Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Razboiul rece

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Trap01

Trap01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 13.03.2014
salut,am si eu o intrebare legata de acest razboi si anume cand a inceput? pe internet peste tot gasesc ca a inceput in 47 dar am o mare problema,profesoara mea insista ca a inceput oficial in 45-46 si nu 47. nu vreau sa ma contrazic degeaba cu ea si tocmai de aia am hotarat sa intreb aici si as vrea sa fiu oarecum lamurit desi nu ma afecteaza cu absolut nimic,este mai mult pentru cultura mea generala daca pot sa zic asa si scuze de deranj

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Razboiul rece nu-i un conflict in care partile implicate si-au declarat razboi in mod oficial, de aceea nu avem practic o data oficiala. A inceput dupa terminarea WW2, poate chiar spre finalul acestuia.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
"47.

#4
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
El a inceput inainte de sfarsitul WW2, dar evenimentele care au "cimentat" au avut loc in 1947. Profesoara ta nu greseste neaparat, dar nu poti pune o data exacta.

#5
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015

View PostTrap01, on 16 mai 2018 - 21:18, said:

salut,am si eu o intrebare legata de acest razboi si anume cand a inceput? pe internet peste tot gasesc ca a inceput in 47 dar am o mare problema,profesoara mea insista ca a inceput oficial in 45-46 si nu 47. nu vreau sa ma contrazic degeaba cu ea si tocmai de aia am hotarat sa intreb aici si as vrea sa fiu oarecum lamurit desi nu ma afecteaza cu absolut nimic,este mai mult pentru cultura mea generala daca pot sa zic asa si scuze de deranj
Colegul de forum, Posted Image 'edy_wheazel' Posted Image are dreptate, războiul rece a început chiar înainte de finalul celui de-al doilea război mondial.

Pe față, fără opreliști, fără menajamente și nu doar la nivel declarativ combativ (adică doar în propagandă) a început în 1947 !

#6
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Razboiul rece a inceput din comuna primitiva cand primul trib a intalnit al doilea trib/ginta sau orice formatiune ! Ca l-au numit unii rece mai tarziu...adica fara batalii pe fata , asta e partea a doua .

#7
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Și eu cred că profesoara are dreptate, doar că nu a început ,,oficial".

https://www2.gwu.edu...ry/cold-war.cfm

Citez:

Although there are some disagreements as to when the Cold War began, it is generally conceded that mid- to late-1945 marks the time when relations between Moscow and Washington began deteriorating.


#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
5 martie 1946, o data cu discursul lui churchil
From Stettin in the Baltic to Trieste in the Adriatic an iron curtain has descended across the Continent. Behind that line lie all the capitals of the ancient states of Central and Eastern Europe. Warsaw, Berlin, Prague, Vienna, Budapest, Belgrade, Bucharest and Sofia; all these famous cities and the populations around them lie in what I must call the Soviet sphere, and all are subject, in one form or another, not only to Soviet influence but to a very high and in some cases increasing measure of control from Moscow.[35]

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Sa nu confundam inceputul cu parerea subiectiva a lui Joseph Goebbels din 1945, cind a spus: "... cortină de fier care inaintează inexorabil spre Vest".

Mare grija la aspectele astea.
Ce a fost spus, este una, cit si cum si pina cind au colaborat, cele doua tabere, de cind au inceput sa se incrunte una la alta, cele doua tabere... aspecte total diferite.
Situare temporala diferita.

Edited by crisstonne, 16 May 2018 - 23:18.


#10
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007
Din perspectiva lui Churchill si a conducerii britanice, a inceput inca din 1942-1943. Adica din momentul in care a inceput sa se opuna pe fata dorintelor americane de a deschide un al doilea front in Franta. Britanicii sunt sustinatorii principali ai actiunilor periferice indreptate impotriva "abdomenului moale a crocodilului" (asa-zisul soft underbelly of the Axis) - Sicilia, Italia, Balcanii. In memoriile sale, nu o spune pe fata dar sugereaza suficient ca intentia guvernului sau e de a limita influenta Uniunii Sovietice in estul Europei dupa infrangerea Germaniei

Dar daca e sa nu fim super-exacti, da, Argentum are dreptate. Discursul lui Churchill din 1946 aseaza conflictul in termenii sai clasici - Occident vs Cortina de Fier.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Posttatum1, on 16 mai 2018 - 23:25, said:

Din 2008 a inceput al doilea razboi rece!
....

Acuma, nu orice clinci intre puteri ii un razboi rece. Alea o fost si inainte, hell, exista poate de mii de ani. Insa in cazu' razboiului rece ala adevarat lumea era practic impartita intre doua doctrine iar sferele de influenta se imparteau prin razboaie nasoale in timp ce ambele puteri erau cu degetelu' pe butonu' nuclear. No, ala o fost the real shit, nu faptu' ca Putin mai face p*la mare prin Ucraina sau Georgia si vestu' ii arde financiar si prin embargouri. Sau faptu' ca koreeni din sud au clinciuri cu japonezii, sau americanii prin orient. Astea-s pistol cu apa deocandata, vedem cum evolueaza treaba, da' io daca as pune pariu as zice ca urmeaza un conflict in toata regula, nu unu' "rece".

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Semintele au fost plantate din 1945, dar cam 1947 ar fi... iar aparitia NATO a consfiintit asta.
Deja in 1947 Rusia (URSS) schimbase conducerile statelor din Europa de Est si pusese guverne comuniste, sprijinite de prezenta armatei sovietice de ocupatie in toate aceste tari. Aceste guverne trebuiau sa schimbe ideologic, social si economic tarile respective, mergand spre comunism, si asta au facut.

In acelasi timp SUA facuse un plan Marshall de refacere a Europei de Vest si Japoniei si isi impuneau modelul ideologic, social si economic dorit, adica capitalism si decolonizare.

Dupa Al Doilea Razboi Mondial, Europa, dupa 400 de ani, si-a pierdut controlul asupra ordinii mondiale, iar imperiile europene s-au destramat prin decolonizare, lupte de eliberare, etc.

#13
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostTrap01, on 16 mai 2018 - 21:18, said:

,profesoara mea insista ca a inceput oficial in 45-46 si nu 47.
profesoara ta habar nu are istorie.

Oficial a inceput in 1947, dupa ce Truman a adoptat "the containment policy".
Cu asta s-a declarat razboiul rece. Si a fost destept.
Un rol mare l-a avut James Vincent Forrestal, ministrul de razboi al lui Truman,
care a sezizat rolul criminal al comunistilor.

Cam asta vor astazi democratii americani (Obama, Clinton, etc. adica gasca de derbedei)
un alt razboi rece cu Rusia.

Noroc ca Trump vede banii si le arata boilor de democrati asta: Posted Image

Edited by enough1453, 17 May 2018 - 17:59.


#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
medicamenteee

#15
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015
De ce e oare valabil atât anul 1945 cât și anul 1947 : https://history.stat...nmentandcoldwar ,uite și alte informații extrem de importante George F. Kennan , https://history.stat...945-1952/kennan ,https://en.wikipedia...iki/Containment , ''Spaima roșie'' https://www.history....d-war/red-scare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HpYCplyBknI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7vdXLkWUjrU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nUGkKKAogDs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostTheStarkestTruthMatters, on 17 mai 2018 - 19:38, said:

De ce e oare valabil atât anul 1945 cât și anul 1947
oficial = 1947
neoficial Aprilie 14 1945

#17
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015

View Postenough1453, on 17 mai 2018 - 17:59, said:

Posted Image ''De ce e oare valabil atât anul 1945 cât și anul 1947 : '' Posted Image era un enunț retoric, eu chiar nu am nevoie de explicații, chiar deloc Posted Image

#18
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostTheStarkestTruthMatters, on 17 mai 2018 - 19:38, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nUGkKKAogDs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce comunismul nu e aşa de urît precum e  fascismul?
Pt că împotriva comunismului nu s-a făcut atîta propagandă mincinoasă ca împotriva fascismului, mai ales împotriva celui german. A început de mult însă şi propaganda împotriva comunismului. Ţin minte foarte bine că Stalin era acuzat  de Europa Liberă că ar fi ucis  în lagăre şi prin foamete 10 milioane de sovietici. După 1990 Stalin era făcut răspunzător prin presa noastră pentru 20 mil sovietici. După 2.000 pentru 30 mil sovietici iar acum pt 50 mil sovietici.
Mao Ţe Dun de la 20 de mil de chinezi ucişi ( acuzaţia de la Europa Liberă, anii 70) a ajuns acum la 150 mil.
Aşa merge propaganda.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate