Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recunoasteti cand nu aveti dreptate?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018
Cati oameni cunoasteti care recunosc cand nu au dreptate? Mi se pare ca tot mai putina lume recunoaste o greseala si incearca sa isi impuna fortat opinia sau o tin in fortza cu a lor si cand stiu ca gresesc doar ca sa nu isi calce pe mandrie

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu am puterea sa recunosc cand gresesc.
Nu mi se pare mare scofala ! toti, suntem oameni, gresim.

#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
De obicei da. Mai sunt situaţii când nu.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postuncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 16:58, said:

Cati oameni cunoasteti care recunosc cand nu au dreptate? Mi se pare ca tot mai putina lume recunoaste o greseala si incearca sa isi impuna fortat opinia sau o tin in fortza cu a lor si cand stiu ca gresesc doar ca sa nu isi calce pe mandrie

cred ca vezi tu prea multi pesedisti.

#5
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postuncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 16:58, said:

Cati oameni cunoasteti care recunosc cand nu au dreptate? Mi se pare ca tot mai putina lume recunoaste o greseala si incearca sa isi impuna fortat opinia sau o tin in fortza cu a lor si cand stiu ca gresesc doar ca sa nu isi calce pe mandrie

Eu recunosc ...
Insa mie imi convine - in 90% din cazuri EU AM DREPTATE!
Caqm in 1% o dau in bara. Rau. decvi daca recunosc : ba ce m-am ramolit! Ce tampenie am putut sa scot!!! de fapt tot eu castig prestigiu

#6
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

View Postuncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 16:58, said:

Cati oameni cunoasteti care recunosc cand nu au dreptate? Mi se pare ca tot mai putina lume recunoaste o greseala si incearca sa isi impuna fortat opinia sau o tin in fortza cu a lor si cand stiu ca gresesc doar ca sa nu isi calce pe mandrie

A recunoaste cand nu ai dreptate e frumos.  Insa nu e suficient. Pentru ca majoritatea oamenilor considera ca au dreptate chiar cand nu au. Si mai important e sa fii umil si sa iti pui intrebarea daca ai dreptate sau nu.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
De recunoscut da, întotdeauna, dar trebuie să înțeleg unde am greșit.
Și recunosc și singură, fără să fiu prinsă, dar asta nu întotdeauna :D Încerc să repar fără să se vadă.  

View PostGhita_Bizonu, on 16 mai 2018 - 17:06, said:

de fapt tot eu castig prestigiu
Nu știu cât prestigiu, dar liniște interioară da. E ca un fel de eliberare.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalthea, on 16 mai 2018 - 17:14, said:

Nu știu cât prestigiu, dar liniște interioară da. E ca un fel de eliberare.
Asta e cel mai important, dar nu multi oameni inteleg conceptul asta.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpasilla, on 16 mai 2018 - 17:18, said:

nu multi oameni inteleg conceptul asta.
N-au nevoie de el pentru că se iartă ușor, asta cred eu că e explicația.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Recunosc că n-am dreptate și când am dreptate, îs om însurat bre... Posted Image

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Voi n-ati vazut pana acum doi oameni care argumenteaza patetic, la nesfarsit, pe o tema data, fiecare considerant ca are dreptate?  Cine ar trebui sa recunoasca ca greseste in acest caz?

#12
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018

View Postrosix, on 16 mai 2018 - 17:41, said:

Voi n-ati vazut pana acum doi oameni care argumenteaza patetic, la nesfarsit, pe o tema data, fiecare considerant ca are dreptate?  Cine ar trebui sa recunoasca ca greseste in acest caz?
Eu ma refer la situatile in care ii klar ca unul din ei are dreptate si celalalt stie dar de-al dracului si ambitios tot o tine cu a lui

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postuncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:43, said:

Eu ma refer la situatile in care ii klar ca unul din ei are dreptate si celalalt stie dar de-al dracului si ambitios tot o tine cu a lui

Niciodata nu e nimic clar. Daca o sa urmaresti o argumentatie patetica intre doi oameni o sa vezi cum scot neincetat argumente din joben... oricat de ciudate ar fi, pentru a-si sustine punctul de vedere.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postuncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 17:43, said:

Eu ma refer la situatile in care ii klar ca unul din ei are dreptate si celalalt stie dar de-al dracului si ambitios tot o tine cu a lui
te referi la situatia cu facultatea si respectul? cand toti iti zic ca gresesti si tu o tii inainte?

Edited by slai, 16 May 2018 - 17:46.


#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
Majoritatea persoanelor pe care le-am cunoscut au zero capacitate de introspectie (si incapatanare pe masura). Cu ei discuti doar daca e strict necesar.
Mie imi place la nebunie cand sunt in dezacord cu cineva si fiecare aduce argumente reale pana cand ne dam seama cine are dreptate.
Ce e drept, trebuie sa ai mintea si atentia deschise la ceva mai mult decat facebook, netflix si barfa de la munca.

#16
uncetateanturmentat

uncetateanturmentat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.05.2018

View Postvimann, on 16 mai 2018 - 18:16, said:

Majoritatea persoanelor pe care le-am cunoscut au zero capacitate de introspectie (si incapatanare pe masura). Cu ei discuti doar daca e strict necesar.
Mie imi place la nebunie cand sunt in dezacord cu cineva si fiecare aduce argumente reale pana cand ne dam seama cine are dreptate.
Ce e drept, trebuie sa ai mintea si atentia deschise la ceva mai mult decat facebook, netflix si barfa de la munca.
Foarte corect o mare parte din oameni nu stiu altceva decat barfe, netflix, facturi si mancare mai mult le scurtcircuiteaza creierul.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postuncetateanturmentat, on 16 mai 2018 - 16:58, said:

Cati oameni cunoasteti care recunosc cand nu au dreptate? Mi se pare ca tot mai putina lume recunoaste o greseala si incearca sa isi impuna fortat opinia sau o tin in fortza cu a lor si cand stiu ca gresesc doar ca sa nu isi calce pe mandrie

Cred ca procentajul persoanelor care recunosc ca nu au dreptate tinde spre zero.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da , obisnuiesc sa-mi asum raspunderea, inclusiv pentru greseli. Pe pricipiul "io-am facut-o, io o trag".

Edited by althea, 16 May 2018 - 18:36.
myshyk...


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate