Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Linux-desktop-sucks-pareri-negative-despre-linux-in-general

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1039 replies to this topic

#1
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
deschid acest subiect in urma sugestie domnului shogun dar si din cauza faptului ca au loc multe dezbateri, in contradictoriu, in subiecte unde nu le este locul.
ar fi de preferat sa posteze oameni care folosesc cat de cat linuxul, care au facut un minim efort pentru utilizarea lui,
nu dupa o juma de ora vii si spui ca linuxul nu este la fel ca windows.
daca ar fi posibil, sa se posteze un lspci si glxinfo (pentru a vedea acelerarea video), sa vedem si noi pe ce merge linuxul.

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
In principiu asta:
[ http://global3.memecdn.com/dont-want-to-be-a-linux-user_o_1084824.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
astea cu recompilarea kernelului sunt legende urbane, nu stiu cati utilizatori fac asa ceva!?  reinstalarea este mult mai rapida.....
si apropo de fonturi, si la mine se vad putin diferit pe win fata de linux,  desi am imstalat ubuntu-restricted extras si font-urile microsoft.

#4
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Dupa juma de deceniu pot spune ca e cam praf la partea de desktop. Dupa juma de ora de linux daca inca nu ai dat reboot pe mac sau windows se cheama ca ai nervi tari, peste medie

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postrich1974, on 09 octombrie 2013 - 15:03, said:

astea cu recompilarea kernelului sunt legende urbane, nu stiu cati utilizatori fac asa ceva!?  reinstalarea este mult mai rapida.....
si apropo de fonturi, si la mine se vad putin diferit pe win fata de linux,  desi am imstalat ubuntu-restricted extras si font-urile microsoft.

Nu e neaparat adliteram. Ci mai mult faptul ca e overkill aproape orice. Vrei sa instalezi mysql?! Nu se poate. Nu stiu ce nu ii convine sistemului de fisiere si nu te lasa sa le pui unde trebuie. Vrei sa iti pui parola la mysql? Nici asta nu se poate ca nu ai permisiune. Vrei sa iti mearga mysql? No way, nu poti debloca nu stiu ce port. Toate astea asa una dupa alta in timp ce pe windows sau mac le instalezi intr-un minut si te apuci de treaba. Dar desigur daca acelasi lucru era valabil la windows toata lumea ar fi zis "pfaa... da chiar e porcarie mha" da nu e linux si e cool sa zici "mama ce tare e! asa trb s fie frt!". Exact ca si cu java, e un limbaj pe care toata lumea "loves to hate" desi multi habar n-au de ce. Sau pytong care e laudat pana peste cap pt. ca asa au inteles ei ca e de bine. Nu conteaza ca e de 19 ori mai lent decat php care la randu sau e de 19 ori mai lent ca java....

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@potae, java pe www e mort si ingropat dinainte sa aiba vreo sansa.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Cati dintre cei care au linux au complilat (cu succes) un program in LINUX ?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMihai_3, on 09 octombrie 2013 - 15:17, said:

Cati dintre cei care au linux au complilat (cu succes) un program in LINUX ?
Eu. Dar sunt programator si inteleg ce mai spune el pe acolo cand ceva nu merge din prima.

View Postrich1974, on 09 octombrie 2013 - 14:40, said:

au loc multe dezbateri, in contradictoriu
Eu nu am ce-i reprosa fiindca mi-a fost oferit gratis si orice as avea de spus e de prisos. Ma bucur ca exista si-l folosesc acolo unde e cazul.

Edited by neagu_laurentiu, 09 October 2013 - 15:21.


#9
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Eu folosesc de foarte mult timp ( de pe vremea lui red hat 9 ) Linux pe desktop, diferite distributii.

Dezavantajul zic unii, eu aș spune avantajul e că exista foarte multe distributii de Linux ceea ce pe unii îi baga în ceața ce anume să folosească.
Exista deasemenea și foarte multe metode de instalare a aplicatiilor în consola, yum, apt-get, yast2 ....

Am instalat destule aplicatii prin compliare care merg foarte bine, dar mai întai trebuie să citesti măcar README sau INSTALL.
Rabdarea și RTFM în Linux e un mare atuu, zic eu.

#10
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007

View Postpotae, on 09 octombrie 2013 - 15:14, said:


Nu e neaparat adliteram. Ci mai mult faptul ca e overkill aproape orice. Vrei sa instalezi mysql?! Nu se poate. Nu stiu ce nu ii convine sistemului de fisiere si nu te lasa sa le pui unde trebuie. Vrei sa iti pui parola la mysql? Nici asta nu se poate ca nu ai permisiune. Vrei sa iti mearga mysql? No way, nu poti debloca nu stiu ce port. Toate astea asa una dupa alta in timp ce pe windows sau mac le instalezi intr-un minut si te apuci de treaba.

Asta e cel mai prost exemplu pe care il puteai da. Pe orice distro cu pachete binare, mysql server se instaleaza si configureaza in maximum 1 minut.

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Lista mea nu este lunga:

1. Randarea fonturilor nu este foarte reusita.
2. Suport minim / zero oferit de unii producatori hardware.
3. Power Management defectuos din cauza punctului 2.
4. Anumite categorii de aplicatii sunt slab reprezentate.

In rest nu e dracul asa negru, daca citesti documentatia intr-o luna esti power user. Posted Image

Edited by LensFlare, 09 October 2013 - 15:42.


#12
Cris_V

Cris_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 19.08.2012
Linux? Distribuții Linux? N-am auzit! Ce-s alea?
Măcar are vreo cotă de piață cât de cât seminificativă (măcar un 5% dacă nu, cum ar fi normal un10-12%) ca să merite a fi discutat acest subiect?
Întradevăr s-ar putea constitui într-un subiect de interes prin țările lumii a treia unde încă predomină Pentium 2 și 3 (presupun)

Edited by Cris_V, 09 October 2013 - 15:47.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCris_V, on 09 octombrie 2013 - 15:44, said:

Măcar are vreo cotă de piață cât de cât seminificativă (măcar un 5% dacă nu, cum ar fi normal un10-12%) ca să merite a fi discutat acest subiect?
Are. Dar tu te referi la desktop strict.

#14
Cris_V

Cris_V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 19.08.2012

View Postneagu_laurentiu, on 09 octombrie 2013 - 15:47, said:

Are. Dar tu te referi la desktop strict.

Binențeles! Doar n-o sa discutăm despre super-computere sau CERN unde, faptul că este utilizat nu se datorează "perfecțiunii" lui ci pur și simplu pentru că este open-sorce și cei implicați în acea activitate chiar știu ce să-i facă gunoiului pentru a corespunde așteptărilor (deși surprize au mai fost și acolo - CERN dacă vă aduceți aminte - asta și apropo de așa zisa invulnerabilitate Linux la atacuri externe)
Sau poate te refereai la servere cumva? E irelevant pt un user comun!

Edited by Cris_V, 09 October 2013 - 15:55.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Putem pune in ecuatie serverele curente sau aplicatiile embedded.
La desktop, piratarea Windows contribuie foarte mult la procentul exterm de mic de utilizare Linux.

Edited by neagu_laurentiu, 09 October 2013 - 15:56.


#16
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostLensFlare, on 09 octombrie 2013 - 15:17, said:

@potae, java pe www e mort si ingropat dinainte sa aiba vreo sansa.

Care javă? Appleturile? Da. Insa eu vorbeam de javă pe servăr, ala nu e mort ci cat se poate de alive and kicking. E solutia cea mai folosita pt. aplicatii enterprise.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpotae, on 09 octombrie 2013 - 15:54, said:

Care javă? Appleturile? Da.
Daca vrei via Java sa ruleze o miniaplicatie intr-un dreptunghi si nu in toata pagina ce pui ? Un applet dar mai nou cu JavaFX in el.

Edited by neagu_laurentiu, 09 October 2013 - 16:00.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am compilat mai mult de un soft pe linux si fara probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate