Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bicicleta pliabila 20" pentru offroad

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Da, ati citit bine...off-road, nu downhill! Am deja un hardtail entry level de la Cross (Gravito VB), care a vazut dealuri, pietre, radacini si downhill cat cuprinde. Un set de frane schimbat, o reglare de ax pedalier si e iar ca noua.

Mai vrem inca una, pentru plimbari prin oras, dar si iesiri pe la tara/munte pe drumuri pietruite (sau nu), insa nu avem loc pentru inca o bicicleta "normala", nici in garsoniera, nici in masina. Plus ca liftul e mic, eu pot urca 5 etaje cu a mea pe scari fara mare efort, dar sotia trebuie neaparat s-o duca cu liftul. Din aceste 3 mari motive, a doua bicicleta trebuie sa fie pliabila. Cu roti de 20".

Sotia ar fi vrut un Dahon Expresso, cu roti de 26", sa fie cat o bicicleta normala cand e extinsa, dar si in forma pliata este mult, mult prea mare pentru spatiile noastre disponibile din casa/masina. Si nici intr-un metrou aglomerat n-ar intra usor. Asa ca ne limitam la ceva mai mic, de 20".
Numai ca piata asta a pliabilelor este cvasi necunoscuta pentru mine si habar n-am spre ce model sa ne indreptam. Intr-un buget de...300 eur (noua), sau 1000 de lei (SH). Ceva indicatii, va rog?

Modelele de la Decathlon sunt cat de cat fiabile? Ma incanta posibilitatea de retur, garantia la un brand mare, care sa nu dea din colt in colt. Dar nici sa stau la 2 luni cu ea in service, cum am mai auzit ca se ajunge...

"Daca ti se par prea mici si delicate, îti recomandam sa testezi una pentru a te convinge ca rapoartele de transmisie foi/pinioane sunt mult mai eficiente decât le MTB!"  - pe site la Veloteca, despre pliabile. Adevar sau doar abureala de marketing?

Edited by dimripper, 15 May 2018 - 10:37.


#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Nu prea exista la pretul mentionat de tine. Stiu doua modele de biciclete cu roti de 20", pliabile si pentru offroad: Dahon Jetstream(care se mai gaseste in unele magazine online din Romania) si Airnimal Rhino(care nu se vinde aici). Ambele sunt foarte scumpe.

[ https://image.ibb.co/iHNVkd/attachment_php_attachmentid_12254_d_1290047894.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://image.ibb.co/kFosyy/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Merge pe drumuri pietruite, nu-i trebuie FS pliabil :)

La acel buget cea din decath la 1300lei... daca mai gasesti variante pune-le aici.

#4
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postsirgoofy, on 15 mai 2018 - 12:04, said:

Merge pe drumuri pietruite, nu-i trebuie FS pliabil Posted Image

La acel buget cea din decath la 1300lei... daca mai gasesti variante pune-le aici.
Asa ma gandeam si eu, nu e nevoie de full suspension.
Tilt 500 de la Decathlon are review-uri cam slabe, totusi. Cel mai teama mi-e de slabirea prinderilor cadrului in timpul mersului.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Daca ai probleme mergi la garantie, nu stiu cum e.

Totusi ma indoiesc ca va merge cu bicicleta de 13kg pe metrou.. pt metrou trotineta pliabila.

[ https://www.decathlon.ro/media/850/8500546/big_8d850e05-5ee0-4f88-8c34-1809fa7c9a48.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 15 May 2018 - 12:24.


#6
georgescu_psb

georgescu_psb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.04.2018

View Postsirgoofy, on 15 mai 2018 - 12:18, said:

Daca ai probleme mergi la garantie, nu stiu cum e.

Totusi ma indoiesc ca va merge cu bicicleta de 13kg pe metrou.. pt metrou trotineta pliabila.
Eu nu mi-am pliat trotineta niciodata in metrou, e loc destul... dar nu la ore de varf cand nici fara trotineta nu incapi! La vagoanele Bombardier o bag langa usa toata pe sub scaune si la vedere ramane numai ghidonul sau daca stau pe scaun intra sub mine toata. In felul asta nu deranjez pe nimeni.
O singura data s-a luat de mine un "bodigard" batran din ala cu aspect ceausist intr-o statie de metrou vazand ca umblam pe trotineta.

Legat de subiect, cele de la Decathlon pliabile mi se par grele si prost facute.
Din pacate una buna e scumpa; am vazut la un prieten IT-ist (are bani garla) genul asta de pliabila usoara, de marca, desteapta dar costa de behai! El si-a cumparat o ciudatenie pliabila cu vreo 800 euro discount de la peste 1000 euro. Dar e mica si usoara, cand o strange o baga oriunde.

dimripper ar mai fi si varianta sa cauti un mini MTB sau ceva genul asta cu roti mici care se scot cu clema manuala ca la cursiere si cand o carati sau depozitati sa-i scoateti rotile (se scot usor cu mainile goale, fara scule). Stiu ca e nepractic dar ar fi mai ieftin si iei una care da mai bine in hartoapele de la tara. Cu piticaniile astea cu roti mici nu te vad bine in hartoape.

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
pedale pliabile:

https://www.hervis.r...p/COLOR-2320849

https://www.hervis.r...p/COLOR-2340004

https://www.hervis.r...aeder_citybikes

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
De ce nu vorbiti cu asociatia de proprietari sa va dea o cheie de la subsol, verificati bine subsolul, sa nu aiba carari pe unde pot umbla "sobolanii" si le depozitati frumos acolo, nu le mai carati cu liftul pana la etajul 5, la noi in bloc  sunt cativa care le depoziteaza acolo

#9
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View PostPlaton, on 15 mai 2018 - 19:55, said:

De ce nu vorbiti cu asociatia de proprietari sa va dea o cheie de la subsol, verificati bine subsolul, sa nu aiba carari pe unde pot umbla "sobolanii" si le depozitati frumos acolo, nu le mai carati cu liftul pana la etajul 5, la noi in bloc  sunt cativa care le depoziteaza acolo
Pentru ca...experienta deja cu furturi de la subsol. Sunt membru in comitet, am cheie de la subsol si il cunosc. In casa e in cea mai deplina siguranta, pentru ca aici am asigurare facultativa.

View Postgeorgescu_psb, on 15 mai 2018 - 18:03, said:


dimripper ar mai fi si varianta sa cauti un mini MTB sau ceva genul asta cu roti mici care se scot cu clema manuala ca la cursiere si cand o carati sau depozitati sa-i scoateti rotile (se scot usor cu mainile goale, fara scule). Stiu ca e nepractic dar ar fi mai ieftin si iei una care da mai bine in hartoapele de la tara. Cu piticaniile astea cu roti mici nu te vad bine in hartoape.
Buna idee, vazusem ceva de genul mai demult, dar doar roata fatza iesea instant. Exista cumva pentru ambele roti? Si cum ar trebui sa filtrez informatia asta pe site-uri. Cunosti niste modele?

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
tu ai zis „off-road”... pliabilă și off-road nu dă bine... ce balamale să aibă să țină cât o sudură???
(pt subsol, pui o cameră web IP/wifi :) )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate