Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Solutie ventilator bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut!

Problema mea e in felul urmator: am o bucatarie mare, cu geamurile orientate spre Vest, implicit se incalzeste foarte repede si puternic vara. Cum gatim mai mult dupa amiaza spre seara, acela e momentul cand trebuie sa deschidem si geamurile. Se aeriseste eficient cu ambele geamuri deschise.

Si acum intervine problema - vederea e la bulevard. Si e zgomot.....foarte. zgomot. Si daca nu e trafic, sunt cocalari cu bass in portbagaj impartit altruist cu tot cartierul si tipete de neam prost. Experiente si solutii la aceste aspecte, poate in alt topic...

Caut o solutie sa pot gati/sta in bucatarie cu geamurile inchise, dar aerisindu-se corespunzator, preferabil cu un ventilator de mare putere. Hota, daca as avea cum sa o montez, ar fi doar o solutie partiala, deoarece doar preia aburul din zona de gatit, nu aeriseste si restul bucatariei. Si oricum nu am cum sa o montez, deoarece e prost proiectata (nu de mine), plita si cuptorul electric sunt sub geam, iar o hota deasupra lor ar insemna ca nu mai pot deschide geamurile. Si hota telescopica, sa coboare din tavan, de la un nivel mai ridicat decat al geamurilor, si sa mai fie si eficienta, eu nu am gasit, nici la noi, nici prin alte tari.

M-am gandit ca ultima solutie la un ventilator, montat tot intr-o gaura de hota, cat de puternic posibil. Problema e cu izolarea fonica atunci cand e oprit, clapetele gravitationale ramanand singurul obstacol intre exterior si bucatarie. Mi-e teama sa nu cad din lac in putz. Am avut o garsoniera mica, unde facusem un traseu de ventilatie de la baie spre exterior, cu o lungime de 3 metri. Desi avea doua clapete de sens plus clapetele gravitationale, in baie se auzeau toate zgomotele de afara (!) (fiind la etajul 3), atunci cand ventilatorul era oprit. Exista vreun model...ultra smecher care sa nu sufere de acest incovenient?..

Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cate probleme existentiale ai Posted Image

Se poate niste poze cu locul "crimei" sa vedem  exact ce si cum ?

#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.07.2017

 dimripper, on 15 mai 2018 - 09:50, said:

...un ventilator de mare putere...
Dacă nu-l montezi afară, zgomotul lui va fi mai mare ca cel de pe bulevard.

Quote

Hota...nu aeriseste si restul bucatariei...
Și ventilatorului și hotei trebuie să-i asiguri aer curat de afară. Adică încă o gaură...prin care zgomotul stradal are acces în casă.

Edited by Rubin1977, 15 May 2018 - 10:15.


#4
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 Naijax, on 15 mai 2018 - 10:00, said:

Cate probleme existentiale ai Posted Image

Se poate niste poze cu locul "crimei" sa vedem  exact ce si cum ?

Pai nu se poate, ca sunt la birou Posted Image dar imagineaza-ti o plita incorporata care sta in dreptul unul geam cu doua deschideri, total 140x115. Ma gandesc la ventilator sa stea deasupra buiandrugului de geam, central, acela fiind si centrul laturii exterioare a bucatariei.

 Rubin1977, on 15 mai 2018 - 10:08, said:

Dacă nu-l montezi afară, zgomotul lui va fi mai mare ca cel de pe bulevard.

Posibil, dar va fi zgomot alb, pe care il percep chiar ca fiind linistitor, spre deosebire de zgomotele produse de terti. Altadata dormeam cu dezumidificatorul in camera, avand aproape 40db, dar era zgomot alb. Mai repede ma adormea.

#5
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 dimripper, on 15 mai 2018 - 09:50, said:

am o bucatarie mare
Si de mare ce e, ti-ai pus plita sub geam...Posted Image

#6
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.07.2017

 dimripper, on 15 mai 2018 - 10:15, said:

Posibil, dar va fi zgomot alb
Crezi tu că veți rezista în bucătărie cu un...zgomot alb ca acesta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I0sPR0P6kUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Rubin1977, 15 May 2018 - 10:48.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cum naiba sa pui plita in dreptul geamului ?
Mai ai si bucatarie mare
Jesus Fucking Christ Posted Image

In fine - nu e treaba mea

Incearca sa "inghesui" o hota deasupra geamului
Alege unul din modelele astea si mai "ajustezi" un pic partea de sus

Attached Files



#8
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 Onan_Barbaru, on 15 mai 2018 - 10:15, said:

Si de mare ce e, ti-ai pus plita sub geam...Posted Image
prost proiectata (nu de mine). Mai citeste post-ul de start o data, pls.

Am luat-o la cheie, incorporata, tot. Deranjul e maxim sa fac schimb cu chiuveta acum.

 Naijax, on 15 mai 2018 - 10:29, said:

Cum naiba sa pui plita in dreptul geamului ?
Mai ai si bucatarie mare
Jesus Fucking Christ Posted Image

In fine - nu e treaba mea

Incearca sa "inghesui" o hota deasupra geamului
Alege unul din modelele astea si mai "ajustezi" un pic partea de sus
E treaba ta...sa citesti cu atentie inainte sa arunci piatra. In fine....nu e treaba mea.

Modelele propuse de tine tot vor functiona la mai bine de 1 metru deasupra flacarii, tot inutil....

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Deci (am citit de 2 ori) tu ai 2 prob.:1-Gatesti sau nu, se incalzeste bucataria pentru ca soarele bate direct.2- aerisirea cand gatesti.Corect pana aici? Exista hote verticale care coboara la telecomanda pt cand gatesti.La partea 1 te descurci.

#10
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 dimripper, on 15 mai 2018 - 10:36, said:

Am luat-o la cheie, incorporata, tot.
Inainte s-o cumperi, nu te-ai uitat pe ce dai banii?

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 dimripper, on 15 mai 2018 - 09:50, said:

Hota, daca as avea cum sa o montez, ar fi doar o solutie partiala, deoarece doar preia aburul din zona de gatit, nu aeriseste si restul bucatariei.
Ba da, aeriseste si restul bucatariei. Fizic nu ai cum sa scoti aer doar dintr-o zona intr-o incapere deschisa.

Aerul este un gaz. Gazele, prin definitie, nu au forma si volum propriu ci ocupa tot volumul care-l au la dispozitie.
Tu scoti aer de deasupra de plita, atunci aerul din restul bucatariei va veni si va ocupa volumul pe care tocmai l-ai eliberat.

Hota este eficienta insa doar daca pe undeva poate sa intre in bucatarie aer de compensare, care sa inlocuiasca aerul eliminat de hota.

Eu, de exemplu, deschid un geam la o camera pe partea opusa bucatariei si las deschisa usa la bucatarie. Daca hota merge la maxim, cand stai in usa, se simte curent de aer cum intra din camera in bucatarie (hota mea este de tip "Arctic cu 2 motoare").

Edited by kolfleading, 15 May 2018 - 10:50.


#12
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 MikeSpike, on 15 mai 2018 - 10:40, said:

Deci (am citit de 2 ori) tu ai 2 prob.:1-Gatesti sau nu, se incalzeste bucataria pentru ca soarele bate direct.2- aerisirea cand gatesti.Corect pana aici? Exista hote verticale care coboara la telecomanda pt cand gatesti.La partea 1 te descurci.
Link, te rooog? Chiar nu gasisem asa ceva.

 Onan_Barbaru, on 15 mai 2018 - 10:41, said:

Inainte s-o cumperi, nu te-ai uitat pe ce dai banii?
Nu numai ca m-am uitat, dar am si negociat vreo 2 sapt pentru toate prostiile. Pentru ce nu a fost pe placul meu, tot a fost un compromis foarte bun. Prefer sa modific lucruri pe parcurs, decat sa o fac eu de la 0. Am trecut o data prin asta si nu mai fac.
Si chiar daca nu m-as fi uitat, scopul acestor topicuri e sa invatam din propriile greseli, cat mai ales din ale altora. Cel putin eu asta incerc.

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Recunosc ca nu stiu sa pun link-uri da iti zic ce si unde:  Cappa telescopica vertical Pareo.

Asta cautai?

#14
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 dimripper, on 15 mai 2018 - 10:50, said:

Prefer sa modific lucruri pe parcurs, decat sa o fac eu de la 0.
Ce vrei tu sa faci, se cheama t.iganie, nu modificare. N-am auzit pana acum de plita, aragaz etc. amplasat sub fereastra. Iar hota deasupra ferestrei, e cireasa de pe tort...

Edit:
Locuinta este cumva in zona Caracalului?

Edited by Onan_Barbaru, 15 May 2018 - 11:03.


#15
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 MikeSpike, on 15 mai 2018 - 10:55, said:

Recunosc ca nu stiu sa pun link-uri da iti zic ce si unde:  Cappa telescopica vertical Pareo.

Asta cautai?
Hmm....da, cre'ca, ceva in genul asta, n-am mai vazut-o pe asta, dar nici nu pare ca ar fi disponibila la noi.

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Orice e disponibil.Depinde de $$$.Si banuiesc ca daca ai iti fac aia hota personalizata.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai 2 solutii : una care implica zgomot de afara si a doua care implica sa comanzi mancarea Posted Image

#18
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Mai degraba ai nevoie de o hota rabatabila, sa se lipeasca de tavan cand nu o folosesti si daca are bec o folosesti de lampa cand nu o folosesti de hota si e lipita de tavan.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate