Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Hyundai Tucson 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#181
MosBabacu

MosBabacu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.04.2007
Ms mult de info! Vreau să fac aceeași mișcare, dar probabil pe firmă și să vin cu ea pe roți (oricum am drum prin Germania). Știi dacă la RAR e ceva in plus față de ce ai face la una second din UE (carte, identificare)?

#182
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Dacă ai oricum drum p-acolo e perfect. La RAR, parcă se face aceeasi procedură ca la una second, trebuie actele traduse, fac ei acolo ITP, identificare, elibereaza actele in de RO.

#183
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

 elyon85, on 21 martie 2019 - 22:08, said:

Buna ziua tuturor! Ma gandeam si eu sa-mi cumpar o masinuta noua. Nu sunt cunoscator de masini am condus doar masini vechiute, nu ma pricep la cupluri, motoare, etc. Asa ca o sa postez ceea ce imi permit si ce mi-a placut:
- Tucson de 1.6 GDI 132CP, 2WD, varianta de echipare Style - pret 20.000
- Kona 1.0 GDI 120CP, varianta de echipare Highway- pret 16.500.
- Ford Ecosport 1.0, 125CP, varianta de echipare Titanium - 16.500. (sincer nu prea imi place modelul)
- Ford Focus, 1.0, 125CP, varianta de  echipare Trend-16.500
- Ford Focus, 1.0, 125CP, varianta de  echipare Titanium Business -19.500
Intrebarile mele:
1. Considerand ca nu imi permit varianta 4WD are rost sa-mi iau suv sau sa raman la un sedan (gen Hunday Elantra sau Ford Focus).
2. Daca aleg SUV are rost sa-mi achizitionez Tusconul la varianta asta de echipare si daca este 2WD? sau sa raman cu o Kona care e tot 2WD?
3. Ford are ceva mai multe dotari comparand echivalentul lor de la hunday la aceleasi preturi...dotari se refera gen lumini led si siguranta(trafic colision, Lkaid, franare post impact, etc)
4. O parere pertinenta daca merita sa achizitionez o masina SH de clasa mai buna si an mai vechi...gen WV Passat din 2015 intre 16.000 si 20.000. Adica asta isi pastreaza pretul si peste inca 5 ani? Ea are vreo 100.000 km minim la banii astaia dar e full option, etc
Va multumesc anticipat
Depinde unde folosești mașina. Te poți uita și la Kia, poate găsești oferta ok și ai garanție 7 ani. Mai bine ne spui pentru ce vrei mașina, cam cati km faci unde o folosești mai mult.

#184
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003

 elyon85, on 21 martie 2019 - 22:08, said:

Buna ziua tuturor! Ma gandeam si eu sa-mi cumpar o masinuta noua. Nu sunt cunoscator de masini am condus doar masini vechiute, nu ma pricep la cupluri, motoare, etc. Asa ca o sa postez ceea ce imi permit si ce mi-a placut:
- Tucson de 1.6 GDI 132CP, 2WD, varianta de echipare Style - pret 20.000
- Kona 1.0 GDI 120CP, varianta de echipare Highway- pret 16.500.
- Ford Ecosport 1.0, 125CP, varianta de echipare Titanium - 16.500. (sincer nu prea imi place modelul)
- Ford Focus, 1.0, 125CP, varianta de  echipare Trend-16.500
- Ford Focus, 1.0, 125CP, varianta de  echipare Titanium Business -19.500
Intrebarile mele:
1. Considerand ca nu imi permit varianta 4WD are rost sa-mi iau suv sau sa raman la un sedan (gen Hunday Elantra sau Ford Focus).
2. Daca aleg SUV are rost sa-mi achizitionez Tusconul la varianta asta de echipare si daca este 2WD? sau sa raman cu o Kona care e tot 2WD?
3. Ford are ceva mai multe dotari comparand echivalentul lor de la hunday la aceleasi preturi...dotari se refera gen lumini led si siguranta(trafic colision, Lkaid, franare post impact, etc)
4. O parere pertinenta daca merita sa achizitionez o masina SH de clasa mai buna si an mai vechi...gen WV Passat din 2015 intre 16.000 si 20.000. Adica asta isi pastreaza pretul si peste inca 5 ani? Ea are vreo 100.000 km minim la banii astaia dar e full option, etc
Va multumesc anticipat

1. SUV 4x4 e ca pul.. fără oo. Parerea mea
2. vezi 1.
3. improbabil
4. nici o mașină din lumea asta nu-si pastrează prețul peste 1-2-3-4-5-..-n ani. La unele scade mult, la altele foarte mult. Avantajul la un SH e că deja i-a scazut prețul si nu te mai oftici asa mult apoi. Poate fi o alternativă bună un sh, mai ales dacă mai este și în garanție. Depinde si de noroc. Ce înseamnă full options azi, peste 5 ani o sa fie deja old news

Mai important ar fi sa ne zici si ce buget ai, in ce scop folosești masina si câți km faci anual cu ea, cum a spus mai sus colegul...

#185
elyon85

elyon85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2007
Multumesc pentru raspunsuri. Masina o folosesc doar pentru oras, locuiesc in Tm si la bloc. Fac drumuri scurte in oras mai mereu..gen lucru-acasa-mall...vreo 12-20 km pe zi. Anual ceva drumuri de Bucuresti , Brasov, unul la mare,etc...km fac cam 10.000 pe an (de aia iau benzinar). Bugetul este de maxim 20.000 euro (nu m-as supara sa iau una la 16.000 daca pentru 4000 are cateva optiuni in plus care nu sunt extraordinar de importante). Ideea e ca vreau sa cumpar masina sa o tin, nu sa o vand peste 3-5 ani. De aceea ma gandesc ca poate e mai bine sa fie noua decat SH...dar repet la 16.000 am gasit WV Passat din 2015 cu toate dotarile, in Germania. Si da full options acum peste 5 ani e old news...dar pasatul din 2015 are tot ce are tucsonul din 2019 si ceva in plus...Si la raspunsul 1 banuiesc ca te-ai referit k suv 2x4 e ca ....descrierea facuta de tine, nu 4x4 nu?

Edited by elyon85, 22 March 2019 - 19:08.


#186
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Kia ceed cu 7 ani garanție :)

#187
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eCm5fiRniXc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#188
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Dacă ăste e un "in-depth review" de 19 minute, ăla de pe turatii.ro (https://www.turatii....4wd-at8-luxury/)  de peste2 ore jumate, cum mai este? :)

#189
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 cata, on 14 februarie 2019 - 09:55, said:

Hyundai Tucson 2.0l CRDi 4WD AT8 video 1 of 4
Hyundai Tucson 2.0l CRDi 4WD AT8 video 2 of 4
Hyundai Tucson 2.0l CRDi 4WD AT8 video 3 of 4
Hyundai Tucson 2.0l CRDi 4WD AT8 video 4 of 4
Robert Adam are concurenta in Romania, dar asta nu inseamna ca nu putem asculta/vedea si alte pareri.
De exemplu poti sa vezi cum stau 3 persoane pe bancheta spate, nu?

 modream, on 10 aprilie 2019 - 14:31, said:

Dacă ăste e un "in-depth review" de 19 minute, ăla de pe turatii.ro (https://www.turatii....4wd-at8-luxury/)  de peste2 ore jumate, cum mai este? Posted Image

Edited by cata, 10 April 2019 - 14:41.


#190
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
Normal, doar titlul era amuzant :) Si totusi, avea 19 minute, am vazut unele de 4-5 minute intitulate similar (Full review etc.)

#191
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Salut. Am achizitionat de curand un Tucson 1.6 CRDI AWD, varianta Style. Masina urmeaza sa-mi ajunga peste 2 saptamani. Ideea e ca aceasta versiune nu are navigație dar intrebarea mea este: daca prin conexiunea prin cablu usb sau proiectarea telefonului la displayul masinii, pot vedea waze-ul sau alt navigator pe display-ul mașinii? Si, daca stiti, ce altceva as mai putea face prin conexiunea telefonului cu masina? Adica, pot sa fac ceva gen mirroring, pot sa pun muzica, videoclipuri de pe youtube pe displayul masinii sau ce pot sa mai fac altceva cu telefonul in combinatie cu tableta (displayul masinii) sau chiar direct cu tableta masinii. Multumesc mult.

#192
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostCamataru10, on 29 mai 2019 - 16:59, said:

Ideea e ca aceasta versiune nu are navigație dar intrebarea mea este: daca prin conexiunea prin cablu usb sau proiectarea telefonului la displayul masinii, pot vedea waze-ul sau alt navigator pe display-ul mașinii?
Sincer nu știu, dar mă întreb, dacă ar fi posibil, cine ar fi atât de prost să dea bani pe navigație?

Cu toate că nu-i chiar plăcut să te afli pe o autostradă necunoscută și să-ți sune telefonul exact atunci când GPS-ul ți-ar fi spus: "ieși acum, adormitule". Posted Image

#193
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View PostCamataru10, on 29 mai 2019 - 16:59, said:

Salut. Am achizitionat de curand un Tucson 1.6 CRDI AWD, varianta Style. Masina urmeaza sa-mi ajunga peste 2 saptamani. Ideea e ca aceasta versiune nu are navigație dar intrebarea mea este: daca prin conexiunea prin cablu usb sau proiectarea telefonului la displayul masinii, pot vedea waze-ul sau alt navigator pe display-ul mașinii? Si, daca stiti, ce altceva as mai putea face prin conexiunea telefonului cu masina? Adica, pot sa fac ceva gen mirroring, pot sa pun muzica, videoclipuri de pe youtube pe displayul masinii sau ce pot sa mai fac altceva cu telefonul in combinatie cu tableta (displayul masinii) sau chiar direct cu tableta masinii. Multumesc mult.

Am aceasi masina de 2 saptamani.
Poti pune waze si goole maps ca navigatie. Acum depinde si ce telefon ai.
Masina stie Android Auto si apple car play.
Din pacate android auto nu este oficial in Romania si trebie sa faci niste manariii, instalezi aplicatia pe telefon de pe un anume site, o sa iti spuna cel de la care ai luat masina.
Poti pune muzica de pe youtube dar nu vei avea video, nu am incercat cu filme de pe stick  usb dar am timp
Pe partea de screen mirroring cauta pe google, au facut niste baieti pe android achestia asta.
PE partea de telefon stai calm ca nu iti iese din navigatie cand suna cum s-a mentionat anterior, ai comenzile telefonice pe volan raspunzi si asta e. Wazul se aute si te antentioneaza chiar si in timpul conversatiei. Asta ar fi fost comportamentul si daca luai cu navigatie, deci sa nu regreti.

#194
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

View Postericmario, on 29 mai 2019 - 19:56, said:


Sincer nu știu, dar mă Ă®ntreb, dacă ar fi posibil, cine ar fi atât de prost să dea bani pe navigație?

Cu toate că nu-i chiar plăcut să te afli pe o autostradă necunoscută și să-ți sune telefonul exact atunci când GPS-ul ți-ar fi spus: "ieși acum, adormitule". Posted Image
Poti sa ai sistem de infotainment cu Android auto/car play si fara navigație sau poți sa le ai pe ambele

#195
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Am telefon Samsung S8. Sper sa se conecteze cumva la tableta masinii. Cum pot sa fac sa vorbesc pe boxele masinii la apelurile telefonice?
Dar de conectat la tableta masinii cum sa fac sa conectez telefonul?

#196
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Bluetooth sau cablu usb :)
Încearcă cu cablul telefonului nu cu alea de 10 lei deoarece unele nu suporta transfer date

Edited by MicroEdge, 30 May 2019 - 16:42.


#197
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View PostCamataru10, on 30 mai 2019 - 16:06, said:

Am telefon Samsung S8. Sper sa se conecteze cumva la tableta masinii. Cum pot sa fac sa vorbesc pe boxele masinii la apelurile telefonice?
Dar de conectat la tableta masinii cum sa fac sa conectez telefonul?

S8= android auto
Conectiunea la systemul infoteiment al masini (tableta cum spui tu ) sa puti rula waze se face obligatoriu prin cablu.
Iesi de aici https://www.apkmirro...c/android-auto/ aplicatia Android Auto in functie de telefon (procesor telefon) si o instalezi pe tel. IN appstore nu o vei gasi pentru ca nu este pentru Romania.
Daca la instalarea aplicatiei pe telefon iti da eroare de genul "Aplicatia nu este pentru tara dumneavoastra" mai incearca.

Pentru putea utiliza systemul audio sa al masinii sa vorbesti la telefon obligatoriu conectezi bluetoot. Comunicarea audio dintre masina si telefon se face prin un protocol bluetooth numit Advanced Audio Distribution Profile (A2DP)
Eu personal le folosesc pe ambele pentru ca odata ce ai conecta telefonul prin bluetooth la masina su duce repede bateria, dar daca ai conect si cablu la portul usb din console se si incarca. Asa ca practi ai incarcare la telefon in timp ce folosesti waze si vb la telefon prin systemul audio al masinii

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JlUHk3QJ70o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by badboy1985ro, 30 May 2019 - 16:50.


#198
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Intrebare Tucson, motor 1.6 Crdi 136 Cp(diesel), varianta Style, cutie automata, are add blue?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate