Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sunet ciudat neidentificat

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
Dețin un Audi a4 b8 2010 și am o problema de ceva timp am un sunet care sa cam accentuat, la gropi nu se aude mereu dar se aude mereu când sunt denivelări de limitare de viteza și trec peste , foarte accentuat este când apăs frâna și virez dreapta (Menționez ca sunetul e din partea dreapta ) am strans cam toate șuruburile ce se vedeau , caseta de direcție e prinsă bine , ce am obs e ca la planetară a fost lucrat , are ceva banda pe cauciuc , probabil a fost rupt, dar oricum nu pare a fi sunet de planetară , sunetul e " arcuit " sa zic așa nu e ca și cum ar pocni, apăsând frâna și virat la maxim pe loc se aude un scârțâit parca seamănă cu sunetul ce îl face in mers doar ca in mers e mult mai accentuat , la ce as putea sa ma mai uit ? Poate fi etrierul? Am încercat sa mișc etrierul dar nu se mișcă

Attached Files



#2
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Oala de arc !

#3
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
Cum as putea sa o verific mai precis ? Pt ca sunt confuz , la o viteza de 10km/h virez și franez in același timp pocnește destul de tare

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Du-o la un test de suspensie. Zgomotele se transmit si te pacalesc . Poate fi suport motor , articulatie ( bieleta )  , bara stabilizatoare . amortizor rupt , arc cu spira rupta , flansa amortizor , caseta de directie .....etc. Pune-o pe un stand de suspensie ( ca cele de la RAR ) si se vede imediat . Daca mergi pe ghicite schimbi jumatate de masina si nu scapi de cloncanit .

Edited by JurasikMan, 14 May 2018 - 22:15.


#5
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

 zsoltozaur, on 14 mai 2018 - 22:12, said:

Cum as putea sa o verific mai precis ? Pt ca sunt confuz , la o viteza de 10km/h virez și franez in același timp pocnește destul de tare
Numai la service ! Oala sau flansa amortizor e acelasi lucru !

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Burduful ala la planetara se cere schimbat in curand. Dar nu planetara suna. Trebuie verificate  directia si suspensia pe partea dreapta.

#7
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Nu stiu cu este la Audi, dar poti verifica bucsile de la bratul suspensie (bascula). In curba forteaza in lonjeron daca nu mai sunt bucsile in toate mintile.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Schimba bieleta !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate