Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bohemian Rhapsody (2018)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
adrian_tr

adrian_tr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.04.2018

View Postzyppster, on 21 mai 2018 - 13:57, said:

seamana dar la voce nu aduce a nimic cu solistul trupei Queen... se straduieste el sa vorbeasca cu accent britanic, dar partea buna e ca, din ce am vazut in trailer, se foloseste vocea originala cel putin cand canta. sper sa fie asa si in film.

Au zis că e chiar vocea lui Malek, nu a lui Freddie.

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Asta chiar ca va fi un film de mare interes. Ma si mir ca le-au trebuit aproape 30 de ani ca sa il faca. Peste tot i se face deja reclama. Sper sa fie bun, pentru ca filmele mult trambitate deobicei lasa de dorit.

#21
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Bun comentariu! De ce 25 de ani sa faca un asemenea film despre o supertrupa? Si oricum, dracu stie cum va fi, una e marketingul, alta filmul.

#22
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014

View Postadrian_tr, on 22 mai 2018 - 13:11, said:

Au zis că e chiar vocea lui Malek, nu a lui Freddie.

Cand canta e vocea lui Freddie, inconfundabila. Chiar si in trailer se poate auzi, nimeni, niciodata, n-o sa-l poata inlocui.

#23
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Vocile sunt ale lui Freddie, Marc Martel și vocea lui Malek puțin spre deloc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r81egea0QPo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wGcDpnxtqsc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zyppster, 02 June 2018 - 17:52.


#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Abia astept.

#25
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Candidat la Oscar deja:
https://www.imdb.com...177/?ref_=rls_2

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Singurul regret : ca nu mai exista sali de cinema ca "pe vremuri". O sa-l vedem doar in kkturi de multiplexuri in care stai ca gainile la avicola.
Nu tu o sala cu acustica naturala, cu tavan la 8 metri, ecran de. 15 metri, cum erau vechile sali clasice de cinema cu 600-1000 de locuri.

#27
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A2iDKN5nfL4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pe 1 noiembrie are premiera si la noi

#28
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007
L-am vazut in seara asta.

Spoiler: primul meu contact cu muzica serioasa a fost in 1991 - prima caseta pe care am detinut-o in proprietate a fost ultimul album al lui Queen (Innuendo - probabil si cel mai bun album al trupei). Am avut tot ce se putea de la Queen - discografie, memorii - si ca orice fan adevarat, nu-i suport pe cei trei ramasi in viata :D

Filmul e foarte inegal. Partile narative sunt... ok, dar nimic special. E vechea poveste cu formatia ce se formeaza, incepe sa se ridice, incep primele tensiuni, apogeu etc. Story-ul e igienizat pana la penibil - nimic din ce era Freddie cu adevarat, excesele, petrecerile, relatiile (cu exceptia celei cu Mary Austin), iubirile, conflictele... E clar o interferenta a celor de la Queen si a apropiatilor sai - o incercare de ridica un monument de decenta unui om ce s-ar fi plictisit probabil dupa 5 secunde dupa un asemenea film...

Dar partile muzicale sunt... WOW. In fapt, ajungi sa urasti momentele in care incep 2 protagonisti sa vorbeasca sau scena capata o liniste nefireasca. Cel putin Live Aid-ul e perfectiune in stare pura. Daca pe partea narativa s-ar fi ramas pe ideile lui Sacha Baron Cohen (ce voia un film exuberant si sincer, probabil concentrat pe perioada Munchen) iar momentele muzicale s-ar fi dublat, ar fi iesit un film de 4 ore absolut fenomenal.

PS. Nu recomand filmul in alta parte decat la un cinema cu un sistem de sunet excelent.

#29
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Am citit si eu mai devreme criticile, ca Freddie ar fi in film prea putin gay.

Abia pentru duminica am cumparat bilete, pana atunci nu am cum sa ajung. Si da, Dolby Atmos.

#30
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

View PostAlbastruIndigo, on 01 noiembrie 2018 - 00:38, said:

Am citit si eu mai devreme criticile, ca Freddie ar fi in film prea putin gay.

Abia pentru duminica am cumparat bilete, pana atunci nu am cum sa ajung. Si da, Dolby Atmos.

Dezamagitor de putin gay :D E precum o fecioara speriata...

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
L-am vazut aseara in Afi, era si in imax dar incepea mai tarziu.
Filmul nu e rau, actorii joaca bine. Chiar daca e un film biografic, filmul sufera cel mai mult la scenariu, povestea e liniara, plictisitoare. Regia e simplista.
Poate ca e prea 'corect politic'. Lumea in sala a ras de vreo 6 ori la poantele din film: se simtea dorinta publicului de a rade, dar nu avea motive.

Filmul pune prea mult accent pe nefericirile din viata lui Freddie; nu e de revazut.
Oscar? Nici vorba!

Edited by Quantum, 01 November 2018 - 07:18.


#32
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017
Văzut în premieră la movieplex Plazza România. Am spart ușa la cinema imediat ce am auzit ca e premiera. Sunt fan, da! Deci,filmul poate plăcea unui privitor de rând, nu unui fan sau semi fan ca să zic așa. Actorul joacă super bine,filmul nu ne arată nimic, nicio noutate, nimic din petrecerile lui extravagante, nimic dramatic, nimic wow. Am fost dezamăgit de film, e ca și cum s-ar fi terminat filmul la jumătatea lui, parca a rămas neterminat. Trebuia sa fi scos în evidență drama lui, lupta lui cu boala, ultimele melodii scoase ca și ce celebrul "the show must go on" și chiar moartea lui. Ei practic eu filmat câteva clișee și au mimat concertul live aid. Un teatru ieftin fără sare și piper. Dacă nici după viata lui Freddie Mercury nu poți faci un film reușit, atunci nu mai poți face niciun film bun, totul e la pământ în lumea filmului. E si chestia ca restul formației au avut un cuvânt de spus și au vrut sa iasă și ei în evidență și nu au vrut sa dezvăluie lucruri neștiute. Omul ala a mai trăit 6 ani după live aid, a scos o mulțime de hituri, s-a luptat cu SIDA. Publicul trebuia să știe din film ultima parte din viata lui și sa cunoască restul hiturilor. Nota: 9.5 pentru interpretarea actorului și 4.5 pentru film. Nici vorbă de Oscar într-un film unde nu exista dramă, sare și piper.

Edited by guyroux, 04 November 2018 - 17:22.


#33
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Eu l-am vazut acum si sunt WOW. Poate ca Dolby Atmos e de vina, da' am avut fiori pe sira spinarii, m-am simtit ca si cand am fost la un concert Queen. Imaginati-va un dulap de 120 kg care plange de emotie la vocea lui Freddie - era barbata-miu. :D

Filmul ar fi putut avea mai mult potential, de acord. Dar muzica, vocea unica si inconfundabila, face toti bani. Eu o sa-l revad. Cu aceeasi emotie ca si azi.

#34
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,505
  • Înscris: 05.11.2009
am vazut trailerul astazi la cinema, si wow.. m-a convins sa  ma duc sa-l vad. Nu sunt die hard fan queen, imi place muzica lor, nu stiu daca tin neaparat sa vad toata viata lui , insa vreau sa ascult o parte din melodii la cinema.

1)melodiile mai cunoscute le gasim in film? daca da in ce forma? banuiesc prin fragmente
2) cat de bun e sunetul la cinema-ul din iasi?

#35
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Nu fragmente, piese intregi si sunt... n-am cuvinte sa explic senzatia.

#36
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A22oy8dFjqc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e scena care o sa faca parte din film, evident reprodusa, dar intr-un mod foarte bun, atat de bun incat veti simti ca sunteti parte din concert.

Sau cel putin asa am simtit eu, in Grand Cinema din Baneasa, sala Ultra, a fost prima oara cand am gasit ocazia perfecta sa vad un film acolo, ca in imax am mai fost de-a lungul timpului plus alte cinematografe.

Mi-a placut intregul film, desi am auzit ca firul epic e cam prost facut, dar eu am reusit sa-l urmaresc cu atentie. Ma rog, nu am postere cu Queen sau ACDC prin casa, sunt fan moderat si cam atat.

Da, sunt doua scene cand saruta barbati, dar si cand se sarutase cu viitoarea sotie (si viitoarea divortata Posted Image ).

Cand a inceput trupa jocul din picioare si din maini ceea ce urma sa fie We will rock you am simtit pielea de gaina la propriu. Nu mai zic de scena finala, foarte bine facuta, avea paharele Pepsi pe pian, avea bratara aia in mana stanga, bun castingul si atentia la detalii.

La un moment dat actorul care a jucat in filmul Borat a fost initial ales, dar intrase in conflict cu fostii membri ai trupei, el voia o versiune mai comica si vulgara, dar n-a fost acceptat, din fericire!!!

Foarte buna scena cu nu stiu ce director de la EMI care a refuzat sa duca mai departe Queen la radio, ca melodia lor avea 6 minute sau ceva, dar apoi au aparut intr-un studio particular, ma rog, acolo am fost putin derutat.

Eh si in final era scena cand ultimul lor manager a decis sa ridice volumul sau ceva de la panoul de comanda principal, ca Freddy sa nu ridice prea mult vocea ori pentru a gauri cerul cu muzica lor.

A meritat fiecare leu, biletul a costat cat a costat, 30 lei parca, dar putea sa coste si 300 lei, tot ma duceam.
Da, mergeti, eu unul nu am regretat, desi ma gandeam ca cine stie ce petarda hollywoodiana cu agende progresiste va fi, ma rog, nu despre asta s-a vorbit in film asa cum m-as fi asteptat.

Edited by bogdan_z, 04 November 2018 - 23:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate