Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Kit Senzor gaz PNI GD-01 si electrovalva PNI V-02 - Pareri, Testare, Suport

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului  acest produs  in teste pentru 2 saptamani, cu rugamintea ca dupa returnare sa posteze pe acest forum un review.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il tina macar in teste, si de ce nu daca le place sa il achizitioneze cu o reducere de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori de Sezori de gaz cu electrovalva.

Attached Files


Edited by suport_PNI, 13 June 2019 - 10:06.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
fara suparare, cine crezi ca o sa stea sa monteze si sa demonteze electrovalva doar ca sa probeze kit-ul pentru 2 saptamani ?
montarea kit-ului se face numai de catre firme/personal autorizat, se intocmesc niste documente, se face verificarea instalatiei de gaz la presiune, se pun sigilii, etc., nu e ca si cum ai schimba singur un bec ars.

#3
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Nu trebuie sa il montati pe teava de gaz, pentru a-l testa . Ar fi testul suprem , daca ar face cineva asa ceva :)
Sunt sigur ca exista si alte variante, de a conecta valva intr-un circuit cu presiune ( legat la un compresor ), sau la rece pur si simplu, pentru a testa functionalitatea senzorului de gaz, si a electrovalvei ( daca inchide la comanda primita de la senzor, cand acesta detecteaza o sursa de gaz ).

#4
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Eu il am montat pe instalatie, l-am testat si ,,la rece,, si pe instalatie, e ok.
Ce imi iese?...
LE:Pun si poze, daca e nevoie.

Edited by ph13xlv, 17 May 2018 - 12:31.


#5
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Eu sunt interesat dar nu stiu cum sa il implementez......... sa il pun in paralel cu cel existent?

Am mai facut chestia asta cu PNI si  a fost ok

Edited by autom2, 17 May 2018 - 12:31.


#6
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
ph13xlv : Trimitem unul la pretul redus de campanie  , daca doriti  :)   Daca aveti alte solicitari, discutam pe privat.

Se poate pune si in paralel cu un produs identic . Teoretic si practic mai multi senzori de gaz pot comanda aceeasi electrovalva. ( respectati culoarea firelor)

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postsuport_PNI, on 17 mai 2018 - 12:37, said:

Teoretic si practic mai multi senzori de gaz pot comanda aceeasi electrovalva. ( respectati culoarea firelor)

View Postsuport_PNI, on 17 mai 2018 - 12:37, said:

Teoretic si practic mai multi senzori de gaz pot comanda aceeasi electrovalva. ( respectati culoarea firelor)

Eu as fi interesat de un produs similar la care sa fie valabvila varianta a doua. Nu vreu sa fie doar teoretic, ca vreau sa fie certitudine si sa apar clar in manual schema de montaj a doua sau mai multe detectoare pe o singura electrovana, ca sa raspunda producatorul si nu eu sau "vorbele" spuse la telefon de un reprezentant oarecare din departamentul de vinzari a importatorului.

--
Ca sa testezi produsul nu trebuie sa ai neaparat gaz. Este suficient daca-l ti in priza, cuplat la electrovana, oriunde in casa si sa urmaresti daca nu ai alarme false de la diverse spray-uri, mirosuri de alcool, sau gatit in cuptor. Daca raspunde sau nu la gaz, este suficient o bricheta. Important este sa nu ai alarme false de la alte "activitati".

#8
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Cu ce difera fata de PSG-10, chiar sunt in cautarea unui detector complet, al meu a luat-o razna iar electrovana nu inchide gazul cand declanseaza senzorul !

#9
laureate

laureate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.04.2006
detectorul meu, ERA gk401 a luat-o razna dupa aprox 5 ani, am inteles ca oricum cam asta e timpul lor de viata, pot sa folosesc detectorul PNI g01 impreuna cu electrovalva veche? merge pe 12v si vad ca PNI la fel da comanda, care  ar fi timpul de viata pentru detectorul PNI? merci

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Senzorii astia trebuie sa aiba anumite certificari cand sunt montati de persoana autorizata sau vin eu cu senzoru luat din obor?

As vrea sa montez un senzor de la Xiaomi care imi deschide valva instalata pe teava de gaz in caz de alerta. O sa comenteze aia cu care fac instalarea/verificarile sau ei doar testeaza sa functioneze si atat?

https://www.aliexpre...2824078633.html

Edited by laffin, 05 August 2018 - 11:46.


#11
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
Produsele PNI au declaratii de conformitate, conform carora respecta normele si normativele de functionare din UE. Declaratia poate fi descarcata si consultata de pe pagina produsului.

Edited by suport_PNI, 10 September 2018 - 08:24.


#12
vioc37

vioc37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2010
Salut, as fi interesat de achizitia senzorului, cum putem lua legatura?

#13
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 21.01.2013
vioc37: ne puteti contacta prin mesaj privat cu solicitarile dumneavoastra.

#14
vioc37

vioc37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2010
Salutare, am achizitionat senzorul Pni gd-01, mai exact 2 senzori, unul dintre ei l-am montat in bucatarie, conform specificatiilor referitoare la distantele de pereti si tavan. Senzorul functioneaza in parametri, actioneaza electrovana cand simte gazul si cel mai important, nu se activeaza la otet, vin, spirt sau la orice deschidere a cuptorului, asa cum facea cel vechi, pe care l-am spart de nervi. Cel de al 2-lea senzor urmeaza sa-l montez in camera tehnica, unde se afla centrala, il voi lega la aceeasi electrovana dar mai am de studiat. Sunt multumit de achizitie, un produs bun la un pret rezonabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate