Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

cele 5 "otravuri" albe pe care le consumam zilnic

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca viata ta inseamna mancare, merita din plin sa bagi cat poti si sa dai ortu' fericit la 45 de ani in fata televizorului.
Daca vrei sa faci si altele, sa poti alerga si urca 4 etaje fara sa lesini, sa poti face o drumetie pe munte fara sa te sufoci, sa poti pedala cateva zeci de kilometrii, atunci merita un stil de viata sanatos, chiar daca poate da o masina peste tine si la 35 de ani.
Sarea este indispensabila in alimentatie, este usor sa asimilezi prea multa din moment ce se regaseste in toate alimentele procesate, inclusiv in sucurile acidulate.
Orezul este traditional pentru Japonia, insa este un fel de cartof, "mancarea saracului", ieftin, gustos si satios. A devenit "traditional" pentru ca era hrana trupei in razboi, insa mancarea japoneza traditionala insemna si peste, fructe de mare, alge. Pentru pionierii din Alaska mancarea traditionala era fasolea cu slanina, pentru ca se pastra usor si oferea multe calorii pentru o greutate mica. Pentru marinari mancarea traditionala era carnea sarata si apoi desarata, biscuitii pesmet marinaresti - paine coapta pana devenea uscata si terciul din grau cu melasa, pentru ca asta se putea transporta. Iar Fridtjof Nansen a bagat in el carne si grasime de foca pana s-a saturat . Termenul de "mancare traditionala" se traduce corect prin "asta avem, asta mancam".

#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003

 PoeOvidiu, on 15 mai 2018 - 07:09, said:

  Ii dau eu coordonatele GPS la un izvor de saramura din judetul Alba. Localnicii aduc cu bidoanele pentru muraturi. (Cand ajungi in sat intrebi si tu unde este izvorul cu murătoare, ca nu stiu aia de saramura).
Despre ce izvor de vorba?

 PoeOvidiu, on 15 mai 2018 - 07:09, said:

[...]Si tot ce iese din laborator e inspirat de natura. $$$$
Gata, am corectat io pt. tine...

Edited by shiva, 15 May 2018 - 09:26.


#39
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Toate sunt necesare pentru organism, cum le poti numi otravuri
1. Clorura de sodiu, care popular se numeste "sare de bucatarie"
2. Lapte pasteurizat, care popular se numeste, "lapte" (de vaca, principal)
3. Faina "alba" de grau, macinata dupa ce a fost indepartata "coaja" (pericarpio),
si care popular se numeste "faina alba de grau"
4.Orezu
5. zahar rafinat , sau cum se numeste popular, "zahar"

Edited by zut1, 15 May 2018 - 09:25.


#40
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Exista si sare grunjoasa, pentru cei care vor mai multe minerale. Se pune la muraturi.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,448
  • Înscris: 04.05.2006

 zdutzu, on 15 mai 2018 - 09:13, said:


Cafea
Cah!
Cafeaua e prea buna as is, ca s-o pangaresti cu lapte și cu zahar

#42
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 17.01.2012

 realduc, on 15 mai 2018 - 06:05, said:

si care sunt cauza multor boli ! ...
1. Clorura de sodiu, care popular se numeste "sare de bucatarie" !
2. Lapte pasteurizat, care popular se numeste, "lapte" (de vaca, principal) !
3. Faina "alba" de grau, macinata dupa ce a fost indepartata "coaja" (pericarpio),
si care popular se numeste "faina alba de grau" !
4.Orezul ! (aici noi romanii stim prea putin despre acest aliment) dar se zice ca este
supus unor porocese industriale de "inalbire" concomitent cu distrugerea germinatiei !
5. zahar rafinat , sau cum se numeste popular, "zahar" !
rezumatul este ptr culoarea alba ! ...
mai sunt zeci de alte "alimente" de diferite culori !

1. nu
2. nu
3. nu
4. nu
5. da

#43
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 ursamajor, on 15 mai 2018 - 07:48, said:

Cauza bolilor este stilul de viață, nu niște alimente.
Stresul, ingrijorarile, fricile, duc la imbolnavire, chiar daca ai alimentatie moderata.

 aaaa4567, on 15 mai 2018 - 08:30, said:

Hai sa mori tu Posted Image
Cine face excese are probleme.

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Conform ultimelor studii doar radacinile, denumite popular "radacini", sunt singurele chestii care nu te ucid in chinuri. Bine, musai sa fie bio si sfintite de un preot level 15.

#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

 Hunor_66, on 15 mai 2018 - 08:04, said:

Pai cum, ca zisesi mai sus de sare, de caldura, de electroliti...

Am zis ca prefer apa distilata matragunei si veninului. Nu vad ce e neclar aici.

#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Umberto Eco despre internet:

«Rețelele de socializare dau drept de cuvânt unor legiuni de imbecili care înainte vorbeau numai la bar după un pahar de vin, fără a dăuna colectivității. Erau imediat puși sub tăcere, în timp ce acum au același drept la cuvânt ca și un premiat cu Nobel. Este invazia imbecililor».

«Televiziunea a promovat idiotul satului față de care spectatorul se simțea superior. Drama internetului este că l-a promovat pe idiotul satului ca purtător de adevăr»

Ideea principală în alimentație e să nu faci exces.
Poate doar de apă Posted Image

Restul este prostie pură.

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,448
  • Înscris: 04.05.2006
Nici de apa, și aia e dăunătoare in exces :)

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Şi despre apă s-au spus atâtea.
Apa de la robinet nu e bună fiindcă nimeni nu ştie starea filtrelor din staţia de epurare şi starea conductelor de sub stradă.
Apa plată... cică nici aia n-ar fi decât tot apă de la robinet, doar că îmbuteliată.
Apa carbogazoasă... des întâlnită în România, dar foarte rar în Grecia, oare de ce? Apropo: în Grecia, apa minerală naturală este ceea ce la noi se numeşte apă plată.
Mai rămâne să ne atace şi berea şi gata, ne-au rezolvat. Nu mai bem nimic, că aia e aşa, că aia e altfel.

Anul trecut m-am dat cu mocăniţa pe Valea Vaserului. Din cauza furtunii, ultimii 10 km de traseu erau închişi, cât se poate de natural şi de ecologic, cu trunchiuri de brad căzute peste linie. Copaci care aveau trunchiurile groase cât doi oameni erau rupţi ca beţele de chibrit.
În pauza de dinaintea întoarcerii, când toţi se delectau cu pui şi porc prăjite pe un grătar improvizat, eu am luat-o de nebun în sus, pe linie. La un moment dat eram singur cu vegetaţia şi cu linia mocăniţei. Nu se auzea nimic. Ca adrenalina să sporească, am oprit smartphone-ul complet.
Era incredibil, ce senzaţie de relaxare am putut încerca în mijlocul naturii. De fapt, n-ar trebui să fie incredibil, ci normal, însă până la gara mocăniţei condusesem prin traficul românesc, pe drumurile româneşti şi căutasem gara (am vrut să mă descurc fără GPS). Acum mă relaxam în natură şi, după 5 minute, deja începusem să deosebesc diferitele zgomote şi să pot aprecia distanţa de la care se auzeau.
Pe acel drum (30 de minute dus-întors) mi s-a făcut sete. Şi am dat de un izvor, amenajat simplu, cu o ţeavă care ieşea din munte. Cred că am băut cam 0,75 l odată, de acolo. Direct din palmele cu care atinsesem şi vagoanele, şi două pietre interesante, şi balustrada unui pod. Mai sus am mai dat de un izvor, încă 0,5 l de acolo. La întoarcere, încă 0,5 l din primul izvor. Mă gândeam că o să mă apuce nevoia pe traseu, în vagon şi n-o să am unde. Dar nici pe departe; până seara la hotel n-a trebuit să mă duc nicăieri. Soţia deja se luase de gânduri, că sigur am păţit ceva.
Ca să fiu sigur, înainte de plecarea trenului înapoi spre Vişeu de Sus am umplut două PET-uri cu apă de la primul izvor. Ultima gură de apă am băut-o după o săptămână, în Bucureşti şi, spre deosebire de apa plată din comerţ, nu se alterase absolut deloc.

Hai să nu mai credem tot ce se spune şi se scrie.

Edited by PSC, 15 May 2018 - 11:35.


#49
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 xeleron, on 15 mai 2018 - 06:18, said:

Dar cine ti-a zis sa nu spargi un boltar d-ala?Sau poti sa lingi cu ele daca vrei. Laptele pasteurizat nu este daunator,este necesar.
Laptele este necesar da, ala pasteurizat este necesar numai daca vrei sa o iei catre groapa mai repede.

 PoeOvidiu, on 15 mai 2018 - 07:07, said:

  1. Am incercat dar e nasol Posted Image
  2. Nu stiu laptele fiert. Dar ala nefiert muls direct in cana din care il beau e delicios. Si am baut, nu gluma. Deocamdata nu am patit nimic.
  3. Mamaliga e buna cu orice. Pot sa traiesc 20 de ani fara paine daca am mamaliga.
  4.  Se zice ca orezul e bun in sarmale, dar nu mult, e de preferat sa fie mai multa carne.
  5. E bun si zaharul.

6. Voi vreti sa muriti sanatosi?
7. Sa traim putin dar bine... ori mai mult dar bine nu (Pavel Stratan )
8. Mancarea sanatoasa e pentru oameni bolnavi. Daca tin acum regim ce dracu mai tin cand sunt bolnav. Sa mananci toata viata la regim... aia nu e viata.

Mai omule da cine zice sa mananci la regim?? Mananca echilibrat si cu masura si ai grija de unde iei hrana, desi daca zici ca bei laptele nefiert e semn ca papi sanatos.

 Lex404, on 15 mai 2018 - 07:10, said:

Nu toti, aspartamul si zaharina sunt mai putin nocive decat zaharul natural (zaharoza in majoritatea cazurilor).
Aspartamul mai putin nociv??? Ai citit ceva desre aspartam?
http://www.naturalmall.ro/aspartam.php
Am vazut opinii care spuneau ca studiile care releva ca aspartamul este (extrem) de toxic nu sunt fundamentate. Daca FDA (Administratia Alimentelor si Medicamentelor din SUA) face studii nefundamentate... In fine cine nu vrea zahar si nu e sidur de piere poate incerca zaharul invertit e mai putin sanatos decat mierea ( ma refer la cea naturala nu la aia tratata ) dar e mai bun decat zaharul.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Referitor la aspartam şi la sucuri: dacă aveţi impresia că băuturile Cola (Coca- şi Pepsi-) sunt nocive... da, sunt, dar nu sunt cele mai nocive.
Pe primul loc sunt "ceaiurile" de tip Nestea şi Lipton.
Pe lângă zahăr - deci, repet: PE LÂNGĂ zahăr - acestea conţin şi îndulcitori, PRINTRE CARE şi aspartam. "Ceaiul" este, deci, o băutură colorată artificial şi supra-îndulcită artificial.
Multă sănătate vă doresc.

#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 PSC, on 15 mai 2018 - 13:27, said:

Multă sănătate vă doresc.
Multumim si tie la fel.

#52
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Afirmatia celui care a inceput discutia este falsa, nimic dintre cele enumerate nu este otrava.
Daca eram moderator inchideam acest thread, e trolling ordinar.

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Titlul e incorect pus. Trebuia " strigător la cer! Afla care sunt cele 5 otravuri albe, extrem de toxice si fatale,  pe care le consumam zilnic si ne transformam viată in cosmar"

#54
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@arsmundis, susține afirmația făcută, vreau să văd ce argumente ai.

 richelieu, on 15 mai 2018 - 09:02, said:

Necesar la ce?
Necesar in procesul logistic de livrare a laptelui la scara mare. Dacă nu-i pasteurizat până vine de la oiejdea din Alba laptele pana la capitală e iaurt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate