Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Xerox Workcentre 3225 Scan to PC Not Available

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007
Am imprimanta asta de 4 luni sau mai putin, a functionat ok pana acum o saptamana cand dintr-o data nu mai mai merge Scan to PC. Folosesc conexiune prin Network connection (deci nu USB sau Wireless). Fac un quick scan de pe panoul imprimantei, imi cere sa selectez profilul pentru ca pot scana si salva pe 2 calculatoare. Dupa ce selectez profilul imi zice "Connecting..." si dupa 5 secunde imi zice "Not available", si cam atat.

Daca folosesc Windows Fax and Scan e ok, merge. Deci strict acolo cand imi cere sa selectez profilul nu trece. Am reinstalat imprimanta, nimic. Am facut disable/enable la profil din Xerox Easy Printer Manager, initial parea sa mearga apoi nici asa nu mai merge. Am pus o noua versiune de fireware, adica ultima, nu a ajutat cu nimic.

Am sunat la consulatanta, mi au zis sa iau legatura cu un service din Cluj autorizat. Nu's incantat ca trebuie asa devreme sa o duc in service, pt ca e un deranj destul de mare sa impachetez imprimanta sa o transport fix in intervalul in care eu sunt la lucru, sa o las nu stiu cat timp, sa mai dispara piese din ea fara sa stiu...

Sunt ceva solutii ? MS

#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Incearca pe un laptop Scan to PC ( este cea mai la indemana verificare )...........si posteaza raspunsu'.

#3
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014
Cauta in START - programul  Easy Printer Manager (il instalezi daca nu il ai deja istalat deodata cu driverele)
in meniu principal  acceseaza  Scan to PC  
1. verifica sa fie selectata ENABLE scan from Device Panel

daca se incapataneaza
2. mergi la EDIT -scan ID si schimba numele calculatorului

daca nici asa nu vrea
3 pune pe Disable, salveaza, apoi Enable din nou si salveaza

Functioneaza , testat de catre noi  . Atasat print screen!

Attached Files


Edited by smart_reset, 15 May 2018 - 19:34.


#4
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007

 smart_reset, on 15 mai 2018 - 19:32, said:

Cauta in START - programul  Easy Printer Manager (il instalezi daca nu il ai deja istalat deodata cu driverele)
in meniu principal  acceseaza  Scan to PC  
1. verifica sa fie selectata ENABLE scan from Device Panel

daca se incapataneaza
2. mergi la EDIT -scan ID si schimba numele calculatorului

daca nici asa nu vrea
3 pune pe Disable, salveaza, apoi Enable din nou si salveaza

Functioneaza , testat de catre noi  . Atasat print screen!

Salut, exact asta am facut si eu cand ziceam ca am facut disable/enable practic am facut disable si apoi enable scan from device panel.. Am editat si Scan Id si face la fel. Ce e interesant e ca pe celalalt calculator, pe calculatorul sotiei functioneaza, acum vad doar..deci acolo merge de fiecare data. La mine nu. As zice ca tine de calculatorul meu, dar ce sa fie ?

 ChemTeacher, on 15 mai 2018 - 19:21, said:

Incearca pe un laptop Scan to PC ( este cea mai la indemana verificare )...........si posteaza raspunsu'.

Am 2 calculatoare legate le retea, acum vad ca pe calculatorul sotiei merge. Nu stiu de ce am retinut ca testasem si la ea si nu mergea.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
Ce sisteme de operare/ versiuni?

Microsoft are prostul obicei să mai facă update la SMB

#6
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007

 iladi, on 15 mai 2018 - 20:32, said:

Ce sisteme de operare/ versiuni?

Microsoft are prostul obicei să mai facă update la SMB

Ambele sisteme pe care le folosesc sunt absolut identice. Au aceeasi placa de baza, procesor si ram. Acelasi windows 10. Probabil cum zici si tu, updateurile difera ma gandesc...desi sunt la zi. Diferenta e ca pe al meu nu mai merge si pe al ei da.

#7
Savi0r26

Savi0r26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.09.2012
Incearca sa deschizi windows firewall-network and sharing centre-change advenced sharing settings , derulezi pana jos unde gasesti password protected sharing dupa care bifez TURN OFF PASSWORD PROTECTED SHARING, save changes si ar trebui sa mearga.
Daca nu merge nici asa revino cu un raspuns si o sa-ti ofer si alte solutii

#8
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007

 Savi0r26, on 16 mai 2018 - 09:37, said:

Incearca sa deschizi windows firewall-network and sharing centre-change advenced sharing settings , derulezi pana jos unde gasesti password protected sharing dupa care bifez TURN OFF PASSWORD PROTECTED SHARING, save changes si ar trebui sa mearga.
Daca nu merge nici asa revino cu un raspuns si o sa-ti ofer si alte solutii

Salut, am incercat. Tot nu merge. Ms

#9
paulalexandru20

paulalexandru20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.07.2007
Alte sugestii? Ms fain

#10
bvlucretiu

bvlucretiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.10.2009
S-a rezolvat problema?
Deci ești legat de PC printr-un router?
Poate ai schimbat parola routerului la Wireless, așa ceva am pățit și eu!

Și eu am un Xerox WorkCentre 3025 și pe perioada de un an de când o am folosit-o foarte puțin și deja am fost nevoit să refilez tonerul căci deja nu mai lucra pentru că are un cip care este setat la un număr de 1000 de pagini și chiar dacă cele 1000 de pagini pe care le imprimi nu au o intensitate mare de text, deci chiar dacă în cartuș mai este praf pentru imprimare cipul nu mai dă voie dacă depășește imprimarea celor 1000 de pagini și trebuie să scoți din nou undeva la 110 lei din buzunar pentru refilare, ceea ce nu mi se pare chiar ok!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate