Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Conectare mașini de spălat la 380V

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
N-Razvan

N-Razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 29.08.2012
Salut! Problema este următoarea: am niște mașini de spălat cu alimentare normală (ștecher de 220V) și niște prize la o oarecare distanță (câțiva metri - nu ajunge cablul de alimentare până acolo) de 380V. Cum aș putea să le conectez la aceste prize? Am făcut ceva căutări și am găsit adaptoare de la 380V la 220V , dar tot mi-ar trebui un prelungitor până acolo, o variantă care am înțeles că nu e bună deoarece e vorba de un consumator mare și cablul s-ar putea arde (dacă nu are grosimea potrivită - 2,5mm?). Nici adaptorul nu sunt sigur dacă e potrivit pentru consumul ăsta (ex. https://www.dedeman....4-902/p/1030361) Nu am găsit prelungitoare de 5 metri să zicem cu această grosime care să mi se potrivească.
Ce mi-ați recomanda? Menționez că nu am nici un fel de pregătire în domeniul electric, îmi cer scuze dacă nu stăpânesc termenii foarte bine.

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Un prelungitor gros + ştechere pe măsură.

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fa un prelungitor din cablu, stecher si priza.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"nu am nici un fel de pregătire în domeniul electric"
Cheama un electrician , nu te juca avand in vedere ca este : mediu umed + curent . Acolo trebuie conductor 3x2,5 mm izolat, priza cu pamantare, steker cu pamantare , restul e simplu ...fiecare cu meseria lui .

#5
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Parerea mea este ca nu ai nevoie de niciun convertor, intre faze ai tensiune de linie adica 380 iar tu ai nevoie de 220 V - adica tensiune de faza. Pentru asta trebuie sa te legi la o faza si nul-ul de lucru. Sfatul meu este sa montezi un tablou de sigurante legat la cele 3 faze din priza + nul de lucru si nul impamantare - de aici poti lega prize sau ce circuit de alimentare doresti.
Succes

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ti-e greu sa mergi la un magazin sa cumperi un cablu gros ( de cati m ai nevoie ) si sa ii pui la capete stecher si priza de care ai nevoie ?!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   61.54K   3 downloads


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 N-Razvan, on 15 mai 2018 - 08:25, said:

Ce mi-aţi recomanda? Menţionez că nu am nici un fel de pregătire în domeniul electric, îmi cer scuze dacă nu stăpânesc termenii foarte bine.

Daca adaptorul ala de la Dedeman se potriveste cu priza trifazica pe care o ai deja, l-ai putea baga in priza trifazica iar, de acolo, cu un prelungitor de 16A, nu?  
Dupa ce bagi in priza acel adaptor ar trebui verificat daca are faza (L), nul (N) si nul de protectie adica impamantare (pentru orice eventualitate).

Mai exista si varianta sa scoti pe cablu separat o faza si un nul din priza trifazica, dar daca n-ai lucrat niciodata cu asa ceva, mai bine nu te baga, cheama pe cineva.

Ce inseamna "niste masini de spalat"?  Speli la scara industriala sau ce?  Daca sunt mai multe ele ar trebui legate pe circuite separate (adica nu toate in acelasi stecher) sens in care chiar ti-as recomanda sa chemi un electrician care sa-ti faca o mica lucrare acolo.

Edited by rosix, 15 May 2018 - 08:56.


#8
N-Razvan

N-Razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 29.08.2012
Nu o să mă bag eu la improvizaţii fără nici un fel de pregătire, o să aduc pe cineva. Întrebarea mea e: se poate face de către un electrician un prelungitor cu ştecher de 380V şi priză de 220V, cu cablu de 3x2,5mm? Ca să ştiu dacă are rost să cumpăr materialele.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Se poate , dar lasa electricianul sa-ti spuna care cablu electric e bun , nu lua tu ca poate te alegi cu conductori turcesti  de " 2,5 " ....

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 sergiuop, on 15 mai 2018 - 08:43, said:

Parerea mea este ca nu ai nevoie de niciun convertor, intre faze ai tensiune de linie adica 380 iar tu ai nevoie de 220 V - adica tensiune de faza. Pentru asta trebuie sa te legi la o faza si nul-ul de lucru. Sfatul meu este sa montezi un tablou de sigurante legat la cele 3 faze din priza + nul de lucru si nul impamantare - de aici poti lega prize sau ce circuit de alimentare doresti.
Succes
Mai pune-i omului niste volti, acolo, ca doar nu pui de la tine. Ce zici de 400 v la trifazic si 230 v la monofazat?
Si nu-l mai sfatuiti sa-si faca nimic, daca a recunoscut ca nu se pricepe de loc la electricitate. Trimiteti-l la un electrician, ca sa mai apuce omul sa  si foloseasca masina de spalat.

 N-Razvan, on 15 mai 2018 - 08:56, said:

Nu o să mă bag eu la improvizaţii fără nici un fel de pregătire, o să aduc pe cineva. Întrebarea mea e: se poate face de către un electrician un prelungitor cu ştecher de 380V şi priză de 220V, cu cablu de 3x2,5mm? Ca să ştiu dacă are rost să cumpăr materialele.
Sigur se poate, cauta un electrician si lasa-l pe el sa-ti aleaga si materialele. Tu spune-i doar ce doresti sa-ti execute.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 N-Razvan, on 15 mai 2018 - 08:56, said:

Nu o să mă bag eu la improvizaţii fără nici un fel de pregătire, o să aduc pe cineva. Întrebarea mea e: se poate face de către un electrician un prelungitor cu ştecher de 380V şi priză de 220V, cu cablu de 3x2,5mm? Ca să ştiu dacă are rost să cumpăr materialele.

Nu cumpara nimic, o sa-ti spuna el ce sa cumperi,  Eu as face o linie de prize 220V separata din care sa te pori lega cu mai multe prelungitoare in functie de cate masini de spalat vrei sa bagi simultan in priza.  Trebuie facut un calcul de putere. Spalatoriile au instalatie electrica facuta special pentru asa ceva, care rezista la mai multi consumatori de putere simultan.

#12
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
La priza trifazata ai nevoie de o surubelnita cu care poti masura faza, legi o faza si un nul si ai 230v.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zut1, on 15 mai 2018 - 09:05, said:

La priza trifazata ai nevoie de o surubelnita cu care poti masura faza, legi o faza si un nul si ai 230v.

""Creion de tensiune" se numeste. Surubelnitele nu se baga in priza.
A zis ca are mai multe masini de spalat, nu una singura.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 zut1, on 15 mai 2018 - 09:05, said:

La priza trifazata ai nevoie de o surubelnita cu care poti masura faza, legi o faza si un nul si ai 230v.
Asai ca tu n-ai facut asta niciodata? Ca daca o faceai, nu mai postati aici decat "post-morten"!

#15
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
@myshyk, in alta ordine de idei, un echipament care a fost utilizat la 440V poate functiona la 400?

#16
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018

 rosix, on 15 mai 2018 - 09:10, said:


""Creion de tensiune" se numeste. Surubelnitele nu se baga in priza.
A zis ca are mai multe masini de spalat, nu una singura.
Sunt si surubelnite cu creon de tensiune, eu la asta mam referit ca are nevoie de o faza si un nul, nu de doua faze.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 zut1, on 15 mai 2018 - 09:28, said:

Sunt si surubelnite cu creon de tensiune, eu la asta mam referit ca are nevoie de o faza si un nul, nu de doua faze.
Mai lasa forumeala si pune mana pe o carte de gramatica !

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 zut1, on 15 mai 2018 - 09:28, said:

eu la asta mam referit

dupa cum si ce a scris initiatorul se poate trage usor concluzia ca "nu prea le are" cu limba asta straina, DEEEEEECI ... nu gindi si scrie sumar, gindeste si screi sa inteleaga si ala care habar nu are de ce se spune in propozitie ;) gindeste-te ca daca nu a vazut camila in viata lui, oricind si cu seninatate iti va spune ca camila nu exista ;) ;) ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate