Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Incordarea muschilor gambei

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut!
De multi timp, poate chiar ani ma confrunt cu o problema pe care nu o inteleg.
Ultima data s-a intamplat acum 5 minute. M-am trezit din somn si m-am intins ca orice om normal iar muschiul gambei drepte a ramas efectiv blocat in pozitia de incordare. Dupa ce ma intind in cele 2 secunde muschiul piciorului stang revine la normal dar cel drept a ramas intepenit iar asta produce o durere cumplita.
Daca pun mana in zona respectiva simt cum pulseaza venele. Toate agonia asta tine cam 1 minut, dupa acest timp durerea dispare dar daca incerc sa merg muschiul din gamba dreapta trebuie sa ma opresc deoarece revine durerea.

Toata treaba asta se intampla destul de rar dar cand se intampla e foarte deranjant.

Care sa fie cauzele? Nu stiu eu sa imi actionez muschii picioarelor cum trebuie? In trecut am patit asta si cu gamba stanga si dupa ce am stat o perioada mai lunga in pat fara sa dorm. Mai exact cand incerc sa ies din pozitia de odihna muschiul gambei o ia razna.

Din fericire se intampla odata pe luna sau la 2 luni. Sa fie de la mers pe jos? In ultimele 2 luni am inceput sa merg zilnic minim 12km cu bicicleta si in unele zile 24km. Inainte de asta mergeam destul de mult pe jos.

Aveti vreo idee?

Multumesc anticipat.

#2
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
poate lipsa magneziu?

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
De 5 ani ai aceasta problema dar nu te-ai gandit sa ajungi la doctor pana acum? Iti lipsesc ceva minerale din corp. Calciu, magneziu, fier, astea produc dureri musculare care defapt sunt carcei.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sau circulatie proasta, varice.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 16 mai 2018 - 14:29, said:

De 5 ani ai aceasta problema dar nu te-ai gandit sa ajungi la doctor pana acum? Iti lipsesc ceva minerale din corp. Calciu, magneziu, fier, astea produc dureri musculare care defapt sunt carcei.
Asta era termenul. Nu m-am dus pentru ca mereu mi s-a parut ceva temporar si nu i-am acordat prea multa importanta. Insa acum chiar nu aveam nimic de facut si m-am gandit sa vad exact ce e treaba asta. La ce fel de doctor trebuie sa ma duc pentru asta?
Medic de familie?

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Una din cauze ar putea fi chiar excesul de exercitii fizice care se potriveste de minune cu deshidratarea.
Mai multe detalii aici;
http://www.sfatulmed...-picioare_10131

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 14:31, said:

Asta era termenul. Nu m-am dus pentru ca mereu mi s-a parut ceva temporar si nu i-am acordat prea multa importanta. Insa acum chiar nu aveam nimic de facut si m-am gandit sa vad exact ce e treaba asta. La ce fel de doctor trebuie sa ma duc pentru asta?
Medic de familie?

la medicul de familie, ii spui povestea si sa iti faca analize de sange in care sa vezi rezultatele pentru calcium, magneziu, fier, si toate tampeniile. Daca iti ies bune, ai probleme cu circulatia sangelui. Daca iti ies prost stii ce ai de facut.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Naijax, on 16 mai 2018 - 14:32, said:

Una din cauze ar putea fi chiar excesul de exercitii fizice care se potriveste de minune cu deshidratarea.
Mai multe detalii aici;
http://www.sfatulmed...-picioare_10131
Asta suna cel mai plauzibil. Deobicei nu beau mai mult de 500ml de apa pana nu ma intorc acasa. Cred ca o sa imi iau o sticla de 1L cu mine.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Trage varful piciorului spre tine, astfel incat sa intinzi muschii gambei cat mai mult. Durerea trece.
Mi se intampla si mie, dar nu-i dau sanse durerii sa se manifeste, cand simt ca se incoarda muschiul intind piciorul, precum si degetele de la picioare si imping varful piciorului spre mine.
Asa cum fac fotbalistii cand fac pauza in prelungiri.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 16 mai 2018 - 14:34, said:


la medicul de familie, ii spui povestea si sa iti faca analize de sange in care sa vezi rezultatele pentru calcium, magneziu, fier, si toate tampeniile. Daca iti ies bune, ai probleme cu circulatia sangelui. Daca iti ies prost stii ce ai de facut.
Analize de genul asta mi-am facut prin Februarie si mi-a spus ca totul e normal. Mi le-am facut pentru ca aveam o banuiala legata de nivelul magneziului. Nu ma puteam concentra suficient la facultate si mi-a spus ca valorea mea de magneziu e usor peste limita si mi-a mai spus ca am consumat si cam multa apa atunci.
Din februarie iau zilnic cate o pastila de memoplus si am vazut ca contin si magneziu deci nu cred ca lipsa magneziului ar fi o problema. Circulatia sangelui probabil.
Am uitat sa mentionz ca am 20 de ani.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
La 20 de ani mai rar sa ai probleme cu circulatia, asta doar daca ai obezitate sau ceva.

S-ar putea sa fie de la apa intr-adevar, sa bei prea putin.

Edited by business11, 16 May 2018 - 14:40.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,899
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 14:22, said:

Aveti vreo idee?
Mergi la medicul de familie si ceri  trimitere la laborator, faci dozarea pt  Na, K, Ca, Mg, TSH, Gluk, CK, apoi duci rezultatele medicului. Daca nu e nimic in neregula, iti da  reteta pt diazepam/ clonazepam in doza mica, eventual un relaxant muscular.
Redu cafeaua si alcoolul. Incearca si masaj cu Voltaren gel sau ceva similar.

#13
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.01.2011
Numa' "sportivi" si ipohondri pe aici. Repede, fugi si rupe usa doctorului pentru un banal carcel. Cel mai probabil ai deficit de Calciu, Magneziu si Potasiu, niste minerale esentiale ale corpului.
Nu e nimic ingrijorator insa ai grija cum te alimentezi si te hidratezi.

Edited by Arader, 16 May 2018 - 14:41.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Ahhhh, prima data am avut asta in martie 2010 la varsta de 24 spre 25 de ani, m-am trezit dimineata cu durerea aia atroce si imposibilitatea de a relaxa muschiul ultra incordat, plus stare de rau si atac de panica de la chestia asta, pe urma a mai fost o data parca in 2011 dar deja stiam despre ce e vorba.

Merg pe jos 60 de minute cel putin, zilnic, in 2010 eram dupa o lunga perioada (facultate la Bucuresti) cu miscare putina spre deloc, durerea infernala a venit dupa o plimbare de 2 ore in seara precedenta, cam de atunci am inceput cu 60 minute zilnic.

#15
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 business11, on 16 mai 2018 - 14:29, said:

De 5 ani ai aceasta problema dar nu te-ai gandit sa ajungi la doctor pana acum? Iti lipsesc ceva minerale din corp. Calciu, magneziu, fier, astea produc dureri musculare care defapt sunt carcei.
degeaba merge la medici ! ... il vor vindeca provizoriu ! ... Posted Image
medicii nu vindeca nici o boala sau deficienta de minerale !
avand aceasi deficienta, un mare doctor hematolog mi-a spus pe vremuri ca: "noi suntem o masinarie perfecta !
atat de perfecta incat stie ca medicamentele nu sunt sursa adevarata ptr a corecta o deficienta de minerale " ! ... Posted Image

Edited by realduc, 16 May 2018 - 14:49.


#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

degeaba merge la medici ! ... il vor vindeca provizoriu ! ... Posted Image

Și unde să meargă colegule ?

La un service auto ? La un instalator ?

On topic:

Exerciții fizice + Anticârcel (de la farmacie)

#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 exceswater, on 16 mai 2018 - 14:49, said:

Și unde să meargă colegule ?

La un service auto ? La un instalator ?

On topic:

Exerciții fizice + Anticârcel (de la farmacie)
"exact" ca la service ! ...
degeaba repari daca nu corectezi cauza avariei ! ...Posted Image
ne distrugem sanatatea in cateva zeci de ani, si cerem vindecare "instant" !

Edited by realduc, 16 May 2018 - 14:52.


#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
cat de des ti se intampla asta? patesc si eu, dar o data la cateva luni / ani. si de obicei se rezolva cum s-a zis mai sus, cu tras de degetele de la picior spre mine, cu piciorul intins. numai ca asta functioneaza doar daca o fac imediat ce simt durerea, altfel nu mai pot sa intind piciorul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate