Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Renault EASY 5 ani fara griji

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

 DannyMC, on 16 mai 2018 - 16:45, said:

Asta se poate verifica usor. In contractul ala de "5 ani fara griji" scrie sigur ce este si nu este inclus. Apoi compara cu devizul de la reprezentanta! Posted Image
A cicit contractul si scrie ca plateste materialele desi la cumpararea masinii i-au spus ca nu mai plateste nimic la revizii. Una i-au spus, alta e in contract. Acum e prea tarziu. Acum ca i-au pus sau nu si manopera nu mai conteaza de vreme ce costul principal e de la materialele consumabile.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Teapa marca Dacia ! Pe langa faptul ca iei o masina nesigura ti-o mai trag si cu banii la revizii desi le ai incluse hahahaha , ce mizerie . No' s-apoi sa iei Dacia Posted Image

Edited by Baxon, 16 May 2018 - 16:59.


#21
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

 argentum, on 16 mai 2018 - 16:51, said:



nu bors, ci ulei. tu cand ai cumparat ultima data un butoi de ulei?
Ai fost tu la revizie in reprezentanta (oricare) si ti-au pus ulei din butoi si filtre la kil? Ca noi despre asta vorbeam!

 Kroghy, on 16 mai 2018 - 16:54, said:


A cicit contractul si scrie ca plateste materialele desi la cumpararea masinii i-au spus ca nu mai plateste nimic la revizii. Una i-au spus, alta e in contract.
Colegul ala al tau nu citeste contractele atunci cand le semneaza?

Edited by DannyMC, 16 May 2018 - 17:01.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 overseas, on 16 mai 2018 - 15:58, said:

1. Evident cand revizia e inclusa, o sa-ti bage cele mai proaste si ieftine consumabile si ulei.
2. Pe banii tai, dealerul iti spune sa faci revizia la jumatea perioadei din manual, fiindca Romania, praf etc
3. Pe banii lor o vor face exact la termenul maxim din manual.
4. Merita numai daca tii masina fix aia 5 ani. Garantia tot 5 ani ?
1. Consumabile si ulei de proasta calitate si ieftine iti poate baga si daca platesti "cu banii jos".
2. Pe banii mei, dealerul a zis CLAR sa vin la 2 ani sau 30.000 km, care intervine prima data. In caz ca vreau sa fac schimbul mai des, trebuie sa dau declaratie pe proprie raspundere (Skoda).
3. Mi se pare corect!
4. M-am gindit sa tin masina intre 5-7 ani, depinde de mai multi factori, garantia o am de 4 ani sau 120.000 km.

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 DannyMC, on 16 mai 2018 - 16:59, said:

Ai fost tu la revizie in reprezentanta (oricare) si ti-au pus ulei din butoi si filtre la kil? Ca noi despre asta vorbeam!


filtrele vin oricum fiecare in cutia lui, nu in pungi zece la gramada. si da, am vazut o data cum au venit cu o stacana mare de 5l si au turnat uleiul, dar de regula, nu am acces la masina cand e la revizie. si da, vine in butoaie mari. daca nu as avea oroare sa dovedesc ceea ce spun, ti;as pune si poze.
se face uleiul, imbuteliaza etc pe specificatiile firmei.

#24
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

 Baxon, on 16 mai 2018 - 16:58, said:

Teapa marca Dacia ! Pe langa faptul ca iei o masina nesigura ti-o mai trag si cu banii la revizii desi le ai incluse hahahaha , ce mizerie . No' s-apoi sa iei Dacia Posted Image
Ce teapa? Conteazã ce scrie în contract, pe vorbe fiecare înțelege ce vrea și cum vrea :) De asta are drept de vot și e considerat major, sa gândeascã înainte sa semneze :)

#25
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
@argentum La ce reprezentanta/firma? Ca mie la Dacia, de trei ani imi pun uleiul doar din bidoane sigilate de 1 sau 4 l!

Edited by DannyMC, 16 May 2018 - 17:12.


#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 DannyMC, on 16 mai 2018 - 17:11, said:

@argentum La ce reprezentanta/firma? Ca mie la Dacia, de trei ani imi pun uleiul doar din bidoane sigilate de 1 sau 4 l!

eu nu'mi fac griji ca uleiul e neconform, uleiul e cat se poate de ok. la filtre, da, poti avea deosebiri de calitate intre marci, dar uleiul e aproape identic indiferent de marca pentru aceeasi formula.

cat despre ce firma/reprezentanta, iti inteleg curiozitatea, dar va trebui sa iei ca bun ceea ce am spus. daca iti spun, vei cunoaste marca etc, si dezvalui prea mult despre mine. nu vreau sa fac asta. nu, nu sunt becali, dar am piticii mei.
am avut mai multe masini de'a lungul vremii. despre unele am discutat, despre altele nu vreau sa discut. asta e una dintre cele din urma. si asa am mai spus de'a lungul vremii.

 argentum, on 01 ianuarie 2018 - 16:35, said:

Nu sunt chiar atat de dornic sa pun poze si sa dau detalii. Ar vorbi despre mine mai mult decat sunt dispus sa impartasesc pe acest topic.


#27
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

 argentum, on 16 mai 2018 - 17:04, said:

filtrele vin oricum fiecare in cutia lui, nu in pungi zece la gramada. si da, am vazut o data cum au venit cu o stacana mare de 5l si au turnat uleiul, dar de regula, nu am acces la masina cand e la revizie. si da, vine in butoaie mari. daca nu as avea oroare sa dovedesc ceea ce spun, ti;as pune si poze.
se face uleiul, imbuteliaza etc pe specificatiile firmei.

4 ani de zile am avut motocicleta.
4 ani de zile cand i-am facut reviziile (6 la numar) am pus ulei din butoi si nu a avut nici pe naiba. Si tind sa cred ca o motocicleta e mai pretentioasa decat o masina.
Si cam la fel cu toti clientii service-ului unde am facut reviziile.

Cata vreme e norma care trebuie si nu contine impuritati, nu e nici o diferenta intre uleiul din butoi si cel din sticla, decat ca mai salvam mediul putin Posted Image.

@_R_A_D_U:
Nu ai un meniu de Service in care intervalul ala scade? Gen, ar trebui sa fie 30000 de km dar in functie de cum mergi cu masina, se reduce...

Edited by StefanSC, 16 May 2018 - 17:49.


#28
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

 Naijax, on 16 mai 2018 - 16:02, said:

Cel mai probabil ai manopera gratuit si vei plati doar costul materialelor.

O revizie standard arata cam asa;
- colectarea uleiului uzat si inlocuirea cu altul nou;
- schimbarea filtrului de ulei;
- inlocuirea filtrului de aer;
- inlocuirea filtrului de habitaclu;
- inspectia nivelelor lichidelor;
- verificarea uzurii placutelor de frana.

Daca suporta si costul uleiului+filtre ramane de vazut dar - ma cam indoiesc
Or avea stocuri mari de masini si cu pilula asta spera sa scape de ele. Mai fac si sacrificii uneori producatorii sa scape de marfa nevandabila sau greu vandabila.

#29
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
atat chestii de mediu, dar crede'ma ca ii doare la caleasca de mediu. problema e de bani. uleiul vine la 1l, 4l, 5l, 18l, 20l, 190l etc.
cu cat mai mare recipientul, cu atat mai ieftin. depinde de furnizor, formula, unde esti etc. dar 190l poti fi cumparati si cu pretul a poate 25-30 bidoane de 1l. nu glumesc. nu am cifrele la indemana, dar cam pe acolo pot fi.
si cand e vorba de revizii din astea gratuite etc, se pune doar formula minima ce intruneste conditiile de garantie etc. vrei ceva mai bun? platesti. vrei sintetic? pai stai ca acum trebuie sa platesti si filtru.

#30
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Trebuie sa fi fraier de tot sa te uiti la revizile gratis care nu valoreaza nimica . Eu imi fac revizia singur , ma costa 200 de lei pe an . Si daca am o problema la motor ma duc la un preten mecanic si tot nu platesc mare lucru .
Deci tu dai 70,000 pe masina si te bucuri ca aia iti dau revizii care nu fac nici 500 de lei in total , deci tot dai 69,500 pe masina .
Daca iti plateau casco pe 5 ani sau macar rca atunci mai ziceam dar revizile sant frectie .

Si orcum masina asta nu merita nici 10,000 de lei .
Cu 70,000 iti iei un X5 recent adus care nu se compara .

#31
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
reviziile pe 5 ani costa mai mult de 500 de lei si pana la urma e doar o alta reducere. stai linistit stiind ca nu mai ai cheltuieli extra cu masina pe aceatsa latura.
asta in ideea ca reviziile sunt gratuite si nu minciuna ce i s'a spus respectivului.
cat despre cei ce dati cu pietre ca nu a citit contractul si ca e vina cumparatorului, nu e chiar asa. voi de cate ori cititi toate conditiile la care dati accept pe internet? pun acolo o clauza ca trebuie sa'mi platiti lunar suma x, nu?
ideea e ca atunci cand faci o cumparatura si ti se promite ceva, sa primesti ce ti s'a promis. daca nu primesti, asta spune mult despre seriozitatea vanzatorului. ok, dealarul e hot si mincinos, dar in acest caz, eu cred ca si Dacia are o parte de vina, deoarece prezinta foarte ambiguu conditiile. daca spui ca revizia e inclusa, apoi e inclusa. nu vii apoi si spui, da e inclusa, doar daca ziua de 14 ale lunii cade martea si atunci intre ora 6.58 si 6.59am

#32
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 04.11.2016

 Kroghy, on 16 mai 2018 - 16:54, said:

A cicit contractul si scrie ca plateste materialele desi la cumpararea masinii i-au spus ca nu mai plateste nimic la revizii. Una i-au spus, alta e in contract. Acum e prea tarziu. Acum ca i-au pus sau nu si manopera nu mai conteaza de vreme ce costul principal e de la materialele consumabile.

Eu am un astfel de contract de "5 ani fara griji" si nu scrie nicaieri in el ca se platesc materialele.
La punctul 4 scrie: "Contravaloarea contractului este de 0 zero euro plus TVA fiind o oferta speciala valabila in perioada 02 iunie - 30 iunie 2017.
La punctul 5 scrie ca in contract sunt cuprinse operatiile de revizie preconizate de constructor.
Recunosc ca am avut si eu dubii si am intrebat de doua ori direct la receptia concesionarului si am primit confirmarea ca se includ atat materialele cat si manopera pentru 5 revizii si garantie totala cutie de viteze si transmisie Easy-R timp de 5 ani.
Daca e sau nu asa voi vedea in iunie.

Attached Files



#33
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Cum sa coste 500 , filtru si ulei te costa maxim 200 si iti ia 10 minute sa le schimbi . A , ca sant fraieri care merg la servisuri de lux care umfla preturile de 20 de ori , aia e altceva . Domnia si prostia se platesc . Dar cine e smecher se descurca si nu imbogateste pe altii .

#34
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
1. sunt medic chirurg si fac transplanturi de creier, iar in timpul liber sunt pianist si dau lectii de pian lu elton john. de ce mi'as schimba singur uleiul si sa'mi bestelesc mainile sub masina? si de ce daca nu as face asta sunt prost?
2. costa cat e pretul de vanzare. poate sa ceara si un milion. daca vrei platesti. nu vrei, nu cumperi, mergi mai departe
3. reciteste totul, e vorba de costul reviziilor in 5 ani.
4. poate ca nu vreau sa fiu smecher. si nu privesc ca imbogatesc pe altul, ci il angajez sa lucreze in locul meu.
5. inainte sa faci pe altii prosti, ti';as recomanda sa verifici cum se conjuga verbul a fi.

 gabrieln2016, on 16 mai 2018 - 18:27, said:

Eu am un astfel de contract de "5 ani fara griji" si nu scrie nicaieri in el ca se platesc materialele.
La punctul 4 scrie: "Contravaloarea contractului este de 0 zero euro plus TVA fiind o oferta speciala valabila in perioada 02 iunie - 30 iunie 2017.
La punctul 5 scrie ca in contract sunt cuprinse operatiile de revizie preconizate de constructor.
Recunosc ca am avut si eu dubii si am intrebat de doua ori direct la receptia concesionarului si am primit confirmarea ca se includ atat materialele cat si manopera pentru 5 revizii si garantie totala cutie de viteze si transmisie Easy-R timp de 5 ani.
Daca e sau nu asa voi vedea in iunie.

misto, scrie destul de clar si ar trebui sa fie gratuit. totusi, la fel de clar scrie acolo ca documentul respectiv nu are valoare contractuala si Dacia nu e obligat sa'l respecte.

de fapt nu imi e clar. am citit in diagonala sub impresia ca e zero si am vazut acolo 0.0xx, dar de fapt e cost pe km

Edited by argentum, 16 May 2018 - 18:43.


#35
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 04.11.2016
Hartia cu estimarea nu am primit-o de la ei. Este doar o estimare iar in realitate preturile difera de la un concesionar la altul. Am postat-o doar pentru ca cei care se duc la revizie sa stie ce trebuie facut la masina lor.

In schimb am captura asta de pe site-ul lor. Imi pare rau doar pentru ca nu am facut atunci un print screen la toata pagina.

Attached Files



#36
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

 donbalon, on 16 mai 2018 - 18:03, said:


Or avea stocuri mari de masini si cu pilula asta spera sa scape de ele. Mai fac si sacrificii uneori producatorii sa scape de marfa nevandabila sau greu vandabila.
De asta e timpul de așteptare 2-5 luni?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate