Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie autoturism nou

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 marcel6gheorghe, on 16 mai 2018 - 10:25, said:

Mersi mult baieti, sunt cateva ponturi bune.
Cred ca maine fac o vizita si la altii sa vad ce oferte au. Da n-ar fi rau sa arunc o privire si la Suzuki Vitara.
M-am gandit si la reprezentante din alte orase, dar parca n-ar fi tare la indemana cand ai probleme sau revizii.
N-ar fi rau sa citesti despre calitatea vopselei si a tablei noii Vitara. Daca consideri acceptabila situatia, go for it!
http://www.suzuki-cl...?topic=6351.110

Personal consider inacceptabila situatia dar fiecare are sistemul lui de valori.

In rest, masina e buna.

#20
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Unele firme (Ford, Renault, poate si altele) acorda discounturi substantiale pentru masini care sunt la destocare (au trecut 6 luni de cand sunt pe stoc si nu s-au vandut). Mi s-a oferit discount de 4000 euro la un Megane 4 de pe stoc. Dealerul are acces la toate masinile aflate pe stoc in toata tara si poate ca ai avea noroc sa gasesti o masina ok aflata in stoc.

#21
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
un pic peste buget, dar sa nu uitam de cei 3-4 colegi care au cumparat Passat la 18000 parca: https://forum.softpe...-14-tsi-125-cp/

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ford da reducere 20% la pretul ala urias de lista.

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 donbalon, on 16 mai 2018 - 10:27, said:

Buna alegere. E si mai inalta decat un sedan normal, de vazut daca are si varianta 4x4.
Pe Crossland nu exista variante de 4x4 Posted Image

 unbrutus, on 16 mai 2018 - 13:23, said:

un pic peste buget, dar sa nu uitam de cei 3-4 colegi care au cumparat Passat la 18000 parca: https://forum.softpe...-14-tsi-125-cp/
" un pic " de 3500 de euro ...

 marcel6gheorghe, on 16 mai 2018 - 10:25, said:


M-am gandit si la reprezentante din alte orase, dar parca n-ar fi tare la indemana cand ai probleme sau revizii.
Nu are nici o legatura dealerul de unde cumperi cu reprezentanta unde faci reviziile . De ex eu am luat Vitara din Bucuresti si fac reviziile la Cluj .

Edited by Baxon, 16 May 2018 - 14:00.


#24
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005
Cel putin mie mi se pare mult sa dai 18000E pe o masina, fie ea si Passat, la VW nu cred ca e cel mai bun raport pret/calitate.

Quote

N-ar fi rau sa citesti despre calitatea vopselei si a tablei noii Vitara. Daca consideri acceptabila situatia, go for it!
Cred ca e foarte importanta si calitatea vopselei si a tablei, asta fiind unul din motivele pentru care n-am luat in calcul Dacia, desi la motorizari ar fi ok. Adica macar 12 ani sa nu apara rugina, cat primesti garantie la unii dintre producatori.

#25
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Poți sa încerci la Kia. O sa apară noul model și la cel existent au reduceri ok.

#26
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005

 MicroEdge, on 16 mai 2018 - 15:19, said:

Poți sa încerci la Kia. O sa apară noul model și la cel existent au reduceri ok.
Cum sunt la revizii cei de la Kia, ca 7 ani, cat e garantia te tin la ei si poate mai platesti o jumate de masina? Nici de fiabilitate nu stiu nimic. Oricum i-am luat in calcul cu Ceed-ul

#27
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 marcel6gheorghe, on 16 mai 2018 - 15:27, said:

Cum sunt la revizii cei de la Kia, ca 7 ani, cat e garantia te tin la ei si poate mai platesti o jumate de masina? Nici de fiabilitate nu stiu nimic. Oricum i-am luat in calcul cu Ceed-ul
Britanicii de la telegraph.co.uk/cars apreciaza fiabilitatea la Kia Ceed ca fiind similara cu Toyota Auris si anume, cea mai buna din clasa compacta. Am un Ceed din 2007 in familie si confirm acest lucru. Trebuie sa faci test-drive sa vezi daca te multumeste din alte puncte de vedere (confort, tinuta de drum, insonorizare, etc.).

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 underb, on 16 mai 2018 - 11:54, said:

N-ar fi rau sa citesti despre calitatea vopselei si a tablei noii Vitara. Daca consideri acceptabila situatia, go for it!
http://www.suzuki-cl...?topic=6351.110



In rest, masina e buna.
Vitara sta foarte bine la capitolul tabla si vopsea ! A mea are 2 ani si a vazut si off road iarna si nu are nici o problema  .

#29
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006

 marcel6gheorghe, on 16 mai 2018 - 15:27, said:

Cum sunt la revizii cei de la Kia, ca 7 ani, cat e garantia te tin la ei si poate mai platesti o jumate de masina? Nici de fiabilitate nu stiu nimic. Oricum i-am luat in calcul cu Ceed-ul
Garantia de 7 ani e chiar pe bune. Ideal ar fi sa n-ai nevoie de ea, dar e bine sa fie acolo, parca stai mai linistit. Reviziile nu sunt o avere. Pana acum am facut 9 revizii, toate la service Kia, si nu am plătit mai mult de 650 lei.

#30
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005

 frantic, on 16 mai 2018 - 16:38, said:

Garantia de 7 ani e chiar pe bune. Ideal ar fi sa n-ai nevoie de ea, dar e bine sa fie acolo, parca stai mai linistit. Reviziile nu sunt o avere. Pana acum am facut 9 revizii, toate la service Kia, si nu am plătit mai mult de 650 lei.
Pare un preț corect.

@codesmm Cred că un test drive o sa fie edificator.
Oricum la cum se prezintă toate pe hârtie doar test drive-ul le poate departaja, in afara de preț normal. La Skoda Rapid, singura testata pana acum, mi s-a părut că intră greu in treapta I, totusi cred că nu poate fi generalizata problema.

#31
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@Marcel6gheorghe:

Cred ca e generalizata problema cu cutia manuala la masini din grupul VAG (Skoda, Seat, VW..). Am mers cu cel putin 7 modele, 5/6 trepte, in ultimii 10 ani si toate au intrat greu in treapta I cel putin o data (a trebuit sa dau a doua si sa dau din nou treapta I ca sa intre ok).

Edited by StefanSC, 16 May 2018 - 17:41.


#32
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005
@StefanSC Am crezut că nu am călcat ambreiajul până jos, dar când mi s-a întâmplat a doua oara i-am zis dealer-ului, care mi-a răspuns că asa e normal in prima treaptă.

#33
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Sa faca de doua ori intr-un Test Drive nu e normal...

#34
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005

 StefanSC, on 16 mai 2018 - 17:51, said:

Sa faca de doua ori intr-un Test Drive nu e normal...
Poate nu era rodata destul, avea sub 100 km ��.

Referitor la test drive, v-as fi recunoscator pentru cateva sfaturi utile.

#35
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
In primul rand vezi cum te simți la volan, dacă ai o pozitie confortabila. Eu, de exemplu, nu mi-am găsit locul intr-un Ford Focus din 2012, indiferent de reglajele facute. Dupa 300 de km parcursi m-am dat jos cu dureri de spate. Daca treci de etapa asta, in functie si de cat de lung e traseul, de ce asteptari ai de la ea, urmareste comportamentul masinii: accelerari, franari, stabilitate in curbe. Nu-s de neglijat nici aspecte mai marunte, gen spatii stocare, dotari, calitatea materialelor, spatiul disponibil celor ce vor sta in spate.

#36
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
La test drive incearca sa-ti stabilesti un traseu care sa cuprinda si drum fara asfalt, pavat, betonat, virajat, cu denivelari pe care sa mergi cu fiecare masina pe care vrei sa o incerci. Asa vei putea sa observi clar diferenta intre ele cu privire la stabilitatea pe drum, zgomotul la rulare, ruliul in curbe, confortul si sustinerea scaunelor din fata, precizia si feedback-ul directiei, zgomotul la rulare (de la anvelope), duritatea si zgomotul suspensiilor (putine masini din clasa compacta au suspensie independenta pe spate si asta are un rol important la tinuta de drum), etc. Pe drum drept asfaltat si prin oras la viteza mica toate sunt bune. Apoi sa mergi pe un drum unde poti circula cu viteza mai mare (100-130 km/h) ca sa vezi zgomotul la vant (frecarea cu aerul), zgomotul la rularea cu viteza mare si sa vezi daca directia nu este prea usoara la viteza mare. Sunt masini care la viteza mare trebuie sa strangi de volan pentru ca se misca prea usor (Elantra si altele). La unele directia devine mai tare cu cresterea vitezei si asta creste siguranta la volan. Sunt multe sfaturi pe net dupa care sa te ghidezi, important e sa nu te grabesti si sa fii atent la cat mai multe lucruri pentru ca dupa ce o cumperi nu mai ai ce sa faci. Sa urmaresti ce este mai important pentru tine la o masina. Unii vor confort, altii tinuta sport, altii insonorizare, etc. Succes.

Edited by codesmm, 16 May 2018 - 18:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate