Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Bohemian Rhapsody (2018)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostAlexandru H., on 01 noiembrie 2018 - 00:32, said:

Filmul e foarte inegal. Partile narative sunt... ok, dar nimic special.

Am observat la un alt muzician, am uitat numele ca am vazut multe in ultimul timp la TV,  ca filmul dupa viata a fost doar apa de ploaie si nu inteleg de ce doar scene vechi se lipesc si nimic spectacular nu ne ofera din acea era atat de libertina si exploziv ce a fost cu toate aspectele bun si rau ce se poate imagina.   Daca si asta e doar noutate pentru teenagers, n-am ce cauta la cinema, am sa-l vad la TV curand cand ofera cu plata.   Afiliata politica sau ce sta in calea regizorilor ca din ce in ce fac filme mai slabe despre actiuni civile, doar filmele cu crime oribile sint pline de efecte speciale unde curge sange umana deja si de pe ecran si ti-e frica sa te mai duci si la baie singur fara arma performanta.

#38
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 15.09.2009

View PostAlbastruIndigo, on 04 noiembrie 2018 - 22:26, said:

Eu l-am vazut acum si sunt WOW. Poate ca Dolby Atmos e de vina, da' am avut fiori pe sira spinarii, m-am simtit ca si cand am fost la un concert Queen. Imaginati-va un dulap de 120 kg care plange de emotie la vocea lui Freddie - era barbata-miu. Posted Image

Filmul ar fi putut avea mai mult potential, de acord. Dar muzica, vocea unica si inconfundabila, face toti bani. Eu o sa-l revad. Cu aceeasi emotie ca si azi.

Subscriu.
Si eu am plans de una singura la cinema...Indiferent de calitatea strict cinematografica a filmului, daca iubesti Queen si pe Freddy (si n-ai avut sansa sa-l vezi in viata) nu are cum sa nu te emotioneze...

#39
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 14.03.2006
Am fost si eu aseara si l-am vazut, cred ca se putea o calitate audio mai buna. Mi s-a parut ca Rami Malek a jucat bine, a prins bine miscarile, ticurile lui Freddie, mi-a placut mult. In rest, ce sa spun, greu sa redai in doua ore personalitatea, viata sa. Si poate cel mai mult conteaza ce a facut din punct de vedere muzical, decat cum si-a trait viata privata.

#40
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
In concluzie e de vazut.
Deci ma duc singur sa nu ma fac de ras cand plang ca prostu'.
Bine eu pis ochii si pe yt la AGT. 😇

#41
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 14.08.2003
Filmul cu cea mai ridicata medie de varsta a spectatorilor Posted Image Doar vreo doi copilasi rataciti prin sala, si aia cu ochii pe telefon.

Cu totul deosebit momentul Live Aid. Originalul de pe YT nu suprinde atat de spectaculos reactia publicului. In film efectiv te simti ca pe scena, in fata a zeci de mii de oameni.

Edited by pescaru, 12 November 2018 - 14:16.


#42
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
am vazut si eu filmul. Filmul in general e de nota 5, trece prea repede prin viata artistului, mi-ar fi placut sa insiste mai mult cu melodii celebre. Insa a venit ultima scena , cea prin care s-a recreat concertul live aid. Apoi scena asta merita 10+, mi-a dat fiori pur si simplu, mi s-a pus un nod in gat si mi-au dat lacrimile ca unui copil. Deci s-a meritat filmul doar pentru aceasta ultima scena..

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mi a plăcut. Adică, da, dacă vrei să mergi să asculți muzică la cinematograf, e ok. Dar nimic profund in legătură cu un om care până la urmă a schimbat istoria muzicii, despre un om care se naște o dată la 100 de ani. Cred că Freddie merita mai mult.

#44
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
ma bucur ca l-am vazut, altfel nu aflam despre melodia asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JU5LMG3WFBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
interpretarea lui rami malek ma cam dezamageste, mai ales cand se imbraca intr-un travestit in acel videoclip i want to break free...

citisem undeva ca filmul asta nu se doreste a fi un film biografic dar ca efect cinematografic e bun...

Edited by zyppster, 09 December 2018 - 20:49.


#45
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
L-am vazut si eu cu sotia, la cinema.
Nu stiu ce sa zic...
Subiectul era foarte ofertant, se putea scoate vreo 2 super-mega filme din el...
Mi se pare neterminat, lipseste perioada dintre 1985 si 1991, cand Freddy s-a consumat enorm si a aparut hitul "Show must go on"...
Se mai putea insista pe melodiile lor celebre, decat pe scenele poponaute...
La LiveAid, au cantat si We will rock you, la fel de impresionanta ca RadioGaga, si totusi din film lipseste.
Insa filmul e bun. Impresionant. Sigur, se putea mai bine, dar totusi e bun.
Si nu a fost plictisitor, desi a fost destul de lung.
Am scapat si eu o lacrima la sfarsit...

PS: in realitate, cica Freddy ar fi fost diagnosticat pozitiv cu SIDA in 1987....in film afla in 1985...o mica inadvertenta, menita probabil sa puna un pic de greutate
pe momentul cand el se intoarce la trupa si-si cere iertare.

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,443
  • Înscris: 15.06.2007
Total deacord cu ultimele doua postari dinaintea mea.
Fredy Mercury este inegalabil! .
Sala a fost aproape goala, sotia a plans , era si mie sa mi se mijeasca o lacrima la Live Aid..
Am sperat ca vor prezenta si perioada solo, A Night at the Opera", duetul cu Montserat Caballé

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y1fiOJDXA-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, filmul lasa de dorit , cel putin pentru mine.  
A mai lipsit si Made in Heaven.. multe altele.
La videoclipul pentru I want to Break Free, mai bine bagau real footage,

Sunt curios daca muzica din film era play back sau chiar au cantat actorii?  

Dar si Titanicul a mai avut ecranizari inainte de  capodopera lui Spielberg. Poate il razbuna cineva pe Mercury  cu un film mai  reusit, ca este loc si de mai bine.

Nu stiam ca Freddy a fost casatorit , si nici ca era asa un iubitor de pisici.

#47
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 14.03.2006
Sunt cateva inadvertente in film, cum ar fi perioada in care a fost diagnosticat, faptul ca ei au sustinut Live Aid dupa o pauza in care ar fi fost certati (in realitate au avut turneu cu putin timp inainte) si altele... Nu au cantat actorii in film, a fost playback, chiar mi se parea aiurea altfel. Oricum, cred ca era greu sa cuprinzi atatea melodii celebre in film, dar da, si eu am avut sentimentul ca vroiam mai mult, probabil am avut asteptari prea mari. Si nu a fost casatorit, dar a existat o cerere in casatorie, un pic altfel decat prezentata in film.

Edited by kerkyra, 17 December 2018 - 14:10.


#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,456
  • Înscris: 30.10.2003
Un film cu toate hiturile e concertul din 86 Wembley sau ala Tribute. Tine doar 2 jumate, cu ceva replici.
Deci ori e film, ori lista cu hituri.

#49
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Am văzut filmul, mie mi se pare okay, prefer ceva mai sec decât o teleonvelă penibilă la care să plângă bunicile. Și da, filmul este okay de văzut doar dacă nu ești mare fan sau nu ești deloc, dacă le știi toată povestea o să fii dezamăgit.

#50
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
N-am vazut filmul, insa din cele citite deduc ca nu este mare capo d'opera decat un fel de documentar cronologic cum a avansat artisul in meserie, cum sint de obicei aceste filme.
Am mai vazut cateva deceptii de acest gen biografic si nu ma grabesc sa caut ocazia sa-l vad pe asta.
Daca nu-i zguduitor de planeta, Oscar nu va primi.  

Din toate biografiile vazute, al lui Jim Morrison mi-a placut cel mai mult, filmul "The Doors" din 1991.

#51
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Trebuie sa fie si ceva bun in acest film daca a fost recunoscut ca cel mai bun film in categoria drama, insa ce n-am inteles, de ce se ascundea Roger Taylor pe scena,
cand s-a oferit  "the Golden Globe Awards" si toata lumea se indeparta de tanarul din rolul principal care a primit premiul pentru cel mai bun actor in acelas categorie?


Best Motion Picture – Drama

“Black Panther”
“BlacKkKlansman”
“Bohemian Rhapsody” (WINNER)
“If Beale Street Could Talk”
“A Star Is Born”

Best Actor in a Motion Picture – Drama

Bradley Cooper (“A Star Is Born”)
Willem Dafoe (“At Eternity’s Gate”)
Lucas Hedges (“Boy Erased”)
Rami Malek (“Bohemian Rhapsody”) (WINNER)
John David Washington (“BlacKkKlansman”)

#52
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Am reusit sa-l vad si eu. Mi s-a parut un film bun, cu o singura exceptie: Rami Malek. Freddie jucat de el parca e un zombi, cu cearcanele alea.
Ceilalti trei membri ai formatiei sunt incredibil de asemanatori cu originalii, de multe ori am avut senzatia ca joaca chiar originalii.
Poate sunt eu mai chitibusar, dar mi-a stricat Malek toata bucuria filmului. Dadea senzatia ca ii cade proteza aia pusa ca sa semene cu Freddie, iar miscarile nu aveau nici o energie fata de ceea ce facea Freddie.
Dupa ce s-a terminat filmul a trebuit sa revad de pe Youtube concertul Live Aid al lui Queen ca sa ”spal” gustul amar...

#53
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
nici macar la lip sync n-a fost bun, dar mai bine Malek decat Sacha Baron Cohen.

si filmu' nu se axeaza pe dezvoltarea in cariera lu' Freddie ci a intregii trupe. Asta inseamna ca ne vom astepta la alt film in care va fi doar Mercury cap de afis, bineinteles, alt actor, alt gross la cinema....

Edited by zyppster, 16 January 2019 - 11:37.


#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Sacha Baron Cohen ar fi trebuit sa fie regizor in proiectul timpuriu, nu actor in rolul lui Freddie! Doamne fereste!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate