Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Panou solar curge

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Modelul pe care-l are Soleavl, NU are pompa si NU are nevoie de pompa.

Soleavl, pima data ar trebui sa afli daca boilerul tau este modelul presurizat, sau modelul nepresurizat.  Din poza nu-mi dau seama ce model ai. Daca este nepresurizat, mai bine cumperi altul si nu te mai chinui sa-l repari.

Boielerul tau nu este din aluminiu, ca este din tabla ordinara. Din ce vad eu in poze, boilerul a fost asezat pe 2 suporti de tabla si in zona respectiva i sau dat citeva hafturi de sudura ca sa se fixeze pe juc. Cind au fost date acele hafturi de sudura sa insistat prea mult si a subtiat tabla boilerului in zona respectiva, iar acum curge. Trebuie sa chemi un sudor dispus sa se urce sus pe casa si sa-l mai sudeze un pic. Stie sudorul ce are de facut.

Edited by florin71_skoda, 16 May 2018 - 08:15.


#20
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 florin71_skoda, on 16 mai 2018 - 08:03, said:

Modelul pe care-l are Soleavl, NU are pompa si NU are nevoie de pompa.

Soleavl, pima data ar trebui sa afli daca boilerul tau este modelul presurizat, sau modelul nepresurizat.  Din poza nu-mi dau seama ce model ai. Daca este nepresurizat, mai bine cumperi altul si nu te mai chinui sa-l repari.

Boielerul tau nu este din aluminiu, ca este din tabla ordinara. Din ce vad eu in poze, boilerul a fost asezat pe 2 suporti de tabla si in zona respectiva i sau dat citeva hafturi de sudura ca sa se fixeze pe juc. Cind au fost date acele hafturi de sudura sa insistat prea mult si a subtiat tabla boilerului in zona respectiva, iar acum curge. Trebuie sa chemi un sudor dispus sa se urce sus pe casa si sa-l mai sudeze un pic. Stie sudorul ce are de facut.
de acord, dar ce treaba are boilerul intercalat in circuit si amplasat mult mai jos ca panoul solar? In varianta asta nu- i trebuie cumva o pompa, ca din cat am invatat eu, apa calda merge in sus iar cat priveste stocarea in boilerul amplasat mult mai jos, ma indoiesc. Asta daca nu a prezentst el bine problema(vezi postul lui anterior), sau daca eu am inteles gresit(cu scuzele de rigoare)

#21
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La poza te-ai uitat ?  (postul 9)
A atasat si 2 poze, care intradevar sint strimbe, (facute cu telefonul Posted Image )insa daca te uiti mai atent se vede ca boilerul este mai sus decit tuburile vidate, care de altfel intra direct in boiler Posted Image

O intorc eu in pozitia corecta
Attached File  FBFA54E0-6C3D-4D03-B6A2-ADD83DD302D7.jpeg   276.66K   26 downloads


-----
Zice ca boilerul curge in zona unde am trasat eu o linie rosie (poza rotita in pozitie corecta):

Attached File  Curge aici.jpeg   276.57K   27 downloads

Si zoom pe zona in care curge (poza rotita in pozitie corecta):

Attached File  Zoom curge.jpeg   157.55K   28 downloads

Edited by florin71_skoda, 16 May 2018 - 12:40.


#22
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010
Ma refeream ca am si BOILER ELECTRIC care este mult mai jos ca acest panou solar( in pod ), iar acest panou solar este pe acoperis, distanta de inaltime este de cel putin 2.5m,
iar  boilerul electric din cunostinele mele nu cred ca are pompa ci este tot prin cadere ?!

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Boilerul de sus de pe casa poate sa fie presurizat sau nepresurizat.
- Daca este nepresurizat, atunci este prin cadere. Acolo unde intra in el teava de apa rece, are un plutitor ca si rezervorul de la wc. Butoiul se umple, iar cind este aproape plin cu apa, plutitorul inchide intrarea de apa rece. Cind tu consumi apa calda, aceasta vine prin cadere. Cind se consuma o parte din apa, plutitorul coboara si deschide intrarea de apa rece si in butoi se reface nivelul de apa. Niciodata butoiul nu este plin cu apa.
- Daca este presurizat, atunci nu mai este prin cadere si nu mai are plutitor. Apa rece intra in boiler si acesta se umple total. Cum robinetul de intrare nu se inchide niciodata, apa rece intra fortat in boiler si se face presiune in boiler. Cind tu consumi apa calda, aceasta vine cu presiune si este impinsa de presiunea apei reci ca sa iasa afara din boiler. Nu-i trebuie pompe sau altceva, ca apa este scoasa afara fortat de presiunea apei reci.

Boilerul electric din casa
- Este un boiler de tip presurizat si apa calda ar trebui sa iasa afara din el impinsa de presiunea de apa rece. Deci nu ar trebui sa vina prin cadere.
- Dar exista varianta ca acest boiler sa nu fie legat la apa rece. Exista varianta sa fie legat in serie cu ala de pe casa. Adica apa rece intra in boilerul de sus de pe casa, apoi din asta iasa apa calda si se duce in ala din casa si intra in el pe unde ar trebui sa intre apa rece. In cazul asta, daca boilerul de sus de pe casa este nepresurizat, apa din el vine prin cadere si automat si ala din casa devine boiler prin cadere, ca depinde de ala de sus de pe casa. In cazul asta nu putem zice ca-i nepresurizat, deoarece apa ce intra in el intra cu o anumita presiune, insa cu una exagerat de mica.

Edited by florin71_skoda, 18 May 2018 - 06:11.


#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
O parere - tare cred eu ca acel boiler e inox nu aluminiu ...
Prin bunavointa de a da zoom pe poza si de a posta mai sus eu vad ca luceste a inox nicidecum a aluminiu .
Se sudeaza fara probleme cu electrod de inox tot de cineva care stie ce inseamna sudura .
Sudeaza fisura aia odata si nu mai demonta toata instalatia ca praf si pulbere se alege de a . O vei suda, va functiona, dar pana atunci in acest stil nu mai ai nici o teava legata de cealalta .

#25
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010

 florin71_skoda, on 18 mai 2018 - 06:05, said:

Boilerul electric din casa
- Este un boiler de tip presurizat si apa calda ar trebui sa iasa afara din el impinsa de presiunea de apa rece. Deci nu ar trebui sa vina prin cadere.
- Dar exista varianta ca acest boiler sa nu fie legat la apa rece. Exista varianta sa fie legat in serie cu ala de pe casa. Adica apa rece intra in boilerul de sus de pe casa, apoi din asta iasa apa calda si se duce in ala din casa si intra in el pe unde ar trebui sa intre apa rece. In cazul asta, daca boilerul de sus de pe casa este nepresurizat, apa din el vine prin cadere si automat si ala din casa devine boiler prin cadere, ca depinde de ala de sus de pe casa. In cazul asta nu putem zice ca-i nepresurizat, deoarece apa ce intra in el intra cu o anumita presiune, insa cu una exagerat de mica.

Cred ca ai dreptate, sunt legate in serie (aceeasi instalatie).
Nu cred ca apa curgea deoarece eu opream roboinetii boilerului si lasam doar panou solar.
M am decis s-a iau alt panou solar nou, cu garantie, acest fiind extra mega ligit in toate partile ...

Am s-a incerc sa iti fac o schema a instalatilie

Edited by soleavl, 19 May 2018 - 21:02.


#26
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010
poftim

Attached Files



#27
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cred ca era mai simplu daca faceai citeva poze la boilerul din casa si la tevile ce sint sub el.

#28
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 01.03.2010
Ma gandes sa iau un panou solar nepresurizat si sa il leg la separat la instalatia electrica, dar imi e frica ca nu va curge.
Din ce am inteles mai sus, boilerul este presurizat si impinge apa, corect ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate