Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Incompetenta crasa a inginerilor Apple, sau e altceva la mijloc?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcspot, on 16 mai 2018 - 07:18, said:

Se numeste edge. Vine cu o gramada de facilitati suplimentare. E ca si cum ai avea inca un touch screen care poate fi programat sa faca diverse chestii. Faptul ca unii nu se obosesc sa foloseasca e alta discutie.
cu niciuna, planned obsolescence, atata tot.
ba chiar in cazul Apple, au si pledat vinovati pt asta in cadrul procesului care se desfasoara acum in franta.

#38
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007

View Postunbrutus, on 15 mai 2018 - 23:07, said:

mai degraba nu conteaza "cacaturile pe care le posteaza hipsterasii" ca sa te citez, anonimi pe un forum
Ross are 393.000 de abonati! Poate nu stii de el, nu cunosti despre ce e vorba, insa totusi... pastreaza-ti un spatiu de manevra, cand te exprimi asa categoric si cu asemenea limbaj, nasti doar flame
Nu conteaza ca in "real case scenario" ce spui e zero, ca pe utilizatorul final nu-l incalzeste cu nimic ca i se aprinde macbookul dar nu-i merge tastatura. Are mare relevanta ca giorgaul are x abonati, asa-i. Posted Image

Edited by laffin, 16 May 2018 - 13:01.


#39
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Lamuriti-ma si pe mine, pe scurt.
Nu am produse  Apple.....
Dar de ce toti producatorii  critica  Apple  dar toti il imita ?
Apple a facut  o revolutie  in tehnica.....
Toti cei care au Macintosh  spun ca  nu ar mai lucra  niciodata pe  un computer  cu  Windows.
Plus  calitatea  hardului.....Posted Image

#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlaffin, on 16 mai 2018 - 12:57, said:

Nu conteaza ca in "real case scenario" ce spui e zero, ca pe utilizatorul final nu-l incalzeste cu nimic ca i se aprinde macbookul dar nu-i merge tastatura. Are mare relevanta ca giorgaul are x abonati, asa-i. Posted Image
da, f mare relevanta, sa ai aproape 400.000 abonati pe un canal tehnic, fara sex si alte prostii, e o mare realizare si vorbeste despre calitatea continutului postat de respectivul.
nu am inteles prima parte, ce ai vrut sa spui?

#41
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Si pt atat trebuie sa ai incredere in ce spune ala.Ala e un om cumparat, altfel nu poti spune ca nu ai solutii dupa ce versi apa in laptop.Pt mine e clar.De parca orice Gigel ia Macbook.

2 la mana, nu mai poti lua calitate daca nu-i subtire, prin urmare iti asumi riscul de a fi lipite, sudate.Si daca iti trebuie calitate n-ai alternative pe butuc.Ca si la tv-uri, nu mai gasesti calitate decat de la minim diagonala de  49 in sus.Cam asta e tendinta pietei.

Hai sa cautam rival in alte laptopuri la display-ul de pe Mac!

Edited by ionutz_joe2009, 16 May 2018 - 14:10.


#42
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Pai spune si ce solutii ai in situatia in care duci laptopul in service si ori ti se refuza reparatia pe banii tai, ori pierzi toate datele stocate pe hard/SSD.

Probabil ca esti fanboy daca nici nu te-ai obosit sa te uiti peste probleme grave pe care le intalneste zi de zi la produsele Apple. Service-ul lui e amplasat "in buricul targului", nu intr-un cartier marginas al orasului Galati, unde primeste in reparatii 1 laptop la 5-6 luni de zile.

Edited by Hider141, 16 May 2018 - 14:25.


#43
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pt un buton amarat.Stiu!Al de da atati bani pe un laptop din gama de varf se injura ca a varsat apa in laptop si ca n-are bani pt tastatura.La nivelul ala, cand dai atatia bani pe un laptop inseamna ca produci cu el.Rezulta automat si backup la backup.Cine pune mana pe asa ceva si ramane fara date inseamna ca-i dobitoc si ca a intrat in posesia lui pe alte cai.Daca e asa, ca nu accepta recuperarea datelor, bine face Apple.E lumea plina de tampiti.

Stii cum e cand te duci sa cumperi masina sport de top?Nu o poti cumpara pana nu treci niste teste.

Edited by ionutz_joe2009, 16 May 2018 - 14:42.


#44
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sa fii tu linistit, daca ai destui bani cumperi orice masina sport, nu exista teste ci maxim o lista de eligibilitate ca sa nu ajunga un model in serie limitata la Adrian Copilul minune. Deci ca sa repet, cumperi "masina sport" si daca nu ai permis. La fel e si cu Apple asta, cumpara orice pitiponc cu bani Mac ca sa stea pe FB si sa se uite la filme pe Netlix. :) Butonul ala e pur si simplu "planned obsolence", ceva ce e demullt o marca Apple. Practic ei se asigura ca la un moment dat vei fute tastatura si cu ocazia asta vii la apple sa iti faca recovery la date pe dispozitivul nou (cumparat de la ei ofcourse)

#45
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Tehnologia costa, tehnologia propulseaza omenirea.Cine nu a inteles pana acum , nu poate intelege de ce Macbook-ul e cumparat.Ofera calitate, ofera mereu un plus , concurenta e undeva mai jos mereu si copiaza.Cand cumperi Macbook esti undeva in varf, trebuie sa scoti rapid banii cu el.

Edited by ionutz_joe2009, 16 May 2018 - 15:23.


#46
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Da, siiigur ca da.
De buna ce e tehnologia ti se duc tastele la cele mai noi Macbook-uri in mai putin de 1 an si trebuie schimbat tot laptopul, fiindca tastatura e prinsa in nituri.
Sau iti pica ecranul fiindca se rup balamalele.
Si exemplele ar putea continua, dar mi-as raci degeaba gura pentru un fanboy Apple.

P.S.: Nu spun ca alti producători nu o comit uneori. Dar una e sa ti se rupa balamalele/carcasa la un Lenovo de 1000 de lei, si alta la un Macbook de 9000 de lei, de la care ai avea pretentia sa aiba si calitatea de 9000 de lei.

Edited by Hider141, 16 May 2018 - 15:48.


#47
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ei si?La mai toate de top e in nituri.Sar tastele la toate, ce nu-i normal.Ca vad cum unii se mira de ce unii trebuie sa-si scoata banii rapid.Ca domne...patronii vor sa-si scoata banii rapid.Ete de ce.Ca altfel nu se poate, ca tehnologia costa si atat timp cat esti in varf tre sa tragi bine pe ea.

Edited by ionutz_joe2009, 16 May 2018 - 15:32.


#48
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007

View Postunbrutus, on 16 mai 2018 - 13:24, said:

da, f mare relevanta, sa ai aproape 400.000 abonati pe un canal tehnic, fara sex si alte prostii, e o mare realizare si vorbeste despre calitatea continutului postat de respectivul.
nu am inteles prima parte, ce ai vrut sa spui?

Am impresia ca n-ai inteles multe chestii, ai ramas doar fixat pe abonati & shit. Posted Image

View PostAdrexx, on 16 mai 2018 - 13:21, said:

Lamuriti-ma si pe mine, pe scurt.
Nu am produse  Apple.....
Dar de ce toti producatorii  critica  Apple  dar toti il imita ?
Apple a facut  o revolutie  in tehnica.....
Toti cei care au Macintosh  spun ca  nu ar mai lucra  niciodata pe  un computer  cu  Windows.
Plus  calitatea  hardului.....

Eu mi-am dorit dar n-am avut motocicleta cand eram mic, ghici ce.. acum ii urasc pe motociclisti cand ii vad ca se bucura de motorul lor Posted Image
La naiba, cu tot astia.. Ce se intampla daca ramai in mijlocul desertului fara motorina? Unde mai pui ca tricicleta e si mai eco? Beat that!

Edited by laffin, 16 May 2018 - 15:33.


#49
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011

View Postionutz_joe2009, on 16 mai 2018 - 15:21, said:

Tehnologia costa, tehnologia propulseaza omenirea.Cine nu a inteles pana acum , nu poate intelege de ce Macbook-ul e cumparat.Ofera calitate, ofera mereu un plus , concurenta e undeva mai jos mereu si copiaza.Cand cumperi Macbook esti undeva in varf, trebuie sa scoti rapid banii cu el.

M-a bufnit rasul!

#50
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Stiu, e complicat uneori, uneori nu poti intelege.Ce nu poti intelege?Ca banii nu se invart la prosti si ca asta-i si realitatea.Ca de ce cei mai multi top milionari(aproape jumatate) de peste 500 sunt in America.Mai stiu ca aia ara cu calul.

Edited by ionutz_joe2009, 16 May 2018 - 15:40.


#51
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Acum m-a bufnit plansul.

#52
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Stiu, e complicat, nu poti intelege.Asa cum nu poti intelege ca daca ai 30 de sec avans la o licitatie sau tranzactie  esti boss.Ete de ce Safari.Cum nu poti intelege de ce e cam grav daca ai timp de peste 2 sec la o incarcare de pagina.

Edited by ionutz_joe2009, 16 May 2018 - 15:44.


#53
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Avans pe care-l poti obtine doar folosind produsele Apple, corect?
Cred ca incep sa inteleg...

#54
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Si realitatea asta este.Chiar nu ma intereseaza ce-i in America(sau de cine e condusa), dar... internetul ce face la Pentagon?Sau cum e iesit internetul asta?Stii?

Edited by ionutz_joe2009, 16 May 2018 - 15:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate