Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mai are nevoie un sistem in ziua de azi de placa audio?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Am inteles ca se poate scoate sunetul direct prin HDMI, dar ce te faci daca nu ai un monitor cu boxe? La ce iti conectezi mai exact boxele? Mai trebuie sa instalezi drivere audio?

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Dar de furculita mai ai nevoie? Pizza si hamburgerul se mananca si cu mana.


Da! Mai e nevoie de placa de sunet, inca... si mult timp de acum incolo.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Se poate scoate pe HDMI dacă ai HDMI pe sistem.
Logic că trebuie driverele.

Colegule ce ai ?
Troleală dar era mai finuță. Acum e nașpa...

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Acum cam toate placile de baza au un mic integrat de sunet.
Daca placa de baza are iesiri audiu, atunci nu mai ai nevoie de placa de sunet.

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai eu ma refeream si la chip-ul ala integrat de sunet de pe placile de baza - mai e nevoie de el, daca poti sa scoti direct sunetul prin HDMI? Televizoarele vad ca au si iesire audio si poti lega boxele la ele, de ce nu au si monitoarele un jack audio, ca sa simplifice designul - elimini sunetul integrat si mufele audio de pe placa de baza si legi boxele direct la monitor, care primeste semnalul audio-video prin HDMI.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunetul este dezvoltat de chipul acela.
Chiar o dăm în prosteală rău de tot.
Hai să eliminăm mufa audio de pe placa de bază să o punem pe monitor să băgăm boxele în monitor...

Te plictisești rău de tot ?

Mai bine să ne pună o mufă să ne conectăm direct la Google - cum avea Neo în Matrix.
Bam îți cauți singur pe net nu mai pui întrebări de grădiniță grupa mică.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Pe scurt, mufa HDMI e doar o mufa, care scoate video si audio (daca are de unde).

Daca nu exista chipset care sa scoata semnalul audio (chiar si pe HDMI), atunci nu vei avea audio si vei vedea filmele fara sonor (mut).

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAdm, on 15 mai 2018 - 07:40, said:

Acum cam toate placile de baza au un mic integrat de sunet.
Daca placa de baza are iesiri audiu, atunci nu mai ai nevoie de placa de sunet.

Pentru puristi ala nu este sunet.
Trebuie placa dedicata.

Edited by don_dannielo, 15 May 2018 - 08:20.


#9
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Arhitectura placii de baza nu se va schimba prea curand in ceea ce priveste placa de sunet integrata. Chiar daca tu scoti sunetul prin HDMI el este procesat tot de unicele drivere existente in Windows, sau cele pe care le instalezi tu. Daca nu ma isel, chiar sunetul primit de tine prin intermediul cablului HDMI de monitor, TV sau sistem audio, tot de cipul ala mic si "inutil" este procesat, si este doar deviat prin placa video catre HDMI.

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

View PostAldulescu, on 15 mai 2018 - 07:47, said:

Pai eu ma refeream si la chip-ul ala integrat de sunet de pe placile de baza - mai e nevoie de el, daca poti sa scoti direct sunetul prin HDMI? Televizoarele vad ca au si iesire audio si poti lega boxele la ele, de ce nu au si monitoarele un jack audio, ca sa simplifice designul - elimini sunetul integrat si mufele audio de pe placa de baza si legi boxele direct la monitor, care primeste semnalul audio-video prin HDMI.
Chiar asa de mult te incurca chip-ul ala integrat de sunet pe placa de baza?




#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
am senzatia ca multe placi video cu iesire HDMI au ele integrat un un cip audio. si exista cabluri HDMI to DVI + jack audio. da' au devenit asa ieftine cipurile astea ca nu prea mai conteaza la pret.

#12
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

View PostAldulescu, on 15 mai 2018 - 07:24, said:

Am inteles ca se poate scoate sunetul direct prin HDMI, dar ce te faci daca nu ai un monitor cu boxe? La ce iti conectezi mai exact boxele? Mai trebuie sa instalezi drivere audio?

iei unul din asta:

https://www.amazon.c...g/dp/B01GFMW91E

am asa ceva si merge brici cu un stick intel compute.

#13
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Se mai discuta si aici https://forum.softpe...t-prin-monitor/

#14
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostAldulescu, on 15 mai 2018 - 07:24, said:

Mai are nevoie un sistem in ziua de azi de placa audio?


Da. Ai nevoie in foarte multe cazuri sa conectezi dispozitive de intrare/iesire ieftine (o intrare de microfon de exemplu) si nu orice televizor/orice port HDMI din televizor ii HDMI ARC, care sa permita sa fie utilizat ca dispozitiv de intrare audio. Plus de asta, s-ar putea sa nu ai acces sau chiar sa nu ai fizic un microfon pe televizor si chiar daca-l ai nu o sa-ti placa cum merge.
Placa audio integrata o sa fie multi ani prezenta si folosita. Is deobicei chipset-uri ieftine, fara pretentii, asa ca nu te incurca cu nimic.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

View PostAldulescu, on 15 mai 2018 - 07:47, said:

Pai eu ma refeream si la chip-ul ala integrat de sunet de pe placile de baza - mai e nevoie de el, daca poti sa scoti direct sunetul prin HDMI? Televizoarele vad ca au si iesire audio si poti lega boxele la ele, de ce nu au si monitoarele un jack audio, ca sa simplifice designul - elimini sunetul integrat si mufele audio de pe placa de baza si legi boxele direct la monitor, care primeste semnalul audio-video prin HDMI.
Este nevoie de integrat audio pe placa de baza, dar nu mai este nevoie de placa de sunet separata.

Eu am PC-ul desktop legat la televizor prin HDMI, insa tot folosesc iesirea audio de tip jack pentru Home Cinema (legata la AUX) fiindca televizorul nu stie sa-mi dea pe SCART sunetul de la HDMI, ci continua sa se auda pe TV (de la Home Cinema) sunetul postului de televiziune pe care era televizorul inainte sa-l comut in HDMI. Degeaba am sunet prin HDMI pentru ca il am doar in difuzoarele televizorului pe care nu le mai folosesc din 2007, alea sunt doar pentru cine asculta o stire sau o barfa la bucatarie, nu pentru muzica.

Edited by Neaceasca85, 15 May 2018 - 10:01.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAldulescu, on 15 mai 2018 - 07:47, said:

Televizoarele vad ca au si iesire audio si poti lega boxele la ele, de ce nu au si monitoarele un jack audio...
Hmmm... nu... Jack-ul ala e ptr casti nu ptr boxe...

Si nu stiu de ce te deranjeaza chipul audio de pe placa ? Daca nu-l vrei il poti dezactiva din BIOS.
Nu toti folosesc HDMI de ex - majoritatea monitoarelor inca nu au intrare HDMI. Doar unele din ele.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Majoritatea placilor de baza au de cel putin 19-20++ ani chip de sunet integrat, fie el realtek, fie VIA, fie creative sau de la alti producatori.
Cipurile realtek sunt f comune si sunt folosite ca interfata audio ( adica sunetul nu iese decat dupa ce trece si prin el) chiar si la placile de baza care sunt bazate pe un alt chip de sunet sau pe alt accelerator audio, de ex. Nvidia Soundstorm care era integrat in southbridge la unele placi de baza, inainte sa ajunga la iesirea adio trecea si printr-un chip realtek care avea rol de interfata audio.
Inafara de chipul realteck - care are multe variante cu diverse performante, si de ex modelele ALC 898 / 1150 / 1220 sunt TOP comparat cu orice alt accelerator audio, si sunt cel putin egale sau superioare cu 99,99999 % din orice alte chipuri de sunet de sunet de top, inainte de iesirea audio mai sunt si alte componente importante, chipul de amplificare audio - care e diferit de ALC !!!, condensatori, ecranare EMI, etc.
Conteaza f mult si aceste componente. Am vazut placi de baza cu ALC 883 - 892 care aveau sunet mai bun decat altele cu 898/1150/1220, deoarece aveau acele componente suplimentare de o performanta superioara.
Am vazut si o placa Asrock care avea amplificare decenta doar pe iesirea din fata, deoarece cipul de amplificare nu era conectrat si pe iesirea din spate ( 990 FX killer, iar la modelul urmator 990FX Killer 3.1 ( care ave si USB 3.1, fara legatura cu sunetul) au corectat problemasi au pus amplificare si pe iesirea din spate.

Dincolo de asta, de multi ani GPU-urile AMD sunt capabile si de accelerare audio f. buna, insa si la ele conteaza si restul componentelor de pe placa video, si chiar si la cele facute f bine, in mod curios nu prea este folosita in general iesirea audio, probabil unul din motive fiind si ignoranta utilizatorilor...

Toate au nevoie de driver audio software, indiferent ca ele prelucreaza si accelereaza predominant hardware sau predominant software - de ex. ALC realtek.

La PC-urle mai vechi, din sec 20..., care aveau CPU cu frecventa mai mica si cu performanta evident limitata, era preferabila accelerarea predominat hardware ( fie ea cu o placa de sunet fie separata sau integrata - exista si integrate care accelereaza predominat hardware, unele extrem de bune, cu chip VIA, creative, etc.)
La CPU single core de 20 - 500 Mhz, accelerarea audio software consuma resurse substantiale de procesare in CPU, si putea sa reduca performanta fps in jocuri, indiferent de placa video, pt ca CPU-ul era solicitat si cu sunetul.

Insa in sec 21 au aparut PC-uri tot mai performate, atat single core cat si multi-core, si resursele consumate pt. accelerarea software au devenit nesemnificative, a.i. nu pierzi nimic din performanta fps in jocuri.

Edited by loock, 15 May 2018 - 11:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate