Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitie sursa

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
Salutare băieți!  Am deschis acest topic in legatura cu achizitionarea unei noi surse dupa cum scrie si in titlu si am nevoie de niste sfaturi din partea voastra daca ma poate ajuta cineva,  de curand vechea mea sursa de 700w a pocnit single rail 52 amperi, am de gand sa achizitionez una gigabyte quad rail 22 amperi pe fiecare de 750w si as vrea sa stiu daca o sa duca un sistem cu o placa video gtx 580 daca este quad rail si nu single sau dual,  am inteles ca numarul mare de rail afecteaza sau ceva de genul,  nu ma pricep de asta am si deschis acest topic,  vechea mea sursa a cedat din cauza supra tensionarii acesteia,banuiesc ca din cauza consumului mare de energie si nu as vrea sa patesc la fel si cu urmatoarea,  tin sa mentionez ca o iau pentru gaming intensiv,  la cea de 700w luam de multe ori restarturi si cum am mai zis probabil din cauza supra sarcinii,  astept pareri,  va multumesc anticipat

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce producător era prima sursă
Ce PC ai.

Ce buget ai

#3
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Spune ce model de sursa ai avut, configuratia completa a sistemului si bugetul alocat pentru noua sursa.
Consumul mare de energie nu conduce la supratensiune.

#4
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
Eu vreau doar o parere daca sursa aceea o sa poata mentine sistemul stabil pentru ca,  comanda este data deja si vreau sa stiu daca ramane sau o anulez,  sistemul meu e format din placa de basa asus p5bv,  procesor intel xeon x3220,  placa video gtx 580 4 placute de ram si 6 coolere

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator, citeste macar primul post din topicul dedicat - https://forum.softpe...nger-sau-demon/

Sistemul tau nu are si stocare ?
Oricum nu ai cine stie ce consum pe el - cred ca max 300W. Deci probabil sursa ta de 700W a pocnit de pocnitoare ce era...

#6
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
Probabil, de asta m-am orientat la cea de la gigabyte,  doar ca e quad rail si fiecare rail are 22 amperi,  placa video in specificatiile producatorului mentioneaza utilizarea unei surse de 42 amperi minim si nu stiu daca single,  dual,  sau etc rail,  o sa functioneze cu quad rail?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Buget ?
Sau nu contează banii ?

UPS ai încercat să utilizezi ?

#8
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
Am ups,  mereu am folosit un ups,  am probleme cu variatiile de tensiune in priza,  nu asta e problema nu de asta a pocnit sursa, sursa este de la o firma fantoma, probabil o chinezarie slaba de asta a si pocnit eu vreau sa stiu daca placa video o sa mearga cu o sursa quad rail...

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ia o sursa de firma. Nu ai nevoie de  750w pt ce ai pe acolo tu.

Daca ți-e greu sa dai detalii de ce mai întrebi?

#10
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Anuleaza comanda si cumpara sursa Seasonic Focus+ 650W, garantie 10 ani.

Edited by y0z, 17 May 2018 - 08:58.


#11
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
Si nu in idle ci in full load, mai joc jocuri gen nfs 2015,  crossout,  etc si o cam suprasolicita am observat asta din temperaturi si normal dupa parerea mea o data ce temperatura creste creste si consumul, nu stiu daca o sa mearga cu un quad rail 22 amperi

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Băbăieți

CEL MAI RĂSPUNS CORECT (ÎN ACEST CONTEXT )???


Merge colegule. Nu afectează. Chill. Achiziționează liniștit.




Uite aici calculezi singur necesaru' ca să nu aflăm noi ce componente ai în monstrul de gheiming

https://outervision....pply-calculator

Edited by exceswater, 17 May 2018 - 09:01.


#13
WizKid98

WizKid98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.04.2017
Multumesc pentru bataia de joc hai salut tuturor,  mersi celor care au luat in serios acest topic,  o zi buna

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu crește nici un consum când creste temperatura.

Temperatura creste din cauza prafului, a pastei uscate , etc

Nu suntem mama omida să știm ce sursa ai avut de a pocnit și e componente ai și ce buget ai.

Îți trebuie o sursa de firma sesonic, FSP, corsair etc
Una de 500-600w îți ajunge.

O zi buna.

#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Procesorul Intel Xeon x3220 consuma maxim 105W, placa video Geforce 244W, placa de baza,coolerele si ce mai ai in sistem mai consuma si ele 50-100W, deci poti ajunge la un consum maxim de 400-450W in full load, pentru eficienta maxima se recomanda o sursa care sa ofere dublu, punctul optim al unei surse este situat undeva intre 40% si 60% din capacitatea ei, prin urmare in cazul tau o sursa de 800-900W merita considerata.

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Uite ce spun expertii, daca nu iei de bun ce spun colegii: http://www.guru3d.co...0_review,7.html
Cu alte cuvinte, o sursa brand de 600-650W e arhisuficienta (ei au dat de 650W ca sa fie ok pentru absolut orice configuratie single-GPU, indiferent ce ai avea in PC). Sursa veche a pocnit de pocnitoare ce era. Probabil nici macar 400W nu scotea daca spui ca in jocuri aveai probleme.

View PostAldulescu, on 17 mai 2018 - 10:10, said:

Procesorul Intel Xeon x3220 consuma maxim 105W, placa video Geforce 244W, placa de baza,coolerele si ce mai ai in sistem mai consuma si ele 50-100W, deci poti ajunge la un consum maxim de 400-450W in full load, pentru eficienta maxima se recomanda o sursa care sa ofere dublu, punctul optim al unei surse este situat undeva intre 40% si 60% din capacitatea ei, prin urmare in cazul tau o sursa de 800-900W merita considerata.
De ce?Doar ca sa aiba o economie de 4-5 lei lunar la factura de curent?
900W ajung pentru un SLI de GTX 580.

Edited by Hider141, 17 May 2018 - 10:12.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostWizKid98, on 17 mai 2018 - 08:52, said:

Probabil, de asta m-am orientat la cea de la gigabyte

Gigabyte nu face surse. De-asta ti-am zis sa citesti primul post din acel topic dedicat ptr achizitii de surse.
Ca sa vezi care sunt cele mai bune marci si cum se alege o sursa.

View PostAldulescu, on 17 mai 2018 - 10:10, said:

pentru eficienta maxima se recomanda o sursa care sa ofere dublu, punctul optim al unei surse este situat undeva intre 40% si 60% din capacitatea ei, prin urmare in cazul tau o sursa de 800-900W merita considerata.

Mai actualizeaza informatiile. Sunt depasite cu cel putin 10 ani. Noile surse cu certificare 80+ au o eficienta mult mai mare.
Nu vad motivul ptr a lua o sursa mai mare de 600W.

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostWizKid98, on 17 mai 2018 - 09:03, said:

Multumesc pentru bataia de joc hai salut tuturor,  mersi celor care au luat in serios acest topic,  o zi buna
Salutare !

Nu te supara, dar daca tu nu ai oferit informatiile necesare, ce raspunsuri la obiect voiai sa primesti ?
Singurul raspuns de bun simt este:
"da, functioneaza sursa gigabyte quad rail 22 amperi pe fiecare de 750w cu componetle tale, placa de basa asus p5bv,  procesor intel xeon x3220,  placa video gtx 580 4 placute de ram si 6 coolere".

Daca spuneai de la inceput:
- ce componente ai;
- ce sursa ai avut;
- cat vrei sa cheltui maxim pe sursa noua...
..atunci nu ai mai fi fost luat in bataie de joc  Posted Image
=====================

Acum, daca imi dai voie o sa incerc sa vad ce sursa ar fi buna pt. computerul tau.
Dupa un calcul al consumului componentelor tale [am pus din burta 4x 4GB ddr2 RAM !], se pare ca ai nevoie de o sursa cu minim 550w.
Asadar, vezi daca iti permiti sa cumperi urmatoarele surse:
Seasonic M12II-620 EVO Edition Bronze 620W = 324,99 Lei;
EVGA B3, 80+ Bronze, 550W = 337,51 Lei;
Seasonic Focus+, 80+ Gold, 650W = 402,99 Lei
https://www.pcgarage...1484894,1517074
Eu te sfatuiesc s-o cumperi p-aia cu 650w  Posted Image

Iar daca nu iti place nici o sursa de mai sus si vrei mortis sa cumperi sursa Gigabyte, atunci alege Gigabyte B700H, 80+ Bronze, 700W Semi Modulara la 416,78 Lei
https://www.pcgarage...us-bronze-700w/
Nu stiu cat de buna si fiabila e, dar cel putin stii ca are 700w.

Edited by super8, 17 May 2018 - 11:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate