Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Asigurare calatorie - Dubai

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
PISICAANA

PISICAANA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2017
Buna ziua.
De fiecare data cand am calatorit in afara tarii, mi-am facut asigurarea la o companie din Romania ( Tiriac sau AIG, emisa de Tarom ).
Am citit pe site-ul mae ( https://www.mae.ro/t...conditions/3693 ) ca pentru Emirate recomanda: "De asemenea, este obligatorie încheierea unei asigurări medicale, fie printr-o companie emirateză, fie printr-o companie din străinătate.". Am inteles ca aceste companii sunt mult mai serioase si in caz de paguba, iti recuperezi banii repede.
In cazul in care ati fost in Dubai si ati incheiat o astfel de asigurare, ma puteti ajuta cu numele unei companii de asigurari din afara Romaniei ?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pages in category "Insurance companies of the United Arab Emirates"
The following 5 pages are in this category, out of 5 total. This list may not reflect recent changes (learn more).
A
Abu Dhabi National Insurance Company
Al Wathba National Insurance Co
D
Daman (health insurance company)
I
Insurance House
O
Oman Insurance Company

Sursa

https://en.wikipedia...d_Arab_Emirates


Sau

https://www.mondial-...D4aAo9YEALw_wcB



Presimt că urmează un topic cu temperaturile specifice în Emirate ?
Și unul cu ce culoare au taxiurile în Emirate ?

Edited by exceswater, 16 May 2018 - 14:54.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Mondial Assistance Group se mândreşte cu faptul că oferă asiguraţilor săi şi familiilor acestora soluţii de asistenţă şi asigurare de călătorie specifice necesităţilor acestora.
Adresa de corespondenţă: Șos. Pipera, nr. 43, Floreasca Business Park, Clădirea A, Parter, Sector 2, București
Telefon: +40 21 312 22 36, +40 21 312 22 38, +40 21 303 19 41, [email protected].
AWP P&C S.A (Filiala pentru Austria) este o filială a AWP P&C S.A. cu sediul în Franţa, 93400 Saint-Ouen, Rue Dora Maar 7, Număr de înregistrare al firmei 519490080 R.C.S. Paris.

https://www.mondial-assistance.ro

Am fost acum 3 zile în Dubai să beau o cafea și am mai deschis geamurile la vilă să se aerisească.
Și expira ITP ul la 3 din SUV-uri.

Nu am avut nici o problemă cu asigurarea.

Edited by exceswater, 16 May 2018 - 14:57.


#4
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Nu trebuia sa deschizi 2 topicuri .
Eu de cand am descoperit World Nomads , nu mai folosesc altceva !

#5
PISICAANA

PISICAANA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2017
Multumesc pentru info. Ma opresc aici....

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

View PostSupermax, on 16 mai 2018 - 14:59, said:

Nu trebuia sa deschizi 2 topicuri .
Eu de cand am descoperit World Nomads , nu mai folosesc altceva !

subscribe in toate tariile mai "periculoase" folosesc World Nomads, in Dubai costa undeva la 20-30eur pe saptamana. Din fericire nu am avut probleme medicale niciodata ca sa stiu cat de buni sunt intr-adevar cand apare ceva.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
pisicaana, intra pe site-ul romanesc de impresii turistice (am fost acolo....) si vei gasi o parte sau chiar toate informatiile necesare , ba chiar ii poti contacta pe cei care calatoresc frecvent in aceasta tara, pentru a cere mai multe detalii.
nu trebuia sa deschizi 3 topicuri, era suficient unul singur, in care sa pui toate intrebarile care te framanta.
este de inteles, esti la prima calatorie spre acea destinatie, ai multe necunoscute, dar cu putina rabdare si atentie gasesti ceea ce te intereseaza.

Edited by corinadaniela, 16 May 2018 - 15:15.


#8
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postbusiness11, on 16 mai 2018 - 15:06, said:

subscribe in toate tariile mai "periculoase" folosesc World Nomads, in Dubai costa undeva la 20-30eur pe saptamana. Din fericire nu am avut probleme medicale niciodata ca sa stiu cat de buni sunt intr-adevar cand apare ceva.
NImic spectaculos la World Nomads, sunt ok, insa mai scumpi decat asiguratorii clasici de travel. Folosesc mai multe companii de tip medical call-center, iar pentru cetatenii europeni centrul de servicii este cel al Bupa Travel, o divizie a Bupa International, lider mondial in health insurances.
As merge fara teama pe mana Mondial Assistance, liderul pietei de asigurari travel, care e divizie a Allianz si chiar e prezenta peste tot in lume.
Nu e la fel de marketata ca World Nomads, insa sunt aproape la jumatate de pret de foarte multe ori.
Dintre companiile prezente in Romania, Generali mai are un produs travel foarte ok.
Mi-am permis aceste precizari din pozitia de lucrator in domeniu.

LE. Pe site-ul World Nomads, asigurarea travel standard pentru o saptamana in Dubai este 50 eur.
Asigurarea premium de la Mondial Assistance costa 119 ron, deci vreo 25 euro. In plus, nu are fransiza de 70 euro pe care o are World Nomads pentru orice situatie de despagubire. Adica, ca sa dau un exemplu, ai avut nevoie de o consultatie la gastroenterolog, iti vor plati contravaloarea consultatiei minus cei 70 euro.

Edited by nniki, 17 May 2018 - 00:46.


#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
@initiator: Nu am facut asigurare medicala in nici o tara din ME (GCC). Nu cred ca e obligatorie. Nu te stresa prea tare riscurile nu-s mai mari ca in ro. Prin alte parti folosesc asigurarile de calatorie de la Tiriac

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate