aproximativ pentru construirea unei sali de nunti 40m x 20. Stiu ca aici sunt multe de luat in calcul, vreau doar un pret aproximativ.

Bucataria- Am Inteles ca asta este cea mai scumpa, iarasi daca aveti idee de un pret.

Scaune- Am vazut pe net 15-20 dolari bucata din turcia.

Cu Stima,

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sala de nunti ? Adica ?
Restaurant ?
Cort ?
Baraca ?
Aplecatoare ?
Unde ? Pe pamant ? Pe luna ? Pe Marte ?
Bucatarie de care ? 1 stea ? 2 stele ? fara stele ?

Nu te zgarci cu detaliile

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
incearca sa iei legatura cu Arthur, sa-ti spuna cum a procedat el:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VT0r7J7c1Q4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postionutt03, on 17 mai 2018 - 15:13, said:

Salutare,

Doresc sa deschid o sala de nunti in 1-2 ani. Sunt in faza de documentare.

Daca aveti idee, un pret aproximativ pentru construirea unei sali de nunti 40m x 20. Stiu ca aici sunt multe de luat in calcul, vreau doar un pret aproximativ.

Bucataria- Am Inteles ca asta este cea mai scumpa, iarasi daca aveti idee de un pret.

Scaune- Am vazut pe net 15-20 dolari bucata din turcia.

Cu Stima,

pentru un salon de nunți, ca idee de afacere, ești cam cu 6 ani prea târziu.
Sunt extraordinar de multe cu servicii acceptabile și foarte multe cu servicii bune.

Ca să intri acum pe piață cred că-ți trebuie servicii foarte bune pe lângă o locație foarte bună. Asta înseamnă bani. Foarte mulți bani,
Și să știi ce faci. Că altfel o să pierzi toți banii pe care-i investești.

Edited by DaculScoril0, 17 May 2018 - 15:36.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Scaunele erau problema.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fa-ti o hala mai bine si da-o in chirie ( daca ai deja locatia intr-un oras dezvoltat ) , daca nu, fa altceva .

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ideea e buna. Experienta e problema.
Du-te la multe nunti anul asta, macar vreo 20.
Daca esti istet, te prinzi ce si cum.

asa, 800 mp de hala la cheie te costa cca 300 Euro/mp, in regie proprie.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostDaculScoril0, on 17 mai 2018 - 15:36, said:

pentru un salon de nunți, ca idee de afacere, ești cam cu 6 ani prea târziu.
Sunt extraordinar de multe cu servicii acceptabile și foarte multe cu servicii bune.
Ca să intri acum pe piață cred că-ți trebuie servicii foarte bune pe lângă o locație foarte bună. Asta înseamnă bani. Foarte mulți bani,
Și să știi ce faci. Că altfel o să pierzi toți banii pe care-i investești.
Depinde foarte mult de zona / oras - adica CERERE.
La mine in oras (mun'cipiu, 50.000 locuitori) anul trecut s-a deschis un nou hotel/restaurant/sala nunti si acum se mai construieste inca unul (cred ca este exact ce intreaba initiatorul aici, doar sala de nunti).
Plus ca toate celelalte locatii sint deja inchiriate pe cel putin 1 an.
Plus toate locatiile vechi au inceput sa amenajeze/foloseasca multe alte sali mai mici, pentru pomene/parastasuri - care, pina acum, se cam faceau acasa.
Cred ca si zile de nastere incep sa fie din ce in ce mai multe la restaurant/sali speciale.

Edited by trollerul_de_serviciu, 17 May 2018 - 16:07.


#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

View Post_Smiley_, on 17 mai 2018 - 15:34, said:

incearca sa iei legatura cu Arthur, sa-ti spuna cum a procedat el
Acum a ajuns mare în urma investiției.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kW6_gVrjarc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Zic asa mai bine: te angajezi barman, ospatar, maturator whatever la un salon de nunti. Bagi un ochi peste tot, vezi cum funcționează treaba si dupa aia abia ai propria inițiativă. Gen inainte să îți faci prietenă te bagi si tu intr-un grup si urmărești ce si cum se face. Ca sa fac o analogie..

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Este o industrie care probabil si-a atins climax-ul.
Fiind o industrie cu mult numerar, a atras mult anumite cercuri aproape interlope, asa ca aviz amatorilor. Nu le place concurenta.

Pe langa sala in sine, ai nevoie de bucatrie avizata de DSP si cu standard HAACP si autorizatie ISU.
Astea costa MULTi bani!

Si cand totul e gata, vine o mare problema: angajatii, care ar trebui sa lucreze pentru tine doar in uenle weekend-uri, iar intre timp ar sta in camera criogenica.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
"....autorizatie ISU..."
He he (copyright Veorica Dancila)
Aici am ris putin, apoi mi-am adus aminte de unde vine obligativitatea acestei autorizatii si n-am mai ris.
ZIlele trecute am fost intr-un local din asta si scria la intrare ca functioneaza fara autorizatie ISU.
Si ca asta e plin, inca, in Romania, din pacate, rau de tot.
Adica e obligatorie, da' nu prea ;)
La fel ca asigurarea obligatorie pentru casa, care este platita de cam 25% din proprietari.
Deci, obligatorie, da' nu prea, corect ?!

#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostAdm, on 18 mai 2018 - 06:28, said:

, ai nevoie de bucatrie avizata de DSP si cu standard HAACP

asta se poate rezolva usor: nu gatesti. iei legatura cu o firma de catering (am vazut asta functionand si cu livrari la 20-30km distanta), propui parteneriat, aia trebuie sa fie legali si sunt, tu dai mancarea mai departe dupa ce iti adaugi un mic comision. sau pui spatiu la dispoizitie, cei ce organizewaza nunta sa'si gateasca. oricum, chiar si la catering, vezi bine din grija ta fata de nuntasi etc, le propui ca tu le aduci mancarea, dar ca sa salveze bani, sa se organizeze ei cu servirea. si asa te'ai scos. pana faci banul gros si iti permiti sa te dezvolti.

View PostAdm, on 18 mai 2018 - 06:28, said:

Si cand totul e gata, vine o mare problema: angajatii, care ar trebui sa lucreze pentru tine doar in uenle weekend-uri, iar intre timp ar sta in camera criogenica.
asta de fapt, pana la un punct,  e un mare avantaj. in momentul in care oferi full service, cu bucatarie, bauturi, standarde ridicate, da e o problema, dar cata vreme esti pus pe o mica "ciubucareala" gen asta e salonu, il inchiriati sau nu? nr de angajati va fi minim si poti de fapt sa faci mai totul singur si/sau cu implicarea a catorva membri din familie. plata cash.

#14
ionutt03

ionutt03

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2018
Chiar la asta ma gandeam astazi, sa lucrez cu o firma de catering pana dispun de mai mult capital. Din Ce am inteles eu, Bucataria te costa cel mai mult.

Terenul il am, are canalizare si curent. Suma de care dispun este de 180.000 euro, se poate realiza ceva cu ei pentru un spatiu de 800mp ?

#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
800mp e muult
Nu credca ai nevoie de atâta suprafata acoperita

#16
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postionutt03, on 18 mai 2018 - 22:52, said:

,

Terenul il am, are canalizare si curent. Suma de care dispun este de 180.000 euro, se poate realiza ceva cu ei pentru un spatiu de 800mp ?

La suma asta nici n-as mai sta pe ganduri sa trantesc o halutza de vreo 200mp si sa ma apuc de productie in constructii metalice.Cu un sudor bun si 2 lacatusi platiti convenabil vei avea in timp mai mult capital decat asteptand sa cada parul in gura lui natafleata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate