Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

A văzut cineva emisiunea 2018 a bancnotelor emise de Banca Națională a României?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

Quote

Sunt multe nume acolo care nu imi zic nimic, si pun pariu ca nu sunt singurul. Plus ca nu mi se par mari realizari ceva de genul: "prima studenta la medicina", "prima romanca ce a inregistrat un disc", "prima femeie farmacist", etc.

Quote

Cauta pe net, sunt multe... si nu ma refer la Elena Udrea, Viorica Dancila si altele... Ar fi Ana Aslan (mama Gerovital), Ana Ipatescu (pasoptista) si altele.

Gerovitalul se pare ca e apa de ploaie, studii stiintifice independente au aratat ca nu are niciun efect.
https://en.wikipedia.../wiki/Gerovital

#20
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostAldulescu, on 16 mai 2018 - 11:06, said:

Gerovitalul se pare ca e apa de ploaie, studii stiintifice independente au aratat ca nu are niciun efect.
Cât de independente și ce fel de studii? Sau te-ai informat din Wikipedia?
Alții susțin contrariul. Dar nu trebuie să ne mai batem capul cu asta, că deja brandul nu mai e românesc, a fost deja acaparat de alții. Probabil studiile alea au fost făcute înainte. Posted Image

Edited by ursamajor, 16 May 2018 - 12:08.


#21
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postursamajor, on 16 mai 2018 - 12:08, said:

Cât de independente și ce fel de studii? Sau te-ai informat din Wikipedia?
Alții susțin contrariul.
Pai aia tot romani sunt, care isi lauda produsul, in America e interzis de FDA dupa ce l-au testat.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKoal, on 16 mai 2018 - 09:19, said:

Cine nu a avut de lucru și a propus schimbarea stemei și-a făcut păcate, pentru că schimbarea însemnelor statului înseamnă și cheltuieli mari cu înlocuirea stemei și steagurilor care conțin stema în toate instituțiile publice (școli, primării, oficii, agenții, ghișee și altele) dar și schimbarea tuturor însemnelor monetare care conțin vechea stemă.
Nu cred ca reprezinta o urgenta de interes national schimbarea insemnelor, steagurilor, stemelor, monedelor samd. Nimeni nu sta sa le descifreze pana in cel mai mic detaliu.  Ar putea sa le schimbe treptat, odata cu invechirea celor existente, iar ce este introdus nou pe piata sa contina noile insemne.

#23
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 21.08.2008

View PostKarhu, on 16 mai 2018 - 10:17, said:


Mulțumesc,
Într-adevăr bancnota are noua stema cu coroana de fier deasupra acvilei.

Înafara de cupiul de 100 de lei ați mai văzut o altă variantă actualizată?
(ca indiciu, la fel ca la bancnota de mai sus seria bancnotelor trebuie să înceapă cu 18).

View Postgushpi, on 16 mai 2018 - 10:58, said:

ajung acas, unde am o monedă de 50 bani, și-ti scriu!

Uite am găsit și eu una pe Okazii, asta e necirculată, bănuiesc că există și în circulație:
https://www.okazii.r...sula-a193616063

#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostKoal, on 16 mai 2018 - 09:19, said:

Cine nu a avut de lucru și a propus schimbarea stemei și-a făcut păcate, pentru că schimbarea însemnelor statului înseamnă și cheltuieli mari cu înlocuirea stemei și steagurilor care conțin stema în toate instituțiile publice (școli, primării, oficii, agenții, ghișee și altele) dar și schimbarea tuturor însemnelor monetare care conțin vechea stemă.
...

Quote

În conformitate cu prevederile art. 14 și art. 17 din Legea nr.312/2004 privind Statutul Băncii Naţionale a României și cu prevederile Legii nr.146/2016 pentru modificarea Legii nr.102/1992 privind stema țării și sigiliul statului, începând cu data de 1 ianuarie 2018, Banca Naţională a României va lansa în circulație bancnote și monede cu noua stemă a țării.
Bancnotele cu noua stemă vor avea înscrisă pe avers data de ,,1 ianuarie 2018”.
Toate celelalte elemente grafice ale bancnotelor și monedelor cu noua stemă, caracteristicile acestora, precum și elementele de siguranță ale bancnotelor cu noua stemă, vor fi aceleași cu cele ale bancnotelor și monedelor aflate în circulație.
Bancnotele și monedele cu noua stemă vor fi lansate în circulație în mod eșalonat, în funcție de nevoile reale ale circulației monetare.
Bancnotele și monedele cu noua stemă a țării vor circula în paralel cu cele existente în prezent în circulație

Sursa oficiala nu putea sa fie alta decat BNR

Edited by stlk, 16 May 2018 - 18:59.


#25
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostKoal, on 16 mai 2018 - 16:54, said:

Uite am găsit și eu una pe Okazii, asta e necirculată, bănuiesc că există și în circulație:
https://www.okazii.r...sula-a193616063
Exista! acum din intamplare am gasit niste monede pe biroul PC-ului si ce crezi? am gasit 3 monede: una de 10 bani din 2016, alta din 2017 si o moneda de 50 de bani din 2018
Monedele au ajuns in posesia mea ca rest de la un magazin de cartier! Concluzie: se gasesc pe toate drumurile!

Edited by stlk, 16 May 2018 - 19:33.


#26
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 21.08.2008
Așa ar trebui, însă până acum nu mi-ați confirmat decât că există:
- o versiune a monedei de 50 de bani emisă în 2018,
- o versiune a bancnotei de 100 de lei, de asemenea de anul acesta.

Probabil va apare și un tiraj comemorativ care amintește că au trecut 330 de ani de la tipărirea Bibliei București. Deocamdată există cea de 100lei de aur, poate va exista și o variantă de 50 de bani.

Pentru celelalte cupiuri mai așteptăm.

#27
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostKoal, on 16 mai 2018 - 20:52, said:

Probabil va apare și un tiraj comemorativ care amintește că au trecut 330 de ani de la tipărirea Bibliei București.
Parerea mea este ca ar trebui tiparite pe bancnote evenimente mai recente, de care toti romanii au auzit si de care sunt mandri.

#28
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Iti confirm eu:


Attached File  Monede .jpg   149.32K   13 downloads

Cea mare 50 bani, celalta 1 ban.

#29
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 21.08.2008
@bitiro

Cea de 50 de bani are scris 2018, dar nu are coroana pe stemă.

Cea de 1 ban este din 2016.

#30
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 21.08.2008
Între timp au apărut și cele cu coroana, am văzut de vânzare pe unele situri de mică publicitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate