Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rezervare Fly Dubai

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
PISICAANA

PISICAANA

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.07.2017
Buna ziua,
Am platit biletele pentru Bucuresti-Dubai cu Fly Dubai. La rezervare am optat pentru masa si am ales locurile in avion.
Am cateva intrebari:
- daca am ales locurile ( am platit in plus pentru ele ), mai trebuie sa fac check-in sau la aeroport ma duc direct si las bagajele ?
- pe site-ul lor scrie ca daca faci plata cu card, nu poti face check-in on-line. Am platit cu card;  daca alegerea locurilor nu inseamna ca am facut check-in, cand fac check-in nu il pot face on-line, ci doar la aeroport ?
"If you’re travelling to or from this destination and your booking was paid for online by debit/credit card, you will not be able to check-in online. You’ll need to check-in at the airport."
- cand primesc biletele ? Dupa ce am efectuat plata, am primit un mesaj de la flydubai cu Booking confirmation si Booking reference, cu datele alese, pretul, bagajele incluse, mesele alese si detaliile platii. Cand zburam cu Tarom-ul, primeam biletele dupa efectuarea platii.
- cum sunt locurile la clasa economic in avioanele companiei Fly Dubai ? Am citit ca scaunele sunt foarte inghesuite....Am vazut ca exista optiunea de a alege locuri mai confortabile, dar pentru 3 persoane, dus-intors alegerea acestora ar fi marit costul biletelor cu aproape 200 euro.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
normal daca platesti pentru locuri primesti si posibilitatea sa le alegi din timp. Daca nu ai avut aceasta posibilitate, inseamna ca ai locuri fix rezervate si nu mai trebuie sa faci check-in-ul pe internet. Dar tot trebuie sa te prezinti la drop-off sa depui bagajele de cala.

Biletele le primesti pe e-mail. Iar locurile sunt ca la orice companie low-cost inghesuite.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Avion fără locuri mai greu... La unii plătești posibilitatea de a alege locurile.

Altfel - ce zic ăia e că nu poți face check-in online deci veți face la Otopeni la ghișeu. După ce faci check-in primești tichetul de îmbarcare - fără ăla nu te sui în avion.
Deci nu, alegerea locurilor nu echivalează cu un check-in.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 PISICAANA, on 16 mai 2018 - 12:27, said:

Buna ziua,
Am platit biletele pentru Bucuresti-Dubai cu Fly Dubai. La rezervare am optat pentru masa si am ales locurile in avion.
- cum sunt locurile la clasa economic in avioanele companiei Fly Dubai ? Am citit ca scaunele sunt foarte inghesuite....Am vazut ca exista optiunea de a alege locuri mai confortabile, dar pentru 3 persoane, dus-intors alegerea acestora ar fi marit costul biletelor cu aproape 200 euro.

Te rog foarte mult ca sa-ti postezi impresiile pe acest topic dupa ce ajungi.Ma intereseaza cele legate de "masa".Eu iti recomand sa mananci bine inainte de urcarea in avion,pentru ca "masa" pe care o primesti iti va incape in buzunarul pentru ceas.A,si inca ceva.Du-te cu apa ta,nu o cumpara din avion.Costa vreo 5-6 $.
Si la masa sa nu ceri pizza.E cat un baton mic de ciocolata ROM.
Dupa parerea mea,este una dintre cele mai jegoase companii cu care am zburat vreodata.Cand spui "inghesuite" referitor la scaune nici nu stii exact ce te asteapta,asta daca ai peste o anumita inaltime.Si este inghesuit totul:scaune,bagaje,calatori,buda,etc.
Din fericire,zborul Bucuresti-Dubai nu dureaza mult,~ 5 ore care trec relativ repede.

Edited by adisz, 16 May 2018 - 14:04.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 adisz, on 16 mai 2018 - 14:03, said:

Te rog foarte mult ca sa-ti postezi impresiile pe acest topic dupa ce ajungi.Ma intereseaza cele legate de "masa".Eu iti recomand sa mananci bine inainte de urcarea in avion,pentru ca "masa" pe care o primesti iti va incape in buzunarul pentru ceas.A,si inca ceva.Du-te cu apa ta,nu o cumpara din avion.Costa vreo 5-6 $.
Si la masa sa nu ceri pizza.E cat un baton mic de ciocolata ROM.
Dupa parerea mea,este una dintre cele mai jegoase companii cu care am zburat vreodata.Cand spui "inghesuite" referitor la scaune nici nu stii exact ce te asteapta,asta daca ai peste o anumita inaltime.Si este inghesuit totul:scaune,bagaje,calatori,buda,etc.
Din fericire,zborul Bucuresti-Dubai nu dureaza mult,~ 5 ore care trec relativ repede.

ii dau dreptate. Am zburat odata cu ei Dubai - Bahrain erau cei mai ieftin si pentru 1 ora 20 de minute nu m-a interesat compania. Despre mancare sau bautura nu pot spune nimic pentru ca nu am avut. In schimb locurile sunt extrem de inguste. Daca ai peste 1,70m o sa vezi ca este foarte inghesuit. Sub 1,70 este ok. Eu am 1,82 si a fost ciudat, m-am bucurat sa ajung la destinatie.

#6
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Una dintre cele mai jegoase companii ! Nu te lasa la check-in online ca oricum trebuie ei sa te controleze la bagaje....poate...poate iti gasesc ei 100 de grame in plus sa te taxeze suplimentar .
Mare atentie si la dimensiunea bagajelor , ca daca ai 1-2 cm in plus iti trimite direct bagajul la cala !
Locuri mega-inghesuite , zborul seamana cu un talcioc...stau aia tot timpul sa incerce sa iti vanda toate rahaturile , mancarea e "microscopica" , trebuie sa platesti si sa se "aprinda" ecranele care genereaza o caldura de nedescris !
Inca nu au bagat taxa ...la WC...e singurul lucru pe care nu il platesti suplimentar , sper sa nu fie si ei pe aici...ca i-ar duce mintea ! Un scaun cu spatiu in fata poti sa-l iei si in avion...poti plati si cu cardul...e doar 200 de dolari diferenta !
Spor !

#7
eduardvl

eduardvl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.04.2007
Salut,

A aparut o noua oferta:

https://www.flydubai...ubai-and-beyond

Enjoy up to 20% off fares from Bucharest
Home  Offers  Up to 20% off - Bucharest to Dubai and beyond
Enjoy up to 20% off return fares in Economy and Business Class when you fly to Dubai, Colombo, Salalah and Zanzibar. Return fares starting from EUR 170.

Book by date: 15 September 2018
Travel dates: 01 November 2018 - 01 March 2019
Please see full T&Cs for this offer below.


Intrebare:
Stie careva cat costa in-flight entertainment-ul si Onboard WiFi-ul?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Edited by eduardvl, 03 September 2018 - 12:39.


#8
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
in-flight entertainment-ul   costa 30 AED https://www.gotravel...he-middle-east/ , dar la ce ecrane de cacao (rezolutie proasta, touch foarte greoi, se incalzesc etc ) sunt pe fly dubai, prefer sa imi descarc un film pe tableta sau pe smartphone.
Ca ex :  eu am Netflix si imi pot descarca content video pe device-urile din dotare

#9
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Am zburat de 2 ori anul asta Bucuresti-Dubai si retur.

Am facut checkin online ( nu stiu de ce spuneti ca nu te lasa...)  si nu mi-a controlat nimeni bagajele desi,  la al doilea zbor , 2 trolere depaseau dimensiunile (in special in adancime)  si la dus si la intors.
In flight entertainmentul costa 15 AED ( cu limitari)  sau 35 AED (full acces) . Pe 2.12 a fost gratis pt toata lumea ( probabil pt ca era ziua nationala a EAU).

Locurile sunt inghesuite , dar parca mai putin inghesuite  ca la Ryanair ( cu care zbor destul de des); in plus spatarele se rabateaza ( un mare + dpmdv)  !
Si incepand din decembrie au mutat zborul pe terminalul 3 ( era pe T2).

Preturile in avion sunt ceva mai mici ca la Wizz/Ryan.

Deci dracul nu e chiar asa de negru .....
Din punctul meu de vedere sunt peste Wizz/Ryan. E adevarat ca si preturile biletelor sunt peste (mai ales comparativ cu Ryan)....

Edited by kriiss, 12 December 2018 - 12:41.


#10
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017

 eduardvl, on 03 septembrie 2018 - 12:38, said:

Salut,

A aparut o noua oferta:

https://www.flydubai...ubai-and-beyond

Enjoy up to 20% off fares from Bucharest
Home  Offers  Up to 20% off - Bucharest to Dubai and beyond
Enjoy up to 20% off return fares in Economy and Business Class when you fly to Dubai, Colombo, Salalah and Zanzibar. Return fares starting from EUR 170.

Book by date: 15 September 2018
Travel dates: 01 November 2018 - 01 March 2019
Please see full T&Cs for this offer below.


Intrebare:
Stie careva cat costa in-flight entertainment-ul si Onboard WiFi-ul?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Deci de la 50% reducere cu bagaj de cala inclus,cat a fost in 2017 au ramas numai la 20%. In curand cred ca vor pune si taxa pe aer in avion doar ca sa mai scoata ceva bani,rusinica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate