Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sate uitate de lume.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pe unde mai stiti sate uitate de lume? Imi place sa le vizitez.  

Am vizitat de curand:
Magura Ierii (judetul Cluj), un sat incremenit in timp. Da impresia ca e locuit. Dar mai sunt doar 16 locuitori. Dar casele si curtile sunt intretinute. Nu am vazut nici macar una in paragina.
Ocnisoara (judetul Alba)  asta se vede ca e parasit. Mai sunt doar cateva case in picioare si vreo 3-4 locuitori.
Geamana (judetul Alba) satul scufundat, se mai vede doar turnul bisericii in mijlocul lacului.


Urmeaza in funtie de vreme si posibilitatea de acces cu breakul din dotare:
  

Rachis (judetul Alba) l-am vizitat cand eram copil dar atunci inca erau 2-300 de locuitori. Am mai incercat anul trecut dar e doar un  drum de pamant pe care a crescut iarba. Satul fiind intr-o vale si incepand sa ploaie am facut cale intoarsa deoarece am  doar un break si mi-a fost frica sa nu raman pe acolo.
Alun (judetul Hunedoara)


Si sa vad ce imi mai scot drumurile mele in cale.
Promit sa fac poze de acum incolo.

Poze am facut doar la Geamana. Nu prea fac poze de obicei, merg, admir peisajul si ma intorc.Attached File  20170324_162241.jpg   187.57K   150 downloads

E tare interesant lacul de la Geamana. Jumatate o culoare, jumatate alta. Parca a tras cineva o linie si a inceput sa picteze cu alta culoare.

Edited by PoeOvidiu, 17 May 2018 - 14:43.


#2
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Ratoaia,(dambovita) maxim 60 de case :)))
exact precum un sens giratoriu, multi poate ati auzit de rezervatia de zimbrii caree se afla aici .:)

Edited by CostyNn96, 17 May 2018 - 14:48.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sate uitate de lume gasesti in multe locuri, dar trebuie sa fii dispus sa te abati, sa explorezi + echipat de off-road.
Trebuie doar sa te abati din drumul judetean si sa o iei pe coclauri, fara asfalt... doar drum pietruit, vai de sulla lui..  Vei gasi locuri unde nu exista nici UE, nici NATO, nici Dragnea, nici Iohannis.  Eu am facut o astfel de calatorie acu vreo doi ani, dupa ce am fost la salina Slanic Prahova.  In loc sa revin in drumul principal.. am luat-o pe drumuri judetene uitate de lume, prin comune si sate pe care le-am ales aleatoriu pe harta... Era sa rup masina in doua dar am ajuns in niste locuri de habar n-aveam ca exista.

Apropo - sat "uitat de lume" nu inseamna numai sat depopulat.. ci si sat izolat, unde nu-i nici drum, nici asfalt, nici semnal la mobil, nici magazin.. nothing...  Sunt mii de astfel de locuri in RO, trebuie doar sa stii cum sa ajungi la ele.

Edited by rosix, 17 May 2018 - 14:53.


#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Asa fac si eu. Vad un drum lateral mai amarat, ma bag repede sa vad unde duce Posted Image
Asa am ajuns la Stanesti (Alba), voiam sa ajung la Poiana Vadului dar mi-a atras atentia un drum pietruit ce o lua oblic prin padure :D  

Sunt singurul nebun ce cauta sate pierdute?
Incet , incet trebuie sa strang banuti de un 4x4 ca breakul saracul tot e indoit pe dedesupt Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 17 May 2018 - 14:53.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Satul (mai degraba catun) Gherghina - judetul Constanta
Nu este foarte departe de Cernavoda dar il poti "rata" foatrte usor
Vezi detalii aici;
https://www.dezvalui...ate-de-dumnezeu

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In Constanta mai greu. De obicei ma invart prin Ardeal. Judetele Alba, Cluj, Mures, Hunedoara, Sibiu. Cu familia nu pot merge ca sunt singurul nebun :D

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 PoeOvidiu, on 17 mai 2018 - 14:49, said:

Sunt singurul nebun ce cauta sate pierdute?
Incet , incet trebuie sa strang banuti de un 4x4 ca breakul saracul tot e indoit pe dedesupt Posted Image

Pai.. te uiti pe Google Maps, si alegi o zona de podis (la campie n-ai ce vedea)... si o sa vezi niste sate pe acolo.. unde nu se duce nici drku...  Apoi iti faci un traseu si incerci sa ajungi acolo... fara sa te aventurezi.. inaintezi cat se poate, mai intrebi localnicii... etc.  Eu asa fac...   Si o sa vezi cat e de fain locul unde nu se duce nici drku...

Uita-te pe harta cu incredere si o sa vezi singur unde ar trebui sa mergi.

Edited by rosix, 17 May 2018 - 15:05.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 PoeOvidiu, on 17 mai 2018 - 14:58, said:

In Constanta mai greu. De obicei ma invart prin Ardeal. Judetele Alba, Cluj, Mures, Hunedoara, Sibiu. Cu familia nu pot merge ca sunt singurul nebun Posted Image

Am inteles
Atunci poate te ajuta acest articol;
http://adevarul.ro/l...239c/index.html

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Du-te prin Galati si Vaslui inspre satele dinspre Prut. Parasire totala daca nu trece DNul prin ele, curti unde balariile sunt deja mai inalte decat casele. Nu e nimic de vizitat acolo, te apuca plansul sa vezi batrani care asteapta moarte de pe o zi pe alta ca toti tinerii au plecat sa munceasca in afara iar ei nu mai au nici o speranta.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 filipxxx, on 17 mai 2018 - 15:03, said:

Du-te prin Galati si Vaslui inspre satele dinspre Prut. Parasire totala daca nu trece DNul prin ele, curti unde balariile sunt deja mai inalte decat casele. Nu e nimic de vizitat acolo, te apuca plansul sa vezi batrani care asteapta moarte de pe o zi pe alta ca toti tinerii au plecat sa munceasca in afara iar ei nu mai au nici o speranta.

Aoleou
Lasa-ma ca am trecut pe acolo
Si acum sunt deprimat  Posted Image
Am avut impresia ca am intrat in zona crepusculara
Trist - foarte trist

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Glod - Cib - Cheile Cibului
Prin 2007 am intrat prin Zlatna pe drumul catre Almasul Mare si dupaia catre Cheile Cibului si am iesit la Geoagiu Bai. Atunci drumul era neasfaltat si se circula doar cu tractoare si carute. Nu stiu daca nu cumva intre timp sau construit cabane si cum mai este drumul. In ultima poza se vede cum era drumul la vremea respectiva.
Attached File  2007.06 - Cheile Cibului (7028).jpg   382.69K   39 downloads Attached File  2007.06 - Cheile Cibului (7032).jpg   643.37K   51 downloads Attached File  2007.06 - Cheile Cibului (7050).jpg   805.79K   67 downloads


Cheia
In urma cu aproximztiv 20 ani am facut citeva revelioane acolo, in fosta scoala din sat. Nu stiu daca mai are sau nu locuitori, ca la vremea respectiva mai erau doar 3-4 foarte batrini, care mai mult ca sigur au murit de mult. Din cite stiu eu, nu poti ajunge cu masina. Noi mergeam din Teius la Valea Manastiri - Cheile Rimetului si traversam pe jos Cheile Rimetului pe cabluri si povirnisuri cu rucsacul in spate si ajungeam la Cheia. Localnici mergeau pe partea aialalta, pe la Bradesti, ca sa-si faca cumparaturile, insa nu cred ca era drum prcticabil cu masina, ca ei mergeau cu desaga pusa pe magar si cred ca treceau dealul.
De aici nu am poze salvate in calculator, ca la vremea aia pozele se faceau pe hirtie. (cred ca trebuie sa-mi iau colectia de poze si sa o scanez)
Am citeva poze din Cheile Rimetului (facute pe film normal si dupaia trecute pe digital) Inainte de chei se parca masina si de aici mergeam pe jos.
Attached File  2005.07 - Rimet (6003).jpg   254.09K   75 downloads Attached File  2005.07 - Rimet (6006).jpg   308.1K   66 downloads Attached File  rimet (61).jpg   882.99K   61 downloads

Edited by florin71_skoda, 17 May 2018 - 15:23.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Francenii de piatra Salaj ( aprox 85 km de Cluj Napoca ) . https://www.agerpres...cailor-11-00-06
Tocmai am vandut un teren agricol in zona Posted Image

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 florin71_skoda, on 17 mai 2018 - 15:16, said:

Glod - Cib - Cheile Cibului
P
Cheia
In urma cu aproximztiv 20 ani am facut citeva revelioane acolo, in fosta scoala din sat. Nu stiu daca mai are sau nu locuitori, ca la vremea respectiva mai erau doar 3-4 foarte batrini, care mai mult ca sigur au murit de mult. Din cite stiu eu, nu poti ajunge cu masina. Noi mergeam din Teius la Valea Manastiri - Cheile Rimetului si traversam pe jos Cheile Rimetului pe cabluri si povirnisuri cu rucsacul in spate si ajungeam la Cheia. Lcute pe digital) Inainte de chei se parca masina si de aici mergeam pe jos.
[

La Cheile Cibului am ajuns.  Frumaosa biserica aia. Dar daca tot ai mers de la Geoagiu la Zlatna puteai sa te opresti la Almasu Mare la muzeul Emilian Achim. Ai ce vedea si e tare poznit mosul :)
La Valea Manastirii... ma, tu esti din Ocne? Ca noi mergeam acolo cu cortul de1 mai in fiecare an acum vreo 20 de ani. Cheile Rametului.

Edited by PoeOvidiu, 17 May 2018 - 15:32.


#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in anii '90 lucram la o firma din Germania, ca reprezentant de vanzari in Romania ! ...
firma asta vindea motofierastraie ! ... politica firmei era sa ajung la utilizator ! ... la "tapinari adica" ! ...
aveam preturi bune, obiecte promotionale si "jeep"
trebuia sa "bat tara in lung si-n lat" ptr a face cunoscuta aceasta marca ! ...
am vazut o gramada de sate frumoase, izolate si nemuritoare !
eh, eu ca idiotu nu aveam un aparat de fotografiat sa inmortalizez locuri si oameni din satele de munte !

#15
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Targul de Floci jud. Ialomita.
http://romania-miste...s-medieval.html
https://ro.wikipedia...
Lindenfeld, Caraș-Severin.
Italieni, Dolj.
Straja, Constanța.
Merișor, Covasna.

Edited by diegodanny, 17 May 2018 - 15:51.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 PoeOvidiu, on 17 mai 2018 - 14:58, said:

In Constanta mai greu. De obicei ma invart prin Ardeal. Judetele Alba, Cluj, Mures, Hunedoara, Sibiu. Cu familia nu pot merge ca sunt singurul nebun Posted Image

Mâlâncrav comuna Laslea.
O să îți placă.
De la Mediaș spre Sighișoara se face la dreapta.... Posted Image


Attached File  laslea.jpg   129.76K   17 downloads


https://www.google.c...26!4d24.6499494

Edited by exceswater, 17 May 2018 - 15:49.


#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Știu unde e Malancrav.  Dar nu am fost.  Prima delegație la Sighișoara e cu vizita.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,217
  • Înscris: 06.01.2007
Geogel, undeva prin Alba.
Populatie : carciumarul, primarul, popa, o femeie si un cal.
Am vizitat carciuma. Erau toti acolo. S-au bucurat cand ne-au vazut. Am baut o bere, am admirat biserica, carciuma, am masurat o placa de beton(singura din sat) ne-am luat ramas bun si am plecat.
Si m-am gandit... cum o fi sa te nasti in Geogel? Sa pleci de-acolo sa ajungi topograf si viata sa te poarte inapoi de unde ai plecat, sa masori o placa de beton.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate