Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Programul WiFi4EU

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

Începând de astăzi, 15 mai 2018, ora 14.00, administrațiile locale din România înscrise în cadrul programului WiFi4EU pot depune cereri pentru a obține finanțare din partea UE în vederea instalării unor puncte de acces public și gratuit la internet fără fir. Programul WiFi4EU (www.WiFi4EU.eu) lansat de Comisia Europeană oferă bonuri în valoare de 15.000 Euro pe care administrațiile locale le pot folosi pentru a instala puncte de acces Wi-Fi în spații publice, de exemplu în biblioteci, muzee, parcuri sau piețe publice.
Dacă nu v-ați înscris pentru a putea aplica pentru această finanțare, vor exista, până în 2020, încă alte 4 campanii de depunere a cererilor de finanțare.



ANCOM: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=803459549857866&id=392368250967000
https://www.wifi4eu.eu/#/home

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Cam useless la noi cu atatia GB de net mobil.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 Neaceasca85, on 15 mai 2018 - 14:02, said:

Cam useless la noi cu atatia GB de net mobil.

este bun pentru turism, si pentru cei care nu au atati GB de net. Pe langa asta in multe locatii inchise conexiunea la internet este slabita. Eu zic ca este o idee buna.

#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Eu vreau să văd la primăria de la țară unul de-ăsta! Posted Image

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Mutam "Sfatul popular" pe "forum" ?

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O să se bage și ai noștri că e loc de furat.

Exact asta ne lipsea.
Wireless la Poplaca și la Pișcăuții din Deal.

Că nu e poporu suficient de activ pe social media domne.
De-o fabrică ceva o cizmărie nu dă fonduri. Numa de prostii.

Să vezi acum ce umflă Emagu prețul la routere wireless.

Edited by exceswater, 15 May 2018 - 14:20.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
nici nu vreau sa stiu cate inscrieri vor exista, dar implementatul aparaturii nu va exista si banii dispar in buzunarele smecherilor.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cel mai mare grad de implementare va fi în zonele rurale.

Altfel ță foame când ai oaierless, nu ?

România e oricum bunsimțless, apăless, căldurăless, guvernless, președinteless, norocless, salariidecenteless, viitorless.
Acum va fi și wireless.

Edited by exceswater, 15 May 2018 - 14:28.


#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
de parca nu ar fi destule surse de radiatii....

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Stiu localitate turistica, bine administrata, care a aplicat pentru programul asta. E un program bun hai sa nu mai fim carcotasi.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Personal nu am deloc nevoie de asa ceva, avand Digi.Mobil, pe a carui conexiune de date mobile puteai dormi inca din cele mai vechi timpuri pentru ca nu te taxeaza pentru traficul efectuat.

4 G si 5 G vor satisface cu brio nevoia de internet outdoor si mai ales in miscare, dar Wi-Fi (Wo-Wi-Fi util unde nu e semnal de afara) e ceva pentru indoor si mai ales personal, routerele publice vor avea soarta celor de la Digi Wi-Fi si sunt bani aruncati. Util doar turistilor straini aflati in roaming pe teritoriul Romaniei.

Edited by Neaceasca85, 15 May 2018 - 15:06.


#12
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Sa  vezi cum merge sapa pe camp  cu  wifi gratis Posted Image  .Ideea in este ok ,internet inseamna informatii ..........doar ca odata luati acesti bani sa fie folositi corect nu  comision la domnul primar sau ......functionari din primarii .... .Ideea sa fie amlasate statiile pe langa scolile generale de la sate ,..iar la oras in centrele istorice ,zonele turistice.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Nevoia de Wi-Fi gratis categoric a scazut drastic, eu practic setarea neparolata a routerelor mele si nu mai am aproape deloc "clienti" clandestini pe ele, fatza de 2011-2015 cand erau destui.

#14
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu ai pt ca netul e ieftin acum, si nu mai sunt disperati care intra pe retele neparolate

#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Daca se implementeaza asta va fi util pentru cine locuieste aproape de astfel de zone ca va putea renunta a mai plati abonamente la net.

#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Probabil ca va fi o conexiune pe care nu te poti baza 100%. Sunt zone turistice in care, pentru straini, sunt bune aceste retele wifi.

Quote


Personal nu am deloc nevoie de asa ceva, avand Digi.Mobil, pe a carui conexiune de date mobile puteai dormi inca din cele mai vechi timpuri pentru ca nu te taxeaza pentru traficul efectuat.
Evident nu e pentru tine sau pentru mine sau alti bogati cu digi. Am fost cu niste parteneri de la serviciu in Delta (astia din afara UE) si au fost incantati sa aiba la pensiune si restaurant  wifi moca pentru ca pe datele lor i-ar fi costat o mica avere.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
măcar de-ar continua ideea cu montarea de camere care să transmită pe site-ul primăriei imagini din localitatea respectivă
astfel îl vom ajuta pe busu să nu mai abereze meteo...

 Neaceasca85, on 15 mai 2018 - 15:08, said:

Nevoia de Wi-Fi gratis categoric a scazut drastic, eu practic setarea neparolata a routerelor mele si nu mai am aproape deloc "clienti" clandestini pe ele, fatza de 2011-2015 cand erau destui.

io cu routerul parolat (5 litere+4cifre fără legătură personală...) și am avut surpriza să mă sune providerul ISP să mă tragă de urechi că floodez rețeaua
după verificări comune cu tehnicul lor am găsit că era un găinaț agățat de ip-ul meu și se ocupa cu prostii

am băgat o parolă de n-o mai știu nici io :) și am scăpat...

#18
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

 Neaceasca85, on 15 mai 2018 - 14:02, said:

Cam useless la noi cu atatia GB de net mobil.
Ce-am ajuns si noi...
Net moka ? Neah, nu-mi trebe'...

Daca in urma cu vreo 10 ani ma gandeam sa-mi iau net din 2 parti ca mnah, back-up, acum am renuntat complet la idee.
Am net de back-up pe mobil daca e sa fie ceva. Plus ca netu' fix vine pe fibra asa ca... nu-mi trebe' wi-fi moka.

Pentru turisti straini insa banuiesc ca e util. In loc sa roaming baga wi-fi moka.
Ei il platesc, ei beneficiaza, eu zic sa le cerem si bani ca sa-i lasam sa bage :D
G L U M E S C !!!
(foarte posibil vreun consilier ceva local insa sa-i fete mintea o genialitate d-asta - sa puna curentu' la megapret, sa puna netu' la megapret, ca tot plateste coana UE)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate